Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 

Program de facturi si evidenta clienti.

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.09.2005
Ok,

E un mic programel care tine evidenta clientilor, serviciilor si facturilor emise
Deocamdata scoate la imprimanta matriciala facturi in formatul 3facturi/A4

Cand o sa mai am chef de muncit la el, o sa-l fac si pt 1 factura/A4.

Programul e netestat, asa ca incercati cu niste foi albe inainte! :coolspeak:
Daca face figuri, puteti edita raportul fact3A4.prt.

Inainte de a imprima, in meniul de print, tb sa alegeti un model de imprimanta la ESC
(Epson sau HP). Personal, am avut o imprimanta panasonic care a functionat doar pe epson.

Sugestii si reclamatii: [email protected]

Cerinte:
1. Numai in 1024*768
Daca nu aveti WinXP cu sp1 sau sp2, atunci instalati:
2.Drivere Jet 4.0 Database Engine de la:  http://support.microsoft.com/kb/239114

Numai bine,
Florin

#2
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
hai ca m-am abonat...
*In primu' rand cred ca ar fi si mai util daca ar merge si cu imprimante normale, eu nu am matriciala si probabil nu au multi.
*Scoate skinu-ul. Nu ca nu arata bine, dar componenta Vclskin este demo si mai bine arata normal decat sa scrie in fiecare bara Vclskin DEMO.
*Alte valute, cu posibilitatea de actualizare curs online eventual.
*La Nomenclator>Produse sortarea pe categorii si subcategorii.

Si ar mai fi multe de facut ce vreau eu. De ex. vezi xmanager > http://www.xmanager.ro Ceva de genu asta as cauta eu.
Bine, acum, timpu'=bani, poate nu ai prea mult timp liber sa "petreci" dezvoltand programul. Eventual poti sa-l faci "adclickware". :coolspeak:

P.S. In ce l-ai facut? Daca imi dai sursa poate ma bag si eu sa-l dezvolt.
Oricum nu ma pricep,dar am pe cineva care se pricepe si dak il conving sa ma invete e ok.

Edited by Bandit, 16 September 2005 - 21:43.


#3
kevinn

kevinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 20.01.2005
Interesant programelu,chiar cautam asa ceva doar ca mai trebuie lucraat la el.Am observat ca nu rotunjeste cum trebue cand faci o factura.

#4
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.09.2005
Ok,

Sa o luam in ordine

1. Inca nu m-am prins care e ideea cu "imprimanta normala".
Facturile pe care le-am vazut pe la mine prin casa, au "gaurele" pe margine pentru a putea fi prinse in tractorul imprimantei  matriciale.
Chiar nu vad cum se scoate la un deskjet o factura!  :D

2. Skinul o sa-l scot. Si pe mine a inceput sa ma calce pe nervi.

3. Programul e realizat in  Delphi 6. (si nu prea stiu multa lume sa se omoare cu mediul asta :peacefingers: )

A...super ideea cu categorii la produse..Sa vad cum le introduc si unde...

4. Kevin, multumesc pentru eroarea de la rotunjire.

Cred ca pe saptamana viitoare o sa rezolv aspectele astea.

Pana atunci,
sperati!

#5
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Am facut si eu un soft similar comercial. Oamenilor, este imposibil sa printezi o factura cu jet de cereneala. "Factura" este compusa din albastru, rosu si verde. Al dracu jet nu se tipareste pe toate 3. Nu o sa vedeti nicaieri facturi facute pe inkjet.

[email protected] - daca ai de gand sa-l lasi freeware mai bine te impusti... nu vreau sa fiu rau fata de "beneficiari" dar daca vrei sa fie ceva cat de cat complex va trebui sa muncesti mult la el si chiar nu se merita. :)

#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002

stargate, on Sep 17 2005, 15:34, said:

Am facut si eu un soft similar comercial. Oamenilor, este imposibil sa printezi o factura cu jet de cereneala. "Factura" este compusa din albastru, rosu si verde. Al dracu jet nu se tipareste pe toate 3. Nu o sa vedeti nicaieri facturi facute pe inkjet.

<{POST_SNAPBACK}>

Doar pe laser, si e acelasi lucru.
roaga pe cineva sa-ti arate o factura de la RHS de exemplu.

#7
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
E laser...
Doar nu o trece laserul prin cele 3 exemplare de hartie

#8
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003

Alice, on Sep 17 2005, 14:38, said:

Doar pe laser, si e acelasi lucru.
roaga pe cineva sa-ti arate o factura de la RHS de exemplu.

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu tot la rhs am vazut , in alta parte nu tin minte, dar rhs-ul....tin minte ca tre sa completez de 3 ori aceleasi chestii jos la delegat :cursing:

#9
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Noutati:

1. Am reparat erorile semnalate mai sus. (10x kevin)
2. Am adaugat posibilitatea de imprimare la "laser"! (deskjet) (for bandit)
3. Am adaugat posibilitatea de a modifica raportul direct in preview. Adica va mai puteti adauga in raport tot felul de shape-uri, label-uri etc
(doar pentru raportul de clienti si servicii)

4. Am corectat un pic rapoartele de la facturi. (oricum cred ca fiecare tb sa-si ajusteze raportul fact3A3.prt functie de imprimanta locala.)

A , si sa nu uit...

Am incropit in cateva ore un mic site, care de acum incolo va gazdui arhiva programului. De acum inainte, cred ca e mai elegant sa-l descarcati de acolo
(site-ul e aproape gata)  http://facturi.lx.ro

Bye!  and have fun!

#10
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

FlorinManea, on Sep 17 2005, 15:08, said:

E laser...
Doar nu o trece laserul prin cele 3 exemplare de hartie

<{POST_SNAPBACK}>


Unii rup in carnet cele 3 exemplare si le trec una cate una prin imprimanta - simplu  <_<

#11
[email protected]

[email protected]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.09.2005
Corect,

Sato, la asta nu m-am gandit!
1sn.

In alta ordine de idei,

1. Mai zilele trecute, dupa ce am consumat un kil de hartie :death: , am reusit sa obtin un raport matricial corect. :coolspeak:

2. Dupa ce am mai vorbit cu unii si altii, am adaugat rubrica de SOLD. Am inteles ca asta ii ajuta la depistarea celor cu datorii...etc. Adica e dator daca sold>0, iar daca soldul e negativ inseamna ca a platit in avans.

Am pus pe site ultima versiune. (nota: se instaleaza in c:\facturi\facturi pt ca inca nu m-am prins care e treaba cu caile relative :D )!

Numai bine!

#12
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Bun asa  :coolspeak:
Imi plac noile modificari.
Eu am instalat ultima versiune in C:\xFacturi si a mers.
Era o versiune mai veche, cea care dadea o eroare la start dak nu instalam in C:\FACTURI\facturi.

#13
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004

Bandit, on Sep 23 2005, 19:56, said:

Eu am instalat ultima versiune in C:\xFacturi si a mers.
Era o versiune mai veche, cea care dadea o eroare la start dak nu instalam in C:\FACTURI\facturi.

<{POST_SNAPBACK}>

Rectific: dupa ce am facut niste modificari la produse(le-am sters pe cele existente si am adaugat altele noi) imi da eroarea aia ca tb mutat in C:\FACTURI\facturi .Dupa ce l-am mutat a fost totul ok.
Hai  ca mai ma bag in el poate mai descopar ceva.

Mda, mai e ceva. In formularul adauga client nou nu e trecut orasul, ci doar judetul. Apoi sa fie o optiune tot la client- pers fizica sau pers jurid.
Iar in cazul  PF campurile Reg. Com si CUI sa fie inlocite de CNP si serie si nr buletin, sectia emitenta si data emiterii.
Iar campul sediu ori sa fie redenumit in adresa, ori sa fie impartit in sectiunile respect: strada, nr, bl, sc, et, ap, sect.

Imi tipareste factura pe latul paginii (landscape), ai spus tu ceva de asta parca dar nu am inteles. Ahh, si daca bag mai multe produse pe o factura o ia razna rau de tot. Si poate pui sa tipareasca si chitanta.

Treaba cu soldul nu m-am prins cum se face.

Edited by Bandit, 23 September 2005 - 21:32.


#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
nu e legal sa printezi de 3 ori cate un exemplar de factura. aceasta se poate printa DOAR cu imprimanta matriciala care bate acelsi lucru pe toate 3. atentie.

#15
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
nu e legal ??? , de ce ? , daca trage progarmul 3 foi , si bate pe toate 3 acelasi lucru

#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003

Alexandru, on Sep 24 2005, 01:00, said:

nu e legal ??? , de ce ? , daca trage progarmul 3 foi , si bate pe toate 3 acelasi lucru

<{POST_SNAPBACK}>

cauta legea, nu are el de unde sa stie ca tu printezi acelasi lucru. ar insemna sa-ti verifice programul .. like LOL!

#17
stargate

stargate

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 12.07.2003
Eu stiam ca pe rosu si verde este voie sa apara doar imprintul indigoului.

#18
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Salutare,

1.Da, si mie imi iesea odata pe landscape...Cand scoteam raportul grafic la o matriciala.
Dar, ultimul raport "fact3A4.prt", daca e scos la matriciala, ar trebui sa iasa brici!
Raportul fact3A4grafic.prt pentru deskjet nu e testat (nu am mai avut chef sa mai consum alt kil de hartie :death: ).

Dar exista editorul de raport, atat pentru fact3A4 matriciala cat si grafica. Cu rabdare, se poate edita acel fisier, salva cu acelasi nume, dupa care se incearca la imprimanta deskjet!

2. A.... si  cred ca erorile ti se datorau de la faptul ca am modificat structura bazei de date!
(ar trebui sa postez pe site si modificarile in baza de date..In cazul in care nu vrei sa pierzi clientii pe care deja i-ai introdus)

3. Pe acest model de factura, nu prea poti sa pui mai mult de 3..4 produse,
datorita spatiului destul de mic (cam  4 cm.) Cred ca aceasta e cauza din care se da peste cap raportul!
Zilelea astea m-am jucat cu formularul A4..In curand o sa-l pun pe site. As putea sa-l pun de azi, si fiecare sa si-l editeze dupa bunul plac. O sa-l mai bibilesc nitzel. Pe el poti pune mult mai multe produse!

4. Soldul l-am gandit astfel:
Dupa ce e gata factura clientului, se trece in rubrica Achitat banii primiti de la client si
se apasa Sold. In acel moment, programul parcurge toate facturile acelui client, calculeaza TotalFacturat-Achitat pentru fiecare factura in parte, si imi inscrie acea valoare in Tabelul de clienti, in rubrica Sold. In mare, daca am sold negativ, inseamna ca un client mi-a platit in avans. Sold pozitiv, client dator.

Cam atat.

Am retinut remarcile referitoare la pers fiz/juridica si adresa!
O sa le rezolv cat de curand!


Pana atunci,
sperati!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate