Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

EU CE ROUTER ALEG? Wireless, pentru acasa

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7711 replies to this topic

#4519
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.cnx-soft...x-wifi-routers/
In curand. :)

#4520
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@MAVERICK_SS Poti merge pe ASUS RT-AC1200G+ pt dispozitivele alea. Am eu AC58U si e cam overkill pt ce il folosesc. Ma rog hardware ca software intotdeauna e loc de mai bine.
@adiatric Cat de curand si la ce pret?

#4521
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdiZy, on 06 iunie 2018 - 08:30, said:

@MAVERICK_SS Poti merge pe ASUS RT-AC1200G+ pt dispozitivele alea. Am eu AC58U si e cam overkill pt ce il folosesc. Ma rog hardware ca software intotdeauna e loc de mai bine.
@adiatric Cat de curand si la ce pret?
Probabil va incepe de la 15mil.

#4522
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
@diZy: Multumesc.
Am cumparat routerul care a venit cu firmware versiunea 3.0.0.4.382_15525, insa pe site-ul Asus ultima versiune este 3.0.0.4.382_50276
Are rost sa fac update sau sa raman la versiunea initiala cu care a venit routerul ?

Stima.

#4523
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Acum na tre sa urmaresti sa vezi ce probleme mai apar la ultimele versiuni, dar in general da trebuie sa faci update pt a fi la zi cu securitatea macar.

#4524
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ceva ingrijorator, e si lista cu routerele stiute momentan ca ar fi afectate, dar se tot mareste lista: https://www.techspot...ht-affects.html

#4525
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Eu nu-mi fac griji! Am router cu firewall configurabil,mi-am facut propriile reguli (am si cu ce,nu am TENDA sau Serioux)... am CU CE si PE CE!
Pe restul de dispozitive am si Linux! Voi puteti sa tremurati de frica sa va clantane dintii-n gura! Eu nu-mi fac griji!
Sa vina hackerii,le fac si cinste! Dupa asta... garantez... se lasa ei de "sporturi d'astea"!

#4526
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostTehnicianul1970, on 08 iunie 2018 - 08:48, said:

Eu nu-mi fac griji! Am router cu firewall configurabil,mi-am facut propriile reguli (am si cu ce,nu am TENDA sau Serioux)... am CU CE si PE CE!
Pe restul de dispozitive am si Linux! Voi puteti sa tremurati de frica sa va clantane dintii-n gura! Eu nu-mi fac griji!
Sa vina hackerii,le fac si cinste! Dupa asta... garantez... se lasa ei de "sporturi d'astea"!
Nu fii atat de sigur. Au fost institutii mari: FBI, NASA, etc, care au picat testul de securitate, tu chiar crezi ca esti mai bun ca ei.
Am si eu Linux, pe post de router si firewal, intr-o zi posibil sa se treaca de el.

#4527
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017

View PostTehnicianul1970, on 08 iunie 2018 - 08:48, said:

Eu nu-mi fac griji! Am router cu firewall configurabil,mi-am facut propriile reguli (am si cu ce,nu am TENDA sau Serioux)... am CU CE si PE CE!
Pe restul de dispozitive am si Linux! Voi puteti sa tremurati de frica sa va clantane dintii-n gura! Eu nu-mi fac griji!
Sa vina hackerii,le fac si cinste! Dupa asta... garantez... se lasa ei de "sporturi d'astea"!

Nici un haker serios nu se ”va lasa” in fata unei provocari. Din contra, o provocare il va face mai insistent!

Parerea mea este ca nu trebuie sa-i provoci! Pana si Kali Linux avea la un slogan de genul 'low profile': cu cat esti mai tacut, cu atat poti auzi mai bine!

Doamne fereste sa devii tinta!

Edited by Iert, 08 June 2018 - 15:01.


#4528
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004

View PostTehnicianul1970, on 08 iunie 2018 - 08:48, said:

Eu nu-mi fac griji! Am router cu firewall configurabil,mi-am facut propriile reguli (am si cu ce,nu am TENDA sau Serioux)... am CU CE si PE CE!
Pe restul de dispozitive am si Linux! Voi puteti sa tremurati de frica sa va clantane dintii-n gura! Eu nu-mi fac griji!
Sa vina hackerii,le fac si cinste! Dupa asta... garantez... se lasa ei de "sporturi d'astea"!
Tu trăiești într-o lume paralela, doar a ta. Oferă-ți serviciile celor de la NASA, FBI și toți ăștia care au amatori post de specialiști. Incredibil cata aroganță...

Edited by lg, 09 June 2018 - 10:17.


#4529
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Lasa-l, mah, sa viseze! Iti dai seama cat de important se crede daca viseaza ca cineva e interesat sa intre in reteaua lui de acasa?? Sa intre ca sa ce? Sa-i fure pozele din vacanta de la Herculane?!

Edited by DeuxEx, 09 June 2018 - 16:03.


#4530
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostDeuxEx, on 09 iunie 2018 - 16:03, said:

Lasa-l, mah, sa viseze! Iti dai seama cat de important se crede daca viseaza ca cineva e interesat sa intre in reteaua lui de acasa?? Sa intre ca sa ce? Sa-i fure pozele din vacanta de la Herculane?!
Asa ziceam si eu! Ce naiba sa-mi ia mie... sa ia alora care au conturi si alte nebunii!

View Postlg, on 09 iunie 2018 - 10:15, said:

Tu trăiești într-o lume paralela, doar a ta. Oferă-ți serviciile celor de la NASA, FBI și toți ăștia care au amatori post de specialiști. Incredibil cata aroganță...
... ca linia ferata... pana una alta astept hackerii sau cum se spunea pe vremuri in "Mica publicitate" a bucurestenilor "astept provincia".Posted Image
Chiar vreau sa vad un hacker atacandu-mi routerul... daca n-are altceva mai bun de facut. Si cu asta... hai sa punem punct ca nu suntem la rubrica "Fun"!
Acum la modul cel mai serios, rog frumos un moderator sa faca putina ordine si sa stearga postarile off-topic si ale mele si mai ales ale voastre!
Ne-am spus fiecare parerea dar am stricat insasi destinatia topicului!

Edited by Tehnicianul1970, 09 June 2018 - 22:14.


#4531
Iert

Iert

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 589
  • Înscris: 05.08.2017
Eu nu prea cred. Nici macar în Off Topic.

Pai de ce zici că ai fost Off? De fapt vorbeai despre "routerul" ales de tine. Că e făcut dintr-un PC dedicat cu un SW particularizat sau este un router din comerț scump sau chiar ieftin, rămâne valabilă problema protectiei la diverse atacuri.

Routerele din comerț (majoritatea) au diverse paliere de protecție integrate, mai mult sau mai puțin performante sau configurabile. Unele propun chiar soluții ultraperformante de protecție și probabil și tu, ți-ai realizat un sistem bun de protecție. Ac-87-ul meu raportează mii de tentative blocate. Unele probabil alarme false, altele chiar amenințări. Dar cate ori fi trecut? Asta nu mi-o spune.

Problema care rămâne universal valabilă este că nu există soluție de protecție absolut sigura. Deci, nici macar sistemul "proiectat" de tine. Măcar la sex poți folosi prezervativul. Dar, te provoc sa încerci treabă asta cu o mufa de internet. Că de WiFi nici nu mai zic! Poți să pui cauciucuri pe antene, dar degeaba.

Și în concluzie, nici macar daca nu te conectezi la internet nu poți fi sigur că nu vei fi interceptat. Exista sisteme care interceptează de la distanță și fără legătură fizica sau WiFi.... Da, intru  in Off Topic!

Dar, tot on, este fals că n-au ce sa ia de la tine! Unui coleg care râdea de mine că-mi pusesem o ușă sănătoasă cu o încuietoare data-n masa',  i-a venit mintea la cap doar după ce niste "amatori" au încercat să spargă ușa de vis-a-vis, nu au reușit și apoi i-au rupt lui ușița venită cu SO-ul apartamentului și iau furat 1 cartuș de Carpați, 1 pereche de ciorapi dama cu "model" și 1 cercel de aur. Da, 1 că nu avea 2! Televizorul, de 50 Kg i l-au lăsat. Desigur, se petrecea înainte de '89 treaba, că acuma-i luau macar o plasma daca nu un LED sau LCD

#4532
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
NAS dedicat sau Synology RT2600AC?
De mult "balesc" la un NAS si ma gindeam c-asa, cu 2600-le ala, impusc doi iepuri de-odata.
Multumesc.

#4533
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce router ar fi mai bun pentru un abonament Fiber 300?

Momentan nepotelul detine un Tplink WR-720N, la care da net unui Xbox prin wifi.

Maxim 200 lei.

Archer C2 sau Archer C5?

Edited by xxvirusxx, 16 June 2018 - 10:25.


#4534
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
C4 nu exista. Banuiesc ca ai vrut sa zici C5. Eu as merge pe C5 dintre alea doua.

#4535
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Asa C5, imi sarise in ochi 4 de la versiune :lol:

#4536
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
C5 pare foarte ok pentru ca are 2x2MIMO pe 5Ghz și nici nu e foarte scump.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate