Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Noul MacBook Air, Mac Mini, si Lion!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
Acum 5 minute, Apple a lansat noile MacBook Air, noul Mac Mini si Lion.

Incepem cu Air-ul. Am ramas asa:  :w00t:  :surprise: cand am vazut configuratia Air-ului.

Voi scrie despre cel de 13 inch, specificatiile celui de 11 sunt aici

  • 1.7GHz dual-core Intel Core i5 with 3MB shared L3 cache (Se poate upgrada la i7 1.8 GHz  :coolspeak: )
  • Backlit Keyboard (In sfarsit)
  • 4GB of 1333MHz DDR3 onboard memory
  • Intel HD Graphics 3000 processor with 384MB of DDR3 SDRAM shared with main memory
  • Thunderbolt! AKA Light Peak, conector la 10GB/s (poate fi folosit si pentru display extern)
  • 128GB flash storage / 256GB flash storage
  • 2 USB
  • 1 SD Card slot

Pretul incepe de la 1299$ (la cel de 13) si 999$ (la cel de 11)

Si toate astea intr-un Laptop subtire de 0.3cm (in spate ajunge la 1.7 cm)

Nu mai ajunge NIMENI la asemenea performate intr-un laptop asa subtire :D Take this competition!

Mai e si Mini-ul nou, cu i5 si i7, si thunderbolt. Configuratiile sunt aici

Si Lion, puteti gasi topicul facut de mine (unde am scris ce aduce nou, etc) aici


Pareeeri?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate am vazut a renuntat la MacBook. Raman dor MacBook Air si Pro.

#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
fitos si scump.

#4
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

View Posteiffel, on 20th July 2011, 15:48, said:

Din cate am vazut a renuntat la MacBook. Raman dor MacBook Air si Pro.

Asa e

View Postdoctorwho, on 20th July 2011, 15:49, said:

fitos si scump.

Huh? De ce fitos? E ultra-subtire si ultra-puternic :D si 999$ e scump?

Edited by andreigherghe, 20 July 2011 - 16:49.


#5
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
subtire - da.
insa pentru ce performanta ofera e cam scump.

Edited by doctorwho, 20 July 2011 - 16:50.


#6
korky97

korky97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 22.04.2010

View Postdoctorwho, on 20th July 2011, 16:49, said:

fitos si scump.

+1.
Recunosc că este foarte subțire (nu prea înțeleg ce văd oamenii prin acest lucru), dar e foarte scump pentru performanțele oferite. În America se vinde cu 999$, dar în România va depăși 1200$ mai mult ca sigur. Și nu văd ceva "ultra-puternic" cu 1,8 GHz

Edited by korky97, 20 July 2011 - 16:56.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In vest e anuntat 1149 eur ala de 11 inch si 128GB SSD / 4GB RAM (care e minimul la care ne uitam in ziua de azi, e ridicol sa-ti iei calculator scump cu 2GB RAM mai ales ca nu m-as baga sa-l fac bucati de nou ca sa-l upgradez).
Sincer ar putea sa mai invete si alti producatori, nu neaparat sa puna super-procesoare si nu neaparat sa faca laptopurile atit de subtiri dar totusi macar sa nu le mai faca asa butucanoase ca in multe cazuri se poate.
Per total suna tentant si probabil iti poti face treaba cu el f bine dar nu m-as baga la pret, lipsa 3G si port ethernet (stiu ca exista adaptoare daca e ridicol sa te cauti prin geanta mereu cind ai nevoie de internet si la un laptop facut asa de portabil in mod sigur mai devreme sau mai tirziu o sa lovesti de ceva stick-ul de 3G daca te plimbi cu el infipt in laptop.

#8
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
E mai slab decit ultraportabilul meu Asus si mult mai scump. Problema Apple e un raport pret/performanta jenant. Am cochetat acum citeva luni cu ideea de a-mi lua un Air dar am renuntat. Nu am bani de aruncat pe ceva pt ca e SUBTIRE.
Totusi, sa ne gindim, in banii aia orice alt laptop e mult mai puternic. Si au aparut si vor aparea in curind ultraportabile care vor lua fata Apple.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Care e exact modelul ala de Asus ca sint chiar curios? De obicei ultraportabilele sint cu mult sub i5 si doar cele cu atoame si baterii bulbucate au 5h+ baterie.

#10
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Lipsa unei mufe Ethernet la banii astia mi se pare pur si simplu de neacceptat! Serios acum, cat spatiu in plus ocupa si o mufa RJ45? In rest, arata bine, dar e prea scump pentru ce dotari are.

#11
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Apare in cateva luni si gama UX de la Asus si sa vedeti atunci performanta in form-factor super slim.

#12
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
"Și nu văd ceva "ultra-puternic" cu 1,8 GHz "

E arhitectura Sandy Bridge, i7. Deci ESTE puternic ^_^

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, de aia vreau si eu sa vad ultraportabilul de la Asus mai tare si mult mai ieftin. Nu ca nu s-ar gasi scule mai ieftine decit cele Apple, doamne fereste, dar mai puternic am impresia ca implica (mult) mai greu si eventual baterie de doua ore.

#14
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011

View Postandreigherghe, on 23rd July 2011, 01:42, said:

"Și nu văd ceva "ultra-puternic" cu 1,8 GHz "

E arhitectura Sandy Bridge, i7. Deci ESTE puternic ^_^


Tu parcă spuneai ULTRA-PUTERNIC. Totuși, mi-ar fi cam rușinică să spun că am un laptop cu 1,8 GHz, poate fi și Ivy Bridge, k tot sună cam rușinos, mai ales la prețul la care o să apară!

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pune mina pe oricare laptop curent de la Apple si spune-mi dupa aia ca ti-e rusine cu el si mai discutam...
Nu sint fan Apple si fac misto de fiecare data cind vreun prieten mai da in vreo limitare dar aici cu performanta chiar n-ai nimerit-o. Cauta un laptop de 1kg si foarte putin cu baterie (reala, cu wifi) de 5-7h si o sa vezi ca gasesti numai atoame cu performante de nivelul anului 2001. Daca vrei si display de 11-13 inch cred ca optiunile sint foarte limitate (daca or fi, eu nu am gasit nimic) si probabil ajungem la preturi similare.
Argumentul poate sa fie cel mult "nu-mi trebuie asa puternic", asta ca mi-e rusine ca e prea lent e o aberatie, pe felia lui probabil e in top.

#16
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Sa nu ne dam cu parerea degeaba pana nu apare seria de la Asus. Pana si Intel isi doreste ca gama aceasta "ultra-portable" sa fie de succes, asa ca nu vad de ce ar lansa niste laptop-uri anemice, cu baterii minuscule.

#17
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Laptopul meu e Asus U36J cu cititor de amprente. 1,6 Kg, baterie lejer 6 ore, procesor i5. Da, noile Apple care vor aparea au i5 cu Sandy Bridge, dar la ce pret? Aici e problema. Sa ai un Air doar pt ca e Apple si arata super nu mi se pare o afacere prea buna.

#18
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007
"Da, noile Apple care vor aparea"
"mai ales la prețul la care o să apară!"

Oameni buni, a aparut deja :D Deaia am facut topic-ul

Si pretul e 999$ . Mult? :roflmao:

Apropo, Sandy-bridge-ul din Air este mai PUTERNIC decat un MacBook Pro quad-core 2.67 de anul trecut, care e de 2-3 ori mai scump  :bigwhitegrin: [ http://images.macrumors.com/article-new/2011/07/macbook_air_2011_geekbench.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si pe langa asta, nu e numai hardware-ul, e si Mac OS X-ul ^_^ Si Lion intrece Windows 7 :)
O chestie interesanta, e ca au integrat o functionalitate noua in EFI (EFI = o versiune mai avansata a BIOS-ului) care daca nu ai sistemul de operare pe hard, il descarca singur de la serverele Apple (prin Wi-Fi), il instaleaza, si gata :D

Edited by andreigherghe, 24 July 2011 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate