Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Despre chitare

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#19
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
sunt cam offtopic dar ca sa nu mai creez alt thread: vreau sa ma apuc de cantat la chitara si as dori niste sfaturi. Cu ce chitara sa incep? sa ma risc sa cumpar una la mana a doua? sunt stangaci ma apuc sa cant invers? pot sa invat sa cant fara un profesor?

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostDarkDog, on Jul 17 2006, 12:35, said:

sunt cam offtopic dar ca sa nu mai creez alt thread: vreau sa ma apuc de cantat la chitara si as dori niste sfaturi. Cu ce chitara sa incep?

eu recomand o acustica cu corzi de plastic pe care sa inveti clasica sau o acustica cu corzi de metal pe care sa inveti folkereli pana te inveti cat de cat, cu o electrica de la inceput o sa ai mult mai multe chestii de controlat ca sa sune bine si o sa iti prinzi probabil urechile in probleme tehnice. in plus, e mai scump daca incepi pe electrica.

sa ma risc sa cumpar una la mana a doua?

daca nu te pricepi, mai bine mergi cu cineva cand o iei, valabil si la chitarile noi. de obicei cele vechi sunt mai bune decat cele mai noi, lemnul e mai bun in ele pe masura ce trece timpul. vezi sa nu aiba corzile prea sus sau sa fie prea tari, ca o sa iti treaca cheful de cantat repede.

sunt stangaci ma apuc sa cant invers?

daca nu ai mai facut asta niciodata, apuca'te sa canti normal ;)

pot sa invat sa cant fara un profesor?

da, dar mai greu... mai bine cu profesor.


#21
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
Mersi pentru raspuns AlexIp  :) Stateam pe ganduri de ceva vreme la chitara pt stangaci sau normala deoarece nu cred ca pot sa tin nici macar o lingura in mana dreapta :) , iar chitara pentru stangaci inseamna ca nu o sa pot canta decat la chitara mea.

#22
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006

View PostDarkDog, on Jul 17 2006, 12:35, said:

sunt cam offtopic dar ca sa nu mai creez alt thread: vreau sa ma apuc de cantat la chitara si as dori niste sfaturi. Cu ce chitara sa incep? sa ma risc sa cumpar una la mana a doua? sunt stangaci ma apuc sa cant invers? pot sa invat sa cant fara un profesor?
La chitara de inceput, o acustica (acustica are corzi de metal). Pe mine ma enerveaza chitarile clasice, au griful prea lat si nici pana in ziua de azi n-am reusit sa fac benduri pe corzi de nylon. Apoi la o clasica (clasica = corzi de nylon) nu poti pune corzi de metal (nu are tija de metal in grif si sunt sanse mari sa faca poc). Si zdranganeala (nu in sens peiorativ) suna mult mai bine pe corzi de metal.
De cumparat la mana a doua, sunt total de acord cu AlexIP - o chitara veche, cu lemnul uscat, suna mult mai bine decat una noua, mai ales ca daca vezi o chitara de (sa zicem) 10 ani care se tine bine, e clar ca e o chitara foarte buna. N-as crede ca peste 10 ani majoritatea chitarilor acustice facute in Romania vor avea alta intrebuintare decat lemne de foc, batut nevasta, batut covoare etc. Important e ca atunci cand vei dori sa o cumperi efectiv, sa te duci la magazin (sau la cel de la care o cumperi) cu un prieten care are experienta.
Si eu sunt stangaci de fel (la propriu si la figurat), dar n-am cantat niciodata pe o chitara de stangaci. Toate chitarile mele au fost "normale". Iti recomand sa inveti sa canti cu dreapta, dintr-un singur motiv : daca vei vrea sa canti cu cineva (ia da ba chitara sa cant si eu) mai mult ca sigur va fi dreptaci si nu stiu in ce masura vei putea progresa. In plus, daca esti la inceputul inceputului, si dreapta e tot mana stanga  :D Sa pui corzile invers banuiesc ca se poate la acustica, dar la o electrica nu prea (trebuie sa schimbi pragusul si mai tare te chinui, in plus sunt cam greu de gasit chitari electrice de stangaci).
Cu profesor sau fara, asta depinde de tine. Pe net sunt nenumarate tutoriale, programele pentru incepatori etc. Si fac cam ce face un profesor (unele sunt chiar foarte bune), numai ca nu-ti arata exact, ca un profesor, daca faci vreo greseala micuta, dar care te poate face sa inveti prost - si la chitara iti zic o chestie la sigur : daca te inveti prost, e foarte greu sa te dezveti.

#23
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu cand ziceam acustica cu corzi de plastic, ma gandeam la o 3/4, cu grif cat la electrica/acustica cu corzi de metal. :blush:

#24
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006

View PostAlexIP, on Jul 17 2006, 15:50, said:

Eu cand ziceam acustica cu corzi de plastic, ma gandeam la o 3/4, cu grif cat la electrica/acustica cu corzi de metal. :blush:
Nu am vrut sa te "taxez". Doar ca omul s-ar putea sa fie un pic derutat (mai ales de ultimul tau post  :) ). Gandeste-te ca poate el merge maine la magazin si cere o acustica cu corzi de plastic. Vanzatoarea ii da 99% o clasica, si el mai mult ca sigur vrea acustica .
Totusi vad care 19 de ani, nu stiu cat de bine s-ar simti cu o 3/4, strict estetic vorbind, doar stii ca si aspectul si increderea pe care ti-l da aspectul conteaza la inceput.

#25
DarkDog

DarkDog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 29.11.2004
multumesc pt sfaturi. Mai astept pana dupa admitere si imi iau chitara.

#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai clasica 3/4 nu e de iesit cu prietenii la o zdranganeala... eventual de luat dupa tine pentru ca e mica la corp. :)

#27
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006

View PostAlexIP, on Jul 18 2006, 04:00, said:

Pai clasica 3/4 nu e de iesit cu prietenii la o zdranganeala... eventual de luat dupa tine pentru ca e mica la corp. :)
Da, bre, dar marimea conteaza si aici!

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
A, si sa nu uiti sa iti iei o husa serioasa ca sa nu o zgarii, lovesti sau alte cele. :boxing:

#29
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
si eu sper sa imi iau o chitara acustica saptamana viitoare

#30
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
hmm....off-topic : mi se pare ca s-au ieftinit chitarile electrice pe la carrefour ... am vazut ditamai semnu : atentie, cad preturile si un fender (parca) era pe undeva pe la 7 milioane ;)

#31
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006

View Postshobi, on Jul 21 2006, 21:22, said:

hmm....off-topic : mi se pare ca s-au ieftinit chitarile electrice pe la carrefour ... am vazut ditamai semnu : atentie, cad preturile si un fender (parca) era pe undeva pe la 7 milioane ;)
N-are cum, poate vreo varianta de Squier, dar un Fender n-are cum sa fie 7 milioane.

#32
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Chitara acustica : Student - Hora - Reghin
Electrica : Copie Fender, facuta la mama naibii..schimbat amplificator stas, si acum suna bine :)

#33
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Hora Reghin - western

#34
Noiz

Noiz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 19.03.2006
Deocamdata am asa:

- o electrica Ibanez 321MH, de care sunt super-incantat. Personal prefer ghitare simple, fara tremolo.
- un amp Vox AD30 de 30W

mai vreau sa-mi iau o acustica Martin si un procesor Zoom G2 sau G2.1u.

Genurile care imi plac sunt alternative, punk, heavy-metal. Trupa preferata: REM si chitaristul preferat Peter Buck de la trupa de mai sus.  :lol:

#35
wickerman_nicko

wickerman_nicko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.02.2006
Dude DarkDog,  eu mi-am cumparat un Reghincaster acu' vro' 6 luni ca n-aveam ce face cu banii. Si am inceput sa invat de unu' singur. Si ghici ce, am reusit. Dude, nu e nevoie sa inveti cu un profesor,  ca poti gasi pe Internet tot felul de lectii interesante. Si nu e chiar asa complicata o electrica pt o chitara de inceput (mie nu mi s-a parut). Depinde si ce guitar ai dori. Ca un jaf de electrica se mai poate compara cu o acustica incomoda, da' un Fender sau ceva frumos e mult mai vesel. Se canta singure unele electrice. Si, crede-ma, e mult mai atractiv sa iei o electrica in brate si sa zici "vreau sa invat sa cant" decat sa faci aceeasi figura cu o clasica infecta cu corzi de nylon :puke: . Si nu e chiar asa scumpa o electrica. Preturile incep de la 4 milioane... Pot ajunge si la 3000 euro, da' asta e partea a doua. Eu iti urez bafta in continuare...

#36
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
E mult mai bine sa incepi pe o chitara rece pentru ca altfel nu prinzi forta in degete si te trezesti peste o perioada ca desi tehnica iti permite sa executi 3-4 piese consecutiv, forta nu. Nu zic ca nu-i mai frumoasa electrica, dar nu-i sanatos sa incepi pe ea.
Cat despre profesor, acum vreo 2 ani jumate am luat niste lectii de electrica la care m-am dus cu mana in fund, mai mult de plictiseala, iar profesorul mi-a aratat in cativa pasi cate greseli am facut, de la priza pana la extensia degetelor si pozitia chitarii pe corp bla bla blaaaaa.
Eu nu zic ca nu poti invata si singur, dar e foarte usor sa inveti ceva gresit, de care nu-ti dai seama pe moment si e infinit de greu sa-ti corectezi greseala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate