Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

A doua facultate, Master sau cursuri?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Zingarou

Zingarou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2008
Salut tuturor! Voi incerca sa fiu scurt si la obiect:
De curand am absolvit Facultatea de Stiinte Economice insa am realizat (inca din anul 2) ca nu este ceea ce vreau (probabil ca multi altii). Intentionez sa-mi indrept orientarile profesionale catre domeniul IT (programare) si as dori sa aflu cateva opinii obiective in aceasta privinta. Nehotararea mea este: sa incep facultatea de informatica (4 ani), sa fac masterul in informatica (2 ani) sau sa fac cursuri de programare specializate (probabil cateva luni pentru fiecare curs).
De data aceasta sunt sigur ca asta vreau, cateva opinii (un raspuns si 2-3 argumente) mi-ar fi de mare ajutor pentru luarea unei decizii.
Cateva informatii care pot fi luate in considerare:
- varsta: 22 ani
- am terminat liceul la un profil economic
- in ceea ce priveste programarea, am citit tutoriale (de pe Java2s.com, vogella.de, tutorialre video) si am inceput sa fac programare in Java (nivel incepator) folosind Eclipse.
- Imi place mult sa studiez acasa

Parerile mele legate de cele 3 variante in momentul de fata (pot fi total gresite deci nu va feriti sa ma corectati):
- facultatea de informatica: prea multa materie pe langa, insa probabil unele isi au rostul lor in formarea gandirii
- masterul: nu stiu cat de mult ar aprecia angajatorii CV-ul unui candidat cu masterul in informatica insa fara facultate in informatica.
- cursurile: la obiect fara alte surplusuri insa la fel, nu stiu cati angajatori ar prefera sa vada intr-un CV cursuri specializate in locul unei facultati.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre si imi cer scuze daca am postat cumva intr-un loc nepotrivit.

#2
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Pai si poti face master in informatica daca ai licenta in studii economcie ? :-?

#3
Zingarou

Zingarou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2008
Se pare ca da, m-am interesat la secretariat.

#4
Guillaume

Guillaume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 03.06.2012
Poți face master în orice odată ce ai licența din câte îmi aduc eu aminte. Facultatea de informatică nu e de 3 ani? Ingineria e de 4.

Edited by Guillaume, 03 September 2012 - 21:51.


#5
Zingarou

Zingarou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2008
E 4 ani si cea de informatica...

#6
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
pai da, dar vezi ca ceea ce faci tu e ca si cum eu as termina dreptul si as face master in... genetica.
daca ai fi terminat informatica, puteai face master in informatica.
ori daca vine unul si tranteste un program pe tabla, unde tu nu stii (teoretic, pt ca tu zici ca ai citit nu stiu ce limbaje, dar ce studiezi acasa e interesant, insa e TOTUL ca informatie, fara sa stii ce anume , de unde pana udne si tot asa etc etc .) pt ca esti economist Posted Image.



da, 4 ani faci informatica si la www.fmi.unibuc.ro

credeam ca 3..
:D

Edited by bogdan_z, 03 September 2012 - 22:02.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Informatica e 3 ani, ingineria e 4.
Din ce zici eu deduc ca nu prea are sens sa faci un masterat la informatica fiindca vei aprofunda fix cunostiintele care iti lipsesc; vezi doar cum se numesc astfel de masterate.
Ai putea incerca un master pe informatica economica tot la o facultate de economie, canalizezi informatica spre baze de date & stuff.

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006
La Iasi, facultatea de informatica tine 3 ani. Poti face un master si fara sa fi absolvit facultatea, insa nu e recomandat, vei avea lacune serioase.
Dintre cele trei variante ale tale, eu as face facultate de informatica. Mai inveti si alte chestii in plus.
Mai intreba cineva pe aici daca dupa un an de facultate de informatica sa se angajeze la scris PHPuri sau sa continue facultatea :bouncey:

#9
Zingarou

Zingarou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2008

 dani.user, on 03 septembrie 2012 - 22:02, said:

Informatica e 3 ani, ingineria e 4.
Din ce zici eu deduc ca nu prea are sens sa faci un masterat la informatica fiindca vei aprofunda fix cunostiintele care iti lipsesc; vezi doar cum se numesc astfel de masterate.
Ai putea incerca un master pe informatica economica tot la o facultate de economie, canalizezi informatica spre baze de date & stuff.

Cele 2 programe de studii la Master sunt: "Management în tehnologia informaţiei" si "Securitatea sistemelor de calcul".

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
La ce facultate? Sunt o gramada fiecare cu alte mastere.

#11
Zingarou

Zingarou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2008
Facultatea de Inginerie electrica si tehnologia informatiei, din cadrul Universitatii Oradea.

#12
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010
Parerea mea e ca te papa astia de viu daca te duci direct la master.
Iar ala cu "Management in tehnologia informatiei" mie mi se pare useless.

#13
Zingarou

Zingarou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2008
Cele 2 specializari la licenta sunt: "calculatoare" si "tehnologia informatiei". Nu stiu care s-ar potrivi mai bine, ca nu le merge site-ul de ceva vreme incat sa compar materiile.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 Zingarou, on 03 septembrie 2012 - 21:26, said:

Nehotararea mea este: sa incep facultatea de informatica (4 ani), sa fac masterul in informatica (2 ani) sau sa fac cursuri de programare specializate (probabil cateva luni pentru fiecare curs).
Masterul se exclude, tu vrei cunostinte nu hartii.
Informatica de 4 ani inseamna specializari din cadrul politehnicii ori aici inveti si multe lucruri inutile pentru ce vrei tu.
Ramane intre Informatica 3 ani sau studiul individual.
Daca zici ca ti-ai luat zborul in IT, faci ceva programele, poti citi documentatie pe net in engleza inseamna ca poti fi autodidact si nu mai ai nevoie de indrumator. Ma rog, acolo unde nu intelegi ceva poti intreba pe un forum chestiuni punctuale sa iesi din impas. Eu as spune sa mergi pe calea asta. Daca tu consideri ca nu e buna atunci mergi la Informatica 3 ani unde ai treaba numai cu programarea insa ca peste tot studiul individual e baza.

Edited by neagu_laurentiu, 04 September 2012 - 05:09.


#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Incearca sa gasesti o facultate cu profil de informatica de 3 ani.
Cred ca acele facultati de informatica de 4 ani care spui tu, sint de fapt de Calculatoare, iar la sfarsit primesti diploma de inginer.
La una din aceea, de 4 ani, iti cam baga pe git niste matematici / electronici / sisteme automate pe care la Informatica de 3 ani nu le-ai fi avut.

Ce rost ar avea sa ai o diploma de informatician sau de inginer in calculatoare ?
Poti fi incadrat calumea pe un post de programator, si poti beneficia de 16% deducere de impozit la salariu.

Sa faci direct Masteratul ?
Daca esti 100% sigur ca poti fi incadrat corespunzator in post doar cu Masterat, astfel incit sa beneficiezi de reducere, atunci go go.
Asa cum spunea si altcineva inaintea mea: s-ar putea sa nu faci fata ( teoretic ).

Eu tot acasa am invatat, nu am invatat nimic la facultate, si am fost capabil sa ma angajez la sfirsitul anului II.
Doar ca facultatea m-a "obligat" sa zicem, sa invat unele lucruri, m-a motivat sa continui sa invat.
M-a obligat sa-nvat Java, care m-a ajutat sa trec de la programelele in C/C++ de 50 de linii de cod, la unele de 1000 linii de cod, cu interfata grafica si baza de date in spate.
M-a obligat sa-nvat putina asamblare @ Z80, ca sa inteleg cum functioneaza lucrurile cu adevarati in spate.
Lista ar putea continua; chiar daca unele notiuni invatate pe la facultate par inutile la inceput ( modulare in timp ?!  de ce as vrea sa stiu ca programator de asa ceva ), sa stiti ca sint cazuri, in practica, in care acele notiuni sint folositoare.

Parerea mea:
Daca vrei sa reusesti 100%, inscrie-te la o facultate de Calculatoare de 4 ani sau de Informatica de 3 ani, ia-o de la 0 ( teoretic, caci tu deja ai ceva notiuni ), invata mai mult decit ti se da la facultate, facultatea te va ghida si motiva, si pina la urma ajungi sa te angajezi.
Daca nu faci acum, cit esti tinar, facultatea, o vei face pe la 40 de ani :) am vazut cazuri :D

BTW: Nu fa cursuri specializate: eurocor sau orice alt cacat; ai pe internet ORICE carte vrei, ai tutoriale video si scrise, ai orice doresti.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 InTech, on 04 septembrie 2012 - 10:31, said:

Poti fi incadrat calumea pe un post de programator, si poti beneficia de 16% deducere de impozit la salariu.
Asta depinde si de conditiile fiscale ale firmei.

 InTech, on 04 septembrie 2012 - 10:31, said:

Daca esti 100% sigur ca poti fi incadrat corespunzator in post doar cu Masterat, astfel incit sa beneficiezi de reducere, atunci go go.
Nu merge cu masterul.

 InTech, on 04 septembrie 2012 - 10:31, said:

M-a obligat sa-nvat Java, care m-a ajutat sa trec de la programelele in C/C++ de 50 de linii de cod, la unele de 1000 linii de cod, cu interfata grafica si baza de date in spate.
Sa nu se inteleaga ca in C/C++ nu poti avea "1000 linii de cod, cu interfata grafica si baza de date in spate".

#17
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Da, am uitat sa completez ideea.
Cu Java am descoperit ce-nseamna lucrul cu librariile high-level si m-a ajutat sa trec la urmatorul level.

Acum, pot face in C++ ce fac si Java, pentru interfete grafice Qt, iar pentru orice altceva, Qt, Boost sau glib.

#18
Zingarou

Zingarou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.06.2008
Multumesc tuturor pentru opinii si timpul acordat! Toate raspunsurile au fost pro facultate si mi-am format o idee deja. Probabil voi alege facultatea de 4 ani deoarece nu este de 3 ani in oras (si nu as alege facultati private gen Spiru Haret sau Agora) si nu voi pune accent pe ceea ce spunea InTech ca se baga pe gat: matematici / electronici / sisteme automate. Din pacate anumite conditii ma retin in a merge in alt oras sa urmez facultatea.
Orice alta opinie este binevenita in continuare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate