Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

iGlo Unique A1-01

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostTaxon, on 17th January 2012, 21:08, said:

bre, nea cristiane!

Mai, copii... (va purtati ca niste copii...). Noi vorbim aici de o chinezarie. O chinezarie inseamna ceva fabricat si proiectat in China, de chinezi.

Prin definitie, chinezariile sunt, in general, de calitate slaba. Eu nu stiu cati ati vazut cam ce se intelege printr-o "fabrica" in China. Se intelege uneori un biet atelier amarat, eventual intr-o ghereta dintr-o scara de bloc, unde lucreaza 5 copilasi la asamblat niste chestii. Unii sunt mai sus, au ateliere, altii au mici fabricute. Dar nu fabrica nici Foxconn, nici Samsung telefoane din astea no-name sau oem. Stie toata lumea ca nu ne asteptam la nimic spectaculos. Dar eu, unul, caut un telefon Android dual sim cat mai ieftin, care sa faca ce am eu nevoie sa faca.

Din cand in cand, mai scapa si printre chinezarii niste aparate electronice mai bune. Depinde de lotul de piese pe care-l avea chinezu', depinde de cat de ieftin s-au invartiti aia de acolo de componente, depinde ce ce reducere a prins romanul, depinde de multe. Daca ai norocul sa gasesti ceva bun, poti sa te scoti la un pret acceptabil. Dar trebuie sa intrebi, sa te informezi, sa testezi, sa vezi care e oferta la unii si la altii.

Eu nu stiu cati dintre voi ati avut vreodata relatii comerciale cu chinezii. Majoritatea fac pe prostii. Unii iti spun ca orice se poate, orice-i intrebi e "da". Nu prea te poti baza pe ce iti spun. Unii chiar sunt batuti in cap si nu inteleg ce vrei de la ei. Unii au doar 8 clase, unii nici atat. Ei stiu doar una si buna: uite produsu', deseori habar-n-au ce e in cutie si ce face produsul ala, ei vor banii si atat. Specificatii tehnice? Pfui, ma faci sa rad, scoti cu clestele de la ei. Ca, va reamintesc, vorbim de chestii ieftine, no-name. Nu te astepta sa vorbesti cu vreun inginer. Daca vorbesti cu un maistru calificat la locul de munca, atunci ai noroc.

In conditiile in care e o chinezarie si nici nu o aveau pe stoc, voi va legati de specificatii aiurea. Pai asta e ceva uzual la chinezi, sa iti dea date aiurea. V-am zis mai sus cum e treaba. Pana nu ai in mana produsul, poti mereu sa ai surprize. Cel mai misto e cand ai surprize placute, adica face mai multe decat ti-a zis initial ca face, pentru ca ti-a trimis o versiune mai noua, nici ei nu au habar, la cate sute de clientii angrosisti (unii dintre ei) au pe zi.

Eu incerc sa scot de la omul asta @cristian c. niste informatii. Voi oți fi mai cruzi pe aici, dar se stie ca e un ins mai ciufut si obraznic. Nu te obliga nimeni sa cumperi. Dar, daca nu vrei sa-ti comanzi din China, pentru produsele astea pe care le aduc ei (marca iGlo si ce mai vand ei), tot la ei ajungi. Uitati-va voi pe alte site-uri, ca sunt doar distribuitori, iar importator e tot nenea asta de pe topic. Daca ai intrat la chinezarii, acum nu te astepta la iphone. E o performanta ca oamenii astia chiar au un sediu declarat si macar ai de unde sa-i iei. E o performanta ca nu au in oferta clone si fake-uri. In general, dealerii de chinezarii apar si dispar.

Deci, daca nu aveti nimic constructiv de intrebat, macar lasati-ma sa scot de la el ce veau sa scot, ca sa ne lamurim despre ce gama de produse e vorba.

#20
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View Postbladhaund, on 17th January 2012, 22:38, said:

Mai, copii... (va purtati ca niste copii...).
Sper să nu mă confunzi.

View Postbladhaund, on 17th January 2012, 22:38, said:

Noi vorbim aici de o chinezarie. O chinezarie inseamna ceva fabricat si proiectat in China, de chinezi.
Am spus și eu același lucru despre chinezăriicu ceva timp în urmă.

View Postbladhaund, on 17th January 2012, 22:38, said:

Eu nu stiu cati dintre voi ati avut vreodata relatii comerciale cu chinezii. Majoritatea fac pe prostii. Unii iti spun ca orice se poate, orice-i intrebi e "da". Nu prea te poti baza pe ce iti spun. Unii chiar sunt batuti in cap si nu inteleg ce vrei de la ei. Unii au doar 8 clase, unii nici atat. Ei stiu doar una si buna: uite produsu', deseori habar-n-au ce e in cutie si ce face produsul ala, ei vor banii si atat.
Personal, nu am lucrat cu ei, dar am o cunoștință care la un moment dat mi-a spus că chinezul l-a întrebat: ce putere vrei să scriu pe sursă? Elocvent, nu?

View Postbladhaund, on 17th January 2012, 22:38, said:

In conditiile in care e o chinezarie si nici nu o aveau pe stoc, voi va legati de specificatii aiurea. Pai asta e ceva uzual la chinezi, sa iti dea date aiurea. V-am zis mai sus cum e treaba. Pana nu ai in mana produsul, poti mereu sa ai surprize. Cel mai misto e cand ai surprize placute, adica face mai multe decat ti-a zis initial ca face, pentru ca ti-a trimis o versiune mai noua, nici ei nu au habar, la cate sute de clientii angrosisti (unii dintre ei) au pe zi.
Da, ce spui tu e valabil pentru chinezi. Eu vorbeam cu un român care, speram să nu fie nici bătut în cap, nici cu 8 clase, nici..., nici..., nici... Dar când individul te minte în față, a accepta situația înseamnă că accepți să te prostească și să te considere așa în relația vânzător-client. Ei, bine, asta n-ai să vezi la mine.

View Postbladhaund, on 17th January 2012, 22:38, said:

Eu incerc sa scot de la omul asta @cristian c. niste informatii. Voi oți fi mai cruzi pe aici, dar se stie ca e un ins mai ciufut si obraznic.
Îți doresc succes! Dar, ca potențial client (pentru că eu chiar eram interesat de un telefon dual sim cu Android), dacă adoptă practica asta cu mine îl trimit urgent unde merită, indiferent cine este și câți bani are. N-am avut emoții nici în fața unor generali, nici în fața unor politicieni, nici în fața unui fost președinte, darămite în fața unui terchea-berchea care încearcă să mă prostească în față în ciuda evidenței.

View Postbladhaund, on 17th January 2012, 22:38, said:

Deci, daca nu aveti nimic constructiv de intrebat, macar lasati-ma sa scot de la el ce veau sa scot, ca sa ne lamurim despre ce gama de produse e vorba.
Păi, eu am răbdare până obții tu informațiile necesare. Aștept să ne spui.

#21
cristian c.

cristian c.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.10.2006
Atat pot sa spun, Senator = CUCU BAU, minte si dezinformeaza inconstient in continuare, il intereseaza doar vendeta sa personala, si nu intelege nimic din ce s-a intamplat.
Senator - CUCU BAU nu intelege limba engleza, face interpretari dupa articole in engleza total eronate si calomnioase si publica dezinformari despre MediaTek si AMR, sunt doar inventiile si povestile lui, nu exista MediaTek clona, nu exista AMR clona, nu exista la modul general chipset sau procesor clona, nu exista niciun articol in toata lumea despre asa ceva.  Acest senator = CUCU BAU a citit despre telefoane cu carcasa clonata, dar nu a inteles limba engleza si a confundat tema articolului cu chipset sau procesor clonat, si apoi a dezinformat lumea.

Se vede limpede cum continua, ca nu meritam sa spuna cum il cheama, considera ca e suficient sa semneze "CUCU BAU" cand solicita detalii tenice unui magazin, rade ciob de oala sparta...

Nu i-a inchis nimeni telefonul, este o minciuna, CUCU BAU a urlat, el a zbierat la telefonul nostru, el a terorizat operatorul telefonic, intr-un final el ne-a inchis telefonul, lucru care l-a observat toata lumea din firma. I s-a spus si la telefon ca este vorba de 512 MB RAM, limpede.

Memoria interna este 4gigabiti = 512megabytes ROM + 4gigabiti = 512megabytes RAM

Initial s-a editat gresit GB in loc de Gb dar in acelasi timp era scris pe site si intern liber 512 MB RAM, aspect care lumurea foarte limpede specificatia, deci asta nu inseamna nimic fals, a fost doar o eroare de tastare B mare in loc de b mic. Culmea este ca i s-a spus lui "CUCU BAU" si la telefon ca este vorba de 512 MB RAM, dar se facea ca nu aude, doar urla in continuare despre cand primeste el mai multe detalii despre cine a facut portul wifi, cine a facut modulul radio fm, cine a facut procesorul audio, si a facut bluetooth-ul, si tot asa.  

Tehnologia AMR este folosita de MediaTek. La acest link se explica ce contine platforma, chipsetul mediatek MT6573 respectiv AMR11 la 650Mhz - http://www.mediatek....ontent.php?sn=2

Pacat ca au fost si persoane bine intentionate pe aici. Ramane sa-i cereti mai multe informatii despre MediaTek si AMR, lui Senator = CUCU BAU, repetentul la limba engleza, dezinformator public. Probabil va fi foarte suparat in continuare, si-si va continua vendeta.

Desigur ca firmware-ul este liber, si se va putea descarca pe site.
Cum sa participam in forum, cand CUCU BAU ne terorizeaza despre erori de tastare?

Daca am avut pe site erori de tastare sau mai descoperiti ceva, utilizatorii sunt bine primiti sa ne scrie pe email, pentru a oferi informatii cat mai complete.

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
@cristian c., nu te mai ambala nici tu fara rost, pentru ca esti aici in calitate de reprezentant al unei firmei si cred ca postezi ca sa faci vanzari, nu ca sa te certi cu useri aparati de niste identitati anonime.

Am avut mai devreme cateva intrebari tehnice si te rog, daca ai timpul si amabilitatea, sa ne lamuresti cu urmatoarele:

1) Poti sa pui o captura de ecran (sau o poza) dintr-o aplicatie care listeaza detaliile tehnice hardware ale aparatului? Eu ti-am recomandat aplicatia Android System Info.

2) Poti sa ne spui daca Google Market functioneaza? Exista posturi ale unor alti useri care afirma ca unele telefoane din aceasta gama nu au acces la Android Market, din niste motive neelucidate. Daca introduci datele unui cont Google, pot sa descarci aplicatii din Market? Suplimentar: telefonul isi sincronizeaza contactele si restul de date cu contul Google? (reamintesc faptul ca sincronizarea cu un cont Google este o functie primordiala a platformei Android, platforma fiind conceputa de la bun inceput sa functioneze impreuna cu un cont Google si nu doar autonom).

3) Poti sa pui o captura de ecran sau o poza cu ecranul principal al aparatului, dupa ce booteaza si introduci codul PIN?

Nu e neaparat nevoie sa pui aici pe forum aceste date, poti sa incarci pozele la tine pe site si sa ne dai linkul.

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Intreb punctul 3) de mai sus pentru ca si in imaginea de la voi de pe site (care se vede ca e o imagine de marketing oferita de producator si nu o poza reala) telefonul este prezentat cu SPB Shell 3D, care nu e gratuit.

Edited by bladhaund, 18 January 2012 - 13:52.


#24
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
OffT:

View Postcristian c., on 18th January 2012, 00:09, said:

Memoria interna este 4gigabiti = 512megabytes ROM + 4gigabiti = 512megabytes RAM

View Postcristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

4gigabiti RAM in echivalentul 512 gigabytes RAM.

bre, nea cristiane, te hotarasti odata cu megii si gigii aia?
cum naiba vrei sa te ia cineva in serios?
sau nu simti ca te-ai facut de ris? matale la ce esti repetent, ia zi! ca aia nu e eroare de tastare, n-o mai face pe ghiocelul.
sau .... esti si matale "user aparat de identitate anonima", lol ?


OnT:
vad ca telefonul e la moda si pe la italieni, sunt ceva clipuri pe youtube facute de macaronari.
aparatul pare dragutel si sprintenel, caut si ceva feedback-uri, daca or fi.

Edited by Taxon, 18 January 2012 - 18:04.


#25
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostTaxon, on 18th January 2012, 17:55, said:

bre, nea cristiane, te hotarasti odata cu megii si gigii aia?
cum naiba vrei sa te ia cineva in serios?
sau nu simti ca te-ai facut de ris? matale la ce esti repetent, ia zi! ca aia nu e eroare de tastare, n-o mai face pe ghiocelul.
sau .... esti si matale "user aparat de identitate anonima", lol ?
Lasă-l și tu în pace câteva zile, hai, o săptămână, până-i răspunde lui bladhaund.

#26
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
gata, logout de pe topicul asta.

#27
virgilivs

virgilivs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2012
Gentlemen, hai sa fim un pic si la obiect...
Eu am riscat si am dat banii pe un telefon dintr-asta, dupa ce am citit putin despre el, fiind nou, nu prea se gasesc review-uri.
Telefonul e frumos rau, se misca rapid, absolut orice comanda i-as da, nu se intepeneste, nu se restarteaza...nu nimic.
Bateria tine...si tine bine, daca il folosesti numai pentru convorbiri/sms. Daca faci trafic de date...papa cam mult :D
Sunetul e clar, atat la mine in difuzor, cat si la interlocutor, hands-free-ul e perfect, nimic de rau.
La partea cu stocarea, are 220 MB memorie interna, eu i-am pus un microSD de 2 giga si nu-mi trebuie mai mult, mai ales ca nu sunt cu muzica, jocuri si alte alea.
Singurul lucru negativ este ca daca fac trafic de date pe un sim (am infipt un sim de 3G de la RDS) si cineva suna pe celalalt sim, da ton de "abonatul nu poate fi contactat", asa ca o sa folosesc mai mult wireless pentru date, iar daca arde, o sa stiu sa stau putin pe 3G.
Marketul merge, am instalat diverse programele care mi-au rulat fara probleme.
Nu am reusit sa-l fac hotspot wlan, am inteles ca trebuie root-at intai, dar pierd garantia, asa ca poate o sa-i fac treaba asta peste 2 ani. Insa se poate da net de pe el prin bluetooth catre un PC, evident, la o viteza foarte scazuta, dar...a functionat. La fel se poate da net si prin cablul USB.
Il am deja de cateva zile, mai greu imi e sa ma obisnuiesc cu comenzile, cred ca o sa-l deslusesc dupa vreo cateva luni, ca n-am mai avut pana acum vreun telefon cu Android.
Acum sa vedem partea cu fiabilitatea, daca tine 2-3 ani...atunci cred ca putem spune si ca e fiabil.
Din ce am citit, am inteles ca e fabricat de CECT, eu avand experiente bune cu telefoane facute de astia, ca un fan dual-sim de vreo 6 ani de zile :) Adica pot sa spun ca au un plus la fiabilitate fata de alti chinezi.
Asta e parerea mea obiectiva, ca a unuia care are aparatul in cauza de cateva zile. N-o fi iphone, dar la 700 lei face mai multe decat altele la pret cel putin dublu.
Numai bine !

#28
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postvirgilivs, on 20th January 2012, 10:41, said:

Scuze daca nu prea cred in aces review, pentru ca:
1) Hotspot este o functionalitate oficiala, existenta incepand de la Android 2.2. Root ti-a trebuit pana la 2.1. Oricum nu prea vad cum faci tu root la un telefon pentru care nu se gaseste nimic pe 'net. Daca te apuci tu singur, ajunci jos palaria, inseamna ca esti foarte bun.
2) Am vazut si eu pe niste site-uri romanesti scris ca e fabricat de CECT. Orice telefon de pe acel site era fabricat de "CECT". Wikipedia zice ca CECT e o marca. Cine-l importa zice ca e fabricat de iGlo Mobile, adica OTEDA Industrial Co., LTD. Eu nu stiu cum este situatia, dar tu probabil tu esti unul din aia care il vinde.

Quote

Singurul lucru negativ este ca daca fac trafic de date pe un sim (am infipt un sim de 3G de la RDS) si cineva suna pe celalalt sim, da ton de "abonatul nu poate fi contactat", asa ca o sa folosesc mai mult wireless pentru date, iar daca arde, o sa stiu sa stau putin pe 3G.
Asta anuleaza orice avantaj al telefonului. Daca vrei dualsim numai pentru convorbiri, iti iei un dualsim obisnuit, ieftin. De ce naiba mi-as lua un Android care nu are conexiune de date activa? Pot sa-mi iau un Android cu 1 sim, daca tot e activa numai o cartela cand merg datele 3G; tot aia e.

Quote

N-o fi iphone, dar la 700 lei face mai multe decat altele la pret cel putin dublu.
Cu 1400 lei iti iei un telefon care il bate pe asta la fund din toate punctele de vedere. Specificatiile acestui aparat sunt low-end si se gasesc telefoane cu 1 SIM de marca la banii astia (700 lei), neverlocked. Un iphone 4 cu 8GB neverlocked este 2100-2200 lei, iar diferenta este enorma in favoarea iPhone. O sa radem de comparatie pana maine.

P.S.: Daca ai dat 700, inseamna ca te-ai cam tzepuit. Omul care importa telefoanele a zis aici pe topic ca da reducere 5% pentru cei care vin de pe topic. Deci nu trebuie sa dai pe acest telefon mai mult de 650.
P.P.S.: Plus ca ai doar un post.  :devilred:

Edited by bladhaund, 20 January 2012 - 12:00.


#29
virgilivs

virgilivs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2012
@bladhaund:

Omule, crezi ce vrei, dar:

1. Din ce am citit pe net, cred ca te inseli. Exista si android versiunea 2.3 care poate necesita root-are. De exemplu, http://www.addictive...ng-gingerbreak/
Am gasit in market niste aplicatii pentru treaba asta, dar am s-o fac dupa ce iese din garantie. Pana la urma, mai bine scot stick-ul din el si-l pun in PC si am net mult mai rapid decat prin hotspot.
2. Am mai avut 2 telefoane "CECT" pana acum, am fost tare multumit de ele. Or fi brand, marca inregistrata, ce-or fi, eu ce am avut, a mers :)
3. Nu anuleaza nimic. Nu stau non-stop pe net pe mobil, ci doar send/receive mail, caut ceva pe net etc., operatiuni ce dureaza secunde, apoi am din nou al 2-lea sim activ.
4. L-o fi batand unul de 14 mil., dar cu 14 iau 2 d-astea :) Eu nu am dat vreodata mai mult de 800 lei pe un telefon si nu voi da vreodata. Nu ca nu as avea bani de iphone sau altceva, dar nu merita, din punctul meu de vedere.

Daca m-am tepuit, e problema mea, am facut-o pe banii mei. Chiar n-am observat ca aici se da cu 650 :)
Am un post pentru ca am un cont nou. Contul vechi nu l-am mai folosit demult, nu mai stiu parola, nici macar mailul cu care l-am facut nu-l mai am. In general, prefer sa citesc pe forumuri, sa scriu e ceva rar.
Nu vand eu asa ceva, nu am primit bani sa fac reclama. Vorbesc din postura unuia care are aparatul in mod fizic si nu se ia dupa ce citeste la altii, care, la randul lor...citesc :)
Poate ca era mai bine sa astept Samsung-urile alea noi duale, dar chiar aveam nevoie de tel. zilele astea, ca aveam o vechitura dupa ce am dat de pamant cu fostul tel. :D

Stima !

#30
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Bravo, @virgilivs, iar acum ai doua posturi. Sa repet, ca poate nu s-a inteles de prima data:

Daca vrei dualsim numai pentru convorbiri, iti iei un dualsim obisnuit, ieftin. De ce naiba mi-as lua un Android care nu are conexiune de date activa? Pot sa-mi iau un Android cu 1 sim, daca tot e activa numai o cartela cand merg datele 3G; tot aia e.

In rest, te-ai apucat sa-ti contrazici primul post.

#31
virgilivs

virgilivs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2012
Omule, eu am ales din punctul meu de vedere ! Daca tin datele deschise non stop, bateria se duce in juma' de zi, ceea ce nu-mi convine...dar am considerat din start lucrul asta !, stiind ca date si baterie...nu prea se impaca.
In al doilea rand, cu un single sim aveam si date si voce, dar pe mai multi bani, ca stii si matale care sunt costurile la date la providerii din .ro. Asa, am datele gratis (3G de la RDS) si vocea la pret minim (5 EUR/luna, cu minute+sms in retea + nationale).
Am vorbit in ce ma priveste pe mine, nu trebuie ca toata lumea sa vrea ce vreau eu de la telefonul asta.
Iar in al treilea rand...asta e al 3-lea post :D Poate vor mai urma :)

#32
gesefe

gesefe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2012

View Postvirgilivs, on 20th January 2012, 10:41, said:

Gentlemen, hai sa fim un pic si la obiect...
Eu am riscat si am dat banii pe un telefon dintr-asta, dupa ce am citit putin despre el, fiind nou, nu prea se gasesc review-uri.
Telefonul e frumos rau, se misca rapid, absolut orice comanda i-as da, nu se intepeneste, nu se restarteaza...nu nimic.
Bateria tine...si tine bine, daca il folosesti numai pentru convorbiri/sms. Daca faci trafic de date...papa cam mult :D
Sunetul e clar, atat la mine in difuzor, cat si la interlocutor, hands-free-ul e perfect, nimic de rau.
La partea cu stocarea, are 220 MB memorie interna, eu i-am pus un microSD de 2 giga si nu-mi trebuie mai mult, mai ales ca nu sunt cu muzica, jocuri si alte alea.
Singurul lucru negativ este ca daca fac trafic de date pe un sim (am infipt un sim de 3G de la RDS) si cineva suna pe celalalt sim, da ton de "abonatul nu poate fi contactat", asa ca o sa folosesc mai mult wireless pentru date, iar daca arde, o sa stiu sa stau putin pe 3G.
Marketul merge, am instalat diverse programele care mi-au rulat fara probleme.
Nu am reusit sa-l fac hotspot wlan, am inteles ca trebuie root-at intai, dar pierd garantia, asa ca poate o sa-i fac treaba asta peste 2 ani. Insa se poate da net de pe el prin bluetooth catre un PC, evident, la o viteza foarte scazuta, dar...a functionat. La fel se poate da net si prin cablul USB.
Il am deja de cateva zile, mai greu imi e sa ma obisnuiesc cu comenzile, cred ca o sa-l deslusesc dupa vreo cateva luni, ca n-am mai avut pana acum vreun telefon cu Android.
Acum sa vedem partea cu fiabilitatea, daca tine 2-3 ani...atunci cred ca putem spune si ca e fiabil.
Din ce am citit, am inteles ca e fabricat de CECT, eu avand experiente bune cu telefoane facute de astia, ca un fan dual-sim de vreo 6 ani de zile :) Adica pot sa spun ca au un plus la fiabilitate fata de alti chinezi.
Asta e parerea mea obiectiva, ca a unuia care are aparatul in cauza de cateva zile. N-o fi iphone, dar la 700 lei face mai multe decat altele la pret cel putin dublu.
Numai bine !
Cat tine bateria?

#33
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008

View Postcristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Asadar, fiecare cititor al acestui topic, poate incerca produsele, 10 zile proba, si va beneficia si de o reducere de 5% daca specifica in comanda ca a citit oferta de pe softpedia.

Mai este valabilă afirmația? Mă interesează modelul A8.

#34
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
@ bladhaund Până la urmă ai primit răspuns la întrebările puse?

#35
gesefe

gesefe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2012

View Postvirgilivs, on 20th January 2012, 10:41, said:

Nu am reusit sa-l fac hotspot wlan, am inteles ca trebuie root-at intai, dar pierd garantia, asa ca poate o sa-i fac treaba asta peste 2 ani. Insa se poate da net de pe el prin bluetooth catre un PC, evident, la o viteza foarte scazuta, dar...a functionat. La fel se poate da net si prin cablul USB.

virgilivs, sa inteleg sa nu se poate seta ca si hotspot doar daca este root-at, sau poate nu ai reusit sa-i faci setarile corecte?
Pai in cazul in care nu este posibil acest lucru doar dupa rootare cum zice virgilivs, ar trebui sa stergeti de site aceata specificatie deoarece ar fi cam falsa, nu-i asa d-le cristian? Ori cel putin sa solicitati producatorului d-voastra sa le trimita in regula, rootate ori sa le faceti voi. Va rog sa lamuriti clar aceasta problema, deoarece intentionez si eu sa achizitionez un tel dual sim si am luat in calcul acest model.
virgilivs, te rog sa ne comunici ce alte functii ai mai descoperit ca nu functioneaza, eventual ce altceva te mai nemultumeste.

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postgrihor, on 25th January 2012, 14:41, said:

Mai este valabilă afirmația? Mă interesează modelul A8.
Sa precizam un aspect: partea cu 10 zile de proba a fost doar un truc de marketing. Orice persoana fizica care face comanda prin curier beneficiaza, conform legislatiei, de posibilitatea de retur neconditionata, in termen de 10 zile. Pentru ca nu au putut vedea produsul si nu l-au putut evalua. Nu beneficiaza firmele si nici persoanele care se duc si ridica de la sediu (pentru ca au avut ocazia sa evalueze acolo produsul). Documentati-va singuri: http://www.avocatnet.../avocatnet.html. Posibil sa ai chiar 90 de zile, pentru ca nu stiu daca scrie la ei pe site ce trebuie.

@senator, e o prostie din partea lor ca, in loc sa raspunda direct, au ales sa-si trimita clone cu 1 post. Problema lor este ca nu au pe nimeni care sa cunoasca suficient de bine platforma Android si spun diverse ciudatenii. Din ce putin s-a postat, opinia mea este ca acest telefon nu raspunde la niciun deziderat de-al meu pe care ar trebui sa-l aiba un smartphone dualsim si deocamdata este sters de pe lista mea de achizitii.

Edited by bladhaund, 26 January 2012 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate