Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Dacii si Romanii vorbeau limbi asemanatoare? partea a 2 a

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9980 replies to this topic

#7021
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 25 februarie 2015 - 00:20, a scris:

nu sunt domn.

Asta stiam de mult....

#7022
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Unul dintre conducãtorii celei de-a treia rãscoale a sclavilor a fost un gal pe nume Crixus. Pe Wikipedia scrie cã în limba galilor Crixus ar însemna „cu pãrul creț”. Foarte interesant cã DEX-ul dã cuvântul creț ca fiind de origine necunoscutã, iar Crixus nu-i exclus sã fie altceva decât numele Crețu redat cum l-au perceput urechile latinilor.

#7023
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Si Galii erau daci?

#7024
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Galica:
Immi daga uimpi geneta
Iana beddos et` iouintutos
Blatus ceti, cantla carami
menuan ambi caron soueti
Mimi, sedumi in disounile
Iana oinicilas in cridile
Ate-, iege, -rigasisi?
To- moi dera -bibrasisis?
Nu noxs todiqueuode
nu papos samos d'elleloge
tauila inter tegisa,
dirobata tenisa
mimi, sedumi in disounile
Iana oinicilas in cridile
menuan ambi caron soueti
samito-ne urit- me -piseti?
Nu etnoi penna roceltont,
uo atanobi ro- sa -celtont
cauannos ardu gariti.
critus ougros me gabiti
auelos in dolias sueteti
no moi suetlon de tu bereti
ate-, iege, -rigasisi?
to- moi dera -bibrasisis?
Papon in samile, papon in tauile
Auelos sueteti uor magisi
Dera ougra loucint in nemisi
Dallos immi dacroun

#7025
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014

Vizualizare mesajsarmigetausa, pe 24 februarie 2015 - 13:05, a scris:

De unde a luat Duridanov sute de texte trace? Pe net se găsesc doar două.
Balamache, te-am intrebat ceva: unde ai vazut tu pe net sute de texte trace?

#7026
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
There's no... TRACE of them.Posted image

#7027
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
searcher star trinteste un text fara sa dea textul originar, fara sursa și zice că ita galica. Se pune textul originar, apoi textul despartit in cuvinte, transliterart cu litere actuale, tradiucere, se arata sursa, adica autorul...

#7028
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 24 februarie 2015 - 11:16, a scris:

Daca toate cuvintele s- ar asemana n-ar mai fi doua limbi "similare", ci aceeasi limba.
Oare nu crezi?

Dar ai altele:

Ma cheama---->mi chiamo

Cati ani ai----->Quanti anni hai

Ma cac----->cago

Ma pis------>piscio

Beau------>bevo

Dorm------>dormo

Adorm----> mi addormento

A se culca---->coricarsi

Cap---->Capo

Limba----->Lingua

Dinte---->Dente

Brat----->Braccio


Ai dreptate pana la un punct.

Uite cam aceleasi cuvinte si expresii le ragasim in multe alte limbi, stii foarte bine deoarece au fost prezentate de nenumarate ori pe forumul cu Originea ...

Problema care tu nu o intelegi este diferenta intre limbi, dialecte, respectiv variantele standardizate vs. nestandardizate ale celor doua, cam aici am avut si eu mult de furca.

In timp ce eu ii serveam lui Florin Croitoru texte intregi in dialecte italice si dialecte romanesti (aromana, meglenita si istroromana), el ma punea sa ascult pe Youtube aceste graiuri viu vorbite in limbaj nestandardizat sau cantece in graiurile nestandardizate, astfel siciliana pe care eu o asemuiam foarte intim cu romana a devenit o limba total neinteligibila pt. mine, idem aromana, istroromana, s.a.m.d

In acest context am cautat sa inteleg de unde provin aceste diferente colosale intre variantele standardizate si cele nestandardizate, astfel am ajuns la concluzia ca variantele standardizate sunt in fapt variante regionale ale limbilor principale pe cale savanta mai ales, pe cand celelalte sunt mult mai indepartate ...

In concluzie siciliana standardizata, puglieza standardizata, sarda si corsicana standardizate sunt toate variante locale de interferenta in speta ale limbii italiene culte.

Anumite aspecte ce par sa apropie unele limbi si dialecte italice fata de limba romana tin de fondul comun "galo-romano-franco-normand" la noi patruns in modernitate, la ei ceva mai vechi si in primul rand este vorba despre migratile greco-vlahe si albanezo-vlahe sau slavo-vlahe dinspre Dalmatia mai ales spre partea suddica si partea rasariteana a Italiei din antichitate si pana in perioada medievala tarzie.Posted image


PS: Pentru mine este usor sa inteleg aceste aspecte din prisma ardeleanului si morosanului ce sunt, mai exact limba ardeleneasca este o himera ce aproape nu mai seamana cu limba romana, dar nici ungurii nu o inteleg nici ei, in timp ce in media se vehiculeaza o falsa versiune dialectala cica ardeleneasca care este limba romana regionala din Ardealul de sud sau Oas-Maramures care are o intonatie specifica, cateva regionalisme dar este perfect inteligibila pt. orice cetatean rom^n.

Cam asa diferenta este intre limba ardeleneasca din zona Salaj-Chioar si limba romana varianta regionala din Ardeal, este ca si cum ai compara engleza cu franceza.

Edited by andromedaX, 25 February 2015 - 09:59.


#7029
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Româna e o limbã romanicã, nu galicã. Problema e substratul. Ce limbã vorbeau strãmoșii românilor. Un cuvânt de substrat e „creț" și corespunde perfect cu un cuvânt galic. Și nu e singurul. O sã revin cu detalii când o sã am timp mai mult.

#7030
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

Vizualizare mesajsarmigetausa, pe 25 februarie 2015 - 09:46, a scris:

searcher star trinteste un text fara sa dea textul originar, fara sursa și zice că ita galica. Se pune textul originar, apoi textul despartit in cuvinte, transliterart cu litere actuale, tradiucere, se arata sursa, adica autorul...
Am mai zis in 15 randuri, sunt carti despre SUTELE - reale, de data asta - de texte galice.

Blestem galic de secol 3-4, in care apar cuvinte latinesti.
"Dessumiis Luge"

Andedion uediíumi diíiuion risun
Artiu mapon aruerriíatin, mapon aruerriíatin
Lopites sní eððdic sos brixtía anderon
Lucion floron nigrinon adgarion
Aemilíon paterin claudíon legitumon caelion pelign claudío pelign
Marcion uictorin asiatícon aððedillí
Lucion floron nigrinon adgarion
Aemilíon paterin claudíon legitumon caelion pelign claudío pelign
Marcion uictorin asiatícon aððedillí
Andedion uediíumi diíiuion risun
Artiu mapon aruerriíatin, mapon aruerriíatin
Lopites sní eððdic sos brixtía anderon
Etic secoui toncnaman toncsiíontío meíon toncsesit
Buetid ollon reguccambion exsops pissíiumítsoccaantí rissuis
Onson bissíet luge dessummiíis luge, dessumíis luge dessumíís luge.

Vizualizare mesajcstrife, pe 25 februarie 2015 - 09:53, a scris:

Româna e o limbă romanică, nu galică. Problema e substratul. Ce limbă vorbeau strămoșii românilor. Un cuvânt de substrat e „creț" și corespunde perfect cu un cuvânt galic. Și nu e singurul. O să revin cu detalii când o să am timp mai mult.
Mare lucru, origine comuna IE. Sau migrarea unor termeni.

#7031
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013

Vizualizare mesajmarcuzzzo, pe 25 februarie 2015 - 09:18, a scris:

Si Galii erau daci?

Se observa foarte clar existenta unui popor proto-indo-european, apoi scindarea sa in doua componente, grupul slavo-germano-persan si grupul sudic latino-galic.

Apoi se observa realizarea unui grup central de interferenta grupul latino-galo-germanic, s.a.m.d

#7032
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008

Vizualizare mesajandromedaX, pe 25 februarie 2015 - 10:03, a scris:

Se observa foarte clar existenta unui popor proto-indo-european, apoi scindarea sa in doua componente, grupul slavo-germano-persan si grupul sudic latino-galic.

Apoi se observa realizarea unui grup central de interferenta grupul latino-galo-germanic, s.a.m.d

Unde? Cand?...

#7033
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Nu e mare lucru, dar e un oltean care umblã cu detectorul de metale și tot apare prin presã. Face cum face și numai celți dezgroapã. În general celții sunt bãgați sub preș, dar poate cã rolul lor în etnogeneza românilor trebuie reevaluat.

#7034
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

Vizualizare mesajsearcher-star, pe 25 februarie 2015 - 09:40, a scris:

Galica:
Ate-, iege, -rigasisi?
tauila inter tegisa,
nu papos samos d'elleloge
Hallo franz, sau franc, deci celtogalii au inventat cratima virgula apostroful si semnul intrebarii? Posted image
Deshteptzi rau, nu prosti ca latinii inseamna.

Edited by leogoto, 25 February 2015 - 11:10.


#7035
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Ca de obicei unii se leaga de detalii uitand, convenabil, esentialul discutiei.

#7036
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
Eu vad ca in sec 3-4 idiomul celt, brezh cum ii zic celtii sau breaz cum presupun eu, era bine mersi in Gallia.
In context ar fi de vazut doua site-uri care mi se par interesante dar mai greu cu copipeist pe telefon, si-anume balkancelts si atlanticreligion care vin exact cu aceasta ipoteza a unui continuum etnocultural sudeuropean, de substrat pt asa-zisele natiuni romanicw

Vizualizare mesajsearcher-star, pe 25 februarie 2015 - 09:58, a scris:


Am mai zis in 15 randuri, sunt carti despre SUTELE - reale, de data asta - de texte galice.

Blestem galic de secol 3-4, in care apar cuvinte latinesti.
"Dessumiis Luge"

Andedion uediíumi diíiuion risun
Artiu mapon aruerriíatin, mapon aruerriíatin
Lopites sní eððdic sos brixtía anderon
Lucion floron nigrinon adgarion
Aemilíon paterin claudíon legitumon caelion pelign claudío pelign
Marcion uictorin asiatícon aððedillí
Lucion floron nigrinon adgarion
Aemilíon paterin claudíon legitumon caelion pelign claudío pelign
Marcion uictorin asiatícon aððedillí
Andedion uediíumi diíiuion risun
Artiu mapon aruerriíatin, mapon aruerriíatin
Lopites sní eððdic sos brixtía anderon
Etic secoui toncnaman toncsiíontío meíon toncsesit
Buetid ollon reguccambion exsops pissíiumítsoccaantí rissuis
Onson bissíet luge dessummiíis luge, dessumíis luge dessumíís luge.


Mare lucru, origine comuna IE. Sau migrarea unor termeni.
Si inc-o chestie, asa d-amorul artei :lol:
Remarc o abundentza remarcabila a secventzei "on" on acest text. Ghici on ce alte texte tot asa se identifica on abundentza secventza "on". Ai ghicit, pe placile de plumb de la Institutul Parvan.
Bonus un ursuletz de plush: ghici pe ce scriau galii injuraturi blesteme acatiste pomelnice felicitari: ai ghicit, pe mici placutze de plumb - google gaulish lead tablets.
Am plecat la shaiba, 'ai noroc va salutez.

Edited by leogoto, 25 February 2015 - 11:45.


#7037
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Vai de mine am căzut pe spate acuşi ce-am aflat.

#7038
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

Vizualizare mesajleogoto, pe 25 februarie 2015 - 11:42, a scris:

1Eu vad ca in sec 3-4 idiomul celt, brezh cum ii zic celtii sau breaz cum presupun eu, era bine mersi in Gallia.
2In context ar fi de vazut doua site-uri care mi se par interesante dar mai greu cu copipeist pe telefon, si-anume balkancelts si atlanticreligion care vin exact cu aceasta ipoteza a unui continuum etnocultural sudeuropean, de substrat pt asa-zisele natiuni romanicw

3Remarc o abundentza remarcabila a secventzei "on" on acest text. Ghici on ce alte texte tot asa se identifica on abundentza secventza "on". Ai ghicit, pe placile de plumb de la Institutul Parvan.
Bonus un ursuletz de plush: ghici pe ce scriau galii injuraturi blesteme acatiste pomelnice felicitari: ai ghicit, pe mici placutze de plumb - google gaulish lead tablets.
1Dar nu mai e acum.
In alta ordine de idei, texte de-astea gasesti prin toata Galia, nu doar intr-un loc. Deci, AVEM o limba vorbita peste tot, care acuma nu se mai vorbeste. Asta pentru cine crede ca asa ceva nu e posibil.
2Nu c-as fi lingvist dar textele astea seamana mai degraba a greaca decat a rom^neasca... apropos, unii francezi tot insistau ca ei is troieni. Pai ar fi un indiciu.
3Gasesti si tu cateva detalii si gata-s rom^nii gali... sau galii rom^ni. Whatever.

Vizualizare mesajleogoto, pe 25 februarie 2015 - 11:42, a scris:

Am plecat la shaiba, 'ai noroc
Bine ar fi sa te marginesti la shaiba...
Si sa nu mai dai atata 'ai noroc. Se vede ca ciocnesti cam mult, dupa consistenta rationamentelor si legaturilor intre idei.

Edited by searcher-star, 25 February 2015 - 12:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate