Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

rezidenta pentru UK

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
cristy-

cristy-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2012
salut..
ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?
am aplicat pentru un job si trebuie sa plec in Anglia in Iulie..
intrebarea este,  pot sa obtin actele de rezidenta de aici(am adresa si copia de buletin a celui unde o sa locuiesc. cetatea englez) daca da , unde trebuie sa merg si de ce acte am nevoie?
jobul il pot incepe numai daca am rezidenta in UK si mi-au mai spus ca actele sau carnetul de rezidenta le pot obtine din Romania..


Multumesc !

Edited by cristy-, 08 May 2012 - 00:40.


#2
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... nu stiu daca exista ceea ce numesti tu carnet de rezidenta... ce pot sa iti spun este ca pentru a munci LEGAL ai nevoie de cel putin un cont in banca si un numar UTR in baza caruia regina va primi niste banuti din ce castigi tu acolo... pentru cont poti aplica de acasa la HSBC (hsbc.co.uk) in care aplici pentru Passport Account; este un cont pentru care vei plati o suma de 8 lire pe luna intretinere timp de 12 luni, care il poti deschide doar cu pasaportul si la care daca cineva te intreaba poti comunica adresa respectivului cetatean... in functie de ce munca vei presta, cetateanul englez trebuie sa aplice pentru tine in vederea obtinerii unui blue card care este oarecum o forma de permis de rezidenta (sau cum i-ai spus tu)... daca acesta nu poate sau nu vrea sa aplice pentru permisul tau de munca in forma blue atunci cand ajungi in uk demarezi actiunea pentru obtinerea statutului de self employed care este forma cea mai usoara de a munci LEGAL in uk dupa care in timp de aproximativ un 1 an vei putea obtine un yellow card. mai multe detalii poti gasi pe site-ul oficial al inspectiei muncii de la ei. multa bafta!

#3
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View Postprimejdie_06, on 8th May 2012, 07:35, said:

... nu stiu daca exista ceea ce numesti tu carnet de rezidenta... ce pot sa iti spun este ca pentru a munci LEGAL ai nevoie de cel putin un cont in banca si un numar UTR in baza caruia regina va primi niste banuti din ce castigi tu acolo... pentru cont poti aplica de acasa la HSBC (hsbc.co.uk) in care aplici pentru Passport Account; este un cont pentru care vei plati o suma de 8 lire pe luna intretinere timp de 12 luni, care il poti deschide doar cu pasaportul si la care daca cineva te intreaba poti comunica adresa respectivului cetatean... in functie de ce munca vei presta, cetateanul englez trebuie sa aplice pentru tine in vederea obtinerii unui blue card care este oarecum o forma de permis de rezidenta (sau cum i-ai spus tu)... daca acesta nu poate sau nu vrea sa aplice pentru permisul tau de munca in forma blue atunci cand ajungi in uk demarezi actiunea pentru obtinerea statutului de self employed care este forma cea mai usoara de a munci LEGAL in uk dupa care in timp de aproximativ un 1 an vei putea obtine un yellow card. mai multe detalii poti gasi pe site-ul oficial al inspectiei muncii de la ei. multa bafta!
Ce Dumnezeu complici omul.
In baza NINo ( National Insurance Number ) acum se obtine UTR-ul ( inainte era invers ) , insa din caza celor care stau pe "social" NINo se obtine foarte greu acum, iar dupa ce il ai, aplici pt Yellow card care se obtine de la 3 sapt la 6-8 luni. ( Eu acum 6 ani l-am luat in 12 zile ).

Daca te ducila BARCLAYS iti deschizi cont la banca fara sa platesti nimic pe luna dar nici overdraft nu ai si nici asigurare ( in cele 8 lire pe luna de ex intra: asigurare tel, o suma intre 10 si 200 lire de care te folosesti daca nu ai bani in cont iar primii bani care iti intra in cont, treci pe zero = 0 etc )
Deci poti avea cont fara sa platesti nimic lunar.

Daca angajatorul te ajuta cu acte, poti obtine Blue Card insa nici blue card nu inseamna rezidenta , sa nu traducem cuvant cu, cuvant !
Dupa 5 ani poti aplica pt British si atunci daca doresti te "dai mare " cu rezidenta, nu yellow card si UTR care se obtin cu formulare completate si trimise prin posta.

Legat de ce scrie pe site, nici macar ei nu isi stiu bine regulile !  

Uite suna la Nr asta: 0044 20 8432 9555 Este o firma de avocatura foarte ieftina , Romaneasca, prin care mi-am mai rezolvat si eu unele chestii , vb Romaneste, suna la ei si le explici situatia ta si te ajuta atat telefonic cat si la fata locului.

UTR zici, ca banii se duc la regina? Nu sunt sigur daca stii ce inseamna UTR si TAX RETURN in fiecare luna Aprilie ! Banii platiti pe UTR se intorc la tine prin tax return ;)

Hai sa vb despre info concrete, cie care au trecut prin asa ceva, nu link -uri cu site-uri.  Nu uita ca "in Marea Britanie hartia este alba iar pe spate scrie black si salutul la Englezi este Don't drink too much "

Edited by ferrellroo, 13 May 2012 - 14:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate