Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Forta pe unitatea de suprafata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Buna seara,
Va invit sa raspundeti si sa argumentati raspunsul la urmatoarea intrebare:
In doi cilindri hidraulici de volume comparativ egale se introduce ulei hidraulic la presiune egala si constanta.
Avand in vedere ca diametrele interioare ale pistoanelor cilindrilor sunt d si respectiv 2d,va rog sa precizati daca forta generata la capatul tijei cilindrului este egala in ambele cazuri sau diferita.
Aplicatia practica se refera la cilindrii  de actionare a bratului unui excavator.
Multumesc anticipat.

#2
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008
ai forte diferite si curse diferite ( daca volumele sunt comparative )
pune mina pe un manual de fizica de gimnaziu !
sau pe google daca stii sa scrii pe forum.

#3
ursuldincarpati

ursuldincarpati

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.04.2008
Conform definiției presiunii, aceasta este calculată ca fiind egală cu forța distribuită pe o suprafață. Deci la capătul tijei cilindrului cu diametrul pistonului 2d vei avea o forță de două ori mai mare față de cea produsă de celălalt cilindru, respectiv cel cu diametru d.
Sper că am fost destul de clar.

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Presiunea(adică forța pe suprafață) exercitată este egală în interiorul siatemului hidrasulic(în masa uleiului), deci dacă o împarți la suprafața, obții o forță dublă, dacă suprafața este dublă.

#5
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
@andu2008  esti indispus/a??? =))
Gandeste-te la urmatorul lucru.
Ai o forta in brat, o consideram constanta in orice moment si o bucata de metal cu diametrul de 2m si un cui, cu diamestrul seminificativ mai mic, daca dai intr-un lemn cu bucata de metal sau cu-cuiul care strapunge lemnul???
Bine, asta nu are legatura cu problema ta. :rolleyes:

Edited by dgamma, 11 January 2012 - 21:32.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,259
  • Înscris: 05.06.2002

 ursuldincarpati, on 11th January 2012, 21:27, said:

Conform definiției presiunii, aceasta este calculată ca fiind egală cu forța distribuită pe o suprafață. Deci la capătul tijei cilindrului cu diametrul pistonului 2d vei avea o forță de două ori mai mare față de cea produsă de celălalt cilindru, respectiv cel cu diametru d.
Sper că am fost destul de clar.
nu-i de doua ori mai mare. e proportionala cu suprafata sectiunii cilindrului care se calculeaza cu [ http://www.e-formule.ro/wp-content/uploads/Cercul_files/image003.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. adicatelea la pistonul cu diametrul dublu forta va fi mai mare decat dublu fata de primul.

Edited by Fane, 11 January 2012 - 21:49.


#7
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

 andu2008, on 11th January 2012, 21:23, said:

ai forte diferite si curse diferite ( daca volumele sunt comparative )
pune mina pe un manual de fizica de gimnaziu !
sau pe google daca stii sa scrii pe forum.
Mai  bine raspundeati (cf. manualului de fizica sau a lui google) decat sa va manifestati refularile p-aici.
Mai astept,poate va vine vre-o idee.

#8
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

 dgamma, on 11th January 2012, 21:30, said:

@andu2008  esti indispus/a??? =))
Gandeste-te la urmatorul lucru.
Ai o forta in brat, o consideram constanta in orice moment si o bucata de metal cu diametrul de 2m si un cui, cu diamestrul seminificativ mai mic, daca dai intr-un lemn cu bucata de metal sau cu-cuiul care strapunge lemnul???
Bine, asta nu are legatura cu problema ta. :rolleyes:
Eu tot ma gandesc la ce ai zis dar nu vad sensul  :kisstogether:

#9
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007

 Fane, on 11th January 2012, 21:45, said:

nu-i de doua ori mai mare. e proportionala cu suprafata sectiunii cilindrului care se calculeaza cu pi x raza la patrat. adicatelea la pistonul cu diametrul dublu forta va fi mai mare decat dublu fata de primul.

Fane, ai dreptate, îmi fac mea culpa, eu am citit(neglijent), că suprafața ar fi dublă, nu diametrul! :peacefingers:

Deci F1*pi D păttrat/4 = F2*pi d pătrat/4, și de aici obții valoarea forței dorită!

Edited by Digix, 11 January 2012 - 21:53.


#10
ursuldincarpati

ursuldincarpati

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.04.2008
Cu scuzele de rigoare, revin și vă spun că forța obținută în lungul tijei cilindrului cu 2d este de patru ori mai mare față de cea obținută în lungul tijei cilindrului cu d.
@Fane așa e, mai mult decât dublu, la ora asta matematica merge mai încet.

#11
andu2008

andu2008

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 273
  • Înscris: 21.04.2008
nu sunt indispus , dar daca formularea cerintei este clara pentru toti , o sa vezi ca domnul in cauza specifica :
volume comparative ( asimilam volul interior , adica pe inteledul dvs cantitatea de lichid care poate fi primita de respectivul cilindru )
sectiuni diferite D respectiv 2D

am raspuns un pic obraznic la cerinta deoarece consider ca un forum este creat pentru a posta si primi raspunsuri atunci cind nu ai reusit sa te descurci singur apelind la cunostintele din scoala generala si liceu ( presupun ca toti le-am absolvit si chiar am si retinut cite ceva de acolo )
daca nu te descurci si nu ai cunostintele necesare apelezi la un profesionist
domnul in cauza a solicitat si argumentarea raspunsului ( eu inteleg prin asta : formula, exemplu de calcul, definire termeni din formula etc ) si cum nu consider ca este locul a dat doar un raspuns legat de diferentele de forte si respectiv curse .
partea a doua a raspunsului are intradevar un aspect sarcastic, dar asa cu vedeti si la postarile ulterioare mie ( mai putin a dumneavoastra ) raspunsurile sunt identice , intr-o alta forma.

imi cer scuze dar nu cred ca postarea dumneavoatra si raspunsul meu au vreo legatura cu topicul
cred ca domnul a primit raspunsurile dorite, le-a inteles si nu are sens sa mai continuam divagind de la tema

#12
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Problema lamurita.
Multumesc tuturor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate