Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Permis suspendat 30 de zile + amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006
Cred ca topicul trebuia deschis aici.
Poate il muta cineva acolo.

#20
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Este posibil sa fi trebuiet sa il deschid acolo. Oricum intre timp a aparut si pe site-ul realitatea. http://www.realitate...uie_930997.html
Stirea fiind un pic gresita, ei spunand ca s-a intamplat in Bucuresti, cand ea sa intamplat in Ramnicu Valcea. Dar nu e bai, sper sa apara si pe la TV, sa se mediatizeze mult...

#21
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Excelent, sper sa plateasca militienii astia.

#22
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Daca vreti sa ma ajutati in elucidarea cazului va rog sa trimiteti link-ul catre video la televiziuni, ziare, etc. Eu am trimis, dar nu am primit nici un raspuns. Ma gandesc daca il trimit mai multi oameni se intampla ceva in acest sens… Multumesc !

link-ul catre video:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vs13jYRs17E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
te-ai informat, in legatura cu contestatia, din linkul postat pe cealanta pagina ?

#24
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Da, m-am informat. Ieri am stat toata ziua si am citit pe internet cum si ce trebuie sa faci.

#25
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
@jhony79:
Cred ca era mai bine sa le spui chiar din momentul in care au venit la tine ca toata intamplarea a fost filmata.
Se tem ca dracu' de tamaie de probele video, chiar daca nu sunt acceptate oficial in procese.
Eu asa am scapat  de un abuz al unor ''politisti'' care vroiau sa-mi suspende permisul pentru ''depasire pe linie continua''.
Dupa discutii inutile de un sfert de ora in care incercam sa le explic ca nu au dreptate, mi-a venit ideea sa le spun ca totul a fost filmat.
In secunda doi mi-au dat actele si mi-au urat clasicul "DRUM BUN!''
De atunci stiu ce am de facut in situatii de genul asta.
Bafta in demersul tau!

#26
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Stai linistit ca le-am spus ca sa filmat totul si ca am sa contest procestul verbal in instanta.

#27
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
Le-ai spus inainte sau dupa ce ti-au facut procesul verbal?

#28
jhony79

jhony79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.05.2007
Inainte, sa intocmeasca procesul verbal.

#29
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Depune cat mai repede plangerea.Mai depune si plangere pentru abuz impotriva agentului.
Intamplator am vazut filmuletul mai devreme. Ei au incurcat-o si mai rau daca erau pe contrasens cu girofarul inchis.
Nu-i ierta pt nimic in lume. Cauta sa iei legatura cu comandantul local in ziua de audienta.

#30
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007

View Postcutler, on 8th April 2012, 13:48, said:

Depune cat mai repede plangerea.Mai depune si plangere pentru abuz impotriva agentului.
Intamplator am vazut filmuletul mai devreme. Ei au incurcat-o si mai rau daca erau pe contrasens cu girofarul inchis.
Nu-i ierta pt nimic in lume. Cauta sa iei legatura cu comandantul local in ziua de audienta.
+ da i in judecata pt abuz in serviciu + despagubiri

#31
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011
nu te mai alarma... gandeste-te ca sunt platiti din impozitul meu si al tau ca sa faca asemenea abuzuri.....
si ai grija ce votezi...

intr-o tara civilizata erau deja demisi....

#32
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
e interesant de vazut si parerile politailor pe http://www.politisti...de-zile-amenda/ . Cum incearca ei sa explice cat de onest a fost colegul lor de la rutiera care a dat amenda. Si cum incearca ei sa demonteze lucruri evidente.

#33
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View Postjhony79, on 7th April 2012, 19:53, said:

nu te mai plange pe forumul politistilor. exista acolo cateva specimene gen cristi(kmcoio...e oltean) marius, si catalin care se cred zmei, superpolitisti,avocati excelenti si judecatori infailibili. pentru ei nu conteaza decat razbunarea bazata pe litera legii.

revenind la oile tale, sincer vorbind, din punct de vedere legal iti meriti amenda pentru ca de cand ai facut dreapta ai mers pe mijlocul drumului, nu doar cand ai ocolit groapa sau ce aveai tu pe acolo plus masina stationata.
in alta ordine de idei...treaba cu canale descoperite, gropi de evitat, etc ar trebui sa o inteleaga oricine din politie pentru ca si ei sunt soferi si chiar trec prin astfel de situatii procedand exact ca tine.  despre treaba cu masina stationata si avarii puse, in primul rand ala trebuia sa-si ia amenda, in al doilea rand nu poti sta dupa ala pana isi muta masina doar pentru ca ai in stanga linie continua, iar in al treilea rand puteai sa casti ochii si sa vezi ca vine militia de pe contrasens.

totusi, un sfat pertinent ar fi sa dai 5-10 mil la un avocat, sa faci o contestatie ca la carte si daca nu iti spune nimeni iti spun eu  o chestie care mi-a sarit in ochi de prima data: masina de politie ce a cautat sa incalce linia continua sarindu-ti in fata pe contrasens? de cativa ani buni ca politist n-am auzit si nici vazut nicaieri si nici nu e prevazut in lege sistemul asta de oprire a contravenientului. teoretic trebuia sa opreasca masina, unul din ei sa se dea jos si sa faca semn regulamentar cu mana sau bastonul reflectorizant. bafta la contestatie si daca castigi nu uita sa ceri daunesi cheltuieli de judecata


View Postjhony79, on 7th April 2012, 20:01, said:

Dupa spusele agentului de politie rutiera a fost si el sanctionat pentru fapta savarsita. El a luat amenda pentru stationarea interzisa 140 lei, 70 lei in 48 ore. Eu am luat 280 lei, 140 lei in 48 ore + permisul pe 3 luni ca l-am depasit pe el, el fiind stationat.
:console: ca sa scap de "curiosi" si eu pot sa spun orice. :console:

Edited by VipeR85, 08 April 2012 - 23:17.


#34
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Da, este interesanta abordarea unor politisti de pe forumul lor.
Iata o mostra de asa ceva - citat din dl Horia, care inteleg ca este politist:
"Mai departe am observat ca toti se intreaba ce era de facut in cazul respectiv, daca trebuia sau nu sa astepte pana se punea in miscare celalalt taximetru, etc.

Strict dupa textul de lege:

Art. 114. - (5) Luminile de avarie se folosesc în următoarele situații:
[ ... ]
(6) În situațiile prevăzute la alin.(5), conducătorii de autovehicule, tramvaie sau mopede trebuie să pună în funcțiune luminile de avarie, în mod succesiv, în ordinea opririi și în cazul în care această manevră este impusă de blocarea circulației pe sensul de mers.

Mai mult:

Art.63. - (1) Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staționare.
(2) Nu se consideră oprire:
a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulația pe drumul public respectiv;

Deci, imobilizarea celuilalt taximetru pentru coborarea pasagerilor nu poate fi considerata oprire neregulamentarea."


Boldarea concluziei trasa de dl Horia din citatul respectiv imi apartine.
Interesant cum face abstractie de ceea ce exista dupa partea subliniata de domnia sa in in art 63 (2) lit a:
a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulația pe drumul public respectiv;
Exact, exista un unic, mare si esential "DACA".
Oprind pe singura banda circulabila in dreptul liniei continue, a perturbat circulatia. Si nu are nimeni nimic cu respectivul, numai ca astfel obliga pe ceilalti sa depaseasca pe linia continua.

Nu intru si pe acel forum sa imi fac cont pentru niste replici cu persoane obtuze.
Pacat, aveam si continui sa am aprecieri pentru multi din Politia Romana, am avut de a face cu situatii in care au judecat contextual si in spirit litera legii, nu rigid si absurd negand evidente.
Din pacate aceasta institutie se decredibilizeaza rapid, din ce in ce mai mult.

Edited by BlueKing-69, 08 April 2012 - 23:19.


#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006

View PostBlueKing-69, on 9th April 2012, 00:15, said:

Nu intru si pe acel forum sa imi fac cont pentru niste replici cu persoane obtuze.
Pacat, aveam si continui sa am aprecieri pentru multi din Politia Romana, am avut de a face cu situatii in care au judecat contextual si in spirit litera legii, nu rigid si absurd negand evidente.
Din pacate aceasta institutie se decredibilizeaza rapid, din ce in ce mai mult.
am fost banat pe forumul ala de cel putin 5 ori, desi sunt politist...asta cred ca spune multe, avand in vedere ca persoanele culte de acolo nu accepta o alta parere si doar ei sunt autorizati sa emita pareri pertinente. cum le spui ceva ce ii doare sau cum le dai peste nas cu un articol de lege, ori esti banat, ori esti discreditat. nu stiu daca ati citit pe acolo, dar primele doua posturi dupa ce posteaza un om o chestie sunt ori de batjocura ori de "tragere de urechi" a omului respectiv.

si eu urasc taximetristi mai mult ca orice altceva in munca de politie, dar pentu asta cand un taximetrist ma intreaba ceva ii raspund pertinent in limita posibilitatilor nu il trimit la plimbare doar pe motiv ca eu urasc taximetristii.

#36
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
http://www.prosport....estatie-9495009

:peacefingers:

View PostTIC, on 8th April 2012, 23:48, said:

e interesant de vazut si parerile politailor pe http://www.politisti...de-zile-amenda/ . Cum incearca ei sa explice cat de onest a fost colegul lor de la rutiera care a dat amenda. Si cum incearca ei sa demonteze lucruri evidente.
Aia cu forumul lor sunt niste magari. Ce posturi nu le convin, chiar daca sunt civilizat redactate, sunt sterse fara drept de apel iar userul banat. FORUMUL MILITIENILOR.RO

ma amuzat mentalitatea astuia

Quote

Eu zic ca nu mai are rost dezbatuta aceasta situatie deoarece pentru voi taximetristii ar trebui scoasa o noua lege,sau sa aveti regim special de circulatie!

Quote

George28 cand vei creste mai mare sunt sigur ca iti vei da seama si tu cum sta treaba cu "in slujba cetateanului".

Edited by un_terorist, 08 April 2012 - 23:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate