Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BRANSAMENTE ELECTRICE

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3594 replies to this topic

#3097
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
La o prima  cautare pe net " solicitare spor putere " am gasit pentru Enel :
-   chestionar(cerere-formular de la ENEL);
–   mandat gratuit(formular de la ENEL);
–   act de identitate(pentru persoana fizica-consumator casnic);
–   certificat de inmatriculare sau cod fiscal(pentru agenti economici-persoane juridice);
–   act de detinere al spatiului: act de proprietate, contract de inchiriere sau alte acte prevazute de lege.Contractul de inchiriere sau comodat va fi insotit de declaratia autentificata a proprietarului, prin care acesta este de accord cu incheierea contractului de furnizare a energiei electrice pe numele chiriasului, costurile fiind suportate de acesta;
–  factura de energie sau cod ENELTEL(de pe factura).

Edited by ggelu, 20 October 2017 - 15:08.


#3098
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Multumesc, @ggelu. Documentele astea le-am trimis deja, in decursul acestei dimineti, via e-mail, la indrumarea operatoarei de la call-center-ul lor.
Ai idee ce se intampla efectiv in decursul colutionarii cererii? Pe scurt, eu vreau sa mi se schimbe siguranta din firida.

#3099
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Am vazut ce vrei .  Isi fac si ei socotelile : daca au disponibil de putere ,  daca circuitul de alimentare suporta ce ai solicitat samd.  Nu stiu  detaliat care este mersul hartiilor si ce sanse ai . In zona mea am alt furnizor.

#3100
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
De la firida pana la tabloul din casa, am cablu de 3 x 6 mm diametru si siguranta generala a tabloului de 30 A

Edited by sonnydellmarco, 20 October 2017 - 15:25.


#3101
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
...binecunoscuta siguranta de 30 Posted Image .  E de 32.   Daca e sa-ti accepte sporul de putere trebuie sa schimbe si cablul.

#3102
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ceva e gresit in proiectare. Nu e normal sa am siguranta de 25 in firida si de 30 la tabloul din casa. De cat ar trebui pus cablul pana in casa? 3x6 e un cablu destul de gros. 6 mm in diametru, nu in suprafata sectiunii.

#3103
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Poate 6 mmp nu in diametru.
Tabloul din casa e facut de cine? Firida este proprietatea ENEL

#3104
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ai dreptate, insa uite ce scrie aici:

Specificatii tehnice
Tip izolatie: PVC
Numar conductoare: 3
Curent maxim (A): 58
Tip conductor : cupru
Armat: nearmat
Sectiune (mmp): 6
Intarziere la propagarea flacarii: Da

Adica mult peste ce am eu nevoie iar tabloul din casa , ca si toata instalatia, este facuta de dezvoltator.

Edited by sonnydellmarco, 20 October 2017 - 15:48.


#3105
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Interesant ( sa nu zic fraier ) dezvoltatorul asta . A preferat sa iti puna un cablu mult peste ce ai nevoie dar s-a scumpit la o siguranta !
Zau, ai sarit prea repede de la aflat ce inseamana 3x6 la un cablu la dimensionarea acestuia.

#3106
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Fii mai explicit, te rog, referitor aspectul cu saritul la concluzie.
Bransamentul Enel a fost facut mult dupa ce blocul a fost gata.

Edited by sonnydellmarco, 20 October 2017 - 17:38.


#3107
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu prea am cum . Ar trebui sa explic  un normativ ( I7)  . Sau vezi ce s-a mai discutat  in topicul asta .
Foarte pe scurt :  parametrul curentul maxim ( cel citit de tine ) inseamna la ce curent maxim  temperatura izolatie ajunge sa se deterioreze , la pozarea cablului in aer ( racire ideala ) . Exista coeficienti de corectie a acestui curent maxim, astfel incat la pozarea in perete valoare sa scade drastic.
Si pentru dimensionarea cablului un alt parametru , adeseori cel mai important , este caderea admisibila de tensiune . Ar trebui ca aceasta sa fie sub 3%  din tensiunea nominala la curentul maxim al bransamentului . Aici te incadrezi cu saritul la concluzie.

Edited by ggelu, 20 October 2017 - 17:59.


#3108
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Multumesc, @ggelu. La noi, cablul este pozat aparent, pe perete, nu este ingropat, si vine pe sub rigips, unde este destul de aerisit.
Am intrat aici: https://www.miculele...-de-cabluri.php
Rezulta ca suporta varfuri de 7KW, deci undeva la 32 A. Gresesc?

#3109
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
7 kw inseamna 30,.. A .  Impune si tu in calculatorul ala lungimea cablului, pierderea de 3%  si prin incercari poti afla ce incarcare maxima poti avea la cablul existent. Pozare in aer inseama prin aer, suspendat fara nimic in jurul sau .

#3110
danradu1975

danradu1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.01.2013
Buna seara , am si eu o intrebare pentru cunoscatori ori cei care lucreaza in domeniu
locuiesc in ilfov si am un bransament de curent  220 V , utilizator casnic,  intrebare  as vrea sa fac un bransament pe 380 V  , vreau sa fac un mic atelier de tamplarie in curte (am un garaj)  aveti ideie ce acte ar trebui ori se poate face acest lucru.  am vrb cu cineva care se ocupa (firma luata de pe net )  si mi-a spus ca nu pot  trece pe 380  motiv ca nu am PV de receptie al lucrarilor de constructive , casa si garajul au fost construite  prin 1992 de parinti   si nu am mai gasit in acte acest document , si cred ca nu exista asa ceva   la mine  ori la ai mei .  si am inteles ca doar daca as face o cerer la primarie ptr extindere garaj si as lua o aut . de constructive noua pentru extindere , cu aceasta se poate demara procedura de bransament 380 V.   sa mai lovit cineva de aceste lucruri  ori stie cineva o rezolvare ? multumesc si astep raspuns din partea dvs.

#3111
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postggelu, on 20 octombrie 2017 - 20:32, said:

7 kw inseamna 30,.. A .  Impune si tu in calculatorul ala lungimea cablului, pierderea de 3%  si prin incercari poti afla ce incarcare maxima poti avea la cablul existent. Pozare in aer inseama prin aer, suspendat fara nimic in jurul sau .

30A e cat am eu nevoie, ca varf de consum. M-am uitat in documentaria apartamentului si am Pi=18kW si Pa=6.2 kW. Merci mult.


Edited by sonnydellmarco, 21 October 2017 - 07:57.


#3112
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea:
Stie cineva cam care sunt costurile totale de obtinere avize, contractare si montare a unui contor de energie electrica in Bucuresti, in bloc nou in care momentan sunt contoarele dezvoltatorului (cred ca organizare de santier se numeste). Panoul electric e construit dar in el trebuie montat contorul furnizorului.

#3113
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postonlyone, on 23 octombrie 2017 - 14:11, said:

Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea:
Stie cineva cam care sunt costurile totale de obtinere avize, contractare si montare a unui contor de energie electrica in Bucuresti, in bloc nou in care momentan sunt contoarele dezvoltatorului (cred ca organizare de santier se numeste). Panoul electric e construit dar in el trebuie montat contorul furnizorului.

Odata cu transferul de proprietate, contorul va fi transferat catre tine, odata cu contractul. Sunteti norocosi ca aveti contoare�

#3114
mootoo

mootoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 22.03.2011

View Postonlyone, on 23 octombrie 2017 - 14:11, said:

Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea:
Stie cineva cam care sunt costurile totale de obtinere avize, contractare si montare a unui contor de energie electrica in Bucuresti, in bloc nou in care momentan sunt contoarele dezvoltatorului (cred ca organizare de santier se numeste). Panoul electric e construit dar in el trebuie montat contorul furnizorului.
Contravaloarea contorului, a tarifului de montare contor, a eliberarii ATR.... in total vreo 500 lei pt monofazat sau 800 lei pt trifazat

Edited by mootoo, 25 October 2017 - 11:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate