Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

Tata betiv, incearca sa vanda casa in timp ce e beat

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
trogl0d

trogl0d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.07.2007
Sunt o fata de 26 de ani, mama mea a murit acum o saptamana, dupa doi ani de zacut in pat. Tata, care bea de foarte multa vreme si care este agresiv si imprevizibil, nici n-a asteptat sa se raceasca corpul si a inceput sa se imbete si sa spuna ca el e singurul mostenitor al celor doua apartamente pe care le detineau ambii mei parinti. In afara de asta, fiind beat TOT TIMPUL, ba vrea sa ma dea afara din casa, ba vrea sa stau cu el. Eu nu am bani,nu am loc de munca, nu am casa, sunt constienta ca am dreptul la 3/8 din fiecare casa. Nu am unde sa plec, nu exista niciun loc in care sa stau, el a inceput sa spuna prin cartier ca are case si sa cheme toti dubiosii/betivii/infractorii sa bea cu el in casa si sa le arate si cealalta casa. Cica sa vanda. Dar e atat de beat incat de-abia mai poate sa vorbeasca. Doarme si, cum se trezeste, pune sticla la gura. Deci bea tot timpul. A mai fost arestat pentru tulburarea linistii publice, cand a iesit singur din casa, pe holul blocului si, razand, in vazul lumii, se lovea cu capul de pereti si urla ca il bate politia. Vecinii au dat declaratii ca se lovea singur, toti l-au vazut! E foarte violent, anul trecut mi-a rupt buza in doua dintr-un pumn. Nu am putut depune plangere pentru ca mama mea era foarte bolnava si avea nevoie de medicamente si mancare, el fiind singurul cu salariu din casa, nu am vrut sa-i fac ei probleme. Ce pot face, in mod legal, ca sa scap din situatia asta oribila? Mentionez ca el poate oricand sa ma bata, NU AM BANI si nu am niciun loc in care sa stau. Nu ma intereseaza sa-i iau tot ce are, vreau doar liniste si un loc al meu. Va rog, ajutati-ma!

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
La 26 ani..nu ai nici macar o prietena sau iubit?.. Ar trebui sa vezi ce faci ca ramai pe drumuri cu un tampit de asta! Fa-l sa cada de la balcon o data, ca solutie alternativa!

Imi pare rau de situatia in care esti dar trebuie obligat sa-ti faci locusor in caz de ceva la un iubit/prieten/neamuri din partea mamei sau chiar al tatalui!

Dpdvd legal nu prea ai ce face decat sa iei o parte din suma daca vinde apartamentul, in definitiv el va ajunge pe strazi..

#3
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

 trogl0d, on 23rd July 2012, 23:49, said:

Sunt o fata de 26 de ani, mama mea a murit acum o saptamana, dupa doi ani de zacut in pat. Tata, care bea de foarte multa vreme si care este agresiv si imprevizibil, nici n-a asteptat sa se raceasca corpul si a inceput sa se imbete si sa spuna ca el e singurul mostenitor al celor doua apartamente pe care le detineau ambii mei parinti. In afara de asta, fiind beat TOT TIMPUL, ba vrea sa ma dea afara din casa, ba vrea sa stau cu el. Eu nu am bani,nu am loc de munca, nu am casa, sunt constienta ca am dreptul la 3/8 din fiecare casa. Nu am unde sa plec, nu exista niciun loc in care sa stau, el a inceput sa spuna prin cartier ca are case si sa cheme toti dubiosii/betivii/infractorii sa bea cu el in casa si sa le arate si cealalta casa. Cica sa vanda. Dar e atat de beat incat de-abia mai poate sa vorbeasca. Doarme si, cum se trezeste, pune sticla la gura. Deci bea tot timpul. A mai fost arestat pentru tulburarea linistii publice, cand a iesit singur din casa, pe holul blocului si, razand, in vazul lumii, se lovea cu capul de pereti si urla ca il bate politia. Vecinii au dat declaratii ca se lovea singur, toti l-au vazut! E foarte violent, anul trecut mi-a rupt buza in doua dintr-un pumn. Nu am putut depune plangere pentru ca mama mea era foarte bolnava si avea nevoie de medicamente si mancare, el fiind singurul cu salariu din casa, nu am vrut sa-i fac ei probleme. Ce pot face, in mod legal, ca sa scap din situatia asta oribila? Mentionez ca el poate oricand sa ma bata, NU AM BANI si nu am niciun loc in care sa stau. Nu ma intereseaza sa-i iau tot ce are, vreau doar liniste si un loc al meu. Va rog, ajutati-ma!
in general aceste probleme sint f.sensibile.legal poate poti dar fara sa-l superi,nu cred
incearca sa vb cu el
adu-ti si adu-i aminte cum a fost inainte de a bea
icerca sa atingi partile sensibile pe care le are,daca le mai  are
si tine sub supraveghere actele caselor, nu le lasa in  calea lui
zi ca el si fa ca tine
totul poate depinde de tine fiindca tu il cunosti mai bine
bafta

#4
Gabry666

Gabry666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.04.2012
Nu se poate imparti averea??

#5
trogl0d

trogl0d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.07.2007

 rasistu, on 24th July 2012, 00:09, said:

nu face asa ceva, nu e moral. poti avea probleme toata viata, cu constinta nu cu politia.

de ce nu muncesti la 26 de ani? iubit/prieteni nu ai?
nu muncesc pentru ca am stat sa o ingrijesc pe mama, care a fost imobilizata la pat. si niciun prieten nu se baga in probleme d-astea. stiu toti ce se intampla. nu stiu ce ar putea face iubitul meu, care are, de asemenea, o situatie dificila acasa la el. nu vreau sa imping pe nimeni de la balcon. si, oricum, stam la etajul 2.

 Gabry666, on 24th July 2012, 00:12, said:

Nu se poate imparti averea??


el a spus ca nu-mi da nimic, eu nici nu-l intrebasem. a zis ca totul e al lui si ca el vrea sa-si asigure batranetea. ca stie ca nu am, dar asta e. ca el vrea pentru el si atat.

#6
trogl0d

trogl0d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.07.2007

 stelica_33, on 24th July 2012, 00:10, said:

in general aceste probleme sint f.sensibile.legal poate poti dar fara sa-l superi,nu cred
incearca sa vb cu el
adu-ti si adu-i aminte cum a fost inainte de a bea
icerca sa atingi partile sensibile pe care le are,daca le mai  are
si tine sub supraveghere actele caselor, nu le lasa in  calea lui
zi ca el si fa ca tine
totul poate depinde de tine fiindca tu il cunosti mai bine
bafta

nu-i mai pasa de nimic si de nimeni si mai devreme a busit in usa unu' mare si necunoscut care-l cauta. cand l-am intrebat cine e (l-am intrebat frumos, ca nu incerc niciodata sa-l provoc), a sarit la mine si a mi-a zis "da' care e problema ta cu el? ca el a ca si copilul meu". dupa care a zis ca nu le stiu eu pe toate si ca n-am facut nimic. si a injurat.

#7
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Incearca sa il convingi, cand nu este beat, sa faceti mostenirea si partajul dupa mama si sa impartiti apartamentele (tu 1 si el 1).... spune-i ca ai nevoie de un loc al tau, ca vrei sa iti cauti si tu un loc de munca si ca asta nu inseamna ca nu vei mai avea grija de el.
Daca pune botul te-ai scos.... daca nu... e mai greu.

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
din pacate nu prea ai ce sa faci legal. e propietatea lui si tu mostenesti dupa moarte. asta daca mai ai ce...

cauta-ti un servici si muta-te cu chirie. daca te plangi nu rezolvi nimic

#9
trogl0d

trogl0d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.07.2007

 rasistu, on 24th July 2012, 00:15, said:

vezi ca sunt niste picaturi antialcool. pui in mancare si cand bea i se face rau. o sa se sature pana la urma.


am incercat mai demult si nu a mers. deloc. a incercat si mama, saraca, inainte sa se imbolnaveasca. si el a simtit gustul...

#10
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
O fata de 26 de ani  care nu are slujba, care se joaca cu PSP-uri, gamepad-uri, sudeaza la masini (Skoda Felicia)....ceva e putred in Danemarca :scratchchin:

#11
trogl0d

trogl0d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.07.2007

 Cnox, on 24th July 2012, 00:20, said:

Incearca sa il convingi, cand nu este beat, sa faceti mostenirea si partajul dupa mama si sa impartiti apartamentele (tu 1 si el 1).... spune-i ca ai nevoie de un loc al tau, ca vrei sa iti cauti si tu un loc de munca si ca asta nu inseamna ca nu vei mai avea grija de el.
Daca pune botul te-ai scos.... daca nu... e mai greu.

faza e ca mi-a spus toate alea cu singurul mostenitor inainte sa bea. ca a avut vreo 2 zile in care n-a baut. inainte de asta se imbatase rau si isi injurase seful la telefon si ii ceruse 100000 euro. evident, seful lui nu a acceptat. deci el nu vrea oricum, de-asta intrebasem daca pot face ceva. Am citit ca eu am dreptul la 3/8 din fiecare casa si ca nu poate vinde nimic fara semnatura mea.

 lawrence38, on 24th July 2012, 00:23, said:

O fata de 26 de ani  care nu are slujba, care se joaca cu PSP-uri, gamepad-uri, sudeaza la masini (Skoda Felicia)....ceva e putred in Danemarca :scratchchin:

da, e contul prietenului meu. psp-urile si masina existau inainte sa moara mama. ea a murit destul de repede, nu era nimeni pregatit pentru asa ceva. parea chiar sa-si revina. in 3 zile s-a schimbat totul.

 rasistu, on 24th July 2012, 00:21, said:

din pacate nu prea ai ce sa faci legal. e propietatea lui si tu mostenesti dupa moarte. asta daca mai ai ce...

cauta-ti un servici si muta-te cu chirie. daca te plangi nu rezolvi nimic


am intrebat pe forum, am cerut un sfat. nu m-am plans, am descris situatia. si nu e numai proprietatea lui si am mai scris ca nu e nevoie sa moara nimeni.

#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Profit de ocazie sa ma bag si eu in seama, avand si eu un tata betiv care este divortat de mama. El are casa lui, casa in care nu am mai locuit de 20 ani. Maicamea este divortata de el, el traind de ceva timp cu alta, posibil sa se fi si insurat cu ea. Am vreun drept la casa respectiva? Poate cumva sa ii doneze lu aia casa si eu sa raman cu dintii in gard?

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
problema este ca el nu poate vinde nimic fara semnatura ta. Pentru ca o bucata din apartament iti apartine tie. Din cate stiu eu, un copil primeste mai mult decat sot/sotie. Du-te la un avocat si intereseaza-te exact. Cu siguranta exista o posibilitate legala sa pui mana pe o bucata de avere. Adica sa fie nevoit sa vanda apartamentul si o suma din bani sa ti-o dea tie.

Daca tu doresti o parte din avere, legal el trebuie sa iti ofere partea respectiva, astel ca prin lege el este obligat.

De exemplu prin lege se calculeaza valoarea apartamentelor la zi, se calculeaza procentajul tau din aceasta suma si de exemplu avem urmatorul caz:

Ambele apartamente 120.000,00EUR, tu ai 45% drept. Tie iti revin 54.000,00EUR. El poate sa vanda un apartament, sa iti ofere tie banii respectivi, sa iti spuna ca trebuie sa parasesti apartamentul ramas pentru ca el ti-a achitat partea de bani, tu primesti banul si dupaia faci ce vrei cu ei. Din banii astia tu platesti notarul, avocatul una alta cam 10% adica 5.400,00EUR pleaca din portofel, mai ramai cu 48.600,00EUR = 223.603,74RON

Edited by business11, 23 July 2012 - 23:39.


#14
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 rasistu, on 24th July 2012, 00:21, said:

din pacate nu prea ai ce sa faci legal. e propietatea lui si tu mostenesti dupa moarte. asta daca mai ai ce...

cauta-ti un servici si muta-te cu chirie. daca te plangi nu rezolvi nimic

nu mai dezinforma lumea ... are si ea dreptul nu e doar proprietatea lui

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

 oauzor, on 23rd July 2012, 23:28, said:

Profit de ocazie sa ma bag si eu in seama, avand si eu un tata betiv care este divortat de mama. El are casa lui, casa in care nu am mai locuit de 20 ani. Maicamea este divortata de el, el traind de ceva timp cu alta, posibil sa se fi si insurat cu ea. Am vreun drept la casa respectiva? Poate cumva sa ii doneze lu aia casa si eu sa raman cu dintii in gard?

fiind copilul lui ai dreptul la casa cu siguranta. Daca casa a fost achizitionata atat timp cat parintii tai au fost impreuna, DA. Daca el a cumparat-o dupa divort, NU.

Sa ma corecteze cineva daca aberez.

#16
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

 oauzor, on 24th July 2012, 00:28, said:

Profit de ocazie sa ma bag si eu in seama, avand si eu un tata betiv care este divortat de mama. El are casa lui, casa in care nu am mai locuit de 20 ani. Maicamea este divortata de el, el traind de ceva timp cu alta, posibil sa se fi si insurat cu ea. Am vreun drept la casa respectiva? Poate cumva sa ii doneze lu aia casa si eu sa raman cu dintii in gard?


Daca e doar casa lui sigur ca poate sa o doneze sau sa o vanda cui vrea el. Daca casa e pe numele lui si dupa ce moare, ai si tu o partea din ea, in functie de cati mostenitori sunteti dupa el.

#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
1. Cu dependentii de alcool mai ales aia agresivi e IMPOSIBIL sa te intelegi.
2. Slujbele in Romania chiar nu sunt pe toate gardurile si daca printr-un noroc gaseste cineva ceva, va fi platita derizoriu, deci nu se pune problema de a se intretine singura.
3. El e proprietarul celor doua case pana la moarte. Mostenire NU se poate face decat dupa decesul proprietarului.

Deci dupa cum vedeti situatia e nasoala rau pentru initiatoare asa ca nu mai veniti cu idei/sfaturi simple si tampite.
@trogl0d vezi sa nu te vanda si pe tine la ce "prieteni" va trec pragul. Vorbesc serios!

#18
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

 dan84, on 24th July 2012, 00:33, said:

3. El e proprietarul celor doua case pana la moarte. Mostenire NU se poate face decat dupa decesul proprietarului.
Proprietat este el si mama initiatoarei.
Dupa decesul mamai, proprietar este el si mostenitorii defunctei (initiatoarea si tatal).
Pana la rezolvarea succesiunii el nu poate dispune in niciun fel de acele bunuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate