Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Clasicul sistem de facut care da batai de cap

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
Deonix

Deonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 07.11.2011
Da. intradevar foarte buna sursa de la Corsair dar dupa ce am mai cercetat putin cea de la Sirtec mi se pare buna si indeajuns. Pretul e asemnator. Totusi Sirtec nu mi se par de incredere 100%. Au un site in chineza si nimic mai mult. Mai voi cauta.

#38
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Sirtec 500W e o sursa foarte capabila,cu un pret excelent avand in vedere raportul calitate/pret.
Ca idee,cea de 400W a tinut un i7 cu OC la 5GHz si o HD 6950 modata in HD6970 cu voltaj la 1.3V (consuma foarte mult).
Pentru sistemul tau,Sirtec 500W este arhisuficienta,chiar si pentru viitoare upgrade`uri.

#39
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Stai că acuși vine Longa și spune ''Ce-i ăla Sirtec, chinezăria aia ? Ia mai bine Corsair, firmă de firmă''. :lol:

#40
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
haha... lol.. pai si sirtec nu e de firma?

acum, fiecare dupa cum isi permite. spre exemplu si eu sunt adepul "firmei" acolo unde e cazul.

cea mai recenta "problema" a mea este legata de ventilatoare. am un noctua si inca unul "silent" luat cu 20 lei. pe cand noctua inca e silent, celalalt a inceput sa oscileze ceva mai mult decat ar trebui, creand un zgomot neplacut.

la memorii - cum spunea si Longha - pentru 20 lei in plus, de ce sa nu iei ceva care stii ca totusi indeplineste un anumit standard?

desi nu neg ca merg ok si cele mai ieftine, eu (si altii) prefera sa dea 10-20-30% in plus pentru a fi mai "linistiti" putin ca statistic sunt sanse mai mici sa se strice in timp. exemplu: am vazut o memorie "super talent" careia i s-a dezlipit un "pin" de la contacte. bineinteles ca dadea erori. si e cam imposibil sa-l dezlipesti (doar unul) incercand sa o introduci gresit.

cat despre corsair - de ceva vreme nu mai e ce a fost. desi performantele sunt aceleasi, fiabilitatea a scazut destul de mult. daca va uitati pe pcgarage, o sa vedeti ca returometrul e undeva sub 90% (adica ceva mai mult de 10% au picat). memorii, surse, stickuri... asadar ai o sansa de 10% sa-ti pice o piesa corsair.

#41
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012

 driftking91, on 23rd May 2012, 15:18, said:

Stai că acuși vine Longa și spune ''Ce-i ăla Sirtec, chinezăria aia ? Ia mai bine Corsair, firmă de firmă''. :lol:
Daca asta ai inteles, e treaba ta. :)
La pret egal, dintre un Sirtec si un Corsair, aleg Corsair.
Asa cum, daca sunt la pret decent, aleg memorii Mushkin, Corsair sau Geil, fara sa ma uit ca economisesc 20-30 lei daca cuimpar nu stiu ce trufanda.

#42
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011

 Longa, on 23rd May 2012, 18:07, said:

La pret egal, dintre un Sirtec si un Corsair, aleg Corsair.

Diferența dintre http://www.pcgarage....lder-cx500w-v2/ și http://www.pcgarage....ment-plus-500w/ e de 56 lei, deși au cam aceeași performanță  :deadtongue: (poate doar sleeving-ul în plus la Corsair).

DAR, nu m-aș risca la o sursă la care s-au raportat multe probleme de coil noise :mellow:. Seriile alea scumpe (cu 6 ani garanție) poate o fi bune.

Edited by orologium, 23 May 2012 - 17:23.


#43
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012

 shmu, on 23rd May 2012, 17:04, said:

cat despre corsair - de ceva vreme nu mai e ce a fost. desi performantele sunt aceleasi, fiabilitatea a scazut destul de mult. daca va uitati pe pcgarage, o sa vedeti ca returometrul e undeva sub 90% (adica ceva mai mult de 10% au picat). memorii, surse, stickuri... asadar ai o sansa de 10% sa-ti pice o piesa corsair.
Daca e vorba de surse, nici Sirtecul nu mai este ce a fost odata.
Oricum, daca te uiti bine, la Builder ai 3 ani garantie. Daca nu-ti pica in garantie, o sa moara de batranete.

Iar returometru acela e o gluma proasta, cum sunt si multe comentarii pe marginea produselor.

#44
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
"Daca e vorba de surse, nici Sirtecul nu mai este ce a fost odata."

NU. Sunt și mai buni. :lol:

"Oricum, daca te uiti bine, la Builder ai 3 ani garantie."

Și la Sirtec ai 3 ani garanție

#45
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nici eu nu-s de acord cu multe comentarii si nici atat cu returometrul (poate fi relevant acolo unde stii sigur ca s-au cumparat sute de produse totusi), dar chiar am vazut destula lume care zice nu neaparat ca are coil noise seria Builder (desi se zice si asta), ci ca e galagioasa. Adica in idle (de load nu mai zic) nu-i tocmai dead-silent, asa cum sunt multe surse. Am "auzit" o Sirtec, si de fapt...n-am auzit-o :)). N-or fi nici ele ce erau mai demult (nu sustin asta, doar spun ce am mai vazut zis), dar as prefera Sirtec parca decat Corsair seriile mai ieftine; si Sirtec are tot 3 ani. (ah si Corsair nu acopera Coil Noise - ca sa fiu sigur ca nu am CN eu am luat o Nexus acum ceva timp si chiar n-am niciun repros pentru micuta asta).

Edited by priderzaur, 23 May 2012 - 17:27.


#46
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012

 orologium, on 23rd May 2012, 18:20, said:

Seriile alea scumpe (cu 6 ani garanție) poate o fi bune.
Dumnezeule!  :bored:

#47
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011
Ce? Am scris "poate" ... nu sunt sigur.

#48
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012

 orologium, on 23rd May 2012, 18:25, said:

"Oricum, daca te uiti bine, la Builder ai 3 ani garantie."

Și la Sirtec ai 3 ani garanție
Ideea era alta: ce furnizor sau magazin accepta 3 ani garantie la un produs cu probleme de fiabilitate?
Sau sunt prosti ca nu v-au citit pe voi?

 orologium, on 23rd May 2012, 18:34, said:

Ce? Am scris "poate" ... nu sunt sigur.
Ai scris o chifla, sunt sigur.


Hai, pa!

#49
orologium

orologium

    Banned by Moderators

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 30.10.2011

 Longa, on 23rd May 2012, 18:36, said:

Ideea era alta: ce furnizor sau magazin accepta 3 ani garantie la un produs cu probleme de fiabilitate?

Cel care oferă 3 ani garanție.

Edited by orologium, 23 May 2012 - 17:41.


#50
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012

 priderzaur, on 23rd May 2012, 18:26, said:

Am "auzit" o Sirtec, si de fapt...n-am auzit-o :)).
Da, dar e o vorba: nu te baza pe Sirtec sa scoata aerul cald din carcasa.
Obtin acel silent cu limitarea drastica a rotatiilor ventilatorului incat si in repaus, la consum mic, acesta tot fierbinte iese din sursa.

#51
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Esti prea agresiv sincer. Adica nu stiu, percep tot ce zici de parca ai vrea sa-mi dai una in gura daca am fi fata in fata, pe cand din ce scriu eu se percepe calmul suprem. In fine...nu mi s-a parut ca aerul scos e cald. Asta cu rotatiile mici...sincer, NEXUS-ul meu se mentine abia calduta si la load-uri mari si tot nu se aude (pe bune, nu se aude). Nu cred ca Sirtec sunt chiar atat de ok, dar zic ca e posibil si asa ceva.

#52
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Longa, on 23rd May 2012, 18:36, said:

Ideea era alta: ce furnizor sau magazin accepta 3 ani garantie la un produs cu probleme de fiabilitate?
Sau sunt prosti ca nu v-au citit pe voi?
pai... in general un produs prost fabricat pica in prima parte a utilizarii. daca a trecut de perioada critica, poate sa tina mult si bine. asadar fie ca dau 1 an, fie ca dau 3, tot cam acelasi procentaj vin la garantie.

in plus, 3 ani e mai mult pentru marketing. spre exemplu, pana si un magazin local considera extinderea garantiei ca o sursa de marketing.
de ce? pentru ca in 3-4-5 ani tehnologia se schimba destul de mult astfel incat o sa cam schimbi majoritatea componentelor. Si in primul rand, cum am spus si mai sus, daca nu se strica in primul an(aproximativ) nu prea se mai strica.

 Longa, on 23rd May 2012, 18:45, said:

Da, dar e o vorba: nu te baza pe Sirtec sa scoata aerul cald din carcasa.
Obtin acel silent cu limitarea drastica a rotatiilor ventilatorului incat si in repaus, la consum mic, acesta tot fierbinte iese din sursa.
sursele noi si performate (peste 150-200 ron) sunt gandite pentru restul componentelor performante, inclusiv CARCASA. daca tu ca roman esti zgarcit si pastrezi cusca de la pc-ul de acum 10 ani, normal ca nu scoate aerul cum trebuie. carcasele din ziua de azi sunt gandite altfel, cu sursa jos.
daca ti-ai luat sursa silent si ai carcasa cu sursa sus, e cam vina ta ca nu te-ai interesat cum trebuie despre "compatibilitate".

#53
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Sa inteleg ca nu vorbim de produse ieftine si proaste/semi-proaste :D. Ca Raidmax-ul meu a inceput sa-si dea duhul acum vreo 4 luni (pe pc-ul secundar, sursa), dupa >2 ani de functionare impecabila.

Cat despre garantia mare - nu-i vorba ca o sa ti se schimbe/repare sursa, dar daca peste 5 ani ti se strica ceva ce e in garantie inca de acum, sunt obligati sa incerce sa repare, sa-ti dea ceva echivalent, sa-ti dea storno...nu stiu exact cum functioneaza treaba asta, dar cred ca tine de magazin si de producatorul componentei (in sensul ca iti dau un produs echivlanet cu pretul achizitiei, chit ca a fost acum 5 ani sau iti dau un ra*at ieftin, numa sa taci).

#54
Longa

Longa

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 02.04.2012

 priderzaur, on 23rd May 2012, 18:50, said:

Esti prea agresiv sincer.
Pentru ca ai spus ca acel Builder este un model ieftin de la Corsair (asa si este) dar ai omis sa spui ca si "elementii" High Power tot din value fac parte.

Deci sunt in aceeasi clasa iar eu merg pe mana Corsairului, asa cum la memorii merg pe mana lui Mushkin in dauna lui Exceleram.
E ceva gresit aici?
Cativa de pe aici mi-au spus ca da.
Treaba lor!
Atat cat sunt accesibile, pe primul loc sunt acele branduri pe care le-am tot enumerat si apoi vin Sirtec, KingMax si altii.
Nu ca ar face produse proaste, doamne fereste. Nici Samsung nu fac televizoare proaste dar de cand am avut acces la produse din afara am preferat sa dau un ban in plus pentru un Sony sau Panasonic.
Din fericire aici nu se discuta despre televizoare, altfel ar fi facut baietii si apoteoza televizoarelor Samsung in paralel cu cautat argumente pentru dislike-ul Panasonicului. :D

Hai, o zi buna!



 shmu, on 23rd May 2012, 18:53, said:

pai... in general un produs prost fabricat pica in prima parte a utilizarii. daca a trecut de perioada critica, poate sa tina mult si bine. asadar fie ca dau 1 an, fie ca dau 3, tot cam acelasi procentaj vin la garantie.
Omiti o problema: produsele de proasta calitate dauneaza imaginii acelui magazin.
Asa ca cei care tin la prestigiu evita sa comercializeze stifturi, sau le scot de la vanzare imediat ce-si dau seama ca produsul are calitate indoielnica.

Nu uitati ca 90% din produse (poate mai mult la cei care nu importa direct) nu exista fizic in rafturile magazinului si nici macar in inventarele lor.

Edited by Longa, 23 May 2012 - 18:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate