Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cat costa o cutie automata noua?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Salut,

Vreau sa imi iau o masina cu cutie automata,  SH. Sa zicem ca am un ghinion fantastic si imi pica cutia. Cat costa una noua ? Am tot cautat pe net, toata lumea zice ca e scumpa dar nimeni nu spune cat este ? Cat poate sa fie?

Merci,
Liviu

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Daca e o masina SH, una noua probabil costa mai mult decat masina  ^_^ Dar de ce ai vrea una noua ? :huh:

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006

 liviudavid, on 12th March 2012, 21:18, said:

Salut,

Vreau sa imi iau o masina cu cutie automata,  SH. Sa zicem ca am un ghinion fantastic si imi pica cutia. Cat costa una noua ? Am tot cautat pe net, toata lumea zice ca e scumpa dar nimeni nu spune cat este ? Cat poate sa fie?

Merci,
Liviu


Depinde de masina. Pentru un Audi Allroad stiu ca e undeva la 7000 de euro. A avut un prieten ghinionul sa i se strice, si pana la urma a gasit una SH, a montat-o undeva la Cluj, l-a ajuns ''doar'' vreo 2000 cu totul. Eu am un A4 tot cu cutie automata, sincer nici nu ma intereseaza cat costa, oricum, in momentul cand s-a stricat, masina ajunge direct la dezmembrari :D. Daca schimbi uleiul si filtrul la timp, teoretic n-ar trebui sa ai probleme.

#4
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Sincer astea mi se par povesti. 7000 euro e o masina noua, sau un A6 Allroad SH. Chiar o sa dau maine un telefon la un service auto sa vedem cat e o cutie de viteze pe bune, nu din auzite.

#5
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Depinde de masina,oricum in mare parte cat masina daca o iei noua.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 liviudavid, on 12th March 2012, 23:55, said:

7000 euro e o masina noua

Dacia, Tata sau Hover, ce-ti trecea prin minte cand ai spus asta ? :huh:

P.S. din cele 3 , una singura e masina celelalte doua sunt sarete, poate ghicesti care :rolleyes:

 liviudavid, on 12th March 2012, 23:55, said:

Sincer astea mi se par povesti. 7000 euro e o masina noua, sau un A6 Allroad SH. Chiar o sa dau maine un telefon la un service auto sa vedem cat e o cutie de viteze pe bune, nu din auzite.

Nu-ti mai consuma creditul degeaba....atata e

Edited by lawrence38, 13 March 2012 - 00:31.


#7
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
de ce nou si nu reconditionat ?!?!?

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Teoretic cutiile automate nu sunt atat de problematice pe cat par. Daca se strica ceva la partea fizica se poate inlocui. Mai greu cu partea electronica dar nici acolo nu ar trebui sa fie o problema pentru cei care se ocupa cu asa ceva.
Din pacate mecanicii din toata lumea nici nu se mai sinchisesc sa repare ci doar sa schimbe. Orice, ei doar schimba. In concluzie nici fabricile de cutii automate nu isi permit sa tina pe stoc piese individuale daca nu exista cerere, deci nici daca ii gasesc eu defectul (de ex. un pinion bulit) nu pot sa il remediez ca nu am cu ce, doar sa cumpar o cutie stricata cu alt defect pe la 2-300 euro si sa dezmembrez piesa care imi trebuie.
Acum trebuie sa intelegeti si voi ca astia se ghideaza dupa mottoul minimul de investitie maximul de profit. De ce sa munceasca 5-10 ore si sa te taxeze cu cateva sute de euro cand ar putea sa iti ia 7.000 fara sa faca mai nimic? :naughty:
Oricum cutia aia de 7.000 la mama ei nu costa mai mult de 2.000. Restul e adaosul constructorului auto de 100%, apoi mai vine si jepatul de dealer cu 200% adaos.

P.S.: Eu daca as fi dealer d'asta mai mare de masini d'astea mai smechere si s-ar intampla sa cada cutiile clientilor destul de des (asa cum a fost la inceput cu 7-8-9G-Tronicul de ex.), sau as fi chiar constructorul, mi-as angaja 1-2 baieti, in functie de "cerere", d'astia mai infipti si mai isteti, i-as trimite la traininguri de 7-8-9G-Tronic, cutiile bulite le-as strange si din doua stricate as face una buna si PAC, cand apare un fraier sa ii schimb cutia ii dau una d'asta reconditionata de baieti in magazia din spate. 7.000 coco ca popa! :greedy: :greedy: :greedy:    
De fapt cred ca asa se si intampla.

#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
cam 1000 euro costa lucrarea la un tiptronic
asa mi-a zis tipul care se ocupa cu asa ceva
din discutie am inteles ca nu se incurca cu jumatati de masura si schimba tot ce e la interior ca sa nu vina clientul cu reclamatii in garantie, pentru ca e posibil sa crape altceva decit ce a inlocuit el si asa evita discutiile timpite

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca mai stiu eu bine tiptronicul e DSG rebotezat de AUDI. In cazul asta (avand in vedere ca DSG e manuala actionata de un robot) treaba ar trebui sa fie relativ simplu: cumpara componente de la o cutie manuala obisnuita de la VAG cu aceleasi rapoarte de transmisie si schimba zdranganelele. Pentru manuale se gasesc piese. Nu stiu daca gaseste piese separat pentru sistemul robotului, placa logica, softul placii logice, etc, presupunand ca si astea se mai strica.
Dar ce te faci daca ai un multitronic, 7G-tronic sau alte OZN-Tronic si nu gasesti piese corespunzatoare? De ex. pinionul treptei 6 de la 7G-tronic se gaseste?
Daca nu, la cat costa o cutie din aia, ar merita sa dai un Jack Daniel la nea' Gica Strungaru sa iti faca o rotita dupa aceleasi cote!  :naughty:

#11
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
problemele lor cred ca sint altele, nicidecum pinioanele ;)

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,232
  • Înscris: 24.05.2006
''revizia unui 5HP19 complet de grup valve convertitor + toate partile interioare + filtru + garnitura + garantie 12 luni cred ca te va costa 2200-2500 euro'' - copyright forum Audi, raspunsul era adresat posesorului unui Audi A6 quatro tiptronic cod motor AFB. Are vreo 50 de pagini tot topicul, si sunt cativa baieti chiar in cunostinta de cauza.

#13
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004

 dan84, on 13th March 2012, 19:53, said:

Daca mai stiu eu bine tiptronicul e DSG
nu e

 wiseguy76, on 14th March 2012, 07:53, said:

unui Audi A6 quatro tiptronic
posesorul de haudi are alta valoare ca unul de cocosat :D
totusi sint mesteri si mesteri, furnizori si furnizori
unii sint mai satui altii mai fomisti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate