Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
am 2 intrebari despre vinete:

1. se corcesc?
2. trebuie copilite ca rosiile?

#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 anknic, on 28th April 2012, 12:17, said:

am 2 intrebari despre vinete:

1. se corcesc?
2. trebuie copilite ca rosiile?
  

Se cam corcesc, vinetele sunt alogame, daca-mi amintesc corect, asta inseamna ca e nevoie de o distanta de cateva sute de metri, asta in cazul producerii de seminte.

In zona de sud nu se copilesc, doar carnitul se poate face cu 2-3 saptamani inainte de caderea primei brume.

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Multumeeesc!

#4
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
o sa incerc sa izolez niste flori poate totusi imi pastrez soiurile.

#5
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Am înființat o livada de meri in aceasta toamna, iar acum, pana când vor creste merii vreau sa plantez câte ceva printre rânduri  Am citit prin niște cărți ca ajuta la diverse lucruri (păstrează umiditatea, împiedică eroziunea etc) și m-am orientat spre vinete. Acum problema e ca nu prea am cunoștințe despre acest domeniu. Ma interesează cum trebuie pregătit pământul pentru răsad,  când se pun semințele (as vrea dacă se poate sa le însămânțez afara sub folie întrucât in apartament nu prea e loc pentru minim 1000 răsaduri) și orice alte informații care ma vor putea ajuta. Pământul nu a fost lucrat de câțiva ani, a fost plin de iarba, dar înainte de plantare am băgat plugul și discul, iar la pentru la primăvară deja m-am dotat cu o motosapa (asta fiindcă am disperat cautând oameni cu ziua serioși, asa ca am preferat sa investesc și sa ma mecanizez). In zona am găsit semințe Epic și Aragon, aveți ceva informații despre aceste soiuri? Va rămân recunoscător pentru orice sfat. Mulțumesc.

#6
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Anul trecut am plantat Aragon.Plante foarte robuste ,rezistente la boli,infloresc in prostie,dar ceea ce am observat este ca le-au priit foarte bine temperaturile mai scazute din sept,oct,nov.Tin minte ca ultimele vinete le-am cules pe la inceputul lui noiembrie si plantele inca mai aveau flori.Dar a venit bruma si s-au gatat.
Am uitat sa spun ca erau plantate in gradina si nu in solar.Productivitate foarte buna si merita (parerea mea).E adevarat ca pamantul a fost ingrasat in primavara ,inainte de plantare,cu gunoi de grajd putrezit si ca am avut irigare prin picatura.
In legatura cu rasadurile, eu le-am pus in cuburi nutritive (eu am avut doar 40 buc), pentru ca citisem ca vinetele sunt cam sensibile la repicat si am insamantat in 28 februarie.
Anul asta ,cu siguranta am sa le pun undeva in jurul datei de 15-20 februarie pentru ca anul trecut nu am tinut cont si de timpul in care germineaza si le-am scos cam devreme in gradina (mai putin de 60 zile).

#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
A folosit cineva Dragaica de la Institutul Buzau?

#8
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

 RodicaBc, on 13 ianuarie 2013 - 19:02, said:


Multumesc mult pentru informatii.

#9
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Nu stiu ce sa le mai fac vinetelor mele. Frunzele se incovoaie, se incretesc pe margini si apoi se ingalbenesc.

Attached Files



#10
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
acarieni ! asa am patit eu anul trecut si am pierdut primul rod. da repede cu insecticid

#11
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.

#12
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
un tratament pentru stolburul la vinete, frunzele arata ca cele a lui vdingo, pe margine sunt rasucite in sus , arata ca o lingura, si dupa aia se in galbenesc-ofilesc si cad, pe net nu am gasit tratament...

#13
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am incercat cu insecticid si cu topsin dar nici un efect. Singura imbunatatire a venit de la faptul ca le-am dat niste zeama de gainat si au mai legat cateva fructe dar frunzele sunt afectate in continuare.
Nu ne poate ajuta nimeni cu un sfat?

#14
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Cum va dati seama ca vinetele pot fi culese. Exista vreun indiciu?
Am inteles ca daca stau mai mult se amarasc.

#15
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
vanata cam sufera la soare, daca ai posibilitate umbreste-o si ai sa vezi ca-si va reveni, oricum cand se va mai racori vremea va inverzi din nou, daca rezista pana atunci.
vanata se culege cand e de culoare neagra, cand e frageda, cand s-a facut destul de mare, in functie si de soi, imediat dupa ce iese din floare,  nu cand se coace asa cum s-a format o opinie printre cumparatori, pt ca atunci cand vanata e coapta deja, n-o mai mananca nimeni, de multe ori e iute si plina de seminte mature.

#16
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

 virg72, on 21 iulie 2014 - 12:32, said:

vanata cam sufera la soare, daca ai posibilitate umbreste-o si ai sa vezi ca-si va reveni, oricum cand se va mai racori vremea va inverzi din nou, daca rezista pana atunci.
La concluzia asta am ajuns si eu. O plasa de umbrire face cat o groaza de tratamente la un loc. Am luat un val de 50*120 si am pus in zona rosiilor, a vinetelor, ardeilor -  de proba. Se vede diferenta intre zonele umbrite si cele neumbrite. Umezeala se pastreaza mult timp (cel putin la rosii ca umbresc si ele si 4 zile dupa o ploaie buna), plantele nu se ofilesc in mijlocul zilei.

 virg72, on 21 iulie 2014 - 12:32, said:

vanata se culege cand e de culoare neagra, cand e frageda, cand s-a facut destul de mare
Pai la mine sunt negre din start - am luiza.
Cred ca o sa ma orientez dupa marime ca altfel nu imi dau seama cum.

Edited by vdingo11, 21 July 2014 - 17:09.


#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Un alt element e caliciul...

#18
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
Am in solar cateva fire de vinete care sunt bolnave, frunzele se ingalbenesc, apoi se fac maron si cad...ceva gen mana la rosii. Nu am foto pentru ca nu am dat importanta. Nu stiu daca e relevant, vinetele au stat langa castraveti.
Am stropit cu insecticid, Ridomil, Equation pro, Score...nici o schimbare.

O problema similara a aparut si la cateva vinete din camp (care sunt foarte frumoase). Nu stiu daca e acelasi lucru ca in solar. Am pus cateva foto cu frunze rupte (nu aveam cu ce sa fotografiez in camp).
Daca se poate un sfat rapid, poate salvez macar cultura din camp.
Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   57.08K   66 downloads
  • Attached File  2.JPG   58.46K   68 downloads
  • Attached File  3.JPG   58.2K   66 downloads
  • Attached File  4.JPG   61.62K   62 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate