Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Calendar defectiuni - ce vi s-a stricat in ultimii ani, ce nu merge acum

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,222
  • Înscris: 13.02.2004
Totul a inceput prin 1995...si pana in prezent.
1.Trio S3 cu 2 Mb RAM. Cumparata in 1995...defectata prin 1999
2.Sursa AT cumparata prin 1995, defefctata prin 2005 (a mers din 2000 pe post de router...non-stop)
3.DVD-RW Asus cumparat prin 2004, defectat prin 2007 (cred ca am scris cu el vo 5000 dvd-uri)
4.Mouse microsoft cumparat prin 1995...defectat prin 2003.
5.Mouse Logitec cumparat in 2003...defectat in 2012
6.Monitor Dell P1110 cumparat prin 2002, functioan...dar se vedea in ceata (prin 2006)
7.HDD laptop cumparat in 2008. Defectat in 2012 (a scapat nevasta cu laptop-ul pe jos)
8.Vo 5 perechi de casti.
9. Un hdd WD de 120Gb IDE, cumparat prin 2005 si folosit pentru torenti (4 trackere...seed+download)...pana prin 2011. Inca functioneaza...dar merge ciudat tare (se pierd date)

#38
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postshmu, on 24th May 2012, 08:53, said:

scuze.. nu a fost intentia de "lovitura" ci mai mult de o gluma asa mai naspa.

ai dreptate cu productie si consum in dauna calitatii, dar nu asa devreme (sau poate nu la toate fabricile). cam in ultimii 4-5 ani se observa clar chestia asta (la orice produs, nu numai la componente pc/laptop). totusi mai sunt cateva firme unde calitatea inca a ramas principiul de baza. din pacate pretul isi spune cuvantul aici.

hdd-ul, vrei nu vrei, tot consumabila e. pentru ca nu poate sa tina cat restul componentelor, avand piese in miscare. asa ca vrei sau nu, la un momentdat va trebui sa il schimbi pentru ca va merge foarte greu.

cat despre 2 defectiuni per produs, ma refeream la exact acelasi produs (producator/model) - spre exemplu sursa sirtec 400w model 80+ sau ceva de genul.
oricum sunt prea putini care vor scrie aici, si astfel acest sondaj e cam irelevant.

daca vrei, poti gasi pe net sondaje asemanatoare, mult mai corecte, chiar daca unele pot fi manarite.

in plus, e IRELEVANT ce s-a stricat acum 1 an, pentru a aproape sigur astazi nu va mai fi pe stoc sau va fi invechit.

so... irelevant e cuvantul de baza pentru acest topic.

daca il vrei asa de "fun" e ok. daca il vrei pentru un sondaj serios, e degeaba.

Merci de analiza, iti fac si eu una tie. Vezi daca te recunposti: poate scapi de beleaua dependentei. Eu m-am recunoscut, ma tratez.

"Salvatorul neplătit sau de ocazie"
sau "Sindromul copilului de minge". Salvatorii de ocazie pot fi cei care modereaza forumurile de discutii (ei cauta sa compenseze lipsa de autoritate din viata lor reala in lumea virtuala si traiesc cu iluzia ca pot face ordine in haos, adica sa prezerve ordinea in lumea virtuala), astfel intalnim anumiti useri permanent pregatiti sa ofere sfaturi de psihologie/psihiatrie (inconstienti de complexul salvatorului care este o agresiune, iar feedback-ul se ofera numai cand este cerut si mai ales plătit), userii care ofera configuratii hardware pe forumuri si lectii de depanare la orice, traducatorii de filme pirat (ce ne-am face fara ei?), toti acestia sunt prinsi ca intr-o capcana, din care nu mai pot iesi, ani si ani de zile, chiar toata viata. Mai sunt si unii care se simt a fi avocatul neplatit al lui D-zeu si incearca sa converteasca suflete pe forumurile de religie, intrand in dispute nesfarsite cu ateii si cei de alte credinte. Ei au deviza/driverul "Salveaza!" care e un miraj, ca nu le spune cate suflete trebuie sa salveze ca sa fie si ei salvati pentru munca lor de salvatori inchipuiti. Ei nu stiu ca salvarea e individuala, si nu se masoara in numarul de mesaje partizane de pe forumuri.

Edited by orlovisk, 30 May 2012 - 06:12.


#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:    
pe bune??? loool...
eu am facut analiza TOPICULUI, si tu imi faci analiza personalitatii mele? lol...

lol... intr-adevar ma incadrez intr-o categorie: <<userii care ofera configuratii hardware pe forumuri si lectii de depanare la orice>> pentru ca:
- ma plictisesc la servici
- am destula experienta
- pot
- imi face placere sa ajut oamenii.

Cat despre dependinta - poti sta linistit. cum am "renuntat" acum 2 ani pot renunta si acum. Dar ce sa mai ... e bine sa-ti vezi de treaba ta si mai ales de ghinioanele tale... continua sa le tii bine evidenta.

PS: invata sa-ti structurezi ideeile in propozitii, fraze si paragrafe. mult mai usor de citit.

Edited by shmu, 30 May 2012 - 09:46.


#40
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postshmu, on 30th May 2012, 07:45, said:

eu am facut analiza TOPICULUI, si tu imi faci analiza personalitatii mele? lol...

Topicul asta e pentru copii frustrati care simt nevoia sa-si planga da mila pentru ca au avut ghinioane cu componentele. Aici jucam jocul "Vai saracu de mine, cat ghinon am putut sa am!" si vii tu care joci "Eu si ceilalti!" si spargi distractia.

#41
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Alt condensator de pe placa video de langa memoria ram da sa se umfle. Le voi shimba pe toate 17 acate au mai ramas.

#42
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View Postlawrence38, on 19th May 2012, 02:44, said:

Ai folosit cumva calculatorul ala sub apa ? :huh: E aproape incredibil ca ti s-au stricat atatea la el.
:lol: corect. bai dar si utilizatorul probabil conteaza. Daca s-a stricat hardwarele de atatea ori iti dai seama softwarele de cate ori s-a stricat.

Primul PC luat second hand IBM netvista care mi-a placut f mult (celeron 766, 128MB , 10Gb) a murit subit la vre-un an jumate (2007) din cauza experimentelor mele "neavizate fara respectarea normelor de protectie". Mi-a ramas in gand robustetea si silentiozitatea lui desi era f depasit si dupa indelungi cautari de componente vechi si documentari l-am refacut prin 2009 insa cu caracteristici putin diferite (ca nu mai gasisem placa originala) si vandut prin 2011 dupa ce ma saturasem de el.

Al doilea calculator al meu luat in 2007 Pentium D920 nici acum nu s-a stricat desi am experimentat mult mai mult decat cu primul si am vandut pe parcurs o parte din componentele sale (procesor, carcasa, placa video, tastatura, optica), am experimentat mult cu el si a ramas doar un low-end pt net, muzica si depozit de documente montat apoi intr-o carcasa banala si dus acum de un procesor banal (Celeron 430). Sursa s-a ars prin 2008 de la un soc de curent in reteaua din cartier si schimbat la garantie la DC pe vremea aia. Magazinele de unde am luat componentele nici nu mai exista in locul lor sunt alte activitati.

Edited by popascu, 07 June 2012 - 21:44.


#43
alex_tbe

alex_tbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 14.06.2007
Eu mi- am achizitionat PC- ul de la UltraPRO fix pe 15.12.2006.
MBO - ASRock nu mai stiu cum. Inca functioneaza.
PSU - No Name, 320 sau 340 W schimbata la garantie o data din cauza ventilatorului cu una tot la fel de No Name. Inca functioneaza.
CPU - Pentium 4, a.k.a. Presscott. Inca functioneaza. Schimb pasta si curat praful in fiecare an, cam la inceputul verii.
GPU - Nvidia GeForce 6200. Inca functioneaza. I-am pus eu un ventilator pe radiator de ii flutura condensatorii de bucurie.
HDD - Hitachi, 160 GB - decedat dupa aprox. 1 an, inclocuit in garantie cu Samsung Spinpoint XXXX de 160 GB - mort si asta dupa aprox. 1 an. A murit cam la o saptamana sau doua dupa expirarea garantiei si ca atare am achizitionat din resurse proprii in 2009 un WD AAKS 500 GB (176 RON pe vremea aia) care functioneaza si astazi.
DVD-RW - Samsung XXXX care functioneaza si astazi.
Tuner TV - Leadtek Winfast TV2000XP RM - mort anul trecut din cauze numai de el stiute. Acum am ceva de la Kworld(primit moaca :D ) dar nu prea il folosesc. Nu se compara cu vechiul.
Tastatura Genius Luxmate 300 - functioneaza si astazi.
Soricel Genius Traveler 100 - functioneaza si astazi.
Monitor Philips 170S, 17'' - functioneaza si astazi.
Casti Teac HP-2 - merg si astazi. S-a mai "julit" cablul la intrarea in casti, dar am taiat, am dezlipit si am lipit la loc. Acum e cam scurt cablul ce-i drept, dar merge.
Multifunctional HP F380 - functioneaza si astazi. Cartusele le-am aruncat acum 3 ani (cred). Le-am incarcat o data pe ambele, nu mi-a placut ce-am vazut pe foi si "vaya con dios". Folosesc doar scanner-ul.
UPS Infosec XP SOHO 500VA cumparat in 2008 - mort dupa nici un an, schimbat la garantie cu Infosec XP Onduleur 500VA - mort si asta dupa aprox. 1 an, schimbat la garantie(cand era UltraPRO-u' in prag de faliment) cu Mustek XXXX 800VA care functioneaza doar pe jumatate sa zic. Nu mai tine bateria, dar in caz de un sut de curent e bun de ceva.
In 2007, de Cracaciun mi-am facut cadou un Logitech X-530, 5+1, sunet impecabil pentru cati bani am dat pe el(in jur de 300 RON pe vremea aia) si pentru un home-user. Functioneaza si astazi. Daca trag de potentiometrul ala la maximul maximului se aud niste distorsiuni (nu exagerat dar daca esti atent se simt la urechi), dar dupa 7 ani de functionare il inteleg. Plus ca nu am o placa audio prea buna.
De 1 an si ceva mai folosesc si un HP ProBook 4510s. Saracul merge normal, nu s-a dus decat unitatea optica dupa ce mi-a scapat un coleg o tabla de remi peste tastatura, chiar in dreapta unde e unitatea optica. "Dus" = invarte treburile, dar nu le citeste mereu sub "Win*oz". Live CD-urile(Ubuntu, Slax, bla bla) si setup-ul cu Win. 7 de pe DVD merg de n-ai treaba. Are el un zgomot mai special, dar cat nu e windows merge bine. In rest, i-am schimbat si lui pasta acum 2-3 saptamani, l-am curatat de praf, merge ca uns.
In concluzie, eu zic ca nu sunt asa ghinionist ca initiatorul topic-ului :D Mai e vorba si de noroc dar mai conteaza si cum le intretii. PC-ul + Logitech-ul au mers anul trecut si acum 2 ani aproape non-stop. Chiar nu le-am conservat. Incepand de anul trecut am inceput sa folosesc mai des laptop-ul decat desktop-ul, dar oricum, sunt aproape 6 ani de uzura si nu am schimbat prea multe. Lucky me! :harhar:

#44
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Fratilor , la UPS-uri nu le schimbati , inlocuiti doar acumulatorii ca aia sunt varza ... si puneti un acumulator calumea si nu mai ai treaba cu el ...

#45
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Amu vreo cateva zile iar mi s-a ars un monnitor CRT Ultra de 17" cu monitor perfect plat. 'tui mama lui de jaf.
Merge bine ce merge pana se incalzeste dupa aceea apare No signal input si isi revine pentru cateva minute doar daca ii trag un pumn zdravan.
Mare pacat, avea o calitate a imaginii foarte buna.

#46
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postpopascu, on 7th June 2012, 19:33, said:

lol: corect. bai dar si utilizatorul probabil conteaza. Daca s-a stricat hardwarele de atatea ori iti dai seama softwarele de cate ori s-a stricat.
asa-i ma bade, la omul sarac nici boii nu trag pentru ca-i prost, bine ca te-a facut ma-ta pe tine cu creier care vad ca iti tine loc si de procesor, ca mi-ar fi rusine sa mai folosesc asa ceva in 2012

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate