Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Paraseste Andreea Esca trustul PRO? Adrian Sarbu s-ar muta la RCS&RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#109
JohnTM

JohnTM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 02.08.2011

View Postraduors, on 24 ianuarie 2013 - 12:38, said:

pacat ca nu avem casele de pariuri din anglia:
- pleaca sarbu la rcs, cota 5
- pleaca sarbu + esca, cota 12
- pleaca sarbu + esca+mocanu, cota 17

Posted Image
- fuziune CME-RCS/RDS cota 3.5 .

Pariez 50 de lei pe ideea mea.

Edited by JohnTM, 24 January 2013 - 15:33.


#110
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
voi tot pariati , da casa cine o tine ?
ma ofer io Posted Image
si jucati naibii sume mai mari , ca asa nici de o bauta decenta nu ma scot.

#111
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010

View Postcatalinman, on 24 ianuarie 2013 - 12:42, said:

Eu pariez 10 lei pe pariul cu cota 17. Posted Image

View Postmegafanro, on 24 ianuarie 2013 - 15:16, said:

Și eu pariez 10 LEI pe pariul cu cota 17. Posted Image Posted ImagePosted Image
Pariez şi eu 10 lei că voi doi ştiţi ceva (cotă 1.70)... :naughty:

#112
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View PostJohnTM, on 24 ianuarie 2013 - 15:33, said:

- fuziune CME-RCS/RDS cota 3.5 .

Pariez 50 de lei pe ideea mea.

Imi dai 1/4 din castig pentru pont.

#113
dhaulagiri

dhaulagiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,434
  • Înscris: 16.11.2012

View PostStryker_9, on 24 ianuarie 2013 - 15:43, said:

voi tot pariati , da casa cine o tine ?
ma ofer io Posted Image
si jucati naibii sume mai mari , ca asa nici de o bauta decenta nu ma scot.

Nu uita de taxa de administrare: 5% din suma mizata.

#114
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
O fi Time-Warner cea mai mare entitate media din lume dar in estul Europei si mai mult in Romania treburile nu merg precum in USA aici daca nu sti pe ce butoane sa apesi te duci la fund, am mai spuso Sarbu asa cum a ridicat PROul asa il poate dobora si nu ii va fi deloc greu sa faca asta.

Pana la urma nu ma deranjeaza ca se contureaza un mare trus media in jurul RCS&RDS atata timp cat macar Digi24 continua pe aceasta linie pe care a inceput, sa nu uitam ca Digi24 e unu din foarte putinele lucruri bune care chiar merg la RDS ceea ce este un lucru, cred ca pana si nea Zolli se mira ca merge.

Totusi se cam intetesc zvonurile astea desi ele apar doar pe site-uri obscure, ramane de vazut.

#115
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View Postdanielavram, on 25 ianuarie 2013 - 10:20, said:


Sti ce e ciudat? Ca nimeni nu infirma
PS: Super emisunea a avut azi Prelipceanu

#116
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,798
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdanielavram, on 25 ianuarie 2013 - 10:20, said:

sa nu uitam ca Digi24 e unu din foarte putinele lucruri bune care chiar merg la RDS ceea ce este un lucru, cred ca pana si nea Zolli se mira ca merge.


Da, Digi24 e f bun, dar mai sunt si multe alte "lucruri" care merg bine la RDS. Hai sa fim seriosi.

#117
napster1

napster1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 15.04.2007

View Postdanielavram, on 25 ianuarie 2013 - 10:20, said:

O fi Time-Warner cea mai mare entitate media din lume dar in estul Europei si mai mult in Romania treburile nu merg precum in USA aici daca nu sti pe ce butoane sa apesi te duci la fund, am mai spuso Sarbu asa cum a ridicat PROul asa il poate dobora si nu ii va fi deloc greu sa faca asta.

Pana la urma nu ma deranjeaza ca se contureaza un mare trus media in jurul RCS&RDS atata timp cat macar Digi24 continua pe aceasta linie pe care a inceput, sa nu uitam ca Digi24 e unu din foarte putinele lucruri bune care chiar merg la RDS ceea ce este un lucru, cred ca pana si nea Zolli se mira ca merge.

Totusi se cam intetesc zvonurile astea desi ele apar doar pe site-uri obscure, ramane de vazut.

Da tocmai asta e ciudat ca doar pe niste siteuri obscure au publicat aceste "stiri". Nu cred ca au de castigat nimic, ba din contra.
De altfel nici o parte oficiala nu infirma sau macar sa comenteze ceva.
Zilele trecute a fost intervievat Dan Negru de Petrisor Obae si a fost o faza legata de Adrian Sarbu. Negru l-ar fi intrebat pe Sarbu care e treaba cu Digi, iar Petrisor a cam inchis povestea. Inseamna ca stie ceva dar nu comenteaza.
Aici e emisiunea http://www.paginadem...ginademedia-tv/
Pe 27 februarie 2013, CME va prezenta, printre altele, rapoartele finaciare pentru Q4. Se poate ca aici sa fie si alte anunturi oficiale.
http://www.cetv-net.com/en/index.shtml

Edited by napster1, 26 January 2013 - 13:58.


#118
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010

Quote

Suntem pe cale să vedem o evoluţie remarcabilă în România ce implică două din principalele firme din industria TV din Europa centrală şi de Est?

Mai multe surse au semnalat astfel că Adrian Sârbu, şeful CME, ar putea părăsi compania pentru a se alătura celor de la RCS&RDS. CME a refuzat să comenteze această situaţie, trecând-o, deocamdată, la categoria zvonuri.

Ce se vede însă este că cele două companii trec, fără îndoială, printr-o perioadă de tranziţie a istoriei lor.

Spre exemplu, în luna februarie, CME va aniversa 19 ani de infiinţare în regiune odată cu lansarea în Republica Cehă a postului TV Nova. Nu am exagera dacă am spune că acest eveniment are loc pe o piaţă ce a fost agitată însă CME a continuat cu lansarea mai multor canale şi în alte ţări (TVN în Polonia, TV Markiza in Slovacia şi PRO TV in România), care poate că nu au fost spectaculoase, dar măcar au avut foarte mult succes.

CME a avut suişuri şi coborâşuri în istoria sa de două decenii şi, în ciuda susţinerii Time Warner, afacerile companiei se confruntă cu vremuri dificile, datorat, în mare parte, dependenţei excesive a veniturilor din publicitate.

Pe de altă parte, nici RCS&RDS nu mai este în perioada expansionistă de acum câţiva ani cu operaţiunea Digi TV, iar acum obiectivele majore sunt întărirea poziţiei pe pieţele din România şi Ungaria.

Din perspectiva românească, orice posibilă deviere a lui Adrian Sârbu ar putea avea un efect nefast asupra PRO TV şi, bineînţeles, pozitiv pentru RCS&RDS. Acesta din urmă, deşi este cel mai important furnizor de servicii TV cu plată din ţară, continuă să se confrunte cu o concurenţă din ce în ce mai puternică din partea UPC sau Romtelecom.
Sursa: Broadband TV News

Edited by megafanro, 28 January 2013 - 20:03.


#119
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
Cătăline, abia aștept Digi Pro. Posted Image

#120
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
RCS-RDS se va mai extinde in 2 tari din Europa Centrala, tari in care exista trustul CME. :D

#121
JohnTM

JohnTM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 02.08.2011

View Postcatalinman, on 29 ianuarie 2013 - 12:41, said:

RCS-RDS se va mai extinde in 2 tari din Europa Centrala, tari in care exista trustul CME. Posted Image
Polonia si Bulgaria?

#122
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 17.02.2012
Nu . Slovenia si Bulgaria.

#123
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010

Adrian Sarbu si Andreea Esca la Digi. De unde pleaca zvonurile care agita apele la Pro TV



Nu e liniste in trustul PRO! Angajatii sai – dar si opinia publica – au fost bombardati in ultimul timp cu fel de fel de „informatii”, care mai de care mai „credibile”, dar care toate duc intr-un singur punct: parasirea, de catre Adrian Sarbu, a barcii PRO si trecerea lui cu arme si bagaje la compania RCS&RDS detinuta de miliardarul Zoltan Teszari. Scenariile care s-au vehiculat pe piata, pe surse, sunt in numar de trei:

1. Sarbu pleaca de la PRO la Digi
Adrian Sarbu a batut palma cu Zoltan Teszari si va conduce reteaua de posturi de televiziune Digi, dezvoltata de cei la RCS. Impreuna cu el, vor mai parasi televiziunea din Pache Protopopescu multe alte vedete consacrate ale Pro TV in ultimii ani, printre care „cea mai cea”, adica Andrea Esca, vedeta care se identifica cu istoria Pro TV in Romania. Andreea Esca s-a grabit insa sa nege aceasta varianta, pe pagina ei de Facebook, pe 28 noiembrie anul trecut, scriind: „BREAKING NEWS :) Tocmai am citit pe niste bloguri ca Adrian Sarbu, Costi Mocanu, Felix Draghici si eu vom lucra la o alta televiziune. Stiam ca pacalelile se fac de 1 Aprilie, nu de 1 Decembrie, asa ca daca a fost cumva o gluma, a fost una proasta! Singurul loc in care ma voi vedea in curand cu domnii mai sus mentionati este petrecerea de sarbatorire a 17 ani de PRO TV, de pe 1 Decembrie!”. Si asa a si fost!

2. RCS a cumparat grupul PRO
Zoltan Teszari a cumparat trustul PRO, iar Adrian Sarbu va fi Directorul general al televiziunilor pastorite de RCS&RDS. Varianta a fost vehiculata intens de mai multi oameni de televiziune in urma cu circa doua-trei saptamani, dintre care unii chiar bagau mana in foc pentru aceasta „informatie”. Eu, unul, am primit-o atat din zona grupului rival, Intact, al lui Dan Voiculescu, cat si din zona Digi (RCS), iar apoi mi-a fost confirmata si din… Ucraina. Totusi, pana la aceasta ora, nu exista indicii solide ca o asemenea tranzactie s-ar fi petrecut si ma indoiesc ca ar putea fi reala avand in vedere ca gigantul american Time Warner abia a intrat in actionariatul CME, compania care gestioneaza Pro TV.

3. Zvonurile, lansate chiar de Sarbu
„Informatiile” de la punctul 1 ar fi aruncate pe piata de insusi Adrian Sarbu, aflat in conflict cu unii dintre actionarii CME. In plus, cei de la Time Warner ar fi nemultumiti de rezultatele financiare si ar incerca sa-l indeparteze pe Adrian Sarbu de la masa unde se iau deciziile. Din aceste motive, Sarbu ar lansa zvonuri privind plecari masive ale vedetelor PRO, pentru a-i face pe noii patroni ai postului sa se gandeasca de doua ori inainte de face miscari bruste, care s-ar putea solda cu scaderi masive de audienta ale Pro TV.

Cam acestea sunt cele trei „scenarii” foarte pe scurt. Cea mai credibila pare a fi varianta a treia, insa sa lasam speculatiile si sa trecem pe terenul solid al argumentelor. Contextul este, intr-adevar, unul complicat pentru Pro TV: Time Warner detine in acest moment 49,7% din CME, compania care opereaza Pro TV, iar intre lunile mai si septembrie ale acestui an este anticipata o crestere substantiala a participatiei americanilor. Deja, ei controleaza bugetele si, intr-adevar, sunt nemultumiti de scaderea rentabilitatii televiziunii din Pache Protopopescu. Ei au fixat tinte bugetare ambitioase, imposibil de atins intr-un an de criza, dupa cum ne-a marturisit o persoana importanta din grupul PRO.

Din luna aprilie, controlul Time Warner va deveni efectiv si in Consiliul de Administratie si se anticipeaza schimbari importante in managementul postului. De aici insa si pana la o despartire cu scandal de Adrian Sarbu este insa cale lunga, fortata se pare, la nivelul zvonurilor, de concurentii directi ai grupului PRO, exasperati de suprematia acestuia pe piata audiovizuala romaneasca…

Mai mult, ingrijorati de zvonurile tot mai insistente, cei de la Time Warner i-au cerut lui Adrian Sarbu sa dezminta in mod oficial scenariile care se vehiculeaza, lucru pe care se pare ca acesta ar fi acceptat sa-l faca in cadrul unui interviu care va aparea in „Ziarul Financiar”, ziar controlat de mogulul media. Un eveniment media din partea unui om care e cunoscut ca nu prea iese din turnul sau de fildes si care, in ultimii ani, a stat mai mult la Praga decat la Bucuresti, in capitala ceha aflandu-se cartierul general al CME.

Ca lucrurile nu stau stralucit in grup o confirma si un recent raport financiar al analistilor cehi de la J&T Banka, care se asteapta ca grupul CME sa fie efectiv preluat de Time Warner.

Sursa: Reporter Virtual

#124
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
asta cu vanzarea catre rcs rds a grupului pro de catre cme poate sa fie posibila!totul e de vanzare pentru un pret bun!

#125
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,063
  • Înscris: 20.06.2009
Aşa-mi place mie chestia asta cu zvonurile...!Posted Image Vine unu' şi scuipă un rest dintre dinţi pe piaţa media, după care se adună alţii zeci şi încep să analizeze "restul"...de la ce mâncare e, de unde sunt cumpărate ingredientele, ce sosuri s-au folosit, la ce temperatură a fost preparat, ADN-ul bucătarului dacă nu a scăpat pe acolo... Da' chiar, jurnaliştii ăştia nu au altceva mai bun de făcut...?Posted Image

#126
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,417
  • Înscris: 04.08.2010
Bun... Scuipă unul, scuipă doi, dar când scuipă toţi acelaşi lucru înseamnă că e un adevăr la mijloc. ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate