Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Lenovo P700

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Salut !
Am achizitionat recent acest telefon, de care, in principiu sunt f multumit, cu unele mici exceptii.
Telefonul a venit cu sistemul de operare Android 4.03 ICS, punctul forte al tlf este,  de departe, bateria de 2500 mAh. Problemele care le am cu acest tlf sunt:
1: vreau sa scap de aplicatiile in lb chineza si toate caracterele in lb chineza, pt ca, chiar daca selectez lb engleza, tot imi apar diferite caractere chinezesti in agenda, cand apelez pe cineva, etc,
2: nu am reusit sa fac sa functioneze internetul de la abonament vodafone pe acest tlf.
3: o metoda de root-are a acestui tlf, pt a putea instala google play si alte aplicatii.

Orice parere sau sfat in legatura cu acest telefon sunt binevenite.

Edited by gigi_4476, 23 July 2012 - 12:30.


#2
solomobilesgsm

solomobilesgsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.04.2010

View Postgigi_4476, on 23rd July 2012, 09:29, said:

Salut !
Am achizitionat recent acest telefon, de care, in principiu sunt f multumit, cu unele mici exceptii.
Telefonul a venit cu sistemul de operare Android 4.03 ICS, punctul forte al tlf este,  de departe, bateria de 2500 mAh. Problemele care le am cu acest tlf sunt:
1: vreau sa scap de aplicatiile in lb chineza si toate caracterele in lb chineza, pt ca, chiar daca selectez lb engleza, tot imi apar diferite caractere chinezesti in agenda, cand apelez pe cineva, etc,
2: nu am reusit sa fac sa functioneze internetul de la abonament vodafone pe acest tlf.
3: o metoda de root-are a acestui tlf, pt a putea instala google play si alte aplicatii.

Orice parere sau sfat in legatura cu acest telefon sunt binevenite.

salut domnule 'gigi_4476'

aplicatiile in chineza sau acele litere despre care vorbiti nu depind de limba setata, sunt niste pictograme (poze) ale aplicatiilor , acestea se pot sterge definitiv prin routarea telefonului. Telefonul este unul foarte nou pe piata locala din China, softul de routare se lasa asteptat dupa data de 1August (asta din informatiile primite de furnizorul nostru).
mai jos aveti setarile pentru VODAFONE pe platforma android (setari testate de un client pe urmatoarele aparate: lenovo a750, lenovo a65 si star n8000)
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Name: VF Internet pe Mobil
APN: live.pre.vodafone.com
APN type: default, supl
Proxy: 193.230.161.231
Port: 8080
Username: live
Password: vodafone
Server: Not set
MMS proxy: Not set
MMS port: Not set
MCC: 226
MNC: 01
Authentication type: None
APN protocol: IPv4
APN enable/disable: APN enabled
Bearer: unspecified
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
va rog sa ma anuntati daca au functionat

#3
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008
Salut, m-ar interesa durata de viață (reală) a bateriei și cum funcționează GPS-ul, please.
Dacă sunt ok, îl cumpăr.

#4
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Am reusit sa fac sa mearga internetul de la abonamentul vodafone, setarile erau altele, mi-au fost oferite de suportul tehnic de la vodafone.
Mai ramane sa reusesc sa il root-ez, ca sa pot sterge aplicatiile chinezesti si sa instalez google play plus restul aplicatiilor necesare.
Despre baterie, pot sa spun ca dupa ce l-am achizitionat, fara sa-l incarc , m-a tinut 3 zile, fara 3g. Aseara l-am incarcat, cu 3g activ, internet plus convorbiri la greu,  la ora asta am 78%. Banuiesc ca o sa tina doua zile lejer, cu conexiunea de date activa permanent, e arhisuficient pt mine.
Gps-ul nu l-am probat, pt ca nu am reusit inca sa instalez google maps si iGO.

Edited by gigi_4476, 24 July 2012 - 15:36.


#5
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008

View Postgigi_4476, on 24th July 2012, 16:35, said:


Mulțumesc. L-ai luat din China sau de la noi?

#6
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

View Postgrihor, on 24th July 2012, 17:20, said:

Mulțumesc. L-ai luat din China sau de la noi?
L-am luat de la dl de la comentariul nr 2, ca l-am vrut repede, dar mai bine asteptam cateva zile in plus daca il comandam din china(etotalk) si venea deja root-at, cu google play si meniu in lb romana...

#7
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
la ce pret l-ai luat?

#8
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
1045 lei.
o alta bataie de cap este ca nu pot sa instalez flash player, desi la specificatii scrie ca suporta...

#9
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pai si de ce nu-i dai vanzatorului cu el in cap ?
Doar spune ca "Telefonul este routat, are google play pre-instalat si flash player 11"

Procedeul de root e simplu. Daca esti din Bucuresti te pot ajuta. Vei putea instala apoi Titanium Backup, si vei putea scoate toate porcariile din lb. chineza.

Ce build no. are ? (Settings>About)

#10
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
pe langa faptul ca nu e root-at, nu are nici functia fm transmitter, cu scrie in descriere pe solo...
datele telefonului:
Baseband P700.V15,2012/05/02 19:15
Build number P700_S129_12.06.11
ps: sunt din CT, daca poti sa ma ajuti, dau o bere cand vii la mare...

#11
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Sunt in Constanta in zona Bd. Soveja / Strada Dionisie cel Mic.

Undeva pe luni cand se mai elibereaza din program, te ajut cu cea mai mare placere. Iti las un numar de telefon :)

#12
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Poti face upload la cateva poze facute cu acest telefon si eventual chiar si un sample video?Multumesc

#13
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Aveti aici cele necesare pentru root :)

Attached Files



#14
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Am adaugat si instructiunile pentru actualizarea firmware, cele necesare, cat si firmware-ul propriu-zis. Pentru link, astept mesaj privat.

Ultimul firmware publicat de producator: P700_ROW_S112_120707

ROW = Rest of World. Foarte probabil cei care l-ati cumparat de la diversi comercianti inca aveti varianta pentru China, fara Root, fara Play Store si ceva bug-uri.
Am adaugat si Zopo toolbox pentru a face backup&restore IMEI-ului.

Attached Files


Edited by razor1911, 05 August 2012 - 00:36.


#15
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Dupa multa bataie de cap cu  documentatul pe forumuri straine dar si cu ajutorul lui "razor1911" am reusit in sfarsit sa resoftez telefonul si sa scap de toate chinezariile instalate pe el. Acum am versiunea de firmware p700_row_s112_120707, asa cum spunea si "razor1911" versiune pt "rest of the world" ce are gata instalate aplicatiile necesare pt a ma bucura de acest tlf pe deplin.

P.S.
O mare bila neagra pt vanzatorul de la care am achizitionat acest tlf (solomobiles), care,  bineinteles ca nu va mai raspunde la tlf in caz ca ai vreo problema dupa achizitionare.

#16
solomobilesgsm

solomobilesgsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.04.2010

View Postgigi_4476, on 6th August 2012, 19:51, said:

Dupa multa bataie de cap cu  documentatul pe forumuri straine dar si cu ajutorul lui "razor1911" am reusit in sfarsit sa resoftez telefonul si sa scap de toate chinezariile instalate pe el. Acum am versiunea de firmware p700_row_s112_120707, asa cum spunea si "razor1911" versiune pt "rest of the world" ce are gata instalate aplicatiile necesare pt a ma bucura de acest tlf pe deplin.

P.S.
O mare bila neagra pt vanzatorul de la care am achizitionat acest tlf (solomobiles), care,  bineinteles ca nu va mai raspunde la tlf in caz ca ai vreo problema dupa achizitionare.

SERIOS? DOMNULE GIGI_4476? ACUM TE BUCURI DE TELEFONUL CUMPARAT LA UN PRET MIC SI MA ACUZI PE MINE CA NU MAI RASPUND LA TELEFON DACA APARE VREO PROBLEMA.. PENTRU CA NU TI-AM RASPUNS LA TELEFON CU O ZI INAINTE?? RUSINE PENTRU AFIRMATIA ASTA..
DE CE NU ATI AVUT 'CURAJ' SA MA SUNATI SI SA VA TRIMIT PE EMAIL ROUTAREA? SAU ATI RAMAS FARA MINUTE!!!?!?
(NOI AM GASIT SOLUTIA DE ROUTARE LA APROXIMATIV 5-8ZILE DUPA VANZAREA PRIMULUI LOT DE TELEFOANE P700 IEFTINE .... ULTIMELE 2BUCATI MAI EXACT.. IN ACEEASI ZI IN CARE ATI COMANDAT SI DVS ... )

Edited by solomobilesgsm, 08 August 2012 - 21:07.


#17
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Nu vreau sa intru in polemica cu "solomobiles" de la care am achizitionat lenovo p700, dar in descrierea telefonului cand l-am achizitionat scria altceva fata de ce am primit(aplicatii chinezesti de care nu am putut scapa, imposibilitatea de a instala google play, flash player si alte aplicatii chiar si dupa root-are, etc...). Singura solutie a fost resoftarea telefonului, pe care am reusit-o dupa multa bataie de cap si cu ajutorul gratuit al lui razor1911. As fi preferat sa platesc mai mult si sa nu pierd timp sa imi bat capul cu aducerea telefonului la starea care ar fi trebuit sa o ofere vanzatorul. Mentionez ca pentru resoftarea telefonului a fost nevoie de un pc cu windows xp, deoarece Windows7 nu recunoaste driverele pt acest tlf.

  Referitor la acest telefon, sunt f multumit in primul rand de faptul ca bateria tine aproape 4 zile( impresionant pt un smartphone, avand in vedere ca la LG P500 bateria tinea maxim o zi ia LG E510 Univa o zi si jumatate), cu serviciul de date activ permanent, convorbiri 1-1,5 ore pe zi, vizionat videoclipuri pe youtube si navigat pe internet pt citit presa si fara jocuri.
Pozele sunt ok, inclusiv si filmarea, dar nu am pus accentul prea mult pe acestea pt ca pt asa ceva am aparate dedicate. Totusi, de curiozitate, o sa ma uit sa vad daca chiar filmeaza 720p cum scrie in descriere.
GPS-ul se conecteaza destul de repede dar, totusi, nu aproape instant ca LG P500.
Pt alte intrebari ref la acest tlf va sunt la dispozitie.

#18
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pentru o conexiune GPS mai rapida poti activa aGPS, in special ca folosesti planul de date activ mai tot timpul :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate