Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Depanare frigidere

- - - - -
  • Please log in to reply
1555 replies to this topic

#811
anyshor

anyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 09.11.2013
Salut Letshkow,

Aveti pierdere de freon,vesnica problema la Arctic

View Postinteresat, on 10 iulie 2014 - 18:14, said:

Vreau sa nu fiu pe langa subiect cand voi apela la service(local din pacate) sau daca exista cineva dispus pt o deplasare, poate fi o varianta.
Interesat  , unde,mai exact?

Edited by anyshor, 11 July 2014 - 15:55.


#812
interesat

interesat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.02.2008
Este intr-o comuna linga Oltenita(aprox 65km de Bucuresti).O ora dus, o ora intors ca si timp pt deplasare.

#813
Letshkow

Letshkow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2014

View Postanyshor, on 11 iulie 2014 - 15:54, said:

Salut Letshkow,

Aveti pierdere de freon,vesnica problema la Arctic


Interesat  , unde,mai exact?

In Tg-Mures

#814
anyshor

anyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 09.11.2013
Letshkow ,

Nu era pt tine intrebarea unde locuiesti

#815
asa777

asa777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.07.2007
Salut
Stie cineva sa-mi spuna de ce frigiderul meu Arctic cu 2 motoare(turcesti) vechi de cel putin 9 ani nu raceste bine ,dar cel mai ciudat este ca face un bulgare de zapada intr-un singur loc.Acest fenomen se petrece de cateva luni.
Ma intereseaza care ar fi cauza si o posibila solutie de rezolvare.......

Attached Files


Edited by asa777, 13 July 2014 - 17:55.


#816
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

View Postasa777, on 13 iulie 2014 - 17:52, said:

Salut
Stie cineva sa-mi spuna de ce frigiderul meu Arctic cu 2 motoare(turcesti) vechi de cel putin 9 ani nu raceste bine ,dar cel mai ciudat este ca face un bulgare de zapada intr-un singur loc.Acest fenomen se petrece de cateva luni.
Ma intereseaza care ar fi cauza si o posibila solutie de rezolvare.......

Mai mult ca sigur e lipsa freon,insa mai poate fi compresiea slaba a motorului

#817
asa777

asa777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.07.2007
@stelica_33
Multumesc de raspuns.
Dar de ce se formeaza zapada intr-un singur loc? Sa raceasca doar la inceput de serpentina  si sa nu aiba putere pana la capat? Sau sa fie infundata vreo teava?....
Freonul se poate pune si la domiciliu , sau trebuie sa plec cu frigiderul la frigotehnist?

#818
asa777

asa777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.07.2007
Jale...am fost la o reprezentanta si mi-a spus ca pierde freon ,dar reparatia consta in anularea serpentinelor care sunt incastrate in celuloza pe peretele din spate la racitor si inlocuirea cu ceva improvizat .............adica intodus in partea cu alimente (pe peretela din spate ) au nu  panou de racire (ca nu se poate inlocui cel vechi cica) si reconectarea cu tevi noi la motorul existent ----totul cam 300-400 lei....
Cred ca o sa cumpar altul........
O ultima intrebare: ce pot face cu acest frigider ca partea de congeletor functioneaza brici...
Sa-l tai la jumate ?..............

Edited by asa777, 14 July 2014 - 09:42.


#819
anyshor

anyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 09.11.2013
Nu prea ai ce face,de taiat la jumate nu-l poti taia

#820
Andrius

Andrius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.09.2006
De cateva zile am observat ca se scurge apa de sub frigider
Cand m-am uitat in spatele frigiderului..surpriza... are functie de facut gheata, pe exterior Posted Image
Nu sunt in localitate o vreme dar cum ajung acasa il arunc direct de la etaj.

Attached Files



#821
anyshor

anyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 09.11.2013
Nu fii asa radical,se poate rezolva prin scoatere din cantitatea de freon

#822
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

View Postasa777, on 14 iulie 2014 - 09:41, said:

Jale...am fost la o reprezentanta si mi-a spus ca pierde freon ,dar reparatia consta in anularea serpentinelor care sunt incastrate in celuloza pe peretele din spate la racitor si inlocuirea cu ceva improvizat .............adica intodus in partea cu alimente (pe peretela din spate ) au nu  panou de racire (ca nu se poate inlocui cel vechi cica) si reconectarea cu tevi noi la motorul existent ----totul cam 300-400 lei....
Cred ca o sa cumpar altul........
O ultima intrebare: ce pot face cu acest frigider ca partea de congeletor functioneaza brici...
Sa-l tai la jumate ?..............

Il repari daca vrei,o placa 40\40 cu capilar,o sarja de freon, si garantat merge citva ani buni,sau, il dai la schimb contra valoarei de 100 de lei la achizitionarea celui nou
Daca tot vrei sa-ti cumperi altul...''cumperi un samsung de inox made in china''

#823
asa777

asa777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.07.2007
stelica_33

""Daca tot vrei sa-ti cumperi altul...''cumperi un samsung de inox made in china''"

Sa stii ca la asa ceva ma gandeam AICI10 ani garantie motor si 2 ani restul .....zic eu rezonabil pret calitate

#824
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Sansung e printre cei mai buni,DAR, depinde de tara de origine,in cel mai fericit caz de Polonia,prerea mea...
Am ramas surprins cind am vazut ditamai samsung de inox,NO FROST,made in RPC, dar sa nu ne mire nimic,totul e posibil

A...si ca o completare,reglajul temperaturii din firgider era o simpla jucarie.Daca ma insel,rog colegii sa ma corecteze.

#825
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Corecta afirmatie stelica ,o combina cu 2 compresoare usor de reparat si sigura in timp ca functionare tot atit cit a functionat pina acuma daca compresoarele mai au vlaga. Si de multe ori au.

#826
interesat

interesat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.02.2008
NU .Daca compresia a scazut . Dar poate fi si o pierdere de agent chiar si foarte mica cu timpul este destul de critica .Apelati la service pentru a evita uzura compresorului si evitati o reincarcare fara o verificare minutioasa "meseriasii adevarati inteleg ce vreau sa spun".

Cum evit o reincarcare fara o verificare minutioasa "meseriasii adevarati inteleg ce vreau sa spun".

intrebare pt pb70

#827
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

Quote

"meseriasii adevarati inteleg ce vreau sa spun".


Simplu numai pe vap " numai meseriasii stiu"
Daca vap este ok restul se rezolva .

Edited by pb70, 14 July 2014 - 20:28.


#828
interesat

interesat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.02.2008
Am nevoie de un "meserias adevarat" (cum spune pb70).Este cineva disponibil?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate