Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Pian-Orga

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Nighter

Nighter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2011
Vreau ceva ce sa semene cat mai mult cu pianu dar sa abie si cateva elemente de ritm (bass, tobe etc. pentru a putea exersa cu chitara in timp ce setez ritmul) Eu m-am gandit la acest model:
http://www.allegromu...aha-np-v80.html

As dori care stiti sa ma lamuriti ce inseamna astea: (unele cred ca stiu dar vreau sa fiu sigur ce face fiecare)

500 de tonuri
160 de style-uri
9 tipuri de reverb
4 tipuri de chorus
26 tipuri de armonii

Multumesc!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,463
  • Înscris: 08.12.2006

View PostNighter, on 12th November 2011, 22:33, said:

500 de tonuri
500 de tipuri de sunet / instrumente (piane, viori etc.).


View PostNighter, on 12th November 2011, 22:33, said:

160 de style-uri
160 de tipuri diferite de autoacompaniament. A nu se confunda cu arpegiatorul, care aplică un pattern la clapele/sunetele cântate, style-urile de autoacompaniament conțin mai multe trackuri, dacă nu mă înșel 8, - 2 ritmice / tobe, și 6 armonice sau melodice -  1 bas și 5 alte instrumente, care își cântă fiecare patternul în funcție de acordul dat, presupun însă că știi ce e acela un style de autoacompaniament).

View PostNighter, on 12th November 2011, 22:33, said:

9 tipuri de reverb
4 tipuri de chorus
Exact ce se înțelege; poți aplica la "tonurile" de mai sus reverb (și poți alege între 3 tipuri de hall sau câte două de room, stage sau plate; adică 9 preseturi de reverb) și/sau chorus (2 preseturi de chorus și 2 de flanger).

View PostNighter, on 12th November 2011, 22:33, said:

26 tipuri de armonii
Astea se referă la auto "armonizator", nu la arpegiator sau auto acompaniament. Primele cinci tipuri sunt armonice (instrumentul construiește linii melodice suplimentare la melodia cântată cu mâna dreaptă, în funcție de acordul din secțiunea stânga pt auto acompaniament), respectiv duet, trio, country, block și octavă; celelalte sunt ritmice (tril, tremolo, ecou, nu depind de acordul dat pt auto acompaniament). De ex, dacă alegi "duet" și cânți un do, dacă în secțiunea stângă ai do minor instrumentul va cânta do și mi bemol, dacă ai do major va cânta do și mi, dacî ai sol major va cânta do și re etc.; dacă alegi "trio" va cânta (pt aceiași clapă do pe care o apeși) do + mi bemol + sol pt do minor, do + mi + sol pt do major, do + re + sol pt sol (major/minor), do + fa + la pt fa major etc.; dacă ai selectat "tril" și apeși doar clapa do nu se întâmplă nimic însă dacă apeși do și re va face tril între cele două sunete (pe valori ritmice diferite, între pătrime și treizecidoime, în funcție de tipul de tril); dacă ai selectat "tremolo" respectiv "echo" instrumentul va face tremolo respectiv ecou pe sunetul/sunetele cântate, pe valori de note între pătrime și treizecidoime

#3
Nighter

Nighter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.11.2011
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Acum am inteles cum trebuie :)

Despre pian ce parere ai?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Îți recomand Yamaha DGX-640. Ai toate cele 88 clape la dispoziție, nu numai 76, iar tușeul lor este excelent.
Poți vedea pe YouTube destule clipuri cu DGX-640. Nu am auzit personal cum sună instrumentul, dar ți-l recomand din tot sufletul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate