Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Casa la rosu, pasul urmator interior sau exterior?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ionutd26

ionutd26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.08.2007
Salut.  Vreau si eu cateva sfaturi de la cei care au construit o casa.

Am o casa la rosu , nu foarte mare (parter si o verada, undeva la 55mp la sol). A fost facuta acum 3-4 ani la rosu si din momentul respectiv nu am mai putut sa adaug nimic la ea(doar conectica electrica, anul trecut). Intr-o proportie  foarte mare este facuta din caramida( nu stiu daca este important in intrebarea pe care o am).
Anul acesta vreau sa mai fac ceva la ea. Nu imi permit sa fac interiorul si exteriorul in acest an.
Mi-am propus sa anul acesta sa  pun termopanul si sa o izolez pe exterior. Si  la anul sa incep sa fac interiorul. Daca imi ramane ceva bani as incepa pe interior de anul acesta. Asa arata planul meu.

Sfatul pe care il cel este urmatatorul:  sa fac mai intai interiorul sau exterior, ce sa las pentru la anul?

Am vorbit cu unul - altul si au spus ca daca izolez anul acesta exteriorul si incerc sa fac si o camera pe interior(vreau cu tencuiala pe interior si nu cu rigips) nu se va usca si voi avea probleme cu igrasia in camera respectiva.
Voi cu ce ati inceput, cu interiorul sau cu exteriorul?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Edited by ionutd26, 31 May 2012 - 21:21.


#2
afrondra

afrondra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2012
Hai sa-ti spun cum am facut noi, nu ca am fi facut bine. :)
Pentru ca trebuia sa ne mutam, am inceput bineinteles cu interiorul. Toata vara am tencuit, apoi am pus geamurile, apoi am finisat cu glet si lavabila. In noiembrie ne-am mutat. Si bineinteles ca am avut igrasie, de ma speriasem. Si in plus am consumat si enorm de multe lemne pentru incalzire, casa nefiind izolata pe exterior. (centrala pe lemne, deci incalzita toata casa).
Anul urmator am izolat si exteriorul, s-a mai uscat si casa si am cam scapat de igrasie. Nu chiar de tot. :(
Asta am patit noi. Cica daca nu locuiam acolo si nu incalzeam, nu aveam igrasie. Asa vorbeste lumea. :)

#3
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010
Urmatorul pas ar fi sa duci casa la gri.
O sa trebuiasca sa muncesti atat la exterior cat si la interior.Fa-ti instalatia sanitara,tencuieste peretii la interior si lasa-i sa se usuce,fa-ti izolatia la exterior(ai grija ca mesterul sa-ti scoata peretii cat mai drepti din adeziv ,NU se da cu tinci peste adeziv ca iti va crapa in timp),fa-ti terasele din jurul casei .
Inainte sa dea frigul pune si geamurile.
La anul faci interiorul in primavara/vara si te muti,la exterior mai astepti sa treaca o iarna in care sa locuiesti efectiv.In timpul iernii o sa vezi eventualele punti termice si unde trebuie sa mai remediezi.
Peste 2 ani faci si exteriorul.
Gata..ti-am facut planul :peacefingers: ,eu asa am facut si ma bucur ca am lasat exteriorul la sfarsit pentru ca acum trebuie sa mai completez cu izolatie mai buna la soclu si vata bazaltica la pazie.

#4
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca mai vrei o parere.....Casa noastra, inceputa anul trecut la sfarsit de martie, terminata la rosu la mijloc de mai. Au urmat instalatiile electrice si termice, apa si canalizari, sapele la 1 iulie si imediat apoi tencuielile, la 1 decembrie era gata interiorul 99% dar si placarea pe exterior cu polistiren atat a soclului cat si a peretilor incepute si terminate in octombrie. In jur de 15 decembrie ne-am si mutat si n-am avut pic de igrasie. A fost putina umezeala, as minti sa spun ca nu, dar pic de igrasie. Cert este ca in momentul in care am inceput placarea pe exterior cu polistiren, la interior era data peste tot prima mana de lavabil.  :peacefingers:
Ce ti-as recomanda eu in urma experientei mele: Nu pui geamuri si usi pana nu tencuiesti si torni sapele si te asiguri ca au trecut cam 2 luni si s-au uscat bine. Abia dupa poti face termoizoarea pe exterior, dar chiar nu ti-as recomanda sa locuiesti in ea pana nu faci termoizolarea pentru ca inevitabil vei avea igrasie si ar fi pacat sa strici finisajele. Greu mai scapi de igrasie.... :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate