Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#667
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 28.12.2010
Am pus si eu vreo 10 fire de vinete anul asta pentru prima data. Pana acum sunt foarte multumit nici nu ma asteptam. Rosiile s-au cam injumatatit, ardeii la fel castravetii sunt vai mama lor. In schimb vinetele merg cel mai bine deocamdata nu am vazut nici un semn de boala sau altceva. Clasic F1 parca se numesc. Le-am luat pe astea pentru ca le-am gasit la pachet mai mic, vreo 40 de seminte daca nu ma insel. Mai am si pentru la anul. Am tot citit despre palisarea lor. Unii zic intr-un fel altii in alt fel. Deocamdata nu le-am palisat in nici un fel, poate imi dati voi vreo idee cum sa le prind de sarmele alea de sus. Poate ca pe ardeii Kaptur din spatele lor pe 2 brate?

Attached Files



#668
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Reușite vinetele!
Da, palisarea MW merge la fix pe 2 brațe.

#669
redovidiu

redovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 24.11.2005
Salut! Am lipsit doua saptamani din gradina si dupa aceasta perioada am gasit vinetele in situatia prezentata in poze. Banuiesc ca este alternarioza...Corect?

Attached Files



#670
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Am niste vinete plantate pentru consum propriu, printre care long purple, black beauty, white egg si o planta red square.

Aceasta din urma este singura la care toate florile se usuca, desi celelalte plante din jurul ei au facut fructe de mai multe ori pana acum.

Planta este perfecta, fara frunze uscate sau alte simptome de boala, a ajuns la +1 m inaltime si infloreste puternic dar degeaba.

Conditiile de irigare/fertilizare pt toate plantele sunt identice.

Care ar putea fi cauza?

#671
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

View Postredovidiu, on 22 iulie 2022 - 10:14, said:

Salut! Am lipsit doua saptamani din gradina si dupa aceasta perioada am gasit vinetele in situatia prezentata in poze. Banuiesc ca este alternarioza...Corect?

Probabil verticilium. Problema numarul 1 la vinete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate