Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cumparat placa baza+proc+ram, nu am semnal la placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMos_Ilie, on 2nd September 2011, 21:33, said:

Regăsești memoriile tale 2 x 4GB Corsair în tabelul din link-ul http://www.asrock.co...?Model=P67 Pro3 ?

Nu. Tabelul ala listeaza TOATE modelele suportate, sau cele care merg in dual channel? Pt ca memoriile cumparate de mine merg, sunt recunoscute, doar ca nu in dual channel.

#38
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Asrock nu certifică funcționarea memoriilor pe care le-ai cumpărat pe placa de bază.
Pot funcționa individual, împreună, în single sau chiar double channel, dar fără să ai vreo certitudine.

Ceva teste ( memtest ) cu ambele memorii montate ai trecut ?

Trebuie să montezi memoriile în soclurile Albastre A1 și B1, așa cum scrie în documentație.
Diferențele de performanță între single și double channel nu sunt nici pe departe importante.
În double channel, performanța este mai bună cu cel mult 5 - 7 %.

Nu știu cât de ușor vei găsi o pereche de memorii care să fie certificate de Asrock că funcționează sigur pe placa de bază, atât timp cât procurarea ( împrumutarea ) unei surse e o problemă grea pentru tine.

#39
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMos_Ilie, on 3rd September 2011, 13:46, said:

Asrock nu certifică funcționarea memoriilor pe care le-ai cumpărat pe placa de bază.
Pot funcționa individual, împreună, în single sau chiar double channel, dar fără să ai vreo certitudine.

Ceva teste ( memtest ) cu ambele memorii montate ai trecut ?

Trebuie să montezi memoriile în soclurile Albastre A1 și B1, așa cum scrie în documentație.
Diferențele de performanță între single și double channel nu sunt nici pe departe importante.
În double channel, performanța este mai bună cu cel mult 5 - 7 %.

Nu știu cât de ușor vei găsi o pereche de memorii care să fie certificate de Asrock că funcționează sigur pe placa de bază, atât timp cât procurarea ( împrumutarea ) unei surse e o problemă grea pentru tine.

Mersi de raspunsuri. In documentatie (online, in linkul cu memorii dat de tine), zice "It is recommended to install memory module in DDR3_A2 or DDR3_B2 slot first!". Oricum, nu merge nici intr-una nici in cealalta dual channelul.

Legat de memorii, am gasit exact un model compatibil (kingston) la magazinul de unde am cumparat piesele :D Frumos e ca (teoretic), pot sa returnez si sa-mi iau banii inapoi pentru produsele ridicate in magazin in termen de 48 de ore. O sa sun luni, superb ar fi sa pot sa ma duc luni cu ramii, sa-mi dea banii/sa-mi schimbe cu alt model de memorie tot de la ei (si-n stoc).

Cat despre sursa, o sa-mi iau oricum, mi-e prea frica sa stau mult timp cu actuala (desi merge foarte bine).

Si ms de raspunsul legat de dual si single, in cel mai rau caz as putea sa stau si asa, cu cei 8 gb.


Inca ceva: ca si sursa, sirtec sunt bune? Asta e ok? http://www.sigmanet....0-B12S--id55107

Edited by sirviezure, 03 September 2011 - 12:59.


#40
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
De obicei mă abțin să fac recomandări în vederea cumpărării unui produs în defavoarea altuia, dar... fii atent că sursa pe care vrei să o cumperi nu are conectori de tip Molex !

Dacă vei dori să conectezi vreun Hdd sau Cd-Dvd mai vechi nu le vei putea alimenta.
La fel, vreo placă Video cu alimentare suplimentară pe Molex.
Ai în vedere aspectul ăsta.

#41
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Am cautat pe mai multe site-uri, ni-e lene sa caut si pe site-ul Sirtec, si pe toate scrie ca are 3 conectori de HDD, adica Molex si 8 conectori Sata, iar pentru placa video are din pacate doar unul.
Poate mai buna ar fi Spire BlackMoon de 650W care are destui conectori pentru IDE, Sata si placa video, desi la cei 650W e cam overkill pentru configuratia actuala.

Edited by Hider141, 03 September 2011 - 13:42.


#42
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Ms, dar o sa vreau sa-mi cumpar si placa video, deci o sa am nevoie de W mai multi :)

#43
Metrou

Metrou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 495
  • Înscris: 20.08.2011
http://www.pcgarage....ilder-cx600-v2/


;)

#44
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postsirviezure, on 3rd September 2011, 14:58, said:

Ms, dar o sa vreau sa-mi cumpar si placa video, deci o sa am nevoie de W mai multi :)
De exemplu la GTX 570 sau 580 nu conteaza doar W, ci si sa livreze 12V la minim 38A.

Edited by Hider141, 03 September 2011 - 14:18.


#45
Metrou

Metrou

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 495
  • Înscris: 20.08.2011

View PostHider141, on 3rd September 2011, 14:17, said:

De exemplu la GTX 570 sau 580 nu conteaza doar W, ci si sa livreze 12V la minim 38A.
Asa este!
Nu conteaza ca nu are chiloti coana Leana dar conteaza daca i se vede.
Ca cam asa s-ar traduce postul tau.

P=U x I
Fizica elementara.

38 (A) x 12 (V) = 456 (W)

Chiar atat sa consume cele doua? :unsure:

Edited by Metrou, 03 September 2011 - 14:25.


#46
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Daca zici ca-s asa de prost, atunci tehnicienii de la evga cum sunt?
Mai bine te-ai documenta inainte sa arunci cu rahat in mine, poate chiar si in altii.

Edited by Hider141, 03 September 2011 - 20:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate