Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Leasing

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Am mai contractat un leasing Romexterra. Cititnd tot carnatul de contract acum, cand masina e deja livrabila am descoperit o clauza ce ma loveste: Trebuie sa merg max 30k km pe an. Io merg more, si fara a face taximetrie, agent & shit.
Nu ma luati cu cititul contr, are 20pag .. Nu pot sa stau juma de ceas la semnare.. SI pana la urma ma descurc eu .. dar e o clauza aberanta asta..

#20
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
morogan, nu am auzit pe nimeni sa fi platit ca a mers mai mult pe an. E o clauza aberanta pentru ca ei considera ca un rulaj mai mare pe an reduce  valoarea de revanzare a masinii in cazul in care tu doresti sa iei masina la sfarsitul perioadei de leasing sau nu-ti mai platesti ratele.

#21
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View PostKidu, on Oct 19 2005, 23:44, said:

si cum e cu "calificarea" firmei respective... de ex..daca doreste sa ia o masina de 25000 cip, ce trebuie sa aiba? un profit minim? o cifra minima de afaceri? ce conteaza mai mult?

si eu sunt curios! Ce conditii minime trebuie sa indeplineasca firma pentru a cumpara o masina de 25.000 euro cip!

Un calcul simplu nimik complicat! Ce profit trebuie sa aiba sa i se aprobe finantarea?

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
cred ca leasingul operational este mai avantajos, dar e deosebit de mare rata la noi in Ro decat in SUA sau GB. raman la ideea contractarii unui credit pe termen mediu cu care sa mergi sa cumperi masina cu banul jos, eventual poti obtine reduceri de 3 pana la 5 procente.

#23
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
floraur, acele reduceri le poti obtine daca stii cum sa ceri :)
Daca dispui de un venit lunar pe familie si te califici la un credit bancar e ok. Dar daca nu te califici si vrei o masina noua poti incerca un leasing.

#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
ce te face sa crezi ca leasingul nu tine cont de venitul pe familie? oare BNR-ul se uita numai in ograda bancilor si impun rate de maxim 30% din venituri?


chiar nu cred ca societatile de leasing au dreptul sa dea ok oricui cere


daca vorbesti cu cineva sa iti cumpere pe firma lui e cu totul alta problema, insa nu toata lumea are prieteni de incredere si serviabili in acelasi timp




Daca ma insesl amendeaza pozitia mea

Edited by floraur, 22 October 2005 - 11:32.


#25
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
BNR nu intervine in viata societatilor de leasing. NU au nici o treaba. Leasing insemna chirie. Ce treaba are bnr cu asta? Dcaa eu imi inchiriez casa cuiva trebuie sa am ok de la bnr?? c'mon
Creditul este cu siguranta mai scump decat leasingul si mai greu de obtinut. Sa nu mia vb de faptul ca daca iti iei o noneuriopeansa mai dai in plus taxele vamale. Si pana la urma daca te saturi de masina si vrei sa o dai inapoi, ok. Pierzi ce ai platit pana atunci si gata. Daca e credit masina e ata si nu poti sa renunti si nici sa o vinzi

#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
am postat deoarece nu cunosc exact acest gen de finantare, ai dreptate peste tot numai ca nu e mai ieftin leasingul. Asta ti-o spun sigur fiindca am facut calcule. iesi ceva mai bine la credit. acum ce sa zic nu am luat si creditul si leasingul de la aceeasi societate ca sa fac o comparatie pertinenta si punctuala

se poate sa ma insel?
care e pozitia voastra?

Edited by floraur, 22 October 2005 - 12:47.


#27
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

View PostArpi, on Oct 20 2005, 15:37, said:

si eu sunt curios! Ce conditii minime trebuie sa indeplineasca firma pentru a cumpara o masina de 25.000 euro cip!

Un calcul simplu nimik complicat! Ce profit trebuie sa aiba sa i se aprobe finantarea?


Chiar nu stie nimeni?

un exemplu, doua?

cam ce suma/ venit trebuie sa aibe firma/ persoana? Ce avans trebuie sa plateasca?

#28
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Din cate stiu se face un fel de scoring pe baza unor anumiti indicatori din balate si bilanturi, antecedente de plata, daca sunt, etc.
Sunt firme de leasing care acorda finantarea instant in fucntie de avansul platit si perioada de finantare. De exemplu, 35% avans pe maxim 36 luni si ai leasingul aprobat si pe persoana fizica fara sa-i intereseze cat ai pe cartea de munca.

#29
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
hai ca avem o doaie de oameni implicati aici, trebuie sa fie cineva care sa faca o pledoarie adevarata sa explice care sunt conditiile minime, nu se poate...

#30
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
mai nea floraure, sefii tai stiu ca iti pierzi vremea pe aici si nici macar nu stii ce e ala leasing si valoare reziduala???!!!
chiar asa citybank nu isi instruieste angajatii?...pacat, aveam alta parere despre banca asta...

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
bai nea dane cine zice ca se pricepe la toate nu stie nimic. Tu nu stii inca treaba asta la varsta ta?

:D

Edited by floraur, 24 October 2005 - 22:51.


#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 22.07.2005
AICI gasim raspunsurile noastre

#33
END3r

END3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.05.2005
Voi ce ma sfatuiti sami iau masina in leasing acuma,sau sa mai astept pana anul viitor?Sau mai bina sa iau un credit de la banca si sa iau o masina cu bani jos?

#34
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,671
  • Înscris: 26.11.2001
Tine de nevoile tale :)
Dobanzile s-au stabilizat.

Eu as alege varianta leasing, creditul fiind o mare durere de cap...
Iti pot cere si garantii, pe cand la leasing garantia e masina.

#35
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Depinde cum iti iei leasing-ul. Daca il faci pe numele tau, ca persoana fizica, eu te sfatuiesc sa renunti. Dai cat nu face. Eu mi-am luat "Tzeapa" asta acum 5 ani, dar am vrut musai masina si era singurul mod sa o cumpar (mi-as fi luat credit, dar imi lipseau vreo 3000 euro).
Daca il iei pe firma, chiar daca platesti dobanda, daca firma ta are activitate, iti recuperezi TVA ul. Deci din start scazi 19%.
Cel mai bine fa un calcul pe ambele variante si vezi unde platesti mai putzin. Si apoi pui in balantza restul...

Cdan, CITIBANK e denumirea corecta. Si ce treaba are Citi cu leasing-ul ??? Apoi o banca e mare, poti lucra la o banca ca sofer, ca ofiter de cont, ca operator, ca ofiter de credite, etc... si nu e neaparat sa le stii pe toate.  
Comment: Nu lucrez la Citibank !

Conditiile minime ?! Cred ca trebuie sa vorbesti cu vreun amic care lucreaza la o firma de leasing... Depinde de multi factori.

#36
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Tu cand iti iei o masina prin credit platesti dobanda si la TVA. La leasing nu platesti dobanda la TVA. Pina in iunie-iulie leasingul pe persoane fizice va fi mai usor de luat. Dupa acea data societatile de leasing vor intra sub anumite norme ale BNR si se va acorda mai greu pentru PF.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate