Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#3133
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Vezi aici, impui 3% pierderi . Mie imi iese 3x25+16 , Cupru ,  ingropat.

#3134
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 vafro, on 07 noiembrie 2017 - 09:21, said:

Cum obtin o calibrare mai buna a bateriilor ( incarcare si descarcare uniforma) pentru obtine 24v de la 4 baterii de 12 v ? Doua cate doua in serie apoi in paralel grupurile sau 2 cate 2 in paralel si inseriate grupurile? Pentru un UPS pentru centrala care are intrarea de la baterii fix 24v! Am pus 4 baterii sa am autonomie mai mare, altfel doar cu 2 baterii aveam o singura solutie, in serie!
Ai gresit topicul, asta nu trebuia postata la bransamente.

 ggelu, on 07 noiembrie 2017 - 09:46, said:

Vezi aici, impui 3% pierderi . Mie imi iese 3x25+16 , Cupru ,  ingropat.
Nu prea calculeaza bine asta, am observat ca "n-are doua vorbe la un loc" cel mai bine cu creionul pe hartie ca sa fii sigur.
Depinde si-n ce regim calculezi ca una e regim continuu si alta e in AC3 (ex: pt AC3 eu impun 2%) aici vad ca n-are decat 3% pt iluminat si 5% pt forta in regim continuu AC1

#3135
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 GeorgeTrisina, on 26 octombrie 2017 - 14:40, said:

Sunt diferite tipuri de apartamente ex: 2 camere care si ele sunt la randul lor de diferite marimi tip 1, tip 2, tip 3 asemenea lucrare aam eu acum la un dezvoltator de imobiliare. Fiecare tip de apartament 2 cam au puteri diferite instalate cea mai mica putere e la tip 3 de max 5 KW. E posibil sa fie si la tine aceeasi situatie.
Multumesc de raspuns. Am 3 camere si in proiectul instalatiei din casa, sunt specificate Pa = 6.2KW si Pi=18KW.
Pe mine ma doare tare pentru ca am plita cu inductie, pe care o am pe un circuit dedicat de 16A, pentru ca nu voi folosi vreodata simultan toate ochiurile.

Edited by sonnydellmarco, 13 November 2017 - 10:49.


#3136
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu totusi sper sa ajunga. Daca vezi ca ai probleme, cere marire de putere si in functie de disponibilitate ti se aproba sau nu.

#3137
Bredtm2009

Bredtm2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.01.2009
O intrebare pentru cunoscatori sau cei patiti ca mine:
- am incredintat unei firme din Timisoara executia unui bransament electric pe un amplasament langa oras. Problema este ca a trecut deja 2 luni si jumatate de cand am platit lucrarea la Enel si tot astept firma sa faca bransamentul .Este un termen maxim in astfel de cazuri? Cum as putea sa schimb si sa ofer incredintare directa la alta firma pentru executia lucrarii?

#3138
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Normal ar fi trebuit in 30 de zile, dar... mai sunt situatii cand se intarzie cu tot felul de autorizatii si aprobari.
Incearca sa contactezi firma aia si-ti vor explica care sunt motivele intarzierii.

#3139
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Salut. O întrebare am: îmi puteți spune dacă devizul pentru racordarea la curent este realist sau nu?
De curând s-a asfaltat drumul unde vreau eu să construiesc. Înainte de asta am apucat să îngrop un tub de la firida unde o să mă leg la curent până la teren. O firmă specializată mi-a făcut o ofertă pentru lucrări, dar nu am termen de comparație. Mă puteți ajuta? Am atașat ATR-ul și oferta. A, e în Cluj-Napoca.

Attached Files



#3140
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Hmmm... ATR-ul asta nu e complet. Mai trebuia si ultima parte ca sa vad ce tarif ti-a facut furnizorul.
Nu trebuia sa te amesteci in pozarea tubului pe sub strada pt ca oricum nu ti-l ia nimeni in considerare deoarece nu esti atestat sa faci asemenea lucrari. Probabil ca cel care ti-a ofertat bransamentul o va da la pace cu tine si va modifica oferta. Daca nu te intelegi cu ei, te sfatuiesc sa cauti pe altii.

#3141
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Trebuie sa aiba si norocul sa fie pozat la adancimea corespunzatoare si ca cel care face receptia sa semneze.
In afara de asta va trebui sa urmeze pasii oblgatorii,certificat de urbanism ,autoirizatie de constructie a bransamentului,etc, si in lunile astea de iarna.../

Edited by anaki, 23 November 2017 - 17:31.


#3142
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Salut, sper ca este in regula daca intreb aici, este posibil la o casa sa pot monta un dispozitiv in care sa intre cablul principal stradal de electricitate care in cazul unei supratensiuni sa opreasca tot curentul acolo ? Ca o schema ----cablu stradal-----dispozitiv supratensiune-----cablu stradal----tabloul din casa unde sunt legate toate prizele.
Multumesc anticipat.

#3143
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Da.

#3144
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014

 anaki, on 23 noiembrie 2017 - 17:35, said:

Da.
Multumesc pentru raspuns, imi poti recomanda ceva anume sau cum se numesc macar ? Am cautat pe google dar nu stiu sigur daca am gasit corect.
O sa caut si un electrician sa-l monteze si sa-mi recomande ceva dar consider bine venite mai multe pareri.

#3145
octav1987

octav1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2017
Salut! Indraznesc si eu sa adresez o serie de intrebari:as vrea sa schimb cablul electric de la stalp  pana in contor; ce tip de cablu electric se foloseste la bransament(adica de la stalp pana in contor si precizez ca sunt deja bransat) avand in vedere ca am monofazic si instalatia din casa pe aluminiu,cat ar costa un metru de cablu?eu de la stalp la contor am 40 de metri liniari....cam cat m-ar ajunge cablu pt 40 de metri si aproximativ cat ar ajunge manopera pentru o asemenea lucrare la cei de la Electrica?As vrea ca,cablul sa fie din cupru si sa imi fac o priza separata pt consumatori mai puternici.Multumesc anticipat!

Edited by octav1987, 08 December 2017 - 18:33.


#3146
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
De la stalp pana la contor n-are cum sa fie din cupru pt ca reteaua de pe stalp e numai aluminiu, si asta nu e problema ta pt ca e instalatia furnizorului si n-ai voie sa umbli la ea. (scurt/2)

#3147
octav1987

octav1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2017

 GeorgeTrisina, on 09 decembrie 2017 - 09:27, said:

De la stalp pana la contor n-are cum sa fie din cupru pt ca reteaua de pe stalp e numai aluminiu, si asta nu e problema ta pt ca e instalatia furnizorului si n-ai voie sa umbli la ea. (scurt/2)

Adica vreti sa ziceti ca daca am instalatie electrica din aluminiu la casa nu pot sa trag cupru de la stalp in contor?nu e compatibila sau ce?Iar lucrarea va fi facuta de Electrica,nu de mine!

#3148
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Priza separata poti sa o montezi indiferent de materialul cablului respectiv.  Nu inteleg care e legatura .
La cealalta intrebare nu cred ca-ti poate raspunde cineva ;  eventual cu un glob de cristal sa vada ce cablu ai acum la bransament  si ce contract  ai cu furnizorul.

#3149
octav1987

octav1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2017

 ggelu, on 09 decembrie 2017 - 14:08, said:

Priza separata poti sa o montezi indiferent de materialul cablului respectiv.  Nu inteleg care e legatura .
La cealalta intrebare nu cred ca-ti poate raspunde cineva ;  eventual cu un glob de cristal sa vada ce cablu ai acum la bransament  si ce contract  ai cu furnizorul.

Vreau sa schimb cablul de la stalp pana in contor pentru ca este deteriorat;mai exact nu mai are invelisul de izolatie in unele zone si se vede aluminiu(sunt 2 fire ce vin de la stalp) si vreau sa schimb cablu de bransament.Dupa cum a spus si dl George acest cablu poate fi schimbat numai de Electrica si ca nu sunt eu proprietar pe acest cablu.Intrebarea mea este: trebuie sa suport eu costurile schimbarii cablului deteriorat de la stalp la contor sau Electrica?Trebuie sa fac o sesizare la Electrica?

#3150
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 octav1987, on 09 decembrie 2017 - 14:52, said:

Trebuie sa fac o sesizare la Electrica?
da

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate