Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Curățare chimică

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Mexer77

Mexer77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2012
Salut,

Recent am facut un mic experiment cu HNO3  (acid azotos din cate stiu) si o moneda de cupru.  Acidul era pus intr-un capac de sticla pe pervazul casei mele (stau la parter). In urma reactiei violente, a reiesit un continul galben care s-a prelins de pe pervaz pe zidul alb al blocului. Stiti cumva, urgent, cum as putea inlatura petele oribile de pe zid? cu apa si detergent obisnuit nu se ia...

a.k.a Cu + HNO3 -> Cu(NO3)2 + NO + H2O

Probabil solutia de Cu(NO3)2 e problema...

V-ar ajuta o poza cu peretele?

Edited by Mexer77, 10 March 2012 - 12:34.


#2
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,876
  • Înscris: 27.06.2006

View PostMexer77, on 10th March 2012, 12:09, said:

Salut,

Recent am facut un mic experiment cu HNO3  (acid azotos din cate stiu) si o moneda de cupru.  Acidul era pus intr-un capac de sticla pe pervazul casei mele (stau la parter). In urma reactiei violente, a reiesit un continul galben care s-a prelins de pe pervaz pe zidul alb al blocului. Stiti cumva, urgent, cum as putea inlatura petele oribile de pe zid? cu apa si detergent obisnuit nu se ia...

a.k.a Cu + HNO3 -> Cu(NO3)2 + NO + H2O

Probabil solutia de Cu(NO3)2 e problema...

V-ar ajuta o poza cu peretele?

HNO3 este acid azotic si nu azotos.

Incearca cu "clor" de spalat rufele. Freaca sau inbiba petele...

Mi-ai adus aminte de micul meu experiment facut cu multi ani in urma cand incercam sa fac acasa clorura feerica pentru corodarea cablajelor imprimate/electronice...nu prea le aveam cu chimia...iar FeCl3 era inexistenta pe piata.

Aveam acid clohidric cumparat de la Pledoreanu din Bucuresti si pilitura de fier adunata de la liceul industrial unde eram elev. Am iesit pe balcon si am pus intr-o sticla niste acid clorhidric si apoi pilitura de fier. Din nu stiu ce motive s-a produs o reactie energica si acidul din sticla s-a prelins sub forma de spume pe pardosela din balcon. Stiam ca mozaicul din balcon poate fi corodat de acidul clorhidric si, la repezeala am pus un dop pe sticla care spumega. Dupa un  timp dopul a sarit in sus si a murdarit tavanul din balcon (petele au ramas pe tavan si sunt inca acolo) iar o parte din acidul clrohidric a cazut pe mine si a inceput sa ma arda. Am fugit repede in baie si am dat drumul la dus peste mine spalandu-ma cu soda  (carbonat de sodiu). Cand a venit mama de la servici totul era curat...mai putin petele din tavanul balconului...nu s-a enervat deoarace era obisnuita, cand venea acasa, cu miros de amoniac...incercam sa fac azotat de sodiu pentru artificii.

Nu exagera in experimente chimice iar daca foloseti acizi trebuie sa ai la indemana o substanta care ii neutralizeaza...
Nu inhala gazele...stai cu nasul deoparte iar daca simti ca te mananca fata sau te ustura mergi la baie si spalat-e mult si indelung.

Succes!

#3
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View PostMexer77, on 10th March 2012, 12:09, said:

Salut,

Recent am facut un mic experiment cu HNO3  (acid azotos din cate stiu) si o moneda de cupru.  Acidul era pus intr-un capac de sticla pe pervazul casei mele (stau la parter). In urma reactiei violente, a reiesit un continul galben care s-a prelins de pe pervaz pe zidul alb al blocului. Stiti cumva, urgent, cum as putea inlatura petele oribile de pe zid? cu apa si detergent obisnuit nu se ia...

a.k.a Cu + HNO3 -> Cu(NO3)2 + NO + H2O

Probabil solutia de Cu(NO3)2 e problema...

V-ar ajuta o poza cu peretele?
HNO3 este acid azotic,nu azotos.
Daca din reactie rezulta doar Cu(NO3)2 culoarea solutiei ar fi fost albastra.
Monezile nu sunt de cupru precum crezi.
Ele sunt din otel placat cu cupru.
Culoarea galbena nu putea sa provina decat de la azotatul de fier.
In mod normal resturile de acid ar trebui neutralizate cu o solutie de bicarbonat de sodiu.
Bicarbonatul de sodiu ar reactiona si cu azotatii metalici formati si ar rezulta carbonati metalici avand diverse culori.
Ai putea incerca cu detergent dupa neutralizare cu bicarbonat.Dar nu este nicio garantie ca acea culoare va disparea.

Edited by asterix1, 15 March 2012 - 01:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate