Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#541
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Sunt doua feluri de vinete, cu coaja alba si coaja verde (apoi peste asta vine culoarea vinetie in diverse moduri). Alea clasice (gen Classic, Madonna, Black Pearl, etc) de exemplu sunt verzi.
Eu personal am ajuns la concluzia ca astea cu coaja alba (care au si carnea mai alba, gen Listada DG, Rosa Bianca, Ping Tung, albe diverse) nu prea au nici un gust propriu. Sunt dulcii, si cam atat. Nu am incercat foarte multe, 4 feluri deocamdata, dar asta e concluzia, si am comparat cu mare atentie.
Acum depinde de gusturi, da, astea verzi pot sa capete mai multa iuteala/amaraciune cand sunt mai batranele sau lipsa de apa, dar cel putin pentru salata de vinete, eu ma voi rezuma la cele cu coaja verde.

Edited by zipcode, 14 August 2019 - 14:35.


#542
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Astea seamana cu Prosperossa, Rossa bianca... Ceva de genul.

Intr-adevar, cele "verzi" cum le zici sunt mai robuste ca si gust, sunt ok si ele, insa de multe ori imi par "grele", mai ales in forma clasica, cu ceapa..
Cum nu sunt adeptul amestecului de iaurt sau mai rau, maioneza ori alte chestii, de multe ori, din ce in ce mai mult le prefer pe cele "albe".
Ps. Aici o lista cu poze ca sa poata lunea vedea cam desore ce tip vorbim
http://www.plantname...-eggplants.html

Edited by parintele, 15 August 2019 - 01:09.


#543
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa cativa ani de cultivat vinete din soiuri exotice am observat ca vinetele se hibridizeaza intre ele destul de usor, mult mai adesea ca la tomate sau ardei si frecvent apar plante cu trasaturi metisate, unele chiar deosebit de interesante, apetisante si mai productive decat soiurile initiale. La voi cum e sau nu faceti decat monocultura?

Edited by subway_guru, 19 August 2019 - 18:39.


#544
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Doar monocultura, Madonna F1Posted Image

#545
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Eu nu imi amintesc de cand nu am pastrat seminte de vinete.


#546
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Eu nu prea ma dau in vant dupa vinetele alea babane supraponderale atat de apreciate de concetatenii romanasi, as zice ca ce e prea mult e si prea prost, in schimb prefer varietatile exotice mai fragede si mai <slim fit>. La noi nu sunt apreciate la justa lor valoare pur si simplu pentru ca gospodinele noastre habar nu au cum sa le <proceseze>, in afara de salata de vinete fripte pe tabla ori zacuta la borcan altceva e <extraterestru>.
Din cauza ca semintele pentru soiurile astea <mai speciale> sunt nu numai scumpe dar si tot mai greu de procurat, vreau-nu-vreau trebuie sa mi-le inmultesc singur.
Anul asta am semanat <tot stocul> de teama sa nu-si piarda capacitatea germinativa si efectul e o supraproductie crunta asa ca sotia a impartit cu darnicie excesul pe la vecinele prietene. Reactia a fost uluitoare: `Wow, nici n-am stiut ca exista asemenea vinete gustoase!`
Singurele seminte de vinete pe care le cumpar sunt vinetele albe `Bibo`, un hibrid excelent, iau un plic o data la trei-patru ani.
In timp, din neglijenta am mai pierdut din soiurile gustoase si nu prea vad cum as putea sa le <recuperez>.
Cam asta e povestea mea si am incalecat pe o sa!
:) :) :)
Extragerea semintelor de la vinete e extrem de simpla, mult mai simpla ca la celelalte patlagele, cele zise <rosii>.
P.S.
Dintre soiurile exotice ce m-au dezamagit sunt cele japoneze, foarte timpurii dar deindata ce vine canicula pur si simplu <se sufoca>. Nu recomand.

Edited by subway_guru, 21 August 2019 - 22:52.


#547
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Semintele de vinete sunt preferabil de pastrat din fructele secundare. Pistilul este mult retras fata de celelalte ceea ce reduce mult sansa de corcire. Din pacate nu prea leaga insa la vinetele de soi mare, din cauza ca cea primara ii taie hrana cred.

Pun si eu o poza.

Attached Files


Edited by zipcode, 22 August 2019 - 09:06.


#548
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
1.40 piata Matca
1.80 piata angro Galati
2.40 piata mare Galati
3.40 supermarketuri (niste hoti, ca de obicei)

#549
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Gurule, nu vrei, te rog, sa faci o lista cu soiurile alea gustoase si sa o pui si aici?

O data pentru posteritate, apoi poate ca om da careva pe undeva si de semintele lipsa.

Edited by Taxon, 24 August 2019 - 10:00.


#550
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Am pus mai demult poze cu plicurile originale soiuri chinezesti...acum ce vrei sa pictez ideograme!?
:) :) :)

#551
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ok, scuzati deranjul, multumesc pentru colegialitate.

#552
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Mii de scuze daca fara voie te-am ofensat cu ceva. Am dorit doar sa-ti marturisesc de ce nu stiu sa spun cum se numesc respectivele soiuri chinezesti.
Toate cele bune!

Edited by subway_guru, 27 August 2019 - 10:01.


#553
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Am gasit in casa niste topsin 70 care expira la sfarsitul anului. Oare mai este bun in iunie la anul pt vinete? Vad ca se gaseste greu.

#554
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Cresti putin concentratia, fara probleme.

#555
Vlad327

Vlad327

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.08.2015
La vinete se rupe primul rod ca la ardei? Cultura este in camp

Attached Files



#556
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020
La marimea aia a plantei, da.

#557
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Nu. Mai rupe din frunzele de la baza.

#558
Vlad327

Vlad327

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.08.2015

View Postmama_lor, on 08 iunie 2020 - 16:26, said:

La marimea aia a plantei, da.
este mica sau mare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate