Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Olanda si Belgia - Dec. 2011

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 silviu_n, on 8th November 2011, 11:07, said:

Ce vârstă are copilul? Trebuie neapărat să-l duceți la NEMO (vezi că s-a scris cu câteva pagini în urmă), este chiar lângă gara centrală din Amsterdam. Acolo veți sta 1/2 de zi, este fascinant!

Eu consider că ar trebui să renunțați la a vizita fie Belgia, fie Olanda, timpul fiind prea scurt. Nu pune la socoteală numai durata călătoriei ci și timpii de transfer, pentru cazare și masă. La încheierea concediului veți constata că mai mult ați văzut „din tren” cele două țări.

Thanks. O sa vedem cu NEMO.

Acum este cam tarziu: am rezervat 2 nopti Bruxelle, 2 nopti Haga si 2 nopti Amsterdam. Toate foarte central.

Sper sa fie si vremea cat de cat ok.

#20
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Dap, și eu am văzut topicul cam târziu. Oricum asta nu înseamnă că trebuia să și iei în considerare părerea mea :rolleyes: E doar o părere proprie. Noi am fost în iunie 2010, 9 zile, am avut mașină închiriată, ne-am învârtit între Haga, Amsterdam și Rotterdam și tot ne-au scăpat o mulțime. Poate și din cauză că olandezii au program de lucru foarte scurt. După-amiaza nu prea aveți ce vizita, doar magazine și plimbări!

Drum bun, atunci, și vreme bună!

Edited by silviu_n, 08 November 2011 - 11:53.


#21
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
In Brussel si Brugge incepe Kerstmarktul (targul de Craciun) de pe 25 noiembrie, in Amsterdam de pe 11, deci ati putea petrece serile pe acolo. :)

Bine, nu poti sa stai foarte mult timp la Kerstmarkt ca n-ai ce face deci trebuie sa te gandesti si la alternative. Oricum, fiind cu copilul, nu cred ca o sa va intindeti prea mult in seara.

#22
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

 popovicias, on 2nd November 2011, 15:56, said:

Voi pleca pe 29 noiembrie la Amsterdam, in vacanta. Sper sa nu ploua sau sa ploua cat mai putin. :)

Stau 6 nopti si vreau sa impart asa:
- 2 nopti Bruxelles -> Vizita Bruxelles si Bruges. De pe aeroportul din amsterdam plec direct cu trenul la Bruxelles.
- 4 nopti Amsterdam -> Vizita Amsterdam, Rotterdam si Haga

Inca nu am cumparat decat biletul de avion deci exista loc de manevra.


Vom calatori cu trenul fiindca este destul de ieftin si eficient. Daca exista argumente pot inchiria si o masina.

Vreu sa-i intreb pe cei care au fost deja daca recomanda altfel zilele in functie de ce se poate face in fiecare oras decat m-am gandit eu.

Multumesc


 popovicias, on 3rd November 2011, 12:16, said:

Pe baza informatiilor tale cred ca voi face asa:
Cu trenurile in principiu imi e clar unde sa le caut. Voi lua bilelte la fata locului.

29 - aterizat Amsterdam ora 11. Luat tren direct catre Brussels. Dormit seara la Brussels.
30 - de sarbatorit zi nastere :). Luat tren catre Brugges. Dormin seara Brugges
1.12 - sarbatori ziua Nationala :). Din Brugges catre Brussels si apoi catre Rotterdam. Vizitat si dormit in Rotterdam
2.12 - tren catre Haga. Vizitat si dormit Haga
3.12 - tren catre Amsterdam, vizitat si dormit Amsterdam
4.12 - vizitat si dormit Amsterdam
5.12 - ora 12 decolare catre OTP, aterizare OTP la 15:50.


Cred ca asa este cel mai eficient. Daca aveti alta parere?

O fi prea mult timp pt. Amsterdam in defavoarea celorlalte?

Ms.

cel putin ptr Belgia, distantele sunt foarte scurte si legaturile promte .... asa ca nu vad de ce te-ai caza in 2 orase .... de la Bruxell la Bruge trenul face cam 1 ora si sunt curse dese (maxim 1 ora interval), garile sunt centrale asa ca eu as lua cazare ori in Bruxelles ori in Bruge ptr toata perioada alocata Belgiei
Mai recomand o vizita si-n Gent .... e cam la jumatatea distantei intre Bruxelles si Bruge si-l poti vizita (fara muzee) in cateva ore (jumatate de zi).

Nu stiu cum sunt legaturile feroviare intre Amsrerdam si Bruge, dar eu ca baza de operatiuni as alege Bruge ... este mult mai linistit, curat si sigur ieftin decat infectia de Bruxelles.
In Bruge si Gent te vei descurca fara a apela la mijloacele de transport in comun, iar in apelati la metrou.

Nu-si are sens sa inchiriezi masina .... in mai toate oarsele locurile de parcare sunt deficitare .... cu trenul e forte oki, garile sunt amplasate central

Sejur placut

Edited by Tarzy, 08 November 2011 - 12:23.


#23
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Multumesc pentru toate raspunsurile anterioare.
Deoarece marti plecam imi fac un plan exact.

As avea cateva intreabari, mai ales legate de trenuri:

1. Amsterdam->Brussel
Am vazut cu trenul are statie in aeroport Schiphol (track 4-5). Se ajunge greu?
Unde este exact statia?
Face 2h30min  pana la Brussel Central/Noord.

2. Are vreun rost sa-mi cumpar bilete online ?


3. Brussel - Brugges
Trenul face 1h. La ce gara din Brugges sa cobor pt. a ajunge cat mai usor in centru? Brugges (B) este ok? Sau Brugge-Sint-Pieters ?
Cum ajung in centru de la gara?

Multumesc

#24
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 popovicias, on 27th November 2011, 11:27, said:

1. Amsterdam->Brussel
Am vazut cu trenul are statie in aeroport Schiphol (track 4-5). Se ajunge greu?
Unde este exact statia?
Face 2h30min pana la Brussel Central/Noord.
Gara este exact sub aeroport. N-ai cum s-o ratezi cand iesi de la bagaje, sunt semne peste tot. Bilete poti cumpara de la ghiseu (3 euro in plus) sau de la automatele de bilete.

 popovicias, on 27th November 2011, 11:27, said:

2. Are vreun rost sa-mi cumpar bilete online ?
Poti sa incerci. Site-ul ala nu merge intotdeauna :lol:. Dar daca reusesti sa cumperi, abia scapi de grija lor la aterizare.

 popovicias, on 27th November 2011, 11:27, said:

3. Brussel - Brugges
Trenul face 1h. La ce gara din Brugges sa cobor pt. a ajunge cat mai usor in centru? Brugges ( B) este ok? Sau Brugge-Sint-Pieters ?
Cum ajung in centru de la gara?
Pe jos de la gara centrala, vreo 10 minute. Sau cu autobuzul (cateva minute).

#25
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 popovicias, on 27th November 2011, 12:27, said:

Multumesc pentru toate raspunsurile anterioare.
Deoarece marti plecam imi fac un plan exact.

As avea cateva intreabari, mai ales legate de trenuri:

1. Amsterdam->Brussel
Am vazut cu trenul are statie in aeroport Schiphol (track 4-5). Se ajunge greu?
Unde este exact statia?
Face 2h30min  pana la Brussel Central/Noord.

2. Are vreun rost sa-mi cumpar bilete online ?


3. Brussel - Brugges
Trenul face 1h. La ce gara din Brugges sa cobor pt. a ajunge cat mai usor in centru? Brugges (B) este ok? Sau Brugge-Sint-Pieters ?
Cum ajung in centru de la gara?

Multumesc


Pentru punctul 3: trenul face 57 min - 1h. Uite aici poti vedea, rezerva, etc : Trenuri Belgia

Costul este de 13,10 e/pers din Brussels Midi.
Spre rusinea mea nu m-am uitat sapt trecuta ce scria Brugges B ori S. Pieters, dar era oricum capat de linie. :thumbup:

Cum iesi din gara, putin stanga si in fata este un sens giratoriu mare. Traversezi pe partea cealalta, mergi spre stanga pe trotuar pana la o cladire imensa rosie (Concertgebouw). Dupa ea, dreapta, pe 'T Zand, ajungi chiar in centru. Cca 15 min pe jos. Din gara de la chisocul de ziare poti cumpara o harta, 3-4 euro.

Vezi cum alegi trenul. Unele sunt cu schimbare. scrie pe site.

Plimbare placuta, Brugges este un oras superb. Am vazut la Tv ca au si o expozitie de sculpturi in gheata, pe unde prin centru deschisa ieri-alaltaieri. Pacat ca eu n-am apucat sa o vad.

Attached Files


Edited by edbica2000, 28 November 2011 - 00:25.


#26
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 edbica2000, on 28th November 2011, 00:16, said:

Pentru punctul 3: trenul face 57 min - 1h. Uite aici poti vedea, rezerva, etc : Trenuri Belgia

Costul este de 13,10 e/pers din Brussels Midi.
Spre rusinea mea nu m-am uitat sapt trecuta ce scria Brugges B ori S. Pieters, dar era oricum capat de linie. :thumbup:

Cum iesi din gara, putin stanga si in fata este un sens giratoriu mare. Traversezi pe partea cealalta, mergi spre stanga pe trotuar pana la o cladire imensa rosie (Concertgebouw). Dupa ea, dreapta, pe 'T Zand, ajungi chiar in centru. Cca 15 min pe jos. Din gara de la chisocul de ziare poti cumpara o harta, 3-4 euro.

Vezi cum alegi trenul. Unele sunt cu schimbare. scrie pe site.

Plimbare placuta, Brugges este un oras superb. Am vazut la Tv ca au si o expozitie de sculpturi in gheata, pe unde prin centru deschisa ieri-alaltaieri. Pacat ca eu n-am apucat sa o vad.
Multumesc pentru info.

Merita (raportat la efort/timp) in drum spre Brugges sa ma opresc in Ghent? Am vazut ca e pe la jumatea drumului.

 popovicias, on 28th November 2011, 11:41, said:

Multumesc pentru info.

Merita (raportat la efort/timp) in drum spre Brugges sa ma opresc in Ghent? Am vazut ca e pe la jumatea drumului.
Ar fi totul in aceeasi zi: plecat Brussels, ajuns Ghent, stat 1-2-3h Ghent vazut centrul si apoi spre Brugges. Seara direct  inapoi la Brussels.

#27
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 popovicias, on 28th November 2011, 11:43, said:

Multumesc pentru info.

Merita (raportat la efort/timp) in drum spre Brugges sa ma opresc in Ghent? Am vazut ca e pe la jumatea drumului.


Ar fi totul in aceeasi zi: plecat Brussels, ajuns Ghent, stat 1-2-3h Ghent vazut centrul si apoi spre Brugges. Seara direct  inapoi la Brussels.

Eu n-am oprit in Ghent. Sorry.

Insa am facut in aceeasi zi Brussels - Antwerp (stiti voi, diamante, etc  :death: ) - Brugges - Brussels.

Plecat 09.00 dimineata la Antwerp , apoi de acolo la 12 si ceva la Brugges si pe la 17.30 din Brugges catre Brussels inapoi.

#28
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

 popovicias, on 28th November 2011, 11:43, said:

Multumesc pentru info.

Merita (raportat la efort/timp) in drum spre Brugges sa ma opresc in Ghent? Am vazut ca e pe la jumatea drumului.


Ar fi totul in aceeasi zi: plecat Brussels, ajuns Ghent, stat 1-2-3h Ghent vazut centrul si apoi spre Brugges. Seara direct  inapoi la Brussels.

Mie mi-a placut foarte mult in Ghent. Atentie insa pentru ca gara principala - Sint Pieters - este la aproximativ 2 km de centru. Eu cand am vizitat orasul, am oprit la cealalta gara - Dampoort - care e o idee mai aproape de centru.

#29
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 popovicias, on 27th November 2011, 12:27, said:

Multumesc pentru toate raspunsurile anterioare.
Deoarece marti plecam imi fac un plan exact.

As avea cateva intreabari, mai ales legate de trenuri:

1. Amsterdam->Brussel
Am vazut cu trenul are statie in aeroport Schiphol (track 4-5). Se ajunge greu?
Unde este exact statia?
Face 2h30min  pana la Brussel Central/Noord.

2. Are vreun rost sa-mi cumpar bilete online ?


3. Brussel - Brugges
Trenul face 1h. La ce gara din Brugges sa cobor pt. a ajunge cat mai usor in centru? Brugges (B) este ok? Sau Brugge-Sint-Pieters ?
Cum ajung in centru de la gara?

Multumesc
ati cumparat biletele de tren pentru amsterdam?trebuie cumparate din timp sa fie mai ieftine,sper sa nu fie prea scumpe totusi pentru inceputul lunii decembrie mai sunt doar cateva zile.
o masina de inchiriat este o varianta buna,costa de la 180 de euro parca pt 2 zile,biletele de tren cumparate azi si plecarea maine pot costa si peste 200,sfatul meu sa cumparati mai rapid biletele.
daca cobori la statia corecta,statia care este aproape de centru se ajunge chiar pe jos la obiectivele turistice acum depinde si de oras,in brugges nu stiu dar poti intreba si cand cumperi biletul.

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

 popovicias, on 27th November 2011, 12:27, said:

Trenul face 1h. La ce gara din Brugges sa cobor pt. a ajunge cat mai usor in centru? Brugges (B) este ok? Sau Brugge-Sint-Pieters ?
Cum ajung in centru de la gara?

Daca nu este prea tarziu:

Cobori in statia din Bruges, nu in Brugge-Sint-Pieters care este in afara, ceva mai departe de centru.
Din gara mergi la pas 20 min pe acest traseu - apasa. De aici, te duci oriunde vrei tu in centru, dupa ce vezi biserica Onze-Lieve-Vrouwekerk ( sculptura lui Michelangelo - Madona cu Pruncul ) si muzeul Memling in Sint Jan - Muzeul Spital. Plimbare pe canale cu barca, alte muzee/biserici, piata centrala, primaria cu turnul, cate si mai cate.

O parere: Ghent si cu atat mai putin Bruges nu sunt orase carora sa le acorzi mai putin de o zi. In opinia mea Bruges merita 2 zile full si stat o noapte. Eu nu am putut sta 2 zile si am alocat o zi full, cu plecare/intoarcere din Bruxel. Acelasi lucru si pentru Ghent, o zi full am stat, consider ca este suficienta. Amandoua sunt o incantare, Brugges are mai multe de oferit ( 2 zile necesare vs. una in Ghent ).
Daca nu poti acorda o zi intreaga pentru fiecare, alege unul sau altul - pacat sa faci o varza...de Bruxel.

Distractie !

#31
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Am revenit. Multumesc tuturor pt. sfaturi.
Am fost totul foarte bine, fara cusur !
Am vizitat Brussels, Ghent, Bruges si Antwerp in Belgia si Haga, Delft si Amsterdam in Olanda.
Ce ne-a placut? Totul. Poate asa mi-a iesit in evidenta Bruges si Haga/Delft.


Poate vi se par multe, dar nu am intrat in niciun Muzeu cu exceptia Amsterdam. Am vizitat la picior centrul, obiectivele cele mai importante etc.
La Haga am stat 2 zile si la Amsterdam alte 2. In Belgia  a fost mai inghesuiala, 3 zile cu totul.


Daca doriti detalii concrete raspund cu placere.

Edited by popovicias, 08 December 2011 - 13:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate