Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#3547
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Cred ca rade si cu fundul furnizorul de mine ... tabloul meu din casa are de la contor 4 fire reprezentand 3 faze + Nul de lucru, nulul de protectie vine din impamantarea proprie care nu are legatura cu CONTORUL.

ENEL nu furnizeaza nul de protectie cred ca nu prea aveti habar de electricitate, m-am convins. Amesteci nulul de lucru cu cel de protectie care culmea este al beneficiarului si care nu are ce sa caute in BMPM/T.
Siguranta + dispozitivul de protectie din BMPM/T au o intrare si o iesire cate fire intra tot atatea ies asa ca daca declanseaza opresc tot, inclusiv contorul nu vad ce nul mai trece mai departe... poate prin WI-FI

Sper ca m-am facut inteles

#3548
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009

View Postflomar60, on 12 iulie 2018 - 19:13, said:

...sper ca am fost destul de clar!...daca la dvs. nu exista acest fir-nulul de protectie-conectat asa cum am explicat mai sus, ar trebui sa solicitati expres catre furnizorul de energie acest lucru...spor!
Priza tehnica e una, priza de pamant e alta,vad ca tu nu intelegi,relu ai dreptate

#3549
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Multumesc anaki,partea proasta e ca citeste cineva care nu stie si ia de bun toate aberatiile

#3550
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Pe teren ii dau afara repede,nu poti sa pui necalificati la analiza

#3551
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrelu11051, on 12 iulie 2018 - 19:26, said:

... tabloul meu din casa are de la contor 4 fire reprezentand 3 faze + Nul de lucru, nulul de protectie vine din impamantarea proprie care nu are legatura cu CONTORUL.

ENEL nu furnizeaza nul de protectie cred ca nu prea aveti habar de electricitate, m-am convins. Amesteci nulul de lucru cu cel de protectie care culmea este al beneficiarului si care nu are ce sa caute in BMPM/T.
Siguranta + dispozitivul de protectie din BMPM/T au o intrare si o iesire cate fire intra tot atatea ies asa ca daca declanseaza opresc tot, inclusiv contorul nu vad ce nul mai trece mai departe... poate prin WI-FI

Sper ca m-am facut inteles
Ca sa inteleg si eu , impamantarea ( care cred ca e necesara indiferent ca e iluminat sau prize - electrocasnice etc ) se face gen tarusi batuti in pamant ?

Edited by Baxon, 12 July 2018 - 20:04.


#3552
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,280
  • Înscris: 02.05.2008
Las pe altii sa explice ca eu derutez lumea... ma bucur ca a intervenit anaki si a lamurit restul fiecare intelege ce vrea

#3553
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014

View Postrelu11051, on 12 iulie 2018 - 19:26, said:

Cred ca rade si cu fundul furnizorul de mine ... tabloul meu din casa are de la contor 4 fire reprezentand 3 faze + Nul de lucru, nulul de protectie vine din impamantarea proprie care nu are legatura cu CONTORUL.

ENEL nu furnizeaza nul de protectie cred ca nu prea aveti habar de electricitate, m-am convins. Amesteci nulul de lucru cu cel de protectie care culmea este al beneficiarului si care nu are ce sa caute in BMPM/T.
Siguranta + dispozitivul de protectie din BMPM/T au o intrare si o iesire cate fire intra tot atatea ies asa ca daca declanseaza opresc tot, inclusiv contorul nu vad ce nul mai trece mai departe... poate prin WI-FI

Sper ca m-am facut inteles
ENEL  furnizeaza nul de tip PEN, care este separat in BMPM/T, la bara de nul de unde este separat in nul de lucru N care intra in borna de nul  a  diferentialului din BMPM/T si nul de protectie PE care merge direct la consumator. PE nu este intrerupt la declansarea dispozitivului de protectie din BMPM/T, separarea  in N si PE se face inainte de dispozitiv.

Edited by mihaitzadh, 12 July 2018 - 20:51.


#3554
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Inca o intrebare daca se poate , cu ce conector  se realizeaza legatura intre conductorul de 16 mmp cu circuitele in sigurantele automate . Un exemplu daca se poate , multumesc  ( si apoi nu va mai deranjez ) .

#3555
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu am folosit bara de bronz pt nul.(aia care legi circuitele de impamantare in tablou). E buna si pt conexiuni aluminiu/cupru. Daca gasesti cupal e si mai bine. Eu n-am gasit.

Edited by GeorgeTrisina, 13 July 2018 - 03:18.


#3556
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostGERULA2006, on 07 august 2009 - 22:57, said:

Salut! Aveti idee ce taxe sunt pentru bransare ? (distanta de la stilp pina la gardul curtii este de 40 metrii)
Fara sa dau nici o " atentie " unuia care face TOT.
Sa umblu eu dupa acte.
Mersi!
Scrie in ATR.

#3557
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Din 2009 o fi aflat astaPosted Image

#3558
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pfff... nici nu m-am uitat la data... :)

#3559
emircea

emircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2018
Buna ziua;

Detin un teren neconectat la energie electrica, am stalpul la strada, exact pe limita de proprietate si as avea nevoie de un bransament. Urmeaza sa amplasez un container cu rol de locuire temporara si magazie pentru care cred ca nu am nevoie de autorizatie de constructie.

Cum pot sa fac, va rog, sa obtin acest bransament?

Stiu ca subiectul a mai fost discutat in cele 198 de pagini, dar de atunci s-au schimbat regulile; Rog cine a trecut prin asta recent sa ma ajute cu informatii actualizate. Multumesc anticipat!

#3560
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Ai nevoie de AC pt amplasarea containerului,cu acel AC vei obtine un ATR si asta e.

#3561
emircea

emircea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.08.2018
Multumesc!
Ramane atunci sa mai verific la primarie in ce conditii se emite Autorizatia de Constructie - adica ce documente imi sunt cerute.

#3562
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
Salutare tuturor,

Am primit recent de la Enel ATRul atasat (aproximativ 3500 lei taxa de racordare) si am cerut o oferta unei firme pentru bransamentul electric. Suma ceruta a fost de 2600 lei pentru proiectare si executie, fara a include aici taxele pentru obtinerea autorizatiei de construire pentru bransament.
Stalpul de pe care se va cobori cu firul pentru a continua cu traseul ingropat se afla la aproximativ 6 metri de la coltul de teren unde intentionez sa amplasez BMPTul. Teren natural langa gard, deci nu trebuie spart asfalt pentru sapatura.

Nestiind tarifele care se practica in domeniu, as aprecia niste pareri legate de oferta primita si eventual recomandari pentru firme care ar putea "lua" aceasta lucrare.

Attached Files

  • Attached File  ATR.pdf   1.31MB   71 downloads


#3563
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai tariful nu este in atr?
Cand ti-a spus 2600 inseamna ca ti-a spus cu sapatura cu tot si este chiar ok. Taxele pt autorizatia de construire (santul) le platesti separat max 200 de lei ca le platesti la primarie nu la enel.

#3564
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017

View PostGeorgeTrisina, on 22 august 2018 - 16:31, said:

Pai tariful nu este in atr?
Cand ti-a spus 2600 inseamna ca ti-a spus cu sapatura cu tot si este chiar ok. Taxele pt autorizatia de construire (santul) le platesti separat max 200 de lei ca le platesti la primarie nu la enel.

Ba da, tariful catre Enel l-am pus si mai sus, este de aproape 3.500 lei. Eu intrebam de sumele practicate de firme care fac lucrari de bransament...intre timp am primit si alte oferte, iar sumele se invart tot pe acolo. Merci!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate