Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Porumbel cu penele din aripa si coada rupte

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sergiu81

sergiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2009
Am gasit un porumbel lovit de masina cu penele din aripa rupte in jumatate.Ce pot face sa ii creasca penele inapoi?Sa i le smulg sa creasca inapoi sau sa i le las asa?

#2
CrAzY4FuN

CrAzY4FuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.08.2011
Lasa-le asa. Prorumbelul a fost lovit si tu vrei sa-i provoci mai multa durere?
Este ca si cum ti-ai smulge un fir de par dintr-un loc cu vanataie.

#3
sergiu81

sergiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2009

 CrAzY4FuN, on 4th September 2011, 15:45, said:

Lasa-le asa. Prorumbelul a fost lovit si tu vrei sa-i provoci mai multa durere?
Este ca si cum ti-ai smulge un fir de par dintr-un loc cu vanataie.

Nu vreau sa ii provoc durere...nu stiam ce sa fac doar.Ma gandeam ca poate nu ii cresc inapoi.Cum sa vreau sa ii provoc durere.Deci sa nu fac nimic ca ii vor creste la loc noi si ii vor pica astea rupte?

#4
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
O vizita pe la veterinar si iti va spune el cum trebuie sa il ingrijesti pana ii vor creste alte pene ( asta in caz ca nu are si alte leziuni )

#5
sergiu81

sergiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2009

 IdI1, on 4th September 2011, 16:22, said:

O vizita pe la veterinar si iti va spune el cum trebuie sa il ingrijesti pana ii vor creste alte pene ( asta in caz ca nu are si alte leziuni )

Tocmai ca veterinarul din orasul unde stau e plecat vreo 2 saptamani...din cauza asta am intrebat pe forum.Daca stie cineva sa ma ajute cu o solutie ar fi de apreciat.

#6
gabrielovidiu

gabrielovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2011
esti sigur ca in urma accidentului i s au rupt penele?pt ca mai sunt cretini care obisnuiesc sa taie penele din aripa la porumbei de obicei braconieri pt a nu putea pleca porumbelul.are inel,ceva pe picior?daca n are alte rani  ii mai bine sa i tragi penele  ai grija la cele din varful aripii nu se smulg curge sange mult si moare

#7
sergiu81

sergiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2009

 gabrielovidiu, on 4th September 2011, 16:50, said:

esti sigur ca in urma accidentului i s au rupt penele?pt ca mai sunt cretini care obisnuiesc sa taie penele din aripa la porumbei de obicei braconieri pt a nu putea pleca porumbelul.are inel,ceva pe picior?daca n are alte rani  ii mai bine sa i tragi penele  ai grija la cele din varful aripii nu se smulg curge sange mult si moare

eu eram cu 2 masini in spate cand cei 2 din fata mea au trecut peste el,eu am oprit si l-am luat din intersectie.Noroc ca nu are nimic altceva decat penele rupte in jumatate din aripa dreapta si in coada mai are o pana.Penele din aripa dreapta sunt rupte in jumatate inclusiv prima din care spuneai ca va curge sange,sunt intregi dar rupte in jumatate,nu poate zbura decat vreo 3 metri.Ce sa fac cu el?II va creste alte pene si astea vor cadea sau?Nu are nici un inel,nu este de rasa porumbelul.Se simte bine in rest,ii dau eu sa manance deocamdata ca este pui.

Edited by sergiu81, 04 September 2011 - 16:15.


#8
gabrielovidiu

gabrielovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2011
daca zici ca-i pui,eu i-asi taia penele de unde sunt rupte cred c asa e cel mai bine  ii vor creste altele in vreo 3-4sapt sau mai repede.daca poti tinel pana se face bine da i drumul daca intradevar e pui nu va pleca prea departe isi va cauta adapost cat mai aproape de tine

#9
sergiu81

sergiu81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.04.2009

 gabrielovidiu, on 4th September 2011, 17:21, said:

daca zici ca-i pui,eu i-asi taia penele de unde sunt rupte cred c asa e cel mai bine  ii vor creste altele in vreo 3-4sapt sau mai repede.daca poti tinel pana se face bine da i drumul daca intradevar e pui nu va pleca prea departe isi va cauta adapost cat mai aproape de tine

Pot sa ii tai penele si il tin pana se face bine daca spui ca ii cresc altele daca le tai.

#10
CflaSvioA

CflaSvioA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2011
o sa ii creasca alte pene in aceasta toamna. nu ii smulge penele. este mai dureros decat daca ii tai pielea .

o sa ii creasca alte pene in aceasta toamna. nu ii smulge penele. este mai dureros decat daca ii tai pielea .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate