Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Recomandare facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
lauris89

lauris89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.05.2010
Sper ca postez unde trebuie.. :)
Recent am aflat de o facultate numita "Stiinte cognitive si parapsihologie", pentru ca apoi, dupa ce-am rasfoit putin internetul, sa aflu ca s-a desfiintat. Rugamintea mea este, daca cineva cunoaste vreun loc in tara asta unde se studiaza asa ceva, sa ma puna si pe mine in tema.
Multumesc anticipat!

#2
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Facultatea de Științe cognitive și Parapsihologie” a funcționat în cadrul Universității Ecologice București. Îl avea ca profesor „guru” pe dr. (?) Teodor Vasile, cel care ne-a blagoslovit cu celebrul concept parapsihopupu „flacăra violet”, prezentându-l în .ro, concept preluat apoi de - cel puțin la fel de „celebrul” Aliodor Manolea, care l-a vânturat ba pe Geoană, ba pe Băse în campania prezidențială trecută.

Astăzi, facultatea aia a devenit „Facultatea de Științe cognitive și Psihologie” din cadrul aceleiași universități (dar habar n-am dacă V. Teodor mai predă acolo, oricum poți afla asta foarte ușor, întrebând direct la Universitate). Nu e neapărat un lucru rău că te interesează un astfel de subiect (atâta vreme cât știi și reușești să păstrezi lucrurile sub control), dar să știi că poți dobândi cunoștințe cu privire la parapsihologie (din perspectivă critică. academică) și la facultăți de profil uman (facultate de litere cu profil de etnologie, de exemplu).

Pregătește-te mai degrabă pentru Psihologie sau Medicină clasică și, dacă vrei, poți să-ți „condimentezi” cunoștințele (sau să-ți deschizi controlat orizonturile), studiind și elemente de medicină alternativă (dar pentru asta, zic eu, ai nevoie de un profesor bun de „Istoria culturii și civilizațiilor” mai degrabă, decât de un „guru”)

#3
lauris89

lauris89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.05.2010

 KoShiMin, on 20 noiembrie 2012 - 22:04, said:

Facultatea de Științe cognitive și Parapsihologie” a funcționat în cadrul Universității Ecologice București. Îl avea ca profesor „guru” pe dr. (?) Teodor Vasile, cel care ne-a blagoslovit cu celebrul concept parapsihopupu „flacăra violet”, prezentându-l în .ro, concept preluat apoi de - cel puțin la fel de „celebrul” Aliodor Manolea, care l-a vânturat ba pe Geoană, ba pe Băse în campania prezidențială trecută.

Astăzi, facultatea aia a devenit „Facultatea de Științe cognitive și Psihologie” din cadrul aceleiași universități (dar habar n-am dacă V. Teodor mai predă acolo, oricum poți afla asta foarte ușor, întrebând direct la Universitate). Nu e neapărat un lucru rău că te interesează un astfel de subiect (atâta vreme cât știi și reușești să păstrezi lucrurile sub control), dar să știi că poți dobândi cunoștințe cu privire la parapsihologie (din perspectivă critică. academică) și la facultăți de profil uman (facultate de litere cu profil de etnologie, de exemplu).

Pregătește-te mai degrabă pentru Psihologie sau Medicină clasică și, dacă vrei, poți să-ți „condimentezi” cunoștințele (sau să-ți deschizi controlat orizonturile), studiind și elemente de medicină alternativă (dar pentru asta, zic eu, ai nevoie de un profesor bun de „Istoria culturii și civilizațiilor” mai degrabă, decât de un „guru”)

Îți mulțumesc mult pentru răspuns.
Încă nu am sunat la Univ., am vrut întâi să caut pe net mai multe detalii, poate chiar să intru în legătură cu persoane care au studiat acolo.
Mi-a stârnit recent interesul această prezentare, l-am apreciat mult pe V. Popa și chiar îmi pare rău că au desființat acea ramură.
M-am gândit și la o aprofundare, însă acum eram la capitolul facultăți și.. ar fi fost prima pe listă. O să mă mai interesez, poate chiar și în străinătate.
Încă o dată, merci frumos pt răspuns :)

#4
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Si de ce neaparat facultate in acest domeniu, cand pot fi si alte cursuri ?!

Treci in CV ca te-ai intalnit cu Guru Nustiucarea cand te plimbai prin nush-ce-tara exitica.
Am vazut si asta.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate