Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

The Amazing Spider-Man (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
mi-a placut. nu aveam asteptari prea mari, dar a fost mai bun decat credeam.
Spoiler


#20
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Fost la Imax, vazut, bullshit.

#21
master-of-puppets

master-of-puppets

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2010
Aceeasi poveste realizata de n-spe mii de ori, alti actori, aceeasi porcarie, doar ca efectele special put a "noutate"!

#22
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
Vazui si eu ieri filmu.

Astia de la Holywood s-au tampit complet. Mai toate filmele de actiune sunt, printre altele, introducere catre posibile jocuri cu acelas nume.  Se vede clar treaba asta in partea de final cand paianjenu se lupta cu lizardul.  ( la fel de bine se vede mizeria asta de marketing de introducere in Abraham Lincoln The Vampire beatch.

Ce mi se pare mie ingrozitor in logica filmului ( sf implica si science nu doar fiction) sunt :
Premisa : un paianjen modificat genetic sa faca firu mai tare il inteapa pe copilu asta ( un tip de treaba dar nu prea razboinic ).
Premisa a: spiderul este un animal defensiv, care isi face plasa intr-un loc fix si asteapta sa-i vina prada ( probabil ca exista comportamante diferite la specii diferite).
1 - daca omu e mai defensiv, e muscat de un spider care face panza de calitate , de unde domn'le atatea reflexe si atata mobilitate. I mean , sa fi facut aia nu paienjen tesator ci alergator sau luptator , intelegeam legatura.
2 - paienjenii nu musca by default , nu prea vad de ce l-ar fi muscat mai ales ca nu l-a stresat cu nimic pe paienjen.
3 - daca tot a fost muscat de un paianjen tesator, de ce nu-si facea plasa singur? De ce a trebuit sa faca un dispozitiv electronic de facut plasa?
4 - mi s-ar fi parut de bun simt ca daca tot a fost muscat de un paianjen sa faca plasa la cur nu la maini( paianjenii secreta plasa un organ aflat in zona posterioara). Ori suntem oameni-paianjen ori nu mai suntem.
5 - e stupid ca ditamai corporatia a avut nevoie de 13 ani sa modifice genetic niste paienjeni cand el un putoi a reusit  sa faca acasa la el acasa in cateva zile un dispozitiv electronic cu aceleasi rezultate. trololol
6 - daca tot a devenit paianjen, inteleg faza cu plasa ( care nu este desigur ) dar de unde reflexele de a doua zi ( cand se lupta cu aia in metrou )?
6a- cand merge la sala de sport de unde a devenit atat de greu? Inteleg sa fi sarit , sa se prinda de cos si sa ramana acolo penduland ca un paianjen ce este, dar brusc sa capete kg si sa sparga panoul , k-mon , give it a brake.
7 - Cand se mozolea cu urata aia ( urata femeie ) prinde mingea de footbalamerican, o arunca si indoaie potoul de la poarta
   * inteleg ca a devenit un zeu super puternic
   ? isi transfera puterile in minge si alte obiecte? Adica mingea aia poate fi aruncata si cu viteza supersonica intr-o bara de fier ( mai ales la o poarta ) ca nu o sa o indoaie veci pururi.

Bun asa de pierdut tiimpul, o noua capodopera pentru tampit lumea. 100% fiction 0% science.

#23
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
1.2.3.4 - Ai mai vazut filmele Spider Man ? Ce vrei sa faca din film ? Un bou care sta pe o panza si prinde pasari in mijlocu orasului timp de 2 ore? Citeste pe IMDB, e film "Fantasy", daca filmele ar fi ca realitatea nu s-ar uita nimeni la ele.
5 - Nu inteleg la ce te referi. "Cartusele" de panza sunt luate de la corporatia aia si el a facut doar rahatu ala cu care trage. A fost muscat de paianjen cu 15 minute mai devreme in film, nu are nici o legatura cu ce a facut el acasa. Ori ai inteles o banană din film, ori nu te-ai exprimat cum trebuie.
6 - Nici macar nu era a doua zi, era cand se intorcea acasa dupa ce a fost muscat.
7 - Da, aici sunt de acord, fazele sunt exagerate.

Emma Stone e urata? Posted Image

Nu ma intelege gresit, nu e un film bun. Dar inainte sa critici asigura-te ca ai inteles filmu cum trebuie. Ai nevoie de subtitrari ? Atunci inseamna ca trebuie sa te uiti de doua ori la el.

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un film prost, 100% comercial, nu merita

#25
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Din ce in ce mai prost.Nimic nou.

Edited by Shock-G, 26 October 2012 - 11:02.


#26
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postaeon, on 26 octombrie 2012 - 10:03, said:

un film prost, 100% comercial, nu merita

Prietene, e vorba de Spider Man... te asteptai cumva la un film de arta?

#27
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
N-a fost nu stiu ce, dar e film action/adventure/fantasy , nu SF .

#28
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postumilu, on 26 octombrie 2012 - 07:40, said:

A whole lot of BS
Dom'le...ma uimeste logica ta de a diseca filme pe care le poate diseca si un copil de-a cincea.
Ia baga-te si la un Bergman sau Kubrick. Nu mai esti tu asa de viteaz atunci.
Doamne ma, e un comic-book movie...e o mitologie luata dintr-un nuvela grafica - DESENE!!!
Science fiction inseamna in primul rand fictiune, nu stiinta. E pseudo-stiinta aia. E ceva neverificat si implauzibil. Nu mai cauta stiinta unde nu are loc.

3 - In prima serie de Spider-Man (aia cu Tobey Maguire) panza iesea din incheietura, din el. Aici au mers pe firul care e in nuvela grafica desi in felul celalalt era mai logic...
4 - esti...wow.

In rest, esti pe langa subiect, adica nici nu ai vazut filmul calumea, esti si mai exagerat decat filmul. Ia nu te mai uita, sa vezi ce bine e pentru materia ta gri, te strofoci prea mult.
Si Gh3r0m le zice bine.

Edited by M0n0, 26 October 2012 - 12:25.


#29
umilu

umilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.02.2012
Aveti dreptate cu panza, uitasem ca si-a bagat prostiile alea in ceas.
Deci toata legatura cu Paianjeni care este?  Pe bune, eu nu am vazut sa-i fi crescut tepi pe maini. Sa fi facut o secventa in care sta pe buda si se caca si urla cand da sa se stearga pe cur.  Tepi cu care sa se gate de pereti nu, panza nu, nu i-au crescut maini/picioare suplimentare, nu manca muste ( a prins una si i-a dat drumu), nu i-au crescut mai multi ochi ( paianjenii au mai multe perechi de ochi by the way) , deci care e legatura cu paianjenii? Macar la profesor i s-au facut solzi pe piele si i-a crescut coada; unde mai pui ca avea si gheare cu care se catara pe blocuri.


Nu ma bag sa-mi apar punctul de vedere nici sa combat cretinitatea pe care ati tastat-o cum ca nu am inteles filmul . Poi ba bula , daca zici ca e fantasy (aka not real facepalm) ce vrei sa inteleg? Ce iti inchipui, fantasmezi tu ? Ce si-a inchipuit, fantasmat, scornit producatorul? Sau poate dai voie si mintii mele sa isi compuna propria versiune a filmului.  Da ma toti ar trebui sa fie pe spate la film, la toti tre sa le placa. plm asta e un loc in care ne plecam si facem matanii tuturor manariilor iesite la HOLYWOOD.

Edited by umilu, 26 October 2012 - 14:50.


#30
n00bzZ

n00bzZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.09.2010
umilu, tata, esti total pe dinafara Posted Image

Edited by n00bzZ, 26 October 2012 - 23:43.


#31
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
De urmarit la plictiseala... :lol:

Edited by mobilewave, 01 November 2012 - 23:04.


#32
Adi757

Adi757

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 01.11.2012
tare filmu. nota 10

#33
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
L-am vazut si eu astazi.Nu am fost nici impresionat , nici dezamagit.Raman la parerea ca Andrew Garfield si Emma Stone sunt actori cu mult peste Tobey & roscata.

#34
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostDany noob, on 19 noiembrie 2012 - 16:55, said:

Andrew Garfield si Emma Stone sunt actori cu mult peste Tobey & roscata.
Posibil, dar personal mi s-au parut penibili în rolurile din filmu' asta.
Trebuia sa-i pastreze pe Toby si Kirsten...

View Postumilu, on 26 octombrie 2012 - 07:40, said:

De ce a trebuit sa faca un dispozitiv electronic de facut plasa?
Trololol...au fost astfel de momente în timpul filmului când credeam ca poate e vorba de o parodie! :roflmao:

#35
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Mi-a placut mai mult ca cele dinainte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate