Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Cum scriu cu diacritice in Vista?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adytzubestxxx

adytzubestxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.09.2009
Am nevoie urgenta sa fac o licenta la facultate si am nevoie sa scriu cu diacritice in Word 2007. Cum il pot traduce in romana sa pot scrie cu diacritice. Ma scuzati daca am postat gresit. Va multumesc.

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Pana la urma care este problema? Aceea ca nu stii sa traduci sau ca nu stii sa scrii cu diacritice?

#3
adytzubestxxx

adytzubestxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.09.2009

View Postc14h3r, on 18th March 2012, 13:03, said:

Pana la urma care este problema? Aceea ca nu stii sa traduci sau ca nu stii sa scrii cu diacritice?
Nu pot scrie cu diacritice (ăîșț). Stiam ca trebuie tradus sistemul de operare in romana. Dar nu am gasit un astfel de program pentru windows vista basic. Poate stiti alta modalitate de a scrie.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Trebuie doar sa schimbi din control panel tastatura in limba romana (o sa-ti apara langa ceas RO/EN), si apoi sa gasesti tastele cu diacritice.

Edited by don_dannielo, 18 March 2012 - 17:10.


#5
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View Postadytzubestxxx, on 18th March 2012, 17:05, said:

Nu pot scrie cu diacritice (ăîșț). Stiam ca trebuie tradus sistemul de operare in romana. Dar nu am gasit un astfel de program pentru windows vista basic. Poate stiti alta modalitate de a scrie.

Daca vrei sa scrii cu diacritice DOAR in Word 2007, poti sa dai Insert Symbol pentru fiecare caracter in parte si sa-i dai fiecaruia un Shortcut Key (ex: Alt+A pt "ă"). Iar cand scrii si ai nevoie de caracterul respectiv, dai shortcutul pe care l-ai facut. Eu asa fac, mi se pare super simplu.

Edited by viruselworm, 18 March 2012 - 17:09.


#6
adytzubestxxx

adytzubestxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.09.2009

View Postviruselworm, on 18th March 2012, 13:08, said:

Daca vrei sa scrii cu diacritice DOAR in Word 2007, poti sa dai Insert Symbol pentru fiecare caracter in parte si sa-i dai fiecaruia un Shortcut Key (ex: Alt+A pt "ă"). Iar cand scrii si ai nevoie de caracterul respectiv, dai shortcutul pe care l-ai facut. Eu asa fac, mi se pare super simplu.
Spunemi mai exact cum se face. Iti multumesc.

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Pentru ce drac sa schimbi limba intregului SO?!!? Doar ca sa scrii cu diacritice?!?
Start -> Control Panel -> Regional Settings (Region and Language) -> Keyboard and languages - > General -> Add. Alegi Romanian standard, dai Apply apoi OK. Schimbarea limbii tastaturii din engleza in romana si invers o faci cu ALT+Shift.

Edited by c14h3r, 18 March 2012 - 17:14.


#8
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View Postadytzubestxxx, on 18th March 2012, 17:10, said:

Spunemi mai exact cum se face. Iti multumesc.

Deschizi Word-ul, iar in partea de sus, unde scrie "Home", exact in dreapta, langa el, scrie "Insert" - da click pe el. In "fasia" aia gri care iti apare ai in dreapta de tot "Symbol".

Dai click pe asta, dai "More symbols" si iti apare o lista cu tot felul de caractere dragute :). De aici iti selectezi fiecare diacritic in parte si ii dai un shortcut key. Adica, de exemplu, daca vrei un ă, il selectezi si dai click pe Shortcut Key. In fereastra care apare tastezi combinatia de taste pe care vrei sa o folosesti ca sa-ti apara aceasta litera - in cazul meu, Alt+A. Dai "Assign", si gata.

Acum, daca vei tasta un cuvant in care sa apara litera ă, cand ai nevoie de litera aia vei da Alt+A si... voila :)

Dupa care repeti operatiunea asta pentru toate diacriticele, pe rand. Poti sa-ti alegi orice combinatie de taste vrei, eu doar ti-am dat o idee.

Bafta!

Edited by viruselworm, 18 March 2012 - 17:32.


#9
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Doamne fereste, ce naiba va tot chinuiti atat?

@initiator, scrie ce ai de scris fara diacritice, da-i un copy-paste aici http://www.diacritice.com/ , apoi dai Conversiune, faci modificarile care trebuiesc facute  (in cazul in care softul nu ti-a facut corect conversia, apoi dai click pe "Textul final", ti-l copiezi inapoi.

Sau cum au zis ceilalti.

Cristi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate