Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#3169
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
@anaki, iti trimit ATR-ul in PM. Multumesc

#3170
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Ti-am  raspuns,procedeaza asa cum mai ti-am scris pe topic.

#3171
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ce firma va veni sa schime o siguranta si sa faca documentatia, pt 384 lei? In bucuresti, mai ales. Daca nu e rost de cateva mii de ron, nu vine nimeni.

Imi puteti recomanda pe cineva, in PM?

#3172
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Pe holul din fata ghiseelor posibil sa gasesti sau iti recomanda doamnele de la ghiseu.
Vezi ca in suma aia nu e inclusa si documentatia,citeste atent ATR-ul

#3173
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Sincer, nu m-ati ajutat la nimic. Inafara de raspunsuri laconice si atitudine superioara, nimic.
Sunt convins ca tanti de la ghiseu poate da un raspuns mai competent.

Edited by sonnydellmarco, 05 January 2018 - 23:12.


#3174
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Daca te opreai la prima propozitie,intelegeam frustrarea ta,probabil ai sunat pe la firme si te-au refuzat,mi-ai trimis atr-ul si ai apelat la mine sa ma implic si sa te ajut,te-am refuzat.
In schimb ai continuat cu insulte,ti se par raspunsuri laconice pt ca te-am indrumat ce sa faci conform unor proceduri care izvorasc din legi pe care le gasesti publicate inclusiv pe topicul asta.
O parte din ce ti-am scris eu ti-au scris si cei doi care au semnat ATR-ul,partea cu dosarul de instalatiei de utilizare,si retine ca detaliile din atr incepand cu nr de inregistrare,solutia tehnica,nr PT-ului ,sunt usor accesibile,si nu se reduc la doar trebuie schimbata o siguranta.  
Dar poti sa stii, tanti aia de la ghiseu iti da niste raspunsuri mai competente decat mine si cei doi care au semnat ATR-ul.
Iti doresc succes.

#3175
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
Va salut. Va prezint situatia:
PT instalat in 2013 Iulie de o firma dezvoltatoare cu 70 apartamente construite si conectate, cost 430.000ron . Dupa noua lege 180/2015 valoarea investitiei Primului Utilizator a fost socotita la 220.000 ron.

La 200m de PT am adus personal o firida in 2014 , s-au conectat 8-9 apartamente.
In 2017 am cerut aviz ptr alte 2 apartamente, si am primit raspuns: aviz1 35000 ron, aviz 2 24.000ron. Apartamentele sunt la 8 si 10m de firida.
Avizul 1 l-am platit deoarece s-a mutat noul proprietar.

Pe alta firida trasa in 2015 din acelasi PT pe strada o strada paralela mai indepartata, in decembrie 2017 s-au conectat 3 utilizatori care nu au platit nici o despagubire ptr PT. (costuri 5000 si 4000 ron si au casele la 65m de firida)
Daca am inteles bine legea, toti noii utilizatori conectati dupa noua lege ar fi trebuit sa participe la despagubirea ptr PT in functie de puterea solicitata.

Dupa 5 ani de la instalarea PT se mai platesc despagubiri? In Iulie se fac 5 ani. Sau s-a prelungit cumva si termenul ptr persoanele juridice cu noua lege?
Va multumesc ptr ajutor!

#3176
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Va salut,

Incep cu o intrebare legata de costurile cu racordarea prin ATR.

In ATR mi s-a facut un "deviz" cu un tarif de racordare care contine, detaliat, toate costurile (executie, proiectare, etc)

ATR-ul este emis de Enel dar lucrearea, presupun, se va face cu o firma autorizata. Intrebarea mea este, costul final este cel din ATR sau este cel din ATR plus manopera firmei autorizate.

Am citit pe net (deci nu este o informatie oficiala) ca multe din costurile listate in ATR pot fi negociate cu executantul. Este ceva real/plauzibil?

Multumesc

#3177
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011

 ionelectron, on 20 ianuarie 2018 - 02:25, said:

Va salut,

Incep cu o intrebare legata de costurile cu racordarea prin ATR.

In ATR mi s-a facut un "deviz" cu un tarif de racordare care contine, detaliat, toate costurile (executie, proiectare, etc)

ATR-ul este emis de Enel dar lucrearea, presupun, se va face cu o firma autorizata. Intrebarea mea este, costul final este cel din ATR sau este cel din ATR plus manopera firmei autorizate.

Am citit pe net (deci nu este o informatie oficiala) ca multe din costurile listate in ATR pot fi negociate cu executantul. Este ceva real/plauzibil?

Multumesc

Toate lucrarile specificate in ATR pe care le executa societatea atestata sunt negociabile.

#3178
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 maconfireblade, on 19 ianuarie 2018 - 20:42, said:

Dupa 5 ani de la instalarea PT se mai platesc despagubiri? In Iulie se fac 5 ani. Sau s-a prelungit cumva si termenul ptr persoanele juridice cu noua lege?
Va multumesc ptr ajutor!
Din ce stiu eu ,nu.Singura modificare  la acest ordin este ..

 ionelectron, on 20 ianuarie 2018 - 02:25, said:

Am citit pe net (deci nu este o informatie oficiala) ca multe din costurile listate in ATR pot fi negociate cu executantul. Este ceva real/plauzibil?
Multumesc
Manopera firmei este inclusa in pretul din ATR si poate fi negociabila.

Attached Files



#3179
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Multumesc pentru raspunsuri.

Din ce am mai citit pe forum, cred ca am facut o "prostioara" in ATR. Am cerut 10kw trifazic. In ATR am un BMPT de 16A care cica e cam micut (pe trifazic). Recomandabil ar fi o putere minima instalata de 12 kw. De preferat pe 18kw.

Se pare ca m-am ales cu ce e mai prost din ambele "lumi" (monofazat / trifazat): racord trifazat (posibil) mai scump si putere destul de mica pe fiecare faza.

Solutia de racordare este contectarea (prin extinderea retelei) la un PTAB la 96m distanta iar devizul total este de aprox 14000 RON (12200 devizul efectiv plus 1800 compensatii banesti catre alte perosane). Nu stiu daca suma este ok. Eu, normal, ma asteptam la mai putin :).

Daca as fi cerut monofazat cu puterea maxima disponibila (am inteles ca e undeva la 9,xx kW), costurile de racordare ar fi fost semnificativ mai mici? Daca nu, macar sa cer o putere mai mare pe trifazat (si sa sper ca mai e disponibila)?
In ambele situatii, presupun ca trebuie sa merg iar la Enel si cer modificarea ATR_ului sau fac o cerere noua?

Multumesc anticipat

#3180
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 ionelectron, on 21 ianuarie 2018 - 15:59, said:

Multumesc pentru raspunsuri.

Din ce am mai citit pe forum, cred ca am facut o "prostioara" in ATR. Am cerut 10kw trifazic. In ATR am un BMPT de 16A care cica e cam micut (pe trifazic). Recomandabil ar fi o putere minima instalata de 12 kw. De preferat pe 18kw.

Se pare ca m-am ales cu ce e mai prost din ambele "lumi" (monofazat / trifazat): racord trifazat (posibil) mai scump si putere destul de mica pe fiecare faza.

Solutia de racordare este contectarea (prin extinderea retelei) la un PTAB la 96m distanta iar devizul total este de aprox 14000 RON (12200 devizul efectiv plus 1800 compensatii banesti catre alte perosane). Nu stiu daca suma este ok. Eu, normal, ma asteptam la mai putin Posted Image.
Sa o vezi in ATR si dupa aia o sa fii sigur.

Daca as fi cerut monofazat cu puterea maxima disponibila (am inteles ca e undeva la 9,xx kW), costurile de racordare ar fi fost semnificativ mai mici?
Nu.
Daca nu, macar sa cer o putere mai mare pe trifazat (si sa sper ca mai e disponibila)?
In ambele situatii, presupun ca trebuie sa merg iar la Enel si cer modificarea ATR_ului sau fac o cerere noua?
Faci o cerere noua,te sfatuiesc sa stai mai intai de vorba cu proiectantul de zona pt a sti daca renunti la ATR-ul vechi ,pt ca daca nu e disponibil in post...

Multumesc anticipat


#3181
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Am primit ATR-ul "vechi". Si costul pe care l-am specificat anterior era de acolo, nu era pe ghicite Posted Image
Il atasez aici.

Pentru mine devizul este destul de complicat de citit si inteles. De exemplu, in aviz apare: E00130-FURNIZARE MATERIALE LES (TL 503) apoi o coloana C+M (bifata) - probabil Costuri + Manopera (dar nu sunt sigur) apoi la cantitate 3889,400 si total 3889 RON, fara TVA. Ce inseamna LES, ce inseaman TL503? Am cautat cu Google dar nu am gasit nimic relevant.

Nedumerit sunt si despre ce inseamna E00530-FURNIZARE MATERIALE MASURA(TL513).  Cantitate de 840 si un cost tot de 840 Ron (fara TVA)

Ma gandesc ca daca cele de mai sus sunt cabluri, mufe, etc, atunci (presupun ca) au preturi de lista destul de mari la Enel?

Daca pretul este corect atunci, asta e, o sa-l platesc. Dar, pentru ca nu-mi cresc bani in copaci, vreau sa ma informez in prealabil daca este un pret umflat si daca as putea negocia (o suma semnificativa) fie cu enelul fie cu o firma care sa se ocupe de lucrare.

PS: am cerut un nou ATR dupa ce am vb cu responsabilul pe zona si mi-a spus ca pot cere pana la 15 kw putere max absorbita ca sa ramana aceeasi solutie. Apoi, am fost sfatuit ca la puterea instalata sa trec 16kw (astfel se paote pune ... nu stiu ce disjunctor/siguranta, sau ceva asemanator).

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  ATR2.pdf   302.35K   19 downloads

Edited by ionelectron, 23 January 2018 - 18:01.


#3182
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
din ce vad acolo si din experienta mea cu bransamentul ai 00130-FURNIZARE MATERIALE LES (TL 503) ce include materialele folosite, cablul, etc iar E00530-FURNIZARE MATERIALE MASURA(TL513) se refera la cutia bransamentului cutablou + sigurantele de rigoare. Mai ai o suma maricica si la sapatura, probabil e bransament ingropat...

Restul sunt sume mici pt diverse...

Un deviz detaliat poate sa-ti dea doar firma cu care vei face lucrarea..Enelul sau orice alt operator ar fi nu cred ca-ti mai dau ceva mai detaliat de atat.

Edited by manghels, 23 January 2018 - 18:33.


#3183
diggeorge

diggeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.04.2007
Buna seara,

Rog recomandare pentru un cablu de alimentare casa de locuit + anexe, tensiune  220V ( de preferita subteran), lungime aproximativ 150 m.
Multumesc anticipat.

#3184
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
CYABY 3x16. Daca precizai si ce putere instalata ai in casa si anexe.... puteam sa-ti dau date mult mai precise.

#3185
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011

 diggeorge, on 29 ianuarie 2018 - 20:54, said:

Buna seara,

Rog recomandare pentru un cablu de alimentare casa de locuit + anexe, tensiune  220V ( de preferita subteran), lungime aproximativ 150 m.
Multumesc anticipat.

 GeorgeTrisina, on 30 ianuarie 2018 - 08:41, said:

CYABY 3x16. Daca precizai si ce putere instalata ai in casa si anexe.... puteam sa-ti dau date mult mai precise.

Daca tot dai un ban, da-l pana la capat. Cumperi un C2XABZY (CYABY) 4X16 si te asiguri de un eventual spor de putere (trecere in trifazat) de pana la 20 kW.

#3186
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Precizeaza puterea  pt un raspuns cat mai precis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate