Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#3565
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
N-au voie sa depaseasca tariful enel pt ca nu le deconteaza mai mult. Tu nu le platesti nimic lor, ci platesti totul la enel. Ei iti fac lucrarea si lor le da enel banii.

#3566
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017
Asa au formulat oferta cei de la firma:

"Estimare costuri  proiectare:
-dtac+memoriu+schita+verificator proiect +dosar tehnic de utilizare - 800 de lei

Total proiectare=800 de lei (se plateste la predarea proiectului)

Estimare costuri executie:
-priza de pamant=100 lei
-soclu betonat=100 lei
-material marunt=100 lei
-manopera=1500 lei

Total executie=1800 de lei (se plateste dupa ce avem contractul de executie cu Enel)

Taxa de racordare Enel (3475,74 lei) ramane ferma si se  plateste la Enel."

Din asta inteleg ca in afara de taxa pe care o voi plati la Enel, 3475 LEI, platesc si 800+1800 catre firma care mi-a facut oferta. Deci ar fi un total de 6075 lei? Inteleg eu gresit?

#3567
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Ai inteles bine.

#3568
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostCristi_maze, on 23 august 2018 - 07:39, said:

Asa au formulat oferta cei de la firma:

"Estimare costuri  proiectare:
-dtac+memoriu+schita+verificator proiect +dosar tehnic de utilizare - 800 de lei

Total proiectare=800 de lei (se plateste la predarea proiectului)

Estimare costuri executie:
-priza de pamant=100 lei
-soclu betonat=100 lei
-material marunt=100 lei
-manopera=1500 lei

Total executie=1800 de lei (se plateste dupa ce avem contractul de executie cu Enel)

Taxa de racordare Enel (3475,74 lei) ramane ferma si se  plateste la Enel."

Din asta inteleg ca in afara de taxa pe care o voi plati la Enel, 3475 LEI, platesc si 800+1800 catre firma care mi-a facut oferta. Deci ar fi un total de 6075 lei? Inteleg eu gresit?
Eu propun sa faci altceva:
-dtac sa faci cu o alta firma
-dosarul de utilizare trebuie sa ti-l faca firma care ti-a executat instalatia electrica gratuit
-taxele de autorizatie de constructie intra in pretul din atr
-manopera care cer ei 1500 oare o platesti de doua ori? pt ca este prevazuta in atr (te uiti la ultima pagina la pozitiile 4, 5, 6, 7)
-taxele de autorizare sunt incluse in atr (incepand cu pozitia "alte taxe locale pana la sfarsit).
Concluzia: Ei o sa-ti ceara banii astia si cand fac decontul cu enelul ii ia si pe aia din atr care li se cuvin, deci:... magarie pe fata...

#3569
Cristi_maze

Cristi_maze

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.10.2017

View PostGeorgeTrisina, on 23 august 2018 - 09:29, said:

Eu propun sa faci altceva:
-dtac sa faci cu o alta firma
-dosarul de utilizare trebuie sa ti-l faca firma care ti-a executat instalatia electrica gratuit
-taxele de autorizatie de constructie intra in pretul din atr
-manopera care cer ei 1500 oare o platesti de doua ori? pt ca este prevazuta in atr (te uiti la ultima pagina la pozitiile 4, 5, 6, 7)
-taxele de autorizare sunt incluse in atr (incepand cu pozitia "alte taxe locale pana la sfarsit).
Concluzia: Ei o sa-ti ceara banii astia si cand fac decontul cu enelul ii ia si pe aia din atr care li se cuvin, deci:... magarie pe fata...
Daca lucrurile asa stau in practica, adica ei isi deconteaza de la Enel din suma pe care eu o platesc, dar imi cer si mie separat banii aia, chiar pare magarie.. imi poti recomanda pe altcineva, cu un pret "omenesc"? Astept un PM. Merci!

#3570
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostGeorgeTrisina, on 23 august 2018 - 09:29, said:

-manopera care cer ei 1500 oare o platesti de doua ori? pt ca este prevazuta in atr (te uiti la ultima pagina la pozitiile 4, 5, 6, 7)
Concluzia: Ei o sa-ti ceara banii astia si cand fac decontul cu enelul ii ia si pe aia din atr care li se cuvin, deci:... magarie pe fata...
Tu ai citit cu atentie?Acei 1500 sunt manopera pt realizarea soclului de beton si a prizei de pamant,despre care scrie in ATR ca se fac prin grija si cheltuiala beneficiarului,ca e mult sau putin este alta discutie.

#3571
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da am citit, dar totusi e mult 1500 pt manopera.
Priza de pamant pt ft133 este pusa degeaba pt ca nu are dpst

#3572
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Cristi_maze te sfatuiesc sa afli cum il cheama pe inginerul care ti-a facut ATR-ul (defapt scrie pe ATR la sfarsit), contacteaza-l telefonic, ar trebui sa ai telefonul lui deaorece tot el te-a sunat cand a venit la locatie sa vada lucrarea(cel putin la mine asa a fost) si spune-i ca vrei sa faci incredintare de lucrare la ENEL si roaga-l sa te puna in legatura cu un coleg pentru a lua proiectul.

Te duci la un punct enel si faci incredintare catre ei si dupa te duci la acest coleg cu fisa de incredintare si contractul si il rog sa-ti emita actele pentru DTAC. Sunt tipizate, e totul la ei in soft gata facut doar da print si semneaza si stampileaza.(asta face si firma acesi procedura doar ca iti cere 800 RON) Iti va da tot ce ai nevoie la primarie si doar te duci cu actele primite sa le depui la urbanism. Astepti o luna, iese AC-ul si dupa te duci inapoi la ei si le dai autorizatia si in maxim o luna ai curent. Eu am fost la birourile ce le au langa Marriott pentru acte.

Eu asa am procedat dupa ce toate firmele imi cereau cel putin 2.500 RON extra pentru lucrare de extindere si bransament + extra pentru dosarul DTAC. Ulterior cand vine sa te branseze sa fi acolo sa dai si tu o bere la baieti si un milion la sefu de echipa si iti face si soclu si impamntare si tot ce vrei. Pentru mai multe detalii acceseza acest link. A mai fost doua persoane cu aceasi problema si la fel i-am sfatuit si pe ei, problema e ca am mai scris asa, dar nu se oboseste nimeni sa citeasca ultimile 15-20 de pagini...Posted Image

#3573
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Cam mult este,dar priza aia este obligatorie altfel ioc receptie.
Daca tot vrei sa faci economii  iti faci soclul si priza de pamant singur si chemi un autorizat sa ti-o masoare si sa-ti dea buletinul.

View PostMirel_85, on 23 august 2018 - 13:42, said:

. Ulterior cand vine sa te branseze sa fi acolo sa dai si tu o bere la baieti si un milion la sefu de echipa si iti face si soclu si impamntare si tot ce vrei. Pentru mai multe detalii acceseza acest link.
M-as mira ca pt 100 lei sa faca priza de pamant si soclul,si cine elibereaza buletinul?Asta ca sa nu mai zic ca pt astfel de chestii pot fi dati afara...

#3574
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Buna, Stau intr-un bloc vechi, de 50 de ani, firele de curent sunt din aluminiu si au semne de imbatranire, cand vreau sa schimb o priza si trag putin de fir, se rupe imediat.

Ideea este ca trebuie sa amenajez bucataria, faianta, gresie, cuptor electric, etc, si e musai sa-mi schimb tabloul electric pentru aparatele noi ( cel vechi e jalnic ).
Am ceva nelamuriri :
1. Cine se ocupa de schimbarea tabloului electric ? ( calculul pentru consumatori si eventual circuitul separat pentru cuptorul electric ) ? La cine ar trebui sa apelez ? Persoana trebuie sa fie autorizata pentru astfel de lucrari ?
2. Santul in perete pentru introducerea firelor cine il face ? Cei care imi amenajeaza bucataria ?
3. Problema este ca am luat ceva aparatura ( cuptor electric, plita, etc , a fost o ocazie ) si as dori sa o montez provizoriu, mobila, gresia si faianta mai au de asteptat doua,trei luni.De aceea imi trebuie urgent o persoana care sa se ocupe de parte electrica.

Orice sfaturi sunt bine-venite, multumesc anticipat,

#3575
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
1) Prima intrebare : contorul e in tabloul de apartament ? Oricum ar fi , nu te atingi de el ( daca exista ) iar tabloul il poti inlocui fara a desigila contorul . De preferat ar fi sa apelezi la un electrician sau   firma autorizata.
2) Fiind lucrare interioara  santul il poate face oricine .  Depinde cum negociezi cu meseriasii respectivi.  Si de priceperea si cheful de munca al respectivilor.  Pe cat posibil incercati sa folositi traseele instalatiei vechi.
3) Succes !  Nu mai intreb daca ai verificat  daca noua aparatura e suportata de instalatia electrica ( cea veche sau cea viitoare) ca oricum e tardiv.

Edited by ggelu, 24 August 2018 - 17:49.


#3576
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Multumesc pentru raspunsuri,
Contorul e in tabloul de apartament, este destul de nou, doar tabloul e vechi, are 4 sigurante de pe vremea cand exista Elecctroaparatajul. Noua aparatura nu e suportata de instalatia veche, tocmai de aceea vreau sa fac circuit separat pentru cuptorul electric , eventual robot , etc, etc.
Nu stiu la ce firma sa apelez, sa stiu ca sunt de incredere si stiu sa calculeze ce am eu nevoie.

Multumesc

#3577
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
http://portal.anre.r...cieniAutorizati
Selectati judetul, introduceti localitatea si veti primi o lista cu electricienii autorizati.

#3578
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
18 luni mai tarziu si 38.500 de lei am reusit sa extind reteua si sa bransez o locuinta aflata de 280 m de drumul public. reamintesc ca toti vecinii mei (tot drumul de servitute, inclusiv cateva case dupa mine) aveau curent dinaintea modei cu 100 m

#3579
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Si ce putere ti-au alocat?

#3580
dArtist

dArtist

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2018
Bună dimineața tuturor. Astăzi am primit si eu răspuns negativ la cererea de racordare, din același motiv: distanța mai mare de 100m (sunt la aproximativ 150m de punctul de racordare). Am citit dezbaterile de pe topic acum ceva vreme si nu sunt sigur dacă îmi amintesc bine...pașii de urmat ar fi: merg la primărie și mă interesez de o eventuală extindere de retea in zona mea (nu-s tare norocos din fire), primăria imi da răspuns negativ in scris si cu acesta fac o cerere de extindere pe cheltuiala proprie la enel(asta înseamnă un nou atr?). Am înțeles bine sau iau topicul la recitit :)? Mulțumesc

#3581
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Posteaza negatia pt a verifica motivele si ce trebuie facut.

#3582
dArtist

dArtist

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2018
.

Attached Files


Edited by dArtist, 04 October 2018 - 14:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate