Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

cum imi protejez drepturile de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cristinaddd

cristinaddd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012
Cred ca iar nu scriu in locul potrivit,dar m-ati ajutat si cu alte raspunsuri si cred ca o veti face si acum.Am o mica inventie si vreau sa o pun in practica. Cum pot face acest lucru fara sa fiu copiata?Pentru a o inregistra la OSIM costa in jur de cateva sute de euro,cam mult zic eu.Cunoasteti si alte solutii legale pentru a-ti proteja o marca care sa coste mai putin? Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

#2
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Doar OSIM-ul iti poate proteja drepturile in Romania .Ajunge la 800 eur per lucrare .

#3
cristinaddd

cristinaddd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012
Dar cu brevetul de inventator stie cineva cum este?Aici mai dai bani?MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI .

#4
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Iti cauti un sponsor, brevetezi , sponsorul ti-o aplica si tu vei lua un procent  din incasari, negocibil!

#5
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postcristinaddd, on 03 octombrie 2012 - 20:44, said:

Cred ca iar nu scriu in locul potrivit,dar m-ati ajutat si cu alte raspunsuri si cred ca o veti face si acum.Am o mica inventie si vreau sa o pun in practica. Cum pot face acest lucru fara sa fiu copiata?Pentru a o inregistra la OSIM costa in jur de cateva sute de euro,cam mult zic eu.Cunoasteti si alte solutii legale pentru a-ti proteja o marca care sa coste mai putin? Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
Publica documentatia tehnica intr-o revista internationala alaturi de datele tale, gen nume, cnp, etc... Atunci esti protejat, insa nici revistele alea nu sunt moca, si de regula trebuie sa te invarti in mediul academic sa ai acces la ele!

#6
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009
osim e pt marile compani, doar ele isi permit sa plateasca acele taxe si apoi trebuie platit taxe de mentinere a brevetului, am incercat si eu la osim dar am renuntat... cam despre ce e inventia ? inainte de 2007 nu plateam nici o taxa si m-am pus sa inventez dar cand sa brevetez sau schimbat taxele si nu mai prea tin cont de venit asa ca le ofer gratis http://inventiigratis.wordpress.com/

Edited by aeae, 09 October 2012 - 15:55.


#7
cristinaddd

cristinaddd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.09.2012
Va multumesc pentru raspuns.Este vorba despre un articol textil de dama de aceea nu stiu daca v-ar interesa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate