Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ce NU mi-a placut in Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Oare de ce trebuie sa despicam noi firul in patru in vacanta si dupa vacanta ?
Cei care comenteaza cate si mai cate nimicuri nesemnificative ati vazut vreodata cum arata discutiile de pe un forum de calatorii strain ?

Pentru toti cei care bat cimpii aiurea, cel putin pe acest topic: ar trebui sa cititi si sa recititi de multe ori acest mesaj. Intrati pe un forum in cautarea unor informatii utile, nu a unor balacareli sterile. Atunci respectati asta si nu contribuiti la aspectul degradant pe care il poate aduce o izbucnire de orgoliu anonim pe net.

Multumesc, atupi!

Edited by Greuceanu, 22 August 2011 - 18:59.


#38
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postdmx85, on 9th August 2011, 18:55, said:

niciodata n-am putut sa inteleg fascinatia romanilor pt litoralu' bulgaresc
Nu cred ca e mare fascinatie. Distanta mica de parcurs pentru niste servicii clar superioare raportat la pret/calitate fata de jegul romanesc il face atractiv. Evident ca nu e un litoral de nota 10, nici al grecilor nu e (bine, acolo notarea o putem imparti intre 2-d'alde Halchidichi si 9-d'alde Corfu, Lefkada, Zakintos etc.) dar e mult superior mizeriei grotesti in care se scalda litoralul nostru. Un litoral de nota 10 te saraceste lejer de cateva mii de euro.

Edited by daddy, 09 August 2011 - 19:11.


#39
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010

View Postdmx85, on 9th August 2011, 18:55, said:

niciodata n-am putut sa inteleg fascinatia romanilor pt litoralu' bulgaresc

Fara sa spun ca am fost "fascinata"de litoralul bulgaresc, hai sa punctez de ce m-as duce tot acolo:

1.Pana sa intru in "aceeasi' mare neagra,( dar care de ce oare  mi s-o fi parut mai curata? ...ca or fi plase in larg care sa opreasca algele...sau ca bulgarii astia cu sistemul lor de indopat turistii nu le mai dau motiv acestora sa vina napolitane, iaurturi, seminte, gogosi, bere, sucuri... toate ambalate... ca sa isi lase toti gunoaiele acolo...)...am calcat pe nisip curat, fara chistoace de tigari, fara coji de seminte, fara coceni de porumb, fara samburi de piersica! Plictisitor de curat as spune!
2.Cand stateam cu burta la soare auzeam chiar  marea...chiar ciudat, nu...nu tu o muzica, o invitatie la spectacol...la poze cu maimuta...
3.Nu mi-a fost dor de tigancile care iti bagau nisip in ochi.
4.Cand a plouat am plecat de pe plaja din Sunny Beach (= echivalentul Costinestiului nostru) in Nessebar.
Daca ar fi plouat in Costinesti m-as fi dus....unde?

Daca sunt off-topic, scuze...am incercat sa raspund la intrebarea de mai sus.

Si evident ca e aproape si ieftin, si evident ca am evitat Albena si Varna!

Edited by shefa, 09 August 2011 - 19:13.


#40
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,263
  • Înscris: 06.01.2009
nu contest ca e mai ok ca la noi, insa daca tot faci efortu' de a mai merge cateva sute de km in plus, de ce sa nu te duci pana in Grecia? Acolo ai alta mare, alte peisaje si nici acolo nu-s preturi exorbitante.

Recunosc ca nu am fost in celebrele statiuni bulgaresti sunny beach sau golden sands, insa nici nu sunt prea dornic sa o fac. Singura experienta recenta cu Bulgaria a fost cand am fost la un resort undeva pe langa varna. Era un complex nou, hotel cu piscina si restaurant. Avea si o gradina de tot felu' de plante, arata frumos, patronii erau foarte ospitalieri, ne-au pus pe masa si o branza din partea casei, insa ospatarii au fost cei mai retardati ospatari pe care i-am intalnit in toata viata mea (si am avut de-a face cu extrem de multi). Servire mai proasta ca acolo nu am intalnit. Pana si un individ care n-are nicio treaba cu meseria asta mai are 2-3 notiuni de bun simt pe care le-ar fi aplicat.

Despre bulgaria am auzit atatea pareri contradictorii incat nici nu stii ce sa mai crezi. Masini furate, servicii de o calitate indoielnica, preturi mari (in golden sands), mancare proasta, oameni batuti in cap care nu vorbesc nicio limba de circulatie internationala, politisti spagari, infractori deghizati in politisti si cate si mai cate. Personal prefer sa ma urc in masina si in 3 ore sa fiu pe plaja aici la noi, la Manelarica decat sa bat inca cateva sute de km ca sa vad aceeasi mare, doar ca e hotelu' mai nou si preturile un pic mai mici la cazare. Oricum nu cred ca faci economii daca iti petreci sejuru' in bulgaria si nu la noi.

O sa trec si io prin bulgaria anu' asta, da' in drum spre greci doar. Nici n-am de gand sa opresc, poate doar sa fac pipi. In rest, ma duc glont. O sa imi ascund banii bine, in caz ca suntem jefuiti, paguba sa fie diminuata.

#41
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdmx85, on 10th August 2011, 09:33, said:

nu contest ca e mai ok ca la noi, insa daca tot faci efortu' de a mai merge cateva sute de km in plus, de ce sa nu te duci pana in Grecia? Acolo ai alta mare, alte peisaje si nici acolo nu-s preturi exorbitante.

Recunosc ca nu am fost in celebrele statiuni bulgaresti sunny beach sau golden sands, insa nici nu sunt prea dornic sa o fac. Singura experienta recenta cu Bulgaria a fost cand am fost la un resort undeva pe langa varna. Era un complex nou, hotel cu piscina si restaurant. Avea si o gradina de tot felu' de plante, arata frumos, patronii erau foarte ospitalieri, ne-au pus pe masa si o branza din partea casei, insa ospatarii au fost cei mai retardati ospatari pe care i-am intalnit in toata viata mea (si am avut de-a face cu extrem de multi). Servire mai proasta ca acolo nu am intalnit. Pana si un individ care n-are nicio treaba cu meseria asta mai are 2-3 notiuni de bun simt pe care le-ar fi aplicat.

Despre bulgaria am auzit atatea pareri contradictorii incat nici nu stii ce sa mai crezi. Masini furate, servicii de o calitate indoielnica, preturi mari (in golden sands), mancare proasta, oameni batuti in cap care nu vorbesc nicio limba de circulatie internationala, politisti spagari, infractori deghizati in politisti si cate si mai cate. Personal prefer sa ma urc in masina si in 3 ore sa fiu pe plaja aici la noi, la Manelarica decat sa bat inca cateva sute de km ca sa vad aceeasi mare, doar ca e hotelu' mai nou si preturile un pic mai mici la cazare. Oricum nu cred ca faci economii daca iti petreci sejuru' in bulgaria si nu la noi.

O sa trec si io prin bulgaria anu' asta, da' in drum spre greci doar. Nici n-am de gand sa opresc, poate doar sa fac pipi. In rest, ma duc glont. O sa imi ascund banii bine, in caz ca suntem jefuiti, paguba sa fie diminuata.





1. Pentru a ajunge in Bulgaria NU mergi cateva sute de kilometri in plus.
Este vorba de 270 km (Bucuresti-Varna), 32o km (Bucuresti-Burgas)... asa ca, merita sa mergi in BG!
Macar din acest punct de vedere, pentru ca de la Bucuresti la Constanta, pe circa 231 km mergi cel putin 4 ore, pe o aglomeratie de te aduce in pragul nebuniei!
2. Daca ai avut probleme cu ospatarii, chiar nu te inteleg de ce nu i-ai reclamat sefilor lor???
3. Ca sa ai pretentii de la un ospatar din BG sa iti vorbeasca intr-o limba de circulatie internationala, ar trebui sa spui cam cati ospatari de pe litoralul nostru pot vorbi in limba lui Voltaire, sau a lui Shakespeare???
4. Masini se fura si in RO, nu doar in BG.
5. Mancarea? Esti printre foarte putinii care au afirmat ca mancarea este proasta.
6. Politistii sunt spagari si la noi, sau si in alte tari foste comuniste, cand e vorba de turistii straini, care nici nu vorbesc limba politistilor....
7. De infractori deghizati in politisti nu am auzit cam de mult....

Daca nu iti place, te poti multumi cu manelismul, tigania, aglomeratia din RO!
Mai ales ca nici nu trebuie sa vorbesti decat in limba lui....Caragiale! :thumbup:

#42
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,338
  • Înscris: 14.06.2006
O afirmatie corecta.

View Postdmx85, on 10th August 2011, 09:33, said:

Despre bulgaria am auzit atatea pareri contradictorii incat nici nu stii ce sa mai crezi. Masini furate, servicii de o calitate indoielnica, preturi mari (in golden sands), mancare proasta, oameni batuti in cap care nu vorbesc nicio limba de circulatie internationala, politisti spagari, infractori deghizati in politisti si cate si mai cate.


#43
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,263
  • Înscris: 06.01.2009

View Postcopjob2000, on 10th August 2011, 10:16, said:

1. Pentru a ajunge in Bulgaria NU mergi cateva sute de kilometri in plus.
Este vorba de 270 km (Bucuresti-Varna), 32o km (Bucuresti-Burgas)... asa ca, merita sa mergi in BG!
Macar din acest punct de vedere, pentru ca de la Bucuresti la Constanta, pe circa 231 km mergi cel putin 4 ore, pe o aglomeratie de te aduce in pragul nebuniei!
2. Daca ai avut probleme cu ospatarii, chiar nu te inteleg de ce nu i-ai reclamat sefilor lor???
3. Ca sa ai pretentii de la un ospatar din BG sa iti vorbeasca intr-o limba de circulatie internationala, ar trebui sa spui cam cati ospatari de pe litoralul nostru pot vorbi in limba lui Voltaire, sau a lui Shakespeare???
4. Masini se fura si in RO, nu doar in BG.
5. Mancarea? Esti printre foarte putinii care au afirmat ca mancarea este proasta.
6. Politistii sunt spagari si la noi, sau si in alte tari foste comuniste, cand e vorba de turistii straini, care nici nu vorbesc limba politistilor....
7. De infractori deghizati in politisti nu am auzit cam de mult....

1. De parca la Ruse nu stai o gramada. In plus, spre CT nu e decat o portiune de 20-30 km de drum aglomerat, in rest mergi glont, deci nu se compara ca timp. La bulgari nu mergi decat pe o mica portiune de autostrada, din ce vad pe google maps.
2.crezi ca aia nu stiau ce au in ograda? Daca de fata cu ei se stransesera mormanele de farfurii de la felurile anterioare si de la gustari si nu aveau nici cel mai mic gand sa le ia de acolo. In general cand vad un ospatar mai idiot nu ma pun la mintea lui. Ce rost are sa imi stric dispozitia din cauza unui idiot? Prefer sa il ignor, insa nu pot sa nu constat anumite lucruri, mai ales ca in domeniul restaurantelor sunt in tema.
3. la noi pana si ciorile mai rup cateva cuvinte/expresii in engleza
4. Nu cu frecventa cu care se fura la ei. La bulgari crima organizata e la un cu totu' alt nivel fata de cea de pe la noi.
5. Mancarea a fost buna unde am mancat io acolo, insa am un prietenc are tocma' s-a intors din golden sands si mi-a spus ca ajunsese sa manane la mcdonalds ca pe unde manca nu ii placea. E adevarat ca tipu' e mai pretentios din fire, insa totusi...
6. Experientele mele cu politistii de circulatie de la noi mi-au demonstrat exact contrariul cliseului. S-a intamplat de multe ori sa ma ierte de amenda sau sa imi dea o pedeapsa mai mica in urma rugamintilor/vrajelilor mele, insa niciunu' nu mi-a acceptat spaga cand am vrut sa-i recompensez bunavointa. Oi fi avut io noroc mereu? Nu cred totusi...
7. nu stiu, asa se zice. Oricum o sa fiu foarte precaut cand tranzitez tara asta


View Postcopjob2000, on 10th August 2011, 10:16, said:

Daca nu iti place, te poti multumi cu manelismul, tigania, aglomeratia din RO!
Mai ales ca nici nu trebuie sa vorbesti decat in limba lui....Caragiale!

Crede-ma, nu-i o problema pt mine sa vorbesc in alta limba, pt ca pe langa limba lu' Caragiale, mai vorbesc foarte bine si limba lu' Shakespeare, si ma mai descurc onorabil si in limba lu' Kant si in limba lu' Voltaire si in limba lu' Cervantes. Deci in total ma pot intelege cu un om in 5 (cinci) limbi diferite.

Oricum, fiecare cu ideile lui, da' io unu' nu cred ca voi merge vreodata in Bulgaria sa imi fac concediul. Cine vrea acolo, sa fie sanatos si sa se bucure de el cat mai mult.

#44
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postdmx85, on 10th August 2011, 00:56, said:

La bulgari nu mergi decat pe o mica portiune de autostrada, din ce vad pe google maps.
Pai si la resortul de langa Varna cum ai ajuns?

#45
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,263
  • Înscris: 06.01.2009
pe la Vama Veche ca am plecat din Mangalia atunci

#46
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Nu uitati ca atunci cand evaluati o destinatie trebuie sa luati in calcul si timpul alocat acelei deplasari.
Pentru mine de exemplu Bulgaria este o alternativa la weekendurile petrecute pe litoralul romanesc.
Bineanteles ca daca ai alocata o saptamana sau mai mult exista destinatii mult mai frumoase decat BG.

#47
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Experienta mea in Bulgaria se rezuma la drumurul spre turcia si Bachik-ul + Capul Kaliakra, asa ca doar la ce am vazut personal am sa ma refer!
- drumuri execrabile in marea lor majoritate
- o tentativa de plaja la balchik
- indicatoare in bulgara, cele cu litere latine destul de putine(pentru mine care stiu alfabetul nu este o problema, dar pentru ceilalti a fost)
- limitatoare de viteza inexplicabile, nu inteleg de ce pe un drum drept si relativ bunut ai 30-40 viteza maxima :confuzzled:
- din cauza realizarii defectuoase a hartilor pt GPS, imi arata ca eram undeva pe un mare lac, desi eu eram bine merci pe drum, si nu era nici macar vreun rau prin preajma

Ce mi-a placut, am scris la topicul aferent cand m-am intors!
  
Cat despre faptul ca bulgarii stiu sa faca turism, haideti sa fim corecti, nu fac ei turism, nemtii fac turism!Ca ale lor sunt marea majoritate a hotelurilor de pe litoral si din statiunile de ski!
Ei au fost 5 min mai destepti si le-au vandut nemtilor, bravo lor pentru asta!

#48
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Mie nu mi-au placut marea, mancarea si romanii.
Daca in primele 2 cazuri m-am mai descurcat (aveau o gramada de piscine iar mancarea, desi proasta, macar era diversificata), cu al treilea mai greu.

#49
shefa

shefa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2010
- mie nu mi-a placut ca dimineata la 7 era pustiu pe plaja, si abia pe la 8 jumate incepeau sa vina oamenii la plaja, printre ei erau si unii care veneau cu 3-4 pahare de  suc si obligatoriu si cu 3-4 pahare de bere...trebuia sa ma mut un pic mai departe, ca sa nu aud cuvinte precum cacat, mars, sictir....
- mie nu mi-a placut ca la 36 de euro camera nu mi-a dat acelasi mic dejun pe care l-au oferit austriecii la 66 de euro camera.

#50
bomkid

bomkid

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2011

View Postkr0k0dilu, on 11th August 2011, 19:32, said:

Mie nu mi-au placut marea, mancarea si romanii.
Daca in primele 2 cazuri m-am mai descurcat (aveau o gramada de piscine iar mancarea, desi proasta, macar era diversificata), cu al treilea mai greu.

                        

Sa nu-ti fie cu" banat ",
Pe tine cum te-ai suportat?

#51
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
No acuma nu incerca sa ma invinuiesti pe mine pentru faptul ca tie iti place sa te simti vizat.
Din moment ce romanii s-au dovedit a fi cei mai nesimtiti, ce vroiai, sa arunc pisica peste gard cu mult patriotism?

#52
Pithos

Pithos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 29.07.2011
Multumesc Moderatorului! Prietenii stiu de ce.. :kisstogether:

#53
bomkid

bomkid

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2011

View Postkr0k0dilu, on 11th August 2011, 20:32, said:

No acuma nu incerca sa ma invinuiesti pe mine pentru faptul ca tie iti place sa te simti vizat.
Din moment ce romanii s-au dovedit a fi cei mai nesimtiti, ce vroiai, sa arunc pisica peste gard cu mult patriotism?


Chiar toti? Nu cred!Am mai spus-o odata,nu generalizati.Din ce ai scris eu inteleg ca tu ai fost MAICA TEREZA,iar ceilalti romani Scaraoschi si fratii lui.

#54
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Ce nu mi-a placut in Bulgaria?Nu stiu daca se pune,dar pe la jumatatea concediului cel mic a facut o toxiinfectie de la mancarea hotelului unde eram cazati.A fost bine pana in momentul ala,dupa...m-a dat peste cap!A trebuit sa chem doctorul hotelului,un indian,care l-a pus la perfuzie.Daca nu aveam asigurare de sanatate cine stie cat ne mai costa.In rest nu am avut alte probleme,politie nu am intalnit decat la intors,aproape de Ruse.GPS-ul m-a dus exact in fata hotelului,iar vignieta am luat din vama bulgara.Ne-am considerat norocosi,pana cand ala micu' s-a imbolnavit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate