Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

religia crestina este sexista

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
448 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Imi scapa ceva...

...ori este dezaxata rau !


,,daca ai pacate extrem de mari, ar fi timpul sa iti para rau pentru ele si sa te rogi sa iti fie iertate, altfel nu te vad bine.'' - Spunea ea aici: mesaj #18

http://forum.softped...t...=807704&hl=

Da' ce sa mai zici, atatea droguri pe toate drumurile...  intr-e doua sevraje poti sa spui/gandesti orice...

Edited by crisstonne, 10 October 2011 - 00:04.


#20
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
NU pot sa ma pronunt cu privire la "religia crestina" fiind cumva (sexista sau nu). Asta pentru ca stiu bine ce numiti voi "religie crestina" si eu nu fac parte din asa ceva.

Dar daca oamenii ar asculta de Scriptura, femeia ar fi MULT mai respectata si mai frumoasa (ma refer la mai mult decat calitatile fizice).
Va dau doar 2 exemple de ... recomandari ale Scripturii, pentru femei: rusine si sfiala .

Edited by kruger, 10 October 2011 - 09:19.


#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postinpain, on 9th October 2011, 22:28, said:

spuse inca un barbat si mai lua o gura de asfalt.
barbatii sa se abtina ca nu sunt si nu vor fi superiori. si sa retina ca fara o femeie langa ei nu sunt nimic. fara o mama, o prietena sau o iubita nu reprezinta nimic pe pamantul asta.

1. Exista si un cuvant romanesc pentru "sexist" . Acesta este "misogin" ;)
2. Cand vei trece de 17 ani, vei vedea si tu anumite nuante ale culorilor, nu doar alb si negru ;)

#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkruger, on 10th October 2011, 09:19, said:

NU pot sa ma pronunt cu privire la "religia crestina" fiind cumva (sexista sau nu). Asta pentru ca stiu bine ce numiti voi "religie crestina" si eu nu fac parte din asa ceva.
Vaiii, cate minciuni poti spune... Chiar nu iti este rusine deloc? :thumbdown:

Edited by mario_bril, 10 October 2011 - 12:12.


#23
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Gnosticii, episcopalienii și o droaie de alte segmente creștine au femei preoți.
Iacă aici doi popi gnostici de pe la noi.

[ http://2.bp.blogspot.com/_ax7EKq8ryns/S1i5fV-24qI/AAAAAAAAACs/vWOeRQqqpqQ/S220/Picture%20075.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
vlahmacedoroman

vlahmacedoroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.09.2008

View Postsoftpedistul, on 10th October 2011, 13:24, said:

Gnosticii, episcopalienii și o droaie de alte segmente creștine au femei preoți.
Iacă aici doi popi gnostici de pe la noi.


eu cred ca fotografia este de la circ!
seamana cu doi clovni......sau doi papagali frumos colorati!

#25
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postkruger, on 10th October 2011, 09:19, said:

NU pot sa ma pronunt cu privire la "religia crestina" fiind cumva (sexista sau nu). Asta pentru ca stiu bine ce numiti voi "religie crestina" si eu nu fac parte din asa ceva.

Dar daca oamenii ar asculta de Scriptura, femeia ar fi MULT mai respectata si mai frumoasa (ma refer la mai mult decat calitatile fizice).
Va dau doar 2 exemple de ... recomandari ale Scripturii, pentru femei: rusine si sfiala .

La cel fel de respect te referi?

Defineste "rusine si sfiala". De ce anume ar trebui sa ne fie rusine si in fata cui ar trebui sa aratam sfiala? Si de ce aceste recomandari sint valabile numai pentru femei?

View Postdan84, on 9th October 2011, 21:47, said:

A zis cineva ca nu e asa?

De ce spun ca e o frustrare de-a ta? Uite:
- n-am vazut femei in lanturi nici in biserica
- cel mai mare om din biserica (ortodoxa) si din rai e o femeie careia toata biserica i se inchina, (nici aici nu poti sustine ca biserica e misogina, sexista)
- femeile stau in dreapta altarului unde se stie ca in crestinism partea dreapta e la loc de cinste (de-a dreapta tatalui).

In societate:
- au femeile drept sa se angajeze la fel ca si mine? Au! Mai ales ca in unele cazuri se vor angaja mai repede ca mine. :naughty:
- au dreptul femeile sa fie sefe peste barbati? Au! Eu am sefa o femeie.
- au femeile acelasi salariu ca si mine? Au! Basca unele dintre ele au primit mariri la negocieri desi n-au iesit cu nimic in evidenta fata de barbati.
- au femeile voie la aceleasi scoli ca si mine? Au! Sa nu mai zic ca pe la toate scolile la care am fost, colegele mele au fost mai avantajate ca baietii indiferent ca erau frumoase sau urate.
- au femeile aceleasi drepturi ca si mine? Au! (sanatate, vot, salariale, sindicale, etc, etc, etc,)
- au femeile prioritate la stat pe scaun in mijloacele de transport in comun? Au!
- au femeile prioritate la accesul pe o usa? Au!
- scapa femeile mai des ca barbatii de amenzi? Scapa! Mai ales daca zambesc frumos si isi mai si largesc un pic decolteul au facut legea knock-out.

Da bai nene, e sexism, dar pozitiv fata de femei.

P.S.: Daca nu iti place sa fii sclava unui barbat, nu e obligatoriu sa te mariti.  ;)  Deci ia uite cate avantaje bre!

Daca prin "o femeie careia toata biserica i se inchina" te referi la fecioara Maria, spune-mi te rog unde scrie ca ar fi intrebat-o cineva daca vrea un copil de la Duhul Sfint, pe care sa-l piarda pe cruce, si daca vrea sa fie venerata de straini. A avut femeia asta ocazia sa-si aleaga soarta?

In ceea ce priveste drepturile femeii in societate, e vorba de societatea laica, nu cea religioasa. Noi vorbim despre cum este vazuta femeia din punct de vedere al religiei, nu in societatile laice.

Edited by Pisa4you, 10 October 2011 - 14:30.


#26
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdgamma, on 9th October 2011, 21:06, said:

Incepi sa ma imiti??? :D
Editeaza-ti frustrarile ca esti prea directa, sa nu iei suspend.
te crezi moderatoare?

View Postinpain, on 9th October 2011, 20:54, said:

[ca deh, ce civilizatie vrei de la niste nerozi care nu pot face distinctie intre o religie justa si una injusta si aberanta?
Care este religia JUSTA?

View Postdan84, on 9th October 2011, 21:47, said:

femeile stau in dreapta
F FRUMOS
Ai vazut femeie Papa de la Roma?

#27
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postkruger, on 10th October 2011, 10:19, said:

NU pot sa ma pronunt cu privire la "religia crestina" fiind cumva (sexista sau nu). Asta pentru ca stiu bine ce numiti voi "religie crestina" si eu nu fac parte din asa ceva.

Dar daca oamenii ar asculta de Scriptura, femeia ar fi MULT mai respectata si mai frumoasa (ma refer la mai mult decat calitatile fizice).
Va dau doar 2 exemple de ... recomandari ale Scripturii, pentru femei: rusine si sfiala .

Scarbos.

View Postdan84, on 9th October 2011, 22:47, said:

- femeile stau in dreapta altarului unde se stie ca in crestinism partea dreapta e la loc de cinste (de-a dreapta tatalui).

Stau in stanga.

#28
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

CITAT (kruger @ 10th October 2011, 10:19)
Va dau doar 2 exemple de ... recomandari ale Scripturii, pentru femei: rusine si sfiala .

rusine si sfiala?


bun banc.

View PostPisa4you, on 10th October 2011, 14:29, said:

spune-mi te rog unde scrie ca ar fi intrebat-o cineva daca vrea un copil de la Duhul Sfint

Mai Mult.
Unde scrie ca ar fi intrebat-o cineva daca este fi-cioara?

Edited by Ben_Gal_1, 10 October 2011 - 15:22.


#29
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010
La cel fel de respect te referi?

Defineste "rusine si sfiala". De ce anume ar trebui sa ne fie rusine si in fata cui ar trebui sa aratam sfiala? Si de ce aceste recomandari sint valabile numai pentru femei?
Pentru ca barbatii decid.

#30
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postanticristul, on 10th October 2011, 22:33, said:

La cel fel de respect te referi?

Defineste "rusine si sfiala". De ce anume ar trebui sa ne fie rusine si in fata cui ar trebui sa aratam sfiala? Si de ce aceste recomandari sint valabile numai pentru femei?
Pentru ca barbatii decid.
Femeile vor fi cu rusine si sfiala fata de barbati, iar barbatii vor fi plini de rusine si sfiala fata de doamne. Pina la urma nu va mai fi sex si crestinii vor dispare rusinati.

Edited by Ben_Gal_1, 10 October 2011 - 23:23.


#31
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010

View PostBen_Gal_1, on 10th October 2011, 16:24, said:

Unde scrie ca ar fi intrebat-o cineva daca este ficioara?
Parca ziceai pe undeva ca Dumnezeu este atotcunoscator. Felicitari, tocmai ai pus la indoiala acest concept.
P.S. LA MULTI ANI pentru ieri.

#32
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011

View PostBen_Gal_1, on 10th October 2011, 15:15, said:

te crezi moderatoare?


Care este religia JUSTA?


F FRUMOS
Ai vazut femeie Papa de la Roma?

dgamma nu e barbat? ca eu asa vad la profilul lui.
nu stiu ce religie ar putea fi justa. dar stiu sigur ca religia crestina nu prea e religie, e mai degraba patriarhat, asa ca nu stiu de ce spun toti ca sunt crestin-ortodocsi, cand de fapt sunt adepti ai patriarhatului.
cu rusine si cu sfiala nimic nu castigi in viata.

Edited by inpain, 11 October 2011 - 14:38.


#33
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postinpain, on 11th October 2011, 14:37, said:

dgamma nu e barbat? ca eu asa vad la profilul lui.
nu stiu ce religie ar putea fi justa. dar stiu sigur ca religia crestina nu prea e religie, e mai degraba patriarhat, asa ca nu stiu de ce spun toti ca sunt crestin-ortodocsi, cand de fapt sunt adepti ai patriarhatului.
cu rusine si cu sfiala nimic nu castigi in viata.
crestin-ortodocsi patriarhali.

#34
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
patriarhatul e la putere. barbati peste tot in functii. femei nu prea zaresti. presedinte barbat, preoti barbati,primari barbati, in parlament si guvern nu ai loc de atatia barbati. ca intotdeauna femeile sunt in minoritate.cum arata oare tara noastra condusa de o femeie? sau alta tara daca nu a noastra condusa de o femeie.

Edited by inpain, 25 October 2011 - 21:04.


#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postinpain, on 25th October 2011, 22:04, said:

patriarhatul e la putere. barbati peste tot in functii. femei nu prea zaresti. presedinte barbat, preoti barbati,primari barbati, in parlament si guvern nu ai loc de atatia barbati. ca intotdeauna femeile sunt in minoritate.cum arata oare tara noastra condusa de o femeie? sau alta tara daca nu a noastra condusa de o femeie.
Mai rau decat acum.  :deadtongue:

#36
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011

View Postmario_bril, on 25th October 2011, 21:43, said:

Mai rau decat acum.  :deadtongue:
misoginule, valea de-aici in pustnicia ta. ai asa un iz de calugar....

Edited by inpain, 25 October 2011 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate