Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4619 replies to this topic

#2845
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

 claudiu2525, on 08 septembrie 2014 - 20:24, said:

Ce parere aveti despre o combinatie de genul : diamond hard, si peste , acest top de latex http://www.mobexpert...a-160x200-10972 ?
Trebuie sa schimbam salteaua,si dorim ceva foarte comfortabil si la un pret oarecum acceptabil,iar aceasta combinatie ,pare a semana foarte bine cu New York,tot de la Mobexpert,care nea placut foarte tare, dar care are un pret  prohibitiv,parerea mea.
Are cineva un raspuns tehnic la intrebarea de mai sus,multumesc anticipat.

Edited by claudiu2525, 13 September 2014 - 10:13.


#2846
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Din ce-am citit, ANM cred ca vorbesti numai sa te bagi in seama. Forumul are scopul de a ajuta clientii sa-si gaseasca o saltea de la care sa nu ia teapa.

Nu suntem la TV sa zici ca faci reclama mascata, sau te da cineva in judecata ca ai denigrat o firma anume. Aici fiecare isi poate spune parerea despre salteaua cumparata si cat de buna a fost sau cat de JALNICA !  Daca scrii ca vezi doamne am cumparat o saltea si dupa o luna de zile s-a stricat si deformat, dar nu oferi nicio informatie despre firma respectiva e ca si cum ai vorbii sa te bagi in seama.

#2847
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 adetcc, on 13 septembrie 2014 - 21:33, said:

Din ce-am citit, ANM cred ca vorbesti numai sa te bagi in seama. Forumul are scopul de a ajuta clientii sa-si gaseasca o saltea de la care sa nu ia teapa.

Nu suntem la TV sa zici ca faci reclama mascata, sau te da cineva in judecata ca ai denigrat o firma anume. Aici fiecare isi poate spune parerea despre salteaua cumparata si cat de buna a fost sau cat de JALNICA !  Daca scrii ca vezi doamne am cumparat o saltea si dupa o luna de zile s-a stricat si deformat, dar nu oferi nicio informatie despre firma respectiva e ca si cum ai vorbii sa te bagi in seama.

Cel care se baga in seama esti tu.

Cel care cauta o saltea si va tine cont de exemplele date de mine in ce priveste reperele care demonstreaza calitatea indoielnica se va feri de produse slabe. Din pacate pe acest forum din 5 vizitatori 4 vand saltele. Este grav faptul ca revanzatorii nu au habar  ce contine salteaua pe care o vand.

Edited by ANM13, 13 September 2014 - 23:57.


#2848
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

 shiva, on 12 septembrie 2014 - 11:28, said:

Ma intereseaza si pe mine o saltea pe arcuri, tare, de 180x200(din motive de buget mic).

Ca producatori romani am gasit:
Perspective Sibiu - magazin de prezentare doar la Sibiu, trimit prin curier
SaltexMob - au reprezentanta in Cluj
Timflex Timisoara - extrem de scumpe, doar din latex
Materflex - au reprezentanta in Cluj
iar cu cateva pagini mai inainte pe topic se mentiona si Somproduct Baia-Mare (care se lauda cu 15 ani experienta dar exista la finante doar din 2008) - au magazin in Cluj

La Dedeman sunt prezente saltele produse in Romania, cel putin asa zice eticheta (Prestige, de ex).

Inca n-am vizitat reprezentantele dar parca n-as cumpara salteaua de la Dedeman si as vrea sa fie facuta in Romania.

Nu astepta raspuns aici,o sa fi mai dezorientat decat esti acum.Posted Image
Alege un magazin in functie de buget ,dute ,probeaza cat poti,si cumpara. E cel mai bine.

PS:dupa ce am citit ultimele nu stiu cate zeci de pagini, mai bine de 80% din posturi sunt certuri intre vanzatorii de saltele  ,care mai de care mai interesat sa-si vanda produsele,dar informatii tehnice foarte putine din pacate.Posted Image
Parerea mea

#2849
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 claudiu2525, on 13 septembrie 2014 - 10:12, said:

Are cineva un raspuns tehnic la intrebarea de mai sus,multumesc anticipat.
Raspuns tehnic nu cred ca-ti poate da nimeni.
O parere netehnica ar fi ca topul ala de latex la grosimea aia e egal cu zero.
Eu am saltea latex de 18cm miezul si simt neregularitatile somierei (traversa centrala, cadrul lateral) prin urmare cred ca si un top de latex nu ar face mai confortabila o saltea dura.
Apoi mai e problema aerisirii, care nu am habar cum se face la o saltea peste care pui un top, o saltea din latex full are perforatii prin miez; una mai groasa pastreaza forma cat de cat a ,,aerisirilor, pe cand un top ar fi ,,strivite" perforatiile.
Ca top eu as lua din memory foam daca vreau sa corectez ceva (cum din pacate tot am pomenit in deplasari); altfel as lua din capul locului o saltea cu care sa ma inteleg...

Edited by Hansolo, 14 September 2014 - 09:06.


#2850
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
ANM sa nu vorbim de calitatea huselor...ca fac imediat poza la salteaua propie si la salteaua din magazin, care vorba aia, nu a fost dormita cat salteaua mea.
Saltea cu termen de garantie real, dar ce te faci cand comerciantul nu are nici o responasbilitate si tie in calitate de client ti se spune sa o trimiti prin posta ?

#2851
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Asta cu trimisul e tare, chiar nu m-am gandit ce balamuc ar fi sa cauti folie de ambalaj buna (rafie), sa te chinui cu o magaoaie de saltea sa o ambalezi apoi sa suni curierul si sa o urci in masina curierului. Plus cost transport/etc.

#2852
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 setris, on 15 septembrie 2014 - 15:25, said:

ANM sa nu vorbim de calitatea huselor...ca fac imediat poza la salteaua propie si la salteaua din magazin, care vorba aia, nu a fost dormita cat salteaua mea.
Saltea cu termen de garantie real, dar ce te faci cand comerciantul nu are nici o responasbilitate si tie in calitate de client ti se spune sa o trimiti prin posta ?

Procedura in cazul nostru indiferent de problema / cauza este urmatoarea :

- Contact producator, revanzatorul nu are nici o treaba.

Se fac poze, etc, iar in 3 zile lucratoare se rezolva, fara trimis prin curier, daca vorbim de un defect ce tine de fabricatie, produs etc. Eventuual vine curierul cu produsul nou si ridica cel vechi pentru ca producatorul sa constate de ce s-a ajuns la o problema.

Cat priveste o eventuala  problema la husa saltelei aceasta poate avea multe cauze, incepand de la defect de fabrica, pana la o intretinere proasta ( ex : spalat la temperatura de peste 40 de grade, bagat fortat in masina de spalat, etc ).

Husele detasabile sunt mai sensibile pentru ca nu sunt fixe si in mod normal ar trebui folosita o protectie si un cearceaf. Daca folosim doar  una din variante in timp husa va face cute, scame, etc...e mult de discutat la acest capitol.

Cat priveste husa unei saltele din magazin, aici am avut experiente de-a dreptul socante. Revanzatorul a spalat husa la 90 de grade, as schimbat husele intre produse, etc iar uneori saltelele se dau in proba, se schimba de la magazin la altul, fara sa fie ambalate. etc.

Daca ai o problema ar trebui sa iei legatura cu producatorul, de cele mai multe ori vanzatorul cauta doar sa scape de clientul cu problema.

Edited by ANM13, 15 September 2014 - 19:06.


#2853
setris

setris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 22.06.2009
Am mai discutat pe tema asta, salteaua a avut pe deasupra protectie si cearceaf, asta nu a impiedicat-o sa faca cute si scame, e prea mare pt. a fi bagata ( si cu forta ! ) in masina de spalat, comerciantul ma indoiesc ca a spalat husele, fenomenul de cutare este evident deja in magazin...si pe zi ce trece sunt convinsa ca problema nu este din cauza husei detasabile ci din cauza minunatei bande 3D, ce-i permite sa "respire". Aceasta minunata banda ii da un plus de mobilitate si grad de libertate si face salteaua sa "inoate " in husa. Vorbesc pt. ca am si saltea cu husa detasabila, fara banda de respiratie si este impecabila, fara cute , fara scame, fara sa fuga husa in toate partile .
Din pacate timpul nu mi-a permis sa fac poze la saltea  si tot tacamul, dar avand in vedere garantia, am sa fac si treaba asta la un moment dat si o sa povestesc despre viteza de reactie, avand in vedere ca producatorul are doar adresa de "comenzi" si "info".

#2854
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013
Sigur exista numar de telefon, atat pe site, cat si pe garantie.

E posibil ca husa sa fie prea mare.

Viteza de reactie a producatorulei incepe odata ce reclamatia a fost facuta. Pana atunci producatorul nu are de unde sa viseze ce si cum.

#2855
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
A facut cineva retur la vreo saltea luata de la Somproduct ? Sunt seriosi in privinta asta ? Scrie pe site ca exista o perioada de incercare de 60 de zile.

#2856
claudiu05

claudiu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.02.2009

 ANM13, on 15 septembrie 2014 - 19:00, said:

Procedura in cazul nostru indiferent de problema / cauza este urmatoarea :

- Contact producator, revanzatorul nu are nici o treaba.

Se fac poze, etc, iar in 3 zile lucratoare se rezolva, fara trimis prin curier, daca vorbim de un defect ce tine de fabricatie, produs etc. Eventuual vine curierul cu produsul nou si ridica cel vechi pentru ca producatorul sa constate de ce s-a ajuns la o problema.

Cat priveste o eventuala  problema la husa saltelei aceasta poate avea multe cauze, incepand de la defect de fabrica, pana la o intretinere proasta ( ex : spalat la temperatura de peste 40 de grade, bagat fortat in masina de spalat, etc ).

Husele detasabile sunt mai sensibile pentru ca nu sunt fixe si in mod normal ar trebui folosita o protectie si un cearceaf. Daca folosim doar  una din variante in timp husa va face cute, scame, etc...e mult de discutat la acest capitol.

Cat priveste husa unei saltele din magazin, aici am avut experiente de-a dreptul socante. Revanzatorul a spalat husa la 90 de grade, as schimbat husele intre produse, etc iar uneori saltelele se dau in proba, se schimba de la magazin la altul, fara sa fie ambalate. etc.

Daca ai o problema ar trebui sa iei legatura cu producatorul, de cele mai multe ori vanzatorul cauta doar sa scape de clientul cu problema.

Comerciantii romani profita de lacunele legislatiei. Daca salteaua este produsa in India. Ce faci? Un comerciant serios ar pune la dispozitia clientilor (Atentie!!! la dispozitie, nu la solicitare) toate aceste informatii (ex.: cum ar putea beneficia de garantie, care sunt firmele autorizate de producator pentru remedierea defectelor,etc.). Dupa cum vad din modul tau de abordare, probabil si tu esti un ,,revanzator" si nu ai nicio treaba cu perioada de garantie a produsului.

#2857
ANM13

ANM13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2013

 claudiu05, on 17 septembrie 2014 - 12:43, said:


Comerciantii romani profita de lacunele legislatiei. Daca salteaua este produsa in India. Ce faci? Un comerciant serios ar pune la dispozitia clientilor (Atentie!!! la dispozitie, nu la solicitare) toate aceste informatii (ex.: cum ar putea beneficia de garantie, care sunt firmele autorizate de producator pentru remedierea defectelor,etc.). Dupa cum vad din modul tau de abordare, probabil si tu esti un ,,revanzator" si nu ai nicio treaba cu perioada de garantie a produsului.

Toate problemele intra in sarcina importatorului/distribuitorului, legislatia e ok. Problema apare la revanzatori, sau mai degraba la vanzatori. De multe ori din comoditate vanzatorul expedieza clientul care are o problema. Iar cel din urma nu isi cunoaste drepturile si asa mai departe. Mai pot exista si producatori/distribuitori care sa nu respecte clientul, insa piata insasi ii triaza, problema e timpul....Problema e una generala, nu priveste doar acest domeniu.

#2858
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
Am ales-o pe asta pana la urma, http://www.ramedepat...cm-grosime.html
mi sa parut mai ok decat diamond soft / hard de la mobexpert, si mai ales ca avem 60 de zile de testare,care a contat destul de mult.
Inainte sa ma decid la aceasta saltea ,am fost si la Salterra,si am probat cateva saltele de la Pikolin,insa mi sau parut prea tari (nu cu arc poket ci cu arc continuu) pentru ce cautam eu.
Am comandat-o joi seara,si astazi ,sambata, a sosit. Abia astept sa vina noaptea.Sper sa fi ales corect ,si sa nu fiu nevoit sa o dau retur.

Edited by claudiu2525, 20 September 2014 - 19:10.


#2859
andreearomina_c

andreearomina_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.12.2009
buna ziua.as dori sa achizitionez 2 saltele una de 140x200 sa fie maxim 1500 ron si una de 200x200 tot maxim 1500-1600 ron.Cea de 140 e pentru patul fetitei noastre de 2 ani si ma gandeam la aceasta.http://www.emag.ro/saltea-ekon-antistres-latex-cocos-140-x-200-cm-140-200/pd/D9J2RBBBM/   si cea de 200x200 e pentru noi si copilul mai mic. http://www.saltele-o...     vreau sa fie ceva calitativ si cu materiale cat mai bune si netoxice mai ales pt copii.avem una din latex,latex lux,de 180x200 si e ok..dar parca nu e extraordinara.am vrea una cum sunt cele care parca dormi in puf.si suntem din suceava si nu sunt magazine unde poti proba aceste saltele.orice recomandare e binevenita.vrem in maxim 2 zile sa le cumparam.multumesc anticipat.astept raspuns

am uitat sa precizez ca sotul meu conduce foarte mult si il doare destul de des spatele..

#2860
andreearomina_c

andreearomina_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.12.2009
nu vrea nimeni sa ma ajute cu cateva recomandari?pt ca sincer ma cam grabesc.cea de 200x200 ne trebuie cat mai repede.si as vrea ca pana maine sa o comand.multumesc

#2861
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011
La bugetul tau e greu sa gasesti calitate ,dar poate aici  http://www.dedeman.r...ea/suceava.html
o sa gasesti ceva apropiat cerintelor tale.

Succes.

Edited by claudiu2525, 23 September 2014 - 11:41.


#2862
andreearomina_c

andreearomina_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.12.2009
ok..multumesc..mai mult nu imi permit.pe cea din latex de acum 2 ani am dat 15 milioane si e ok.doar ca acum vroiam sa cumpar pt copii ceva mai bun.mie nu mi se pare un buget atat de mic.oricum mai astept si alte sugestii.la dedeman m-am uitat deja.de saltele de la ted-romania.com/ro ce spuneti?

plus ca site-uri gasesc si eu ..eu vroiam sa mi se dea niste sugestii sau mai bine zis cei care au deja o saltea buna sau care au cunostinte despre saltele sa-mi sugereze cateva modele.ca asa sunt foarte multe site-uri doar ca nu stiu ce sa aleg..si de asta am precizat ca vreau ceva cat mai potrivit si pt copii.ca tot aici am vazut acum 2 ani niste discutii referitoare la spuma si ca e foarte toxica si nociva pt organism.

Edited by andreearomina_c, 23 September 2014 - 14:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate