Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Nightwish

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
239 replies to this topic

#19
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Ce legatura are formatia cu acustica salii si instalatia de sunet ?

piesa in finlandeza cantata la un momentdat de Tarja a avut negativu pe banda... ceea ce nu mi se pare ok pt o trupa de calibrul lor
Asta a fost ca sa poata lua si baietzii pauza.

sepguy...n-au cerut ei xx $ pe bilet. Pretul biletului a fost atit de mare din cauza caliciei organizatorilor romani.

PS : Sala Polivalenta suje. La fel si acustica ei. :puke:

#20
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005
sala Polivalenta e cam cea mai buna de pe la noi pt concerte rock
Am vazut maiden, si Kreator.... nu exista termeni de comparatzie... poate Sala palatului e o sala improprie pt heavy metal... deshi sala de regula nu ar trebui sa fie o problema atat de mare intr-un concert de un asemenea "calibru"

Anul trecut am crezut ca Sala Palatului e de vina
acum am vazut ca de fapt organizatorii au 90% din vina... si asta pt ca ne-au dat ceea ce "meritam"  pt ca suntem romani. :cursing:

"va ajunge sa-i vedetzi ce mai trebuie sa-i si ascultatzi--- cumparatzi Cd-urile"-- cam asa au organizat concertul cei de la aquarius... din pacate...

Am vazut si ceva din Germania si totul se auzea clar si nu infundat ca la noi... chiar daca sunt in stare de ceva ,practic , finlandezii nu au fost lasatzi sa-si faca meseria.

Umila mea parere

Therion intr-adevar... THE BEST--- dupa Megadeth care a dat clasa din toate punctele de vedere... nu exista termeni de comparatzie

#21
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Sunetul depinde in cea mai mare masura de reglaje si improvizatii pentru diferite tipuri de incaperi. Nu exista sala cu acusitca perfecta, totul depinde de cat de capabili sunt sunetistii !
Am fost la desule concerte la Polivalenta si mi s-a parut ok fata de alte locatii!

PS Eu zic ca nu (numai) calicia organizatorilor romani a dictat pretul biletelor !

#22
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
ce tot îi dați cu calicia organizatorilor?? de unde știți voi că nu a crescut tariful trupei? asta e, au văzut că au succes, că-s solicitați, e firesc să ceară și ei mai mult.

#23
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Nu e totusi nimeni p-aici care sa fi fost la ambele conerte NW ? sa ne spuna cum s-a auzit la sala palatului fata de polivalenta ?

#24
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005

GregorSamsa, on Oct 2 2005, 22:14, said:

Nu e totusi nimeni p-aici care sa fi fost la ambele conerte NW ? sa ne spuna cum s-a auzit la sala palatului fata de polivalenta ?

<{POST_SNAPBACK}>



eu am fost la ambele si mi-am spus parerea mai sus

#25
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
Pana vineri seara aveam alta parere despre ei.Ce inseamna marketingul asta...
Oricum aveti dreptate formatie de MTV si nimic mai mult.Intre 2 videoclipuri cu negrii si 3 manele se incadreaza perfect.Mai schimba ritmul.
Iar treaba cu organizarea macane, eu refuzam sa cant daca eram asa o formatie "mare" ca ei si daca aveam sonorizarea in halul in care a fost. Trupele mari vin cu instalatia,sunetistii, echipa lor tocmai pt a fi siguri ca iese show.
Parerea mea ca atata pot ei in conditii de live.

Concluzie: una din cele mai proaste experiente de pana acum la un concert rock. Sunt curios sa aud aici parerea fanilor NW...daca mai exista macar unu' dupa concertul asta magnific.

#26
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Inca sunt fan NW si cred ca fac o muzica foarte buna dar acum ii privesc altfel si dupa ce am mai ascultat si alte trupe din aceeasi arie...ca Eternal Tears of sorrow, therion, dimmu borgir, moonspell, tristania, paradise lost, etc.

Edited by GregorSamsa, 03 October 2005 - 14:15.


#27
KLAMATH

KLAMATH

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 17.04.2002
Vaiiiiiiiiiii fratii mei cu plete-n vint cit da meseriasi sunteti !!! I-ati spart p-aia de la Nightwish cu criticile voastre mirobolante. Sunt sigur ca o sa se destrame formatia dupa concertul de la Polivalenta.

Ahem....deci...legat de "calicia" organizatorilor (fundatia Aquarius) si concertele. Biletul la NW anul trecut a fost 500 la Sala Palatului. A fost FULL. Therion a fost tot la sala Palatului si pretul biletelor a fost mai mare (si tot a fost FULL). Nu stiu ce va inchipuiti voi insa mie personal imi vine destul de greu ca NW "cer mai mult" decit Therion. Anul asta....au schimbat sala (polivalenta are o capacitate mai mare.....si n-a contat faptul ca polivalenta E MAI NASPA decit sala palatului) si au si marit pretul biletelor !!!  :death: Pe voi ce va face sa credeti ca trupetii au cerut mai mult decit anul trecut ?  Inflatia ?  :lol:  :lol:  

de unde știți voi că nu a crescut tariful trupei? asta e, au văzut că au succes, că-s solicitați, e firesc să ceară și ei mai mult.
De fapt mai solicitati erau anul trecut cind tocmai scosesera ONCE.  Asa ca ...album nou....world tour etc etc. Acum....un an mai tirziu....nici un album nou......

De asemenea....de ce pana caprei nu au avut trupa in deschidere ? In "tarile civilizate" de obicei in deschidere la NW e Sonata Arctica . La noi de ce n-au avut nici o formatie in deschidere nici anul trecut nici acum ?

Eu sunt fortat sa conchid ca e vorba de calicie.  Sa dam cit mai putin sa-i aducem si sa scoatem cit mai mult  :angry:

Legat de MTV 'n' stuff.......fratii mei mari iubitori de Jimi Hendrix....scutiti-ma cu aberatiile voastre. Daca miine vad Opeth pe MTV asta inseamna ca dintr-o data Opeth suje ?!

"eu refuzam sa cant daca eram asa o formatie "mare" ca ei si daca aveam sonorizarea in halul in care a fost. Trupele mari vin cu instalatia,sunetistii, echipa lor tocmai pt a fi siguri ca iese show."
Asta cu refuzam sa cint e in acceasi categorie cu marmota.  Tu stii ce e ala un CONTRACT ?  In a 2 rind NW nu e ATIT de mare incit in calabalicul lor sa intre instalatii, efecte pirotehnice si blonde nimfomane. Sorry .

"Sunt curios sa aud aici parerea fanilor NW...daca mai exista macar unu' dupa concertul asta magnific"
Nu mai exista nici un fan NW. Ne-am reprofilat toti pe Jimi Hendrix. Eu personal mi-am spus parerea in primul post.

Pe de cealalta parte.....wake up smucks. Sunteti in ROMANIA. Ziceti sarumina ca au inceput sa vina formatii bune si pe la noi. Vreti concerte pe stadion, efecte pirotehnice si instalatii potente de sunet ?!??? Duceti-va-n tarile civilizate.

@GregorSamsa : formatiile insirate acolo nu intra in aceeasi "arie" (sau oala pe romaneste) cu NW.

PS: Respect pt Hietalala, sandalele lui si sticla de vodca.


NW - Slaying the dreamer.

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cum ziceam eu mai demult, cel putin 9 din zece sunetisti merita un alt loc de munca.  :death:

Edited by AlexIP, 03 October 2005 - 15:43.


#29
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005
KLAMATH>>>>>>>>>>>>

Nu inteleg de fapt cu cine te certi... din ce vad, cam toata lumea are aceeashi parere, iar daca ai fi vazut concertul din Germania.. te-ai fi convins ca aceshti "monstri sacri" de la Nightwish pot mult mai multe, exceptie Emppu,  dar nu li s-a oferit ocazia pt ca ar fi fost costuri mult prea ridicate. Nu tre sa fii doctor docent ca sa-ti dai seama ca sonorizarea nu a existat, si nici macar inginerii de la lumini nu si-au facut pe deplin datoria.. vb doar din experientza.

Ai dreptate... tre sa ne multumim si cu atat, "Aquarius" a facut super treaba... Therion si Nightwish... nu e putzin lucru(pt Romania) intr-un singur an. Insa nu a contat absolut deloc opinia spectatorilor. Cine-i fan nightwish s-a multumit sa-i vada cantand live.. contactul vizual depasheshte orice ascultare de Cd.. si asa este normal.

pe de alta parte... avetzi idee de ce nu ne viziteaza Manowar sau Judas Priest?... am sa va spun si asta daca vretzi.... data viitoare

Sa speram ca ne vor rezerva si alte surprize pe viitor.. si poate asa vom fi vizitati mai des si de alte formatzii.

Edited by radio3net, 03 October 2005 - 17:56.


#30
santorini

santorini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 21.07.2005

vand`branza, on Sep 23 2005, 14:56, said:

super scump. as fi venit, dar nu am de gand sa dau 125RON pe bilet  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


nici eu. am vazut placatele cu Nightwish cand am fost in Bucuresti acum cateva saptamani si era si fan Nightwish unu' cu care am calatorit. dar mi se pare cam scump biletul...

#31
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Klamath, cand vad fotografia aia ma ia un fior pe sira spinari... :death:

Iti dau dreptate in ce spui, ca zici bine tu acolo.  :peacefingers: Are dreptate omu...
Dar una peste alta mie mi s-a parut ca NW nu prea a avut chef sa cante in seara aia la bucuresti in fata unei sali cu multe locuri goale... din ce cauze.. e treaba altora.

Crezi ca therion vine cu propriile instalatii de sonorizare ?

Si da, cred ca NW a cerut mai multi bani decat therion. notorietatea NW e mult mai mare. Gandeste-te ca tocmai au avut un concert in care le-au cantat in deschidere.. ghici cine ? exact greii greilor - Paradise Lost !

#32
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

GregorSamsa, on Oct 3 2005, 21:14, said:

Klamath, cand vad fotografia aia ma ia un fior pe sira spinari... :death:

Iti dau dreptate in ce spui, ca zici bine tu acolo.  :peacefingers: Are dreptate omu...
Dar una peste alta mie mi s-a parut ca NW nu prea a avut chef sa cante in seara aia la bucuresti in fata unei sali cu multe locuri goale... din ce cauze.. e treaba altora.

Crezi ca therion vine cu propriile instalatii de sonorizare ?

Si da, cred ca NW a cerut mai multi bani decat therion. notorietatea NW e mult mai mare. Gandeste-te ca tocmai au avut un concert in care le-au cantat in deschidere.. ghici cine ? exact greii greilor - Paradise Lost !

<{POST_SNAPBACK}>


Ce înseamnă comercialitatea și succesul. Poate ar fi fost normal ca Nightwish să cânte în deschidere la Paradise Lost și nu viceversa. Și când te gândești că un bilet la Nightwish e 125 de lei și unul la Paradise Lost 50 de lei.

#33
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
....desi sunetul intradevar nu a fost de cea mai buna calitate, parerea mea e ca prestatia trupei a fost EXCELENTA!!!! ...Tarja dansand pe scena...mmm....a meritat toti banii,pana si noaptea petrecuta prin jegul ala de bucuresti

NW e printre putinele formatii putinele formatii "de pe val " care au venit in ro....ar trebui sa fie multumita lumea.... m-am cam saturat de formatii care mai de care mai "obosite" care vin prin ro

#34
ScottishTerrier

ScottishTerrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 13.02.2005
@klamath
Tu stii ce e ala un CONTRACT ?

Cred ca cineva aici nu prea a respectat clauzele acestui "CONTRACT". Si sigur nu am fost noi, prostii care am platit 85 RON pe bilet.

Vreti concerte pe stadion, efecte pirotehnice si instalatii potente de sunet ?!??? Duceti-va-n tarile civilizate.

Metallica 99 - Lia Manoliu - se poate nu?

De asemenea....de ce pana caprei nu au avut trupa in deschidere ? In "tarile civilizate" de obicei in deschidere la NW e Sonata Arctica . La noi de ce n-au avut nici o formatie in deschidere nici anul trecut nici acum ?

Pt ca si-au batut joc de noi.

Si acum sincer spune-mi ca nu-ti pare rau dupa banii aruncati pe NW...

#35
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Dep Purple, Page & Plant, Vai....excelenti, si daca imi amintesc bine tot la Sala Polivalenta.
Sa se fi stricat acustica intre timp, sau sa fii fost prea slaba pentru greii NW ? Ne pare rau...n-am avut un Royal Albert Hall construit special pentru pretentiile lor  :death:

PS Acum doi ani, la Sziget, Testament a cantat pe o sonorizare DE TOT CACATUL (a cazut de 2 ori si se auzea INFECT); cu toate astea, oamenii s-au chinuit din rasputeri incercand sa intretina atmosfera cum puteau si sa mascheze, ca sa nu dezamageasca; mai aveau putin si se apucau ei sa faca reglaje; Asta inseamna sa fii formatie adevarata!

Abia astept expirati ca Paradise Lost decat formatii "pe val" ca NW  :notangel:

#36
radio3net

radio3net

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.10.2005

ScottishTerrier, on Oct 4 2005, 08:47, said:

@klamath
Tu stii ce e ala un CONTRACT ?

Cred ca cineva aici nu prea a respectat clauzele acestui "CONTRACT". Si sigur nu am fost noi, prostii care am platit 85 RON pe bilet.

Vreti concerte pe stadion, efecte pirotehnice si instalatii potente de sunet ?!??? Duceti-va-n tarile civilizate.

Metallica 99 - Lia Manoliu - se poate nu?

De asemenea....de ce pana caprei nu au avut trupa in deschidere ? In "tarile civilizate" de obicei in deschidere la NW e Sonata Arctica . La noi de ce n-au avut nici o formatie in deschidere nici anul trecut nici acum ?

Pt ca si-au batut joc de noi.

Si acum sincer spune-mi ca nu-ti pare rau dupa banii aruncati pe NW...

<{POST_SNAPBACK}>



Scuza-ma.. dar tu compari cota Metallica cu cota Nightwish?.. nu exista termeni de comparatie. Crezi ca Metallica ar fi cantat la Sala Palatului?
Cota fiecarei formatie este primul criteriu... restul e discutabil... de acolo vin si sponsorii, dar e un subiect mult prea lung si discutabil. daca sunt eu bine informat..  la aceasta ora ..Metallica are inca cea mai mare cota (de rock e vb) insa e posibil sa gresesc. Nightwish nu ar umple un stadion ca Lia Manoliu nici daca ar fi gratis intrarea... garantez asta. Metallica a facut-o si daca revin in Romania .. s-ar repeta istoria garantat... Undeva sub Metallica se afla si Manowar... nu cu mult... dar din pacate tocmai datorita cotei scazute nu vin in Romania(mai sunt si alte motive cum ar fi sonorizarea)... iar astea sunt informatii mai mult decat oficiale.. stiu ce vb.

Sa ne vedem lungul nasului... sa zicem mersi ca au inceput sa apara formatzii si pe la noi... in '96 cred ca mi-as fi vandut casa(exagerz putzin) sa vad Therion live... vremea lor a cam trecut si anul asta i-am vazut.. in alta componentza dar i-am ascultat Live.

Intr-un contract sunt stipulate clar nishte clauze... nimic nu se face gratis... in cazul Nightwish de anul acesta imi pot da si eu cu parerea... timpul costa bani.. probabil ca in contract a fost stipulata si o clauza precum "intalnirea cu 200 de fani norocosi" nu stiu pe ce criterii au fost ei aleshi dar dupa conferintza de presa nu erau 200, cred ca erau vreo 500 adunatzi la intrarea in Polivalenta, multi au ramas pe afara, dar cu sigurantza au intrat mai multi  decat era prevazut adik  200 :naughty: -- ei bine.. asta ma duce din nou cu gandul la acea sonorizare... asa a fost gandita--- ca imagine, contact vizual, cred ca multi ar fi preferat sa nici nu mai cante nightwish dar sa-i intalneasca personal fie si pt 1 min... de ce spun asta? pt  ca astia sunt fani nightwish ;)--- eventual in timp ce se dadeau autografele se mai canta cate un The Kinslayer(pe Cd fireste)  :D  si toata lumea era fericita.


referitor la trupa(trupe) in deschidere, am mai spus in comentariile de zilele trecute... e foarte simplu... o trupa in + inseamna alte cheltuieli... si ia ganditzi-va putzin(asta-i ca o paranteza).. daca acele trupe din deschidere evoluau mai bine decat Nightwish? daca stau putzin sa ma gandesc nici nu ar fi fost greu :P

se putea intampla ca in '95 in prima seara Skip Rock ; au cantat o groaza de trupe in desckidere iar cand a aparut Kreator(mari vedete) s-a golit sala.. daca mai erau 300 de prsoane e mult. Ce-i drept... la Iron Maiden(a 2-a zi) nu puteai arunca un ac.

oricum eu tzin sa multumesc fundatiei Aquarius ca ni i-a adus... fie si asa.. cu bilete scumpe si sonorizare proasta... poate mai aude lumea de noi si ne trezim si cu Manowar ;) :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate