Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Nightwish

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
239 replies to this topic

#37
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
@sepguy : tu pari a avea ceva impotriva formatiei si mai putin a concertului in sine. Asa ca....de ce te-ai mai dus la concert daca nici macar nu-ti place formatia ? De ce mai postezi pe topicul asta ?

@ScottishTerrier : E aiurea sa compari NW cu Metallica. In plus....daca as avea de ales intre un concert Metallica si unul NW...cu siguranta as aleage NW. In al 2 rind....tie ti se pare ca ar fi fost o idee buna ca atunci cind ar fi trebuit sa inceapa concertul sa apara un gigel pe scena (in fata a 3000 rockeri) si sa spuna "Ba...ne pare rau. NW nu o sa cinte pt ca romanii astia bulangii nu au respectat contractul si sonorizarea e de kko" ?

@radio3net : organizarea unui concert e o afacere. Pun pariu ca Aquarius au ramas cu ceva bani....iar Terrier are dreptate aici. Pt banii platiti puteau macar sa aiba o sonorizare decenta. Nu mai pomenesc de trupa in deschidere.

poate mai aude lumea de noi si ne trezim si cu Manowar
Screw Manowar.....i want Blind Guardian !!! :band:

#38
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
@klamath
Nu m-am dus (am avut cel putin 100 de lucruri mai interesante de facut)...vb din surse sigure  :smoke:

#39
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005
@klamath

KLAAARRR E O AFACERE!!!  nu si-ar baga nimeni pielea in saramura pt asa ceva... daca nu ar fi fost afacere iti dai seama ce show ar fi trebuit sa avem pt acei aproximativ 30 euro---la o singura formatie... duhh, mi-e jena sa ma gandesc avand in vedere ca de regula la un festival afara un bilet costa intre 20-50 euro iar nr formatiilor sunt de la 20-30 in sus?

Dar ce le-ar fi ramas si organizatorilor? :nonobad:

Eu astept sa-i vad pe baietzi de la Paradise Lost de ce vor fi in stare ;) ... Da Doamne sa nu ploua  :worthy:

#40
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
da si eu...pana vineri cel putin au zis ca va fi frumos

#41
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Mai fratilor nu mai fiti suparati ca nightwish au cantat prost la Bucuresti ca asa canta peste tot. Eu colectez bootleguri si pana acum un an ascultam nightwish la greu si am inceput sa caut concerte cu ei pe net. Dupa ce am gasit 1, 2, 3, 4...10000 de concerte care aveau acelasi playlist, aceleasi vorbe spuse la concert (how are you ...roma, berlin, moscova), acelasi sunet praf am aruncat tot ce aveam cu ei (in afara de cduri ca de ma doare sufletu sa arunc ceva care ma costat 600.000).

Si apropo ca un sunetist sa asigure un sound bun trebuie ca formatia sa aiba o repetitie inainte de concert ca sunetistu nu isi da seama cum suna instrumentele sau cum vor sa sune instrumentele "the great singers" daca nu le testeaza cineva.

Daca nightwish nu a venit sa cante doar pt bani putea sa intrerupa concertu' (vezi megadeth) sa aiba grija ca sunetistii sa faca sunetul klumea si apoi sa continue showul (ca banuiesc ca nu se supara nimeni).

Si apropo cum se face ca o formatie ca scorpions are sound excelent la pret si mai mic.

#42
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005

kill_them_all1000, on Oct 6 2005, 16:48, said:

Mai fratilor nu mai fiti suparati ca nightwish au cantat prost la Bucuresti ca asa canta peste tot. Eu colectez bootleguri si pana acum un an ascultam nightwish la greu si am inceput sa caut concerte cu ei pe net. Dupa ce am gasit 1, 2, 3, 4...10000 de concerte care aveau acelasi playlist, aceleasi vorbe spuse la concert (how are you ...roma, berlin, moscova), acelasi sunet praf am aruncat tot ce aveam cu ei (in afara de cduri ca de ma doare sufletu sa arunc ceva care ma costat 600.000).

Si apropo ca un sunetist sa asigure un sound bun trebuie ca formatia sa aiba o repetitie inainte de concert ca sunetistu nu isi da seama cum suna instrumentele sau cum vor sa sune instrumentele "the great singers" daca nu le testeaza cineva.

Daca nightwish nu a venit sa cante doar pt bani putea sa intrerupa concertu' (vezi megadeth) sa aiba grija ca sunetistii sa faca sunetul klumea si apoi sa continue showul (ca banuiesc ca nu se supara nimeni).

Si apropo cum se face ca o formatie ca scorpions are sound excelent la pret si mai mic.

<{POST_SNAPBACK}>


De acord cu tine... si eu am facut cam la fel.. o groaza de concerte stranse de peste tot.. + dvd-ul "from wishes to eternity" acolo suna grozav.. dar sa nu uitam ca si-au dat silintza pt asta ... doar scoteau un dvd cu acel concert.

La Megadeth s-a intrerupt concertul pt ca era o diferentza prea mare intre ce se auzea initial si ce se auzea dupa mica defectiune.. era normal... + de asta.. ei pe scena oricum nu aud exact cum trebuie sunetul... in fine.. clar ca e si o oarecare lipsa de profesionalism.

Scorpions se respecta, dar sunt si batrani (intelepti :P )... pe vremea lor nu se bagau nici macar patchuri la melodii (ceea ce se face frecvent acum.. pana si metallica mai baga din cand in cand) ca sa nu mai spun de negativ>> vezi piesa  Kuolema Tekee Taiteilijan  din concert la Nightwish, cand trupetzi au avut nevoie de pauza... of of of... de parca mori cantand 90 min.. cred ca au cel mai scurt playlist dintre toate formatiile la care am fost... pacat... Pe Cd chiar sunt incantatori... live... jalnic... deshi raman la ideea ca baietzii chiar au potentzial... mai putzin chitaristul Emppu Vuorinen, a dat baietelul asta la rateuri in concert de mi-era mie jena sa ascult>>> Marco.. THE BEST.. dar e prea bun pt ce canta Nightwish acum.. mai ales live.

Tot de Scorpions imi aduc aminte in '93 parca.. la prima lor vizita in Romania... ce scule aveau si cum s-a auzit... insa nu asta a fost imp... ci declaratzia trupei Holograf care a cantat in deschidere: "Am cantat pe sculele celor de la scorpins si suntem de-a dreptul imprsionatzi la cum s-a auzit">>>> asta da formatzie profi. si cand au spus scule... nu s-au referit si a instrumente (chitara, tobe etc).. ci strict instalatia de sonorizare.

Ma intreb cum ar fi sunat un Cargo in deschidere la Nightwish... ca sa nu mai spun de batrani Iris sau Holograf... batrani cum sunt cred ca-i umilea :P :naughty:

#43
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

radio3net, on Oct 5 2005, 03:31, said:

Sa ne vedem lungul nasului... sa zicem mersi ca au inceput sa apara formatzii si pe la noi... in '96 cred ca mi-as fi vandut casa(exagerz putzin) sa vad Therion live... vremea lor a cam trecut si anul asta i-am vazut.. in alta componentza dar i-am ascultat Live.

Intr-un contract sunt stipulate clar nishte clauze... nimic nu se face gratis... in cazul Nightwish de anul acesta imi pot da si eu cu parerea... timpul costa bani.. probabil ca in contract a fost stipulata si o clauza precum "intalnirea cu 200 de fani norocosi" nu stiu pe ce criterii au fost ei aleshi dar dupa conferintza de presa nu erau 200, cred ca erau vreo 500 adunatzi la intrarea in Polivalenta, multi au ramas pe afara, dar cu sigurantza au intrat mai multi  decat era prevazut adik  200 :naughty: -- ei bine.. asta ma duce din nou cu gandul la acea sonorizare... asa a fost gandita--- ca imagine, contact vizual, cred ca multi ar fi preferat sa nici nu mai cante nightwish dar sa-i intalneasca personal fie si pt 1 min... de ce spun asta? pt  ca astia sunt fani nightwish ;)--- eventual in timp ce se dadeau autografele se mai canta cate un The Kinslayer(pe Cd fireste)  :D  si toata lumea era fericita.

<{POST_SNAPBACK}>



Aici nu sunt de acord cu tine cum adica sa ne vedem lungul nasului ca vin astia pe aici da' ce canta pe gratis. Atata timpt cat platesc vreau concert ca afara cel putin soundul daca nu daruirea formatiei (si cum am mai spus mai sus soundul e facut de formatie cu sunetisti impreuna [Metallica si in ziua de azi are repetitie inainte de concert dupa 25 de ani aproape]).

Daca iau bani pt intalnirea cu fanii trebuie sa se duca sa se impuste si le dau eu arme (nu stiu de unde fac rost dar fac).

#44
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005

kill_them_all1000, on Oct 7 2005, 06:34, said:

Aici nu sunt de acord cu tine cum adica sa ne vedem lungul nasului ca vin astia pe aici da' ce canta pe gratis. Atata timpt cat platesc vreau concert ca afara cel putin soundul daca nu daruirea formatiei (si cum am mai spus mai sus soundul e facut de formatie cu sunetisti impreuna [Metallica si in ziua de azi are repetitie inainte de concert dupa 25 de ani aproape]).

Daca iau bani pt intalnirea cu fanii trebuie sa se duca sa se impuste si le dau eu arme (nu stiu de unde fac rost dar fac).

<{POST_SNAPBACK}>


Ai dreptate, ce puii mei au cantat pe gratis sa trebuiasca sa le sarut mana.Cred ca a fost cel mai mare pret pe bilet la vreun concert rock de pana acum.
Si decat sa vina tepari din astia mai bine lipsa.Pacat ca despre NW nu vazusem nimic live ca ziceam pass.
Oricum le doresc o cariera de succes in continuare pe MTV si in studio unde s-au afirmat si unde probabil ca ar fi bine sa ramana.
Iar asta ca au cerut bani la autografe habar nu aveam.Fara comentarii.

#45
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005
Eu nu am spus ca au cerut bani... dar a fost cu sigurantza prevazut in contract...  ca si la Therion... asta cu sigurantza a propus Aquarius asa cum  au facut si cu Therion... mai pe romaneshte.."veniti datzi autografe cantatzi iar voi sunteti platiti cu atat"

Probabil ca adevarul e undeva la mijloc... sa fie ei sanatoshi... cum am spus si mai devreme... speram altceva :(

Edited by radio3net, 07 October 2005 - 12:09.


#46
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
http://www.roadrunne...ewsitemID=43248

Sad. Daca tot ce scrie acolo e adevarat inseamna ca oricum asta era "the right thing" to do. Go Nightwish.
:punk:  :punk:  :punk:  :punk:  :punk:  :punk:

#47
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
...alta care s-a ajuns!  :death:
Restu` poate se lasa de slagare si se apuca de scris muzica!

#48
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Mai bine se concediau toti ca oricum sunt o formatie de kko.

#49
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005

 KLAMATH, on Oct 23 2005, 18:33, said:

http://www.roadrunne...ewsitemID=43248

Sad. Daca tot ce scrie acolo e adevarat inseamna ca oricum asta era "the right thing" to do. Go Nightwish.


E foarte adevarat ce scrie acolo.. a fost trimis un comunicat de presa pe -langa acea scrisoare deschisa fanilor- ... this is the end... dar totushi astept cu mare nerabdare noua "privighetoare Nightwish"... sa vedetzi caterinca :D :naughty:

#50
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Pai daca Liv si-a facut Leave's Eyes poate Tarja o sa-si faca Tarja's Eyes :lol:

PS: Mare pierdere :P

#51
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Nightwish nu o mai vrea pe Tarja

Trupa finlandeza Nightwish se desparte de solista Tarja Turunen, potrivit unei scrisori care a aparut pe site-ul formatiei, semnata de liderul acesteia, Tuomas Holopainen, transmite Mediafax. Tuomas i-a scris Tarjei o scrisoare deschisa in care o anunta ca membrii formatiei nu o mai doresc alaturi de ei.

Aceasta scrisoare a fost inmanata vocalistei vineri, dupa concertul din Helsinki, care a incheiat turneul Nightwish - "Once Upon a Tour". Tuomas a sustinut in scrisoare ca Tarja s-a concentrat mai mult pe afaceri decat pe muzica. "Suntem o formatie care a facut intotdeauna muzica din inima, datorita prieteniei si a muzicii in sine.

Satisfactia sufleteasca ar trebui intotdeauna sa fie mai importanta decat banii!", sustine Tuomas in scrisoare. "Din nefericire, pentru tine, afacerile, banii si lucruri care nu au nimic de-a face cu aceste emotii au devenit mult mai importante. Simti ca ti-ai sacrificat cariera muzicala si pe tine pentru Nightwish", a adaugat acesta.

De asemenea, membrii formatiei se declara deranjati si de lipsa de implicare a Tarjei atat in pregatirea albumelor si a concertelor, cat si in activitatile de rutina ale trupei. Conform scrisorii, formatia "Nightwish" va merge mai departe, insa cu o alta vocalista. "Chiar tu ai spus ca esti doar un "muzician invitat" in cadrul trupei.

Acum vizita ia sfarsit, iar noi vom continua "Nightwish" cu o noua vocalista. Suntem convinsi ca este o mare usurare pentru tine, ca si pentru noi. Ne-am simtit prost prea mult timp", a mai scris Tuomas.
Gardianul, 25 oct 2005

Edited by Allex, 25 October 2005 - 12:06.


#52
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
De fapt scrisoarea spune că NU au fost deranjați de lipsa ei de implicare.

„We were never bothered by the fact that you didn't participate in writing/arranging songs, you never in 9 years came to rehearse the songs with us before going to the studio.”

Anyway, dacă chiar și numai o parte din ce scrie în scrisoarea aia e adevărat și eu aș fi dat-o afară în șuturi.

#53
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
What the... :huh: [ http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/24.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
daca ce scrie acolo e adevarat, inseamna ca au mincat kkt ani de zile si nu sint cu nimic mai buni decit varza aia :smoke:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate