Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

decizie angajare ca si consilier asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MIere

MIere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2011
Sunt in fata unei mari dileme. Este si motivul pentru care m-am inscris aici pe forum.

Trebuie sa aleg intre 2 joburi identice de consilier asigurari. Unul la o banca foarte mare din Romania si celalalt la o societate de asigurari foarte mare.
Nu voi fi angajat cu contract de munca si prin contract de colaborare eu avand statutul de PFA.
Mi s-a explicat in mare parte ce prevede acest job dar totul intr-un mod foarte idilic anuma ca poti castiga foarte multi bani fara un efort foarte mare, ca oricine cunoaste o multime de persoane si toti pot fi potentiali clienti, ca ei te invata cum sa abordezi sa atragi perosane etc.

Problema este ca eu sunt un om mai pragmatic si stiu ca din randul cunostintelor cele mai mari sanse ar fi sa inchei cateva asigurari abligatorii de casa, cateva RCA-uri, poate un Casco. Majoritatea persoanelor care le cunosc in lumea reala nu pe net nu se gandesc la asigurari de viata, accidente casnice etc. Plus avand in vedere ca sunt inaca tanar majoritatea prietenilor mei nu au venituri substantiale deci mai mult de cateva asigurari obligatorii nu cred ca as putea sa smulg de la ei.

Intreb daca sunt persoane care au sau au avut acest tip de job si pot sa imi spuna cu ce se mananca care sunt punctele tari dar in special dificultatile de care te poti lovi.

Edited by MIere, 26 September 2011 - 21:15.


#2
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Am incercat si eu asa un job; daca nu esti facut pentru asta, nu castigi decat alergatura. Daca-ti pui asemenea intrebari, nu esti facut pentru asta. Cei ce castiga din job-uri de-astea, nu vad imprejur decat vaci de muls, si ei stiu cum s-o faca (mulsul adica). Daca reusesti sa te schimbi si sa urmezi punct cu punct TOT ce inveti, poate vei reusi sa castigi, dar nu-ti va placea munca asta. Deci...

#3
MIere

MIere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2011
deci sa inteleg ca principalul tau scop ca si "consilier asigurari" este sa ii convingi pe cei care nu vor sa isi faca asigurare sa o faca chiar daca nu le aduce nici un beneficiu pentru ca banuiesc ca majoritatea care vor sa incheie o polita de asigurare te cauta la sediu nu trebuie tu sa ii convingi.

ciudat este ca doamna de acolo ne-a luat gata ne angajeaza fara nimic, nici macar nu ne-a intrebat daca dorim postul, ce constituie concret ore lucrate etc. Am fost patru la interviu si si ceilati cam bateau pasul inapoi. Ne-a tinut 2 ore sa ne vorbeasca de asgurari, ce sunt de cate feluri si abureli din acestea.

#4
ASIGURATORUL

ASIGURATORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2010

 MIere, on 26th September 2011, 22:08, said:

Sunt in fata unei mari dileme. Este si motivul pentru care m-am inscris aici pe forum.

Trebuie sa aleg intre 2 joburi identice de consilier asigurari. Unul la o banca foarte mare din Romania si celalalt la o societate de asigurari foarte mare.
Nu voi fi angajat cu contract de munca si prin contract de colaborare eu avand statutul de PFA.
Mi s-a explicat in mare parte ce prevede acest job dar totul intr-un mod foarte idilic anuma ca poti castiga foarte multi bani fara un efort foarte mare, ca oricine cunoaste o multime de persoane si toti pot fi potentiali clienti, ca ei te invata cum sa abordezi sa atragi perosane etc.

Problema este ca eu sunt un om mai pragmatic si stiu ca din randul cunostintelor cele mai mari sanse ar fi sa inchei cateva asigurari abligatorii de casa, cateva RCA-uri, poate un Casco. Majoritatea persoanelor care le cunosc in lumea reala nu pe net nu se gandesc la asigurari de viata, accidente casnice etc. Plus avand in vedere ca sunt inaca tanar majoritatea prietenilor mei nu au venituri substantiale deci mai mult de cateva asigurari obligatorii nu cred ca as putea sa smulg de la ei.

Intreb daca sunt persoane care au sau au avut acest tip de job si pot sa imi spuna cu ce se mananca care sunt punctele tari dar in special dificultatile de care te poti lovi.
Ca si consilier la banca banuiesc ca trebuie sa gasesti clienti pentru credite sau diverse produse bancare. Personal lucrez in asigurari de 12 ani si am reusit sa imi fac un portofoliu si pe care il administrez cum ma pricep mai bine. Din punctul meu de vedere va recomand sa acceptati in asigurari, dar nu la o soc. de asigurari ci printr-un broker, pentruca aveti o plaja mult mai larga de asigurari.
Va doresc succes!

#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
In prezent nu sunt foarte multe joburi pe piata, dar in asigurari inca mai exista oferte de munca. Problema este in momentul in care nu ti se da nici macar un salariu minim fix, cit totul este pe baza de comision. Atunci este intr-adevar foarte greu sa te motivezi sa lucrezi daca la sfarsitul lunii nu prea iti vin bani.

Insa eu iti recomand sa incerci din doua motive:
1. unul este ca inveti cate ceva despre asigurari si asta te va ajuta in viata.
2. Inveti cate ceva despre vanzari si asta te va ajuta in viata.

Pana la urma, chiar daca ai un cerc mic de prieteni, vei putea sa vinzi cate ceva la inceput, apoi vezi tu pe parcurs daca merge sau nu.

Cum a spus asiguratorul mai sus, dupa ce inveti despre ce este vorba in asigurari, cel mai bine ar fi sa lucrezi cu un broker de asigurari, asa vei putea sa prezinti oferte de la mai multe firme in beneficiul clientului si al tau.

Pe de alta parte businessul de asigurari de bunuri este mai usor decat cel de asigurari de viata, dar cel din urma aduce comisioane mai mari dar cu rata de succes mai mica. Ideal este sa le combini, sa vinzi in principal asigurari de bunuri si din cand in cand cate una de viata.

Eu am avut de-a face cu multi agenti de asigurari si am cam toate asigurarile care merita facute. Primul agent cu care am lucrat a pricat pur si simplu din cer, nu il cunosteam, era destul de pe langa problema si nu imi era de mare ajutor. Apoi, un cunoscut m-a ajutat cand am avut o problema cu recuperarea banilor de la asigurator si el a devenit agentul meu de asigurari. Apoi un prieten bun a preluat portofoliul unui agent si acum lucrez cu el pe asigurari generale. Toti acesti trei traiesc bine din asigurari, castiga niste sume multumitoare.

Pe asigurari de viata si pensii, m-am intalnit cu multi dintre cei care au vrut sa-mi vanda diverse produse, iar mai nou cumnatul meu s-a apucat de acest job dupa jumatate de an de somaj. Poti sa nu castigi cateva luni nimic, dar un contract de asigurare de viata poate sa-ti aduca si 2000 de euro comision.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate