Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Prindere suport rotativ de perete pentru boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
M-am procopsit cu un sistem format din doua bucati pentru prinderea/agatarea/fixarea boxelor pe perete.

Practic sunt doua placute (din plastic) articulate intre ele, astfel incat boxa sa se poata roti stanga-dreapta (in plan orizontal, aproape de 180 de grade), dar si sus-jos (in plan vertical unghiul fiind insa mult mai mic). Prinderea se face, atat in perete cat si in boxa, cu holsuruburi!

Uitandu-ma prin magazine, am vazut ca exista anumite incinte acustice care au deja in spate (deci cumva din fabricatie) doar un locas de prindere pe perete (cumva ca la ceasurile de perete). Altele nu. Mie insa imi trebuie doua astfel de gauri.

Pe spatele, cele doua boxe de la combina mea audio nu nici macar o gaura. Acum vine intrebarea: cum sa fac totusi prinderea? Este indicat sa gauresc capacul din spate (care pare lemn (placaj?))? Risc sa "stric" cumva biza (performanta ei)? Ma gandeam si la un alt sistem de prindere: cu banda dublu adeziva cumva. Boxa in sine nu este foarte mare si nici foarte grea. Ma gandesc insa ca in timp sa nu se dezlipeasca si sa cada (poate de la lipiciul prost, de la caldura, de la trepidatii etc).

Multumesc.

Edited by colombo2003, 20 June 2011 - 14:20.


#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
gaureste fara frica. cu dublu adeziv o sa cada f repede. cel mai bine este sa infiletezi direct, fara sa dai gaura inainte ca sa nu iti curga rumegus in boxa. poti sa pui niste holzuri subtiri ca sa poti sa le bagi usor.
este important ca boxele sa nu aiba portul de bass in spate. stii tu, de gaura aia. daca au nu se pun pe perete.

Edited by undercoverbrother, 20 June 2011 - 14:57.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,467
  • Înscris: 08.12.2006

 colombo2003, on 20th June 2011, 15:19, said:

Acum vine intrebarea: cum sa fac totusi prinderea?
Cu holzșuruburi cu lungime mai scurtă decât placa+panoul spate al boxei, dar suficient de lungi ca să asigure o prindere eficientă (adică să nu intre doar 2-3 mm în panoul spate al boxei dar nici să nu iasă jumate în interiorul boxei, cred că ai înțeles ideea).
Performanțele boxei nu vor fi afectate dacă prinderea e rigidă, însă sunetul se va schimba (față de varianta în care boxele stau pe stand sau pe altceva).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate