Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Permis suspendat 30 de zile + amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#55
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View PostRealThing, on 9th April 2012, 16:03, said:

Eu sunt curios de alta faza: daca cel oprit de garcea in cel mai neregulamentar mod posibil facea in asa fel incat se oprea "in ei" adica le botea nitel masina, ce se intampla?

DOSAR PENAL  :deadtongue:

Edited by K-X-T, 09 April 2012 - 15:12.


#56
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Offtopic putin:
Cum naiba reusesc militienii astia sa distruga masinile astea care teoretic ar fi noi?N-au nici 3 ani de cand au fost cumparate..
70% din MCVuri arata de parca au 10 ani, harbuite si cu farurile indreptate unul in sus si unul in jos...samd.
Si inca un aspect: De ce au folie neagra pe geamurile spate si laterale ?Din ce bani s-a pus folia asta?

Edited by v3lsatis, 09 April 2012 - 15:37.


#57
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postsfantu.dracu, on 9th April 2012, 12:48, said:

Atât timp cât e linie continuă/depășirea interzisă... nu depășești. Dacă o faci, o faci pe riscul tău. Riscul de a rămâne fără permis.
Și ce dacă acolo unde e depășirea interzisă e interzisă și oprirea.
Dacă omul a oprit și depășirea este interzisă, aștepți să plece sau... te pregătești să predai permisul polițiștilor.
Legea e clară.
Semnul de interzis depasirea conform regulamentului conventiei rutiere din Viena, permite depasirea vehicolelor incete fara postmergator (tractoare, utilaje, auto defecte) si a atelajelor manuale sau trase de animale, a bicicletelor si motocicletelor fara atas, cat si a cortegiilor neinsotite de postmergatoare.
Nu degeaba in Conventie semnul este acesta, aratand explicit inspre doi participanti la trafic identici.
[ http://www.chestionareonline.com/poze/1253185839.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exceptiile de mai sus nu permit punerea vietii altora in pericol, si sunt considerate doar daca nu stanjenesti alti participant la trafic. In caz de accident esti solo-responsabil.

Poate initiatorul topicului a intrat cu japca ca nesimtitul peste particiipantii la trafic, fortandu-i la manevrele necesare de a-l evita, caz in care amenda o merita fara comentarii!

Militienii din poveste sunt idioti, si nu cunosc decat dejectiile emanate de Parlament fara exceptii, si fara normativele internationale la care europa a aderat in mai 71.
Totusi, in opinia mea, amenzi de genul primesc numai anumiti participanti la trafic...

Cand eram pustan m-a oprit un caraliu ca am depasit pe serpentine o caruta, i-am mentionat ca aveam vizibilitate, el o tinea ca idiotul cu linia continua. Nu i-am dat actele si am plecat. Era la ciupeala, nu a avut oua sa ma urmareasca!
----------
LE. am vazut si eu filmul. Solutiile sunt doua.
1. Neoprirea la semnalele agentului rutier, contraventie pedepsita cu 1 luna suspendare a permisului si amenda similara cu trecerea pe linie continua, insa macar le faci sa le bata inima.
2. Nu te legitimezi. Dusul la sectie le face sa le piara cheful de ciupeala.
....
Cei mai multi aurolaci renunta.
..
Calea legala?? Plangere la Parchet si MAI pt abuz in serviciu.

De regula cand fac magarii, agentii au camera oprita, si amenzile sunt usor de contestat! Trebuie sa iti iei avocat, ca MAI va solicita amanare peste amanre si o sa o duci langa 2-3 ani fara un avocat!

Edited by Josef_Mengele, 09 April 2012 - 16:33.


#58
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004

View Postjhony79, on 7th April 2012, 18:53, said:

Offtopic, daca se poate poti sa-mi zici si mie de unde si cu cat ai luat camera ? Inregistreaza pe card sd ? Thx si spor la rezolvarea contestatiei :)



offtopic
ce model de camera ai pe masina?

#59
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,683
  • Înscris: 13.12.2006
:)) ajunse omu pe realitatea. acu l-am vazut la stiri.

sa vedeti chestie...cica oprescu ala, sefu de birou rutier la intrebarea reporteritei : este legal sa se depaseasca linia continua atunci cand ai un obstacol in fata, raspunde ala care vb vine fiind sef la rutiera ar trebui sa fie doxa de lege : NU COMENTEZ NIMIC. pai frate asta e raspuns de sef birou rutiera????

#60
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
A aparut si pe Antena 1. Purtatoarea de cuvand a lui garcea a declarat ca masura a fost corecta si ca, daca doreste, o poate contesta in instanta. Ne-a umplut de respect.

#61
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
@VipeR85, pentru ca esti politist, te intreb o chestie. Politistul ala care a facut constatarea ca a depasit pe linie continua, nu trebuia sa treaca in PV ca acel contravenient a facut asta pt. ca nu avea pe unde sa o ia din cauza altuia care a oprit/stationat aiurea?! Nu trebuia sa constate toate circumstantele?

Evident, ca un om normal l-ar fi intrebat .. pai si de ce ai mai facut PV? Iar el raspundea... pt. ca asa scrie in lege!

#62
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012

View PostJosef_Mengele, on 9th April 2012, 17:06, said:

Trebuie sa iti iei avocat
avocatul  e bun in cazuri grave, in acest caz de japca la drumul mare se poate reprezenta singur SAU  solicita judecarea in lipsa, nici nu trebuie sa iasa din casa. Eu asa am castigat procesul cu cnadr, am trimis actele si plangerea aferenta prin posta cu confirmare de primire. Nenorocitii astia de militieni nu zic nimic cand dau o amenda, ei scot placa ca cica trebuie sa te prezinti la dracu in praznic daca vrei sa te judeci.


View PostRealThing, on 9th April 2012, 20:33, said:

A aparut si pe Antena 1. Purtatoarea de cuvand a lui garcea a declarat ca masura a fost corecta si ca, daca doreste, o poate contesta in instanta. Ne-a umplut de respect.
Te asteptai sa declare ca infractorul are dreptate ?!!!

Edited by un_terorist, 09 April 2012 - 20:16.


#63
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,683
  • Înscris: 13.12.2006

View PostTIC, on 9th April 2012, 20:54, said:

@VipeR85, pentru ca esti politist, te intreb o chestie. Politistul ala care a facut constatarea ca a depasit pe linie continua, nu trebuia sa treaca in PV ca acel contravenient a facut asta pt. ca nu avea pe unde sa o ia din cauza altuia care a oprit/stationat aiurea?! Nu trebuia sa constate toate circumstantele?

Evident, ca un om normal l-ar fi intrebat .. pai si de ce ai mai facut PV? Iar el raspundea... pt. ca asa scrie in lege!
nu neaparat. in PV scrii doar descrierea faptei asa cum s-a intamplat, dar poti omite anumite chestii. de ex in speta de mai sus incadrarea poate fi "susnumitul a incalcat linia continua de pe strada X conducand auto cu nr" si cu asta basta.

#64
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View PostVipeR85, on 9th April 2012, 21:31, said:

nu neaparat. in PV scrii doar descrierea faptei asa cum s-a intamplat, dar poti omite anumite chestii. de ex in speta de mai sus incadrarea poate fi "susnumitul a incalcat linia continua de pe strada X conducand auto cu nr" si cu asta basta.

Potrivit art. 16 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, procesul verbal trebuie sa cuprinda, in mod obligatoriu:
  • data si locul unde este incheiat;
  • date despre agentul constatator: numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte;
  • datele personale ale conducatorului auto: informatii din actul de identitate, codul numeric personal, ocupatia si locul de munca;
  • descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite;
  • indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia;
  • indicarea societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie;
  • posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate;
  • termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea.

mie asa mi s-ar parea corect. daca vrea sa respecte litera legii si sa dea amenda, sa scrie si ca acel contravenient a trecut pe langa unul oprit/stationat.

#65
cristina1509

cristina1509

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2012
Buna seara,

Am patit acelasi lucru ca si dvs ieri dupa amiaza la iesirea din orasul Valcea, masina din fata mea a franat, a semnalizat si a trecut pe partea dreapta (era in dreptul unui bar unde mai erau masini oprite) si eu l-am ocolit. Dupa ce l-am ocolit, a revenit in spatele meu si si-a continuat drumul. Ideea este ca drumul era destul de lat si nu cred ca am depasit nici macar axul drumului. In 20 m m-a oprit politia, Nr de masina B 19 ZLC. M-au tinut 40 min dupa care mi-au adus niste hartii si mi-au zis "semnati aici!" am refuzat sa semnezi si mi s-a spus ca daca nu semnez nu imi poate da dovada. Eu sunt din Bucuresti, si am intrebat cum pot sa imi continui drumul fara acte, mi s-a spus ca pot sa plec.
Tetul cu "acum nu mai am ce sa iti fac ca procesele verbale sunt inseriate" mi s-a spus si mie cand am intrebat cum poate sa imi spusa sa plec fara acte.

Eu, in acest moment, nu am permis, nu am dovada, nu am nici proces verbal.

Hai sa ne unim si sa facem sesizare la Bucuresti, e mai mult decat limpede ca este o practica ca sa isi faca norma si bonusurile. Eu maine incerca sa ajung sa fac sesizarea.

Tinem legatura.

#66
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postalex2k7, on 9th April 2012, 16:00, said:

Mda, ala e un forum plin de ratati. Move on, n-aveti ce citi acolo. Au niste minti atat de inguste ca uneori iti e rusine ca oamenii aia sunt platiti din contributiile tale, din impozite, din bani publici.
   3 minute am stat pe forumul ala si ma durea capul la ce prostii debitau.
  Acum am vazut si eu un forum cu politisti...la inceput credeam ca e banc :w00t:

#67
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012

View Postcristina1509, on 9th April 2012, 22:00, said:

Buna seara,

Am patit acelasi lucru ca si dvs ieri dupa amiaza la iesirea din orasul Valcea, masina din fata mea a franat, a semnalizat si a trecut pe partea dreapta (era in dreptul unui bar unde mai erau masini oprite) si eu l-am ocolit. Dupa ce l-am ocolit, a revenit in spatele meu si si-a continuat drumul. Ideea este ca drumul era destul de lat si nu cred ca am depasit nici macar axul drumului. In 20 m m-a oprit politia, Nr de masina B 19 ZLC. M-au tinut 40 min dupa care mi-au adus niste hartii si mi-au zis "semnati aici!" am refuzat sa semnezi si mi s-a spus ca daca nu semnez nu imi poate da dovada. Eu sunt din Bucuresti, si am intrebat cum pot sa imi continui drumul fara acte, mi s-a spus ca pot sa plec.
Tetul cu "acum nu mai am ce sa iti fac ca procesele verbale sunt inseriate" mi s-a spus si mie cand am intrebat cum poate sa imi spusa sa plec fara acte.

Eu, in acest moment, nu am permis, nu am dovada, nu am nici proces verbal.

Hai sa ne unim si sa facem sesizare la Bucuresti, e mai mult decat limpede ca este o practica ca sa isi faca norma si bonusurile. Eu maine incerca sa ajung sa fac sesizarea.

Tinem legatura.
Hmm, trebuia sa semnati, adaugati nemultumirile dumneavoastra la mentiuni si va judecati cu jegosii aia.

Bai Florine, acu' te-am vazut la teve, pai la statura matale le rupeai dintii fara nici un efort  :D

Edited by un_terorist, 09 April 2012 - 21:47.


#68
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Se pare ca Florin a fost mai calm decat prevede legea in astfel de situatii. Daca era alt sofer mai nebun in situatia aia cu siguranta se lasa cu batai, ultraje si alte fapte grave.
Uneori unele fapte sunt la limita penibilului si a suportabilitatii.
Eu alalteri mergeam pe un drum cu line continua si in fata mea crater imens in asfalt. Am bagat semnalizare si am ocolit craterul din asfalt ca doar nu era sa trec prin el. In fata mea era un echipaj de politie dar nu au zis nimic. Daca imi zicea ceva iesea scandal. Doar nu imi da politia romana sau aia de au scris legile astea penibile bani sa-mi repar masina chiar daca strada are linie continua si nu deranjezi pe nimeni daca depasesti.

Edited by K-X-T, 09 April 2012 - 22:02.


#69
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postun_terorist, on 9th April 2012, 21:12, said:

avocatul  e bun in cazuri grave, in acest caz de japca la drumul mare se poate reprezenta singur SAU  solicita judecarea in lipsa, nici nu trebuie sa iasa din casa. Eu asa am castigat procesul cu cnadr, am trimis actele si plangerea aferenta prin posta cu confirmare de primire. Nenorocitii astia de militieni nu zic nimic cand dau o amenda, ei scot placa ca cica trebuie sa te prezinti la dracu in praznic daca vrei sa te judeci.
Tocmai ziceam ca modul MAI de a proceda e sa ceara amanare peste amanare, si am dubii ca va fi in stare sa argumenteze suficient incat instanta sa refuze amanarea solicitata de MAI, si daca instanta accepta amanarile, se merge pe rol 2-3 ani, pana se prescrie. Asta e tactica MAI de a nu pierde procesele dificile.

Acolo unde au dovada, vin cu ea si castiga...
Nu compara CNADR cu MAI!

View Postcristina1509, on 9th April 2012, 22:00, said:

Buna seara,

Am patit acelasi lucru ca si dvs ieri dupa amiaza la iesirea din orasul Valcea, masina din fata mea a franat, a semnalizat si a trecut pe partea dreapta (era in dreptul unui bar unde mai erau masini oprite) si eu l-am ocolit. Dupa ce l-am ocolit, a revenit in spatele meu si si-a continuat drumul. Ideea este ca drumul era destul de lat si nu cred ca am depasit nici macar axul drumului. In 20 m m-a oprit politia, Nr de masina B 19 ZLC. M-au tinut 40 min dupa care mi-au adus niste hartii si mi-au zis "semnati aici!" am refuzat sa semnezi si mi s-a spus ca daca nu semnez nu imi poate da dovada. Eu sunt din Bucuresti, si am intrebat cum pot sa imi continui drumul fara acte, mi s-a spus ca pot sa plec.
Tetul cu "acum nu mai am ce sa iti fac ca procesele verbale sunt inseriate" mi s-a spus si mie cand am intrebat cum poate sa imi spusa sa plec fara acte.

Eu, in acest moment, nu am permis, nu am dovada, nu am nici proces verbal.

Hai sa ne unim si sa facem sesizare la Bucuresti, e mai mult decat limpede ca este o practica ca sa isi faca norma si bonusurile. Eu maine incerca sa ajung sa fac sesizarea.

Tinem legatura.
Acum sunt sigur ca amenzile de genul le iau doar neinitiatii! Ca in bancu cu iepurasul!

Daca plecai fara acte, fugea militianul intr-un suflet sa iti dea buletinul... nu de alta, dar retinerea buletinului e infractiune, si nu i-ar sta bine caraliului cercetat de Parchet! Eu asa le mai fac cand se lungesc la scrierea proceselor verbale. Au o tactica nenorocitii, le scriu in 5 minute si stau cu orele.

Oricum, si oamenii sunt de vina, ca nu stiu sa dea si nici sa scuipe, basca ca nu au nici sapca! Eu in locul militianului, v-as lua si cheia, nu doar permisul!

#70
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,683
  • Înscris: 13.12.2006

View PostTIC, on 9th April 2012, 21:49, said:

mie asa mi s-ar parea corect. daca vrea sa respecte litera legii si sa dea amenda, sa scrie si ca acel contravenient a trecut pe langa unul oprit/stationat.
pai n-ai vazut in filmulet ca militianu respecta numai ce vrea din lege???
incepand de la oprirea neregulamentara a celui care a incalcat linia continua pana la nescrierea in PV a detaliilor faptei.
la ce scris au unii, pur si simplu n-au loc sa scrie mai mult decat " contravenientul conducand autoturismul..... cu nr de inmatriculare..... pe strada........ din orasul........a incalcat linia continua"

pentru cine e curios sa se uite in lege, sa vada semnalele de oprire ale politistului. eu am cautat juma de zi si n-am vazut nicaieri ca politistul rutier are voie sa intre pe contrasens si sa opreasca masina punandu-i-se in fata

View Postcristina1509, on 9th April 2012, 22:00, said:

Eu, in acest moment, nu am permis, nu am dovada, nu am nici proces verbal.
nu cunosc procedura...dar nu mi se pare normal sa iti retina permisul si sa iti dea drept de a circula 15 zile fara sa iti dea si dovada. daca iti ia permisul fara drept de circulatie, merge sa ti-l ia si sa astepti pv-ul acasa....dar asa???

View PostJosef_Mengele, on 9th April 2012, 23:51, said:

Daca plecai fara acte, fugea militianul intr-un suflet sa iti dea buletinul... nu de alta, dar retinerea buletinului e infractiune, si nu i-ar sta bine caraliului cercetat de Parchet!
:console:  mai citeste te rog frumos oug 97/2005. ai sa vezi ca retinerea buletinului nu e infractiune, ci o simpla contraventie...atunci cand e retinut de o persoana fizica ca si gaj. politistul iti poate retine buletinul pe motiv ca e deteriorat si poti sa te lingi pe buze de el ca nu-l mai vezi. dar dpa ce te lingi pe buze primesti si o amenda ca nu ai luat masuri sa nu il deteriorezi :))

asta e cel mai pertinent raspuns, de pe forumul militienilor



Quote

Art. 142. – Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilă, dacă prin aceasta se stânjenește circulația a două vehicule venind din sensuri opuse, precum și în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducătorii celorlalte vehicule care circulă în același sens ar fi obligați, din această cauză, să treacă peste acest marcaj;


Art. 118. – Conducătorul de vehicul care efectuează depășirea este obligat:

a) să se asigure că acela care îl urmează sau îl precede nu a semnalizat intenția începerii unei manevre similare și că poate depăși fără a pune în pericol sau stânjeni circulația din sens opus;

B) să semnalizeze intenția de efectuare a depășirii;

c) să păstreze în timpul depășirii o distanță laterală suficientă față de vehiculul depășit;

d) să reintre pe banda sau în șirul de circulație inițiale după ce a semnalizat și s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiții de siguranță pentru vehiculul depășit și pentru ceilalți participanți la trafic.

Ce anume n-a respectat?

Mai concret:

Quote

Art. 132. – Conducătorul vehiculului al cărui mers înainte este obturat de un obstacol sau de prezența altor participanți la trafic, care impun trecerea pe sensul opus este obligat să reducă viteza și,la nevoie, să oprească pentru a permite trecerea vehiculelor care circulă din sens opus.

A Incurcat pe cineva manevra sa?

Trecerea peste marcaj a fost nu.... fortuita ci, conform legii, IMPUSA.


#71
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012

View PostJosef_Mengele, on 9th April 2012, 23:51, said:

Acolo unde au dovada, vin cu ea si castiga...
Nu compara CNADR cu MAI!
Aia de la cnadr au venit cu o plansa foto (e' vorba de un proces in legatura cu celebra rovigneta). Judecatorul s-a p***t pe ea, de la distanta..
Oricum, din ce am citit pe aici camera video de pe wc-ul de militie nu filmeaza pe timp de noapte. in fine, bafta si sa ne tii la curent cu desfasurarea evenimentelor.

Edited by un_terorist, 10 April 2012 - 00:23.


#72
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,683
  • Înscris: 13.12.2006

View Postun_terorist, on 10th April 2012, 01:20, said:

Oricum, din ce am citit pe aici camera video de pe wc-ul de militie nu filmeaza pe timp de noapte.
:console: si inca filmeaza mai bine decat ma asteptam

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate