Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vacanta in Bulgaria da sau nu

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Da, Gura Portitei, desi ceva mai scumpa (la banii aia, sau chiar si la 35 euro, mergi la *** bulgaresti, in conditii foarte OK, si cu mic dejun inclus), poate fi o alternativa, daca (din pacate, intervin cativa de "daca"):
- nu ai o problema cu tantarii;
- nu ai o problema cu meniul bazat pe peste;
- nu ai o problema sa depinzi de altii in privinta transportului;
- vrei doar o vacanta linistita, in care sa stai la soare si sa te odihnesti;
Spoiler


P.S.  Paradoxal, Gura Portitei cred c-a ramas singura statiune "civilizata" de pe litoralul romanesc, tocmai prin "lipsa civilizatiei"...
Mai erau doua plaje frumoase (in 2007, parca, atunci cand am fost eu ultima data), la Corbu si la Vadu, dar tot asa, plaje salbatice - alea chiar nu erau amenajate deloc, si se statea ori in cort, pe plaja, ori in gazda, la sateni, cum era in Vama Veche la inceputuri; intre timp parc-am auzit ca s-a interzis camparea acolo...

#20
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010
asta e ideea...când am stat la sulina 3 zile,am făcut cură de pește..

#21
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cel mai bun peste e porcul !   :lol:


N-as putea manca doar peste; sunt OK niste hamsii, o data la cateva luni sa zicem ca mai merge si-un peste fript sau prajit, dar atat.

#22
Anabella_aur

Anabella_aur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.08.2008
[quote name='romanianpatriot' date='20th June 2011, 01:05' post='10043765']
știu eu,știu eu...
Prăpăstiile Zărneștiului,Cheile Turzii,Băile Felix,Sibiu+împrejurimile,Transfăgărășanul+Cheile Bicazului,Bucovina...și tot drumul între SUCEAVA ȘI BISTRIȚA....acestea sunt preferatele mele.
În grecia n-am fost,dar nu prea e pe gustul meu..multă uscăciune,praf...nu pot conduce o distanță așa de mare în vacanță.să fii șofer e una și să fii plătit la kilometru,dar așa nu.
și chiar dacă în grecia n-am fost,am văzut mii de poze,filmulețe..sincer nu văd care e atracția..de ce românii sunt dependenți de grecia?stațiunile sunt înghesuite,e plin de cabluri cocoțate pe stâlpi(cam ca la noi).
mi-a plăcut mult meteora și plaja din zakynthos cu epava,dar în rest,parcă stațiunile croate de litoral  sunt mai pitorești
și,cine mințea că bulgarii nu ''are''alge?că eu văd că are,că eu am făcut poza..și baie printre ele

cu alte cuvinte ar fi timpul să fim mai puțin snobi ,și până la urmă,România e țara noastră,așa cum e...,cum spuneam,să fim mai realiști,evitând astfel să ajungem ca toți țăranii din străinătate..

Am fost in cateva din locatiile prezentate de tine, sunt intr-adevar superbe. Nu vreau sa polemizez cu tine de ce din 100 de intrebari de genul : ce aleg  Grecia sau Romania as alege de 101 ori Grecia (atat de mult ne place incat am intentionat sa cumparam o casa acolo) , mai ales ca am fi off-topic....dar sincer eu m-as feri sa fac afirmatii pe baza unor "filmulete , poze " vizionate , fie ele si mii , asa cum te lauzi. Grecia se respira, se simte....si m-as feri sa aduc  acuzatii de snobism celor care "pe banul lor" refuza sa fie pacaliti, umiliti practicand turismul in propria tara.

Din partea mea, las in seama altor "patrioti" nobila misiune de a-si marca trecerea pe preafrumoasele meleaguri ale patriei prin pet-uri , gunoaie si urmele unor gratare pe cinste.

Cu respect pentru tot ceea ce inseamna turism civilizat , minune naturala sau frumusete creata de oameni , independente de vreo nationalitate .....si mai putin patriotism ...

#23
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
Ce ziceti se merita  700 euro pt 2 persoane  in Bulgaria  totul inclus ,  hotel  Laguna Beach 4 stele , locatie Sozopol ?  
Perioada ar fi incepand cu 22 august   , plecare cu masina personala . Sau sa stau locului si sa ma duc in Grecia -Turcia  ?
Nu am mai fost plecat afara din tara  .  :rolleyes:

#24
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Daca iti place sa ai mancare la discretie si sa lenevesti poti merge in Bulgaria. La fel si pentru Turcia doar ca aici e ceva mai bine in ce priveste sistemul AI. In ce priveste Grecia aici nu este prea popular sistemul AI si in general este recomandat ptr cei carora le plac vacantele mai active.

Fata de 700 euro in Sozopol ptr Turcia sau Grecia cred ca va trebui sa mai mariti bugetul un pic dar daca e loc eu cred ca ar fi si mai bine. Daca ziceti ca nu ati mai plecat din tara puteti incepe cu Bulgaria si la anul sa mergeti in Turcia sau Grecia.

#25
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010

View PostGoenitz, on 21st June 2011, 00:51, said:

Ce ziceti se merita  700 euro pt 2 persoane  in Bulgaria  totul inclus ,  hotel  Laguna Beach 4 stele , locatie Sozopol ?  
Perioada ar fi incepand cu 22 august   , plecare cu masina personala . Sau sa stau locului si sa ma duc in Grecia -Turcia  ?
Nu am mai fost plecat afara din tara  .  :rolleyes:
oferta pare bună,dar eu niciodată nu am dat mai mult de1000 lei pentru o vacanță la mare(dar în țară).
pentru cât timp?

Edited by romanianpatriot, 21 June 2011 - 10:52.


#26
Anabella_aur

Anabella_aur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.08.2008

View PostGoenitz, on 21st June 2011, 00:51, said:

Ce ziceti se merita  700 euro pt 2 persoane  in Bulgaria  totul inclus ,  hotel  Laguna Beach 4 stele , locatie Sozopol ?  
Perioada ar fi incepand cu 22 august   , plecare cu masina personala . Sau sa stau locului si sa ma duc in Grecia -Turcia  ?
Nu am mai fost plecat afara din tara  .  :rolleyes:


Dupa cum ti-au raspuns si altii alegerea oferei depinde de mai multi factori: ce anume doriti de la aceasta vacanta - sa leneviti la soare sau o vacanta activa in care sa vedeti diverse locuri..., depinde de cate persoane vor fi in masina , adica la cate persoane se vor imparti cheltuielile cu drumul...mai ales ca in grecia benzina este peste 1,5 E, depinde cati soferi cu ceva experienta sunt in masina ....dupa parerea mea un buget de 700 E e cam la limita inferioara pt grecia si insuficient pt turcia.

#27
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
cred ca o sa preferam leneveala  :)  7 nopti , 4 persoane in masina  ,  2 baieti  + 1 fata cu carnet  ,  experienta avem  insa nu de mers afara  ,  probabil o sa luam gps dupa noi   , multumesc pt raspunsuri  .

Edited by Goenitz, 21 June 2011 - 18:49.


#28
lupi

lupi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 23.02.2010

View Postromanianpatriot, on 21st June 2011, 05:51, said:

oferta pare bună,dar eu niciodată nu am dat mai mult de1000 lei pentru o vacanță la mare(dar în țară).
pentru cât timp?
Cu 1000 de lei ....cate persoane si cate zile ? Hai sa nu mai aberam cifre si adevaruri trunchiate. Eu merg de 15 ani in fiecare an la mare. 14 ani in Romania si anul trecut am fost in Bulgaria. Patriotule laso balta...nimeni nu ma va convinge sa mai calc vreodata litoralul romanesc . Si daca ai citi mai cu atentie ce posteaza lumea pe aici .... Oricum fiecare are dreptul sa aleaga ce doreste asa ca succes pe "minunatul"litoral romanesc. Eu am sa ma risc si anul asta la Duni ...sa ma invat minte...

#29
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006

View Postromanianpatriot, on 21st June 2011, 11:51, said:

oferta pare bună,dar eu niciodată nu am dat mai mult de1000 lei pentru o vacanță la mare(dar în țară).
pentru cât timp?

Daca imi dai detalii suficiente despre cum ai facut tu o vacanta la mare cu 1000 de lei promit ca ma reorientez catre litoralul romanesc.

Presupun ca a fost cam asa...
Cazarea la cort/casute, cafea si cartofi prajiti cu oua la aragaz de voiaj, bere Gambriuns, si te las pe tine sa insiri mai departe facilitatile de care ai mai beneficiat.

Daca ma insel...promit ca accept recomandarea ta pentru anul asta si, daca nu mor de inima rea ca am imbuibat pana acum economia altor tari, promit sa petrec un concediu la Eforie sau unde spui tu ca e 1000 RON.

Edited by bela, 22 June 2011 - 11:50.


#30
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Super locatie in SOZOPOL...se merita. DAca nu vrei romani multi in preajma, mergi la ST TOMAS sau ARKUTINO, la 15 km de SOZOPOL.

View Postatupi, on 21st June 2011, 10:23, said:

Daca iti place sa ai mancare la discretie si sa lenevesti poti merge in Bulgaria. La fel si pentru Turcia doar ca aici e ceva mai bine in ce priveste sistemul AI. In ce priveste Grecia aici nu este prea popular sistemul AI si in general este recomandat ptr cei carora le plac vacantele mai active.

Fata de 700 euro in Sozopol ptr Turcia sau Grecia cred ca va trebui sa mai mariti bugetul un pic dar daca e loc eu cred ca ar fi si mai bine. Daca ziceti ca nu ati mai plecat din tara puteti incepe cu Bulgaria si la anul sa mergeti in Turcia sau Grecia.


#31
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010

View Postbela, on 22nd June 2011, 12:47, said:

Daca imi dai detalii suficiente despre cum ai facut tu o vacanta la mare cu 1000 de lei promit ca ma reorientez catre litoralul romanesc.

Presupun ca a fost cam asa...
Cazarea la cort/casute, cafea si cartofi prajiti cu oua la aragaz de voiaj, bere Gambriuns, si te las pe tine sa insiri mai departe facilitatile de care ai mai beneficiat.

Daca ma insel...promit ca accept recomandarea ta pentru anul asta si, daca nu mor de inima rea ca am imbuibat pana acum economia altor tari, promit sa petrec un concediu la Eforie sau unde spui tu ca e 1000 RON.
nu chiar,am dat 80 ron pe noapte pt 2 persoane în vilă nouă la 2 Mai,cu frigider,terasă,tot ce vrei
la fel și în sg.Gheorghe,când am stat câteva zile.ideea e că nu am fost prin agenții de turism.
am mâncat ca boierul,am băut numai vin de calitate,și cu tot cu combustibil și taxe de pod,nu am depășit pentru 4 zile 7-800ron în codițiile în care ne-am făcut toate poftele.
deci cu 1000ron la noi,2 persoane cred că pot sta decent 5 zile.(mai mult n-aș sta la mare).

Edited by romanianpatriot, 22 June 2011 - 18:19.


#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Romanianpatriot nu vrei tu sa mergi pe threadul dedicat litoralului romaneasc daca tot suferi asa de mult ptr tara asta ? Cei care discuta pe aici au renuntat la ideea de a mai merge in vacanta la noi. Poate ai stat cu 70 lei si ai mancat si baut ca boierul dar unii mai cauta si altceva decat mancare si bautura.
Sper sa fii intelegator cu noi si sa ne lasi sa ne tradam tara linistiti mai ales ca esti offtopic si vorbesti fara sa fi iesit vreodata din tara.

Iti doresc din tot sufletul sa poti ajunge intr-o vacanta intr-o tara mai civilizata decat a noastra.

Edited by atupi, 22 June 2011 - 18:28.


#33
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Cu aceeasi bani poti inchiria  un studio in Grecia.
Si marea noastra din pacate nu se compara cu Egeea.
Ai parte de mare frumoasa, plaja curata, dus pe plaja, cabina de schimb. Asta pe plaja municipala, fara taxe.

#34
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postlori_2001, on 22nd June 2011, 19:27, said:

Cu aceeasi bani poti inchiria  un studio in Grecia.
Si marea noastra din pacate nu se compara cu Egeea.
Ai parte de mare frumoasa, plaja curata, dus pe plaja, cabina de schimb. Asta pe plaja municipala, fara taxe.
Ai dreptate, dar Grecia e cam departe si cum fiecare banut trebuie dramuit preferam bulgarii. Daca va trece criza, ne mutam din nou la greci.

#35
romanianpatriot

romanianpatriot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 28.06.2010

View Postatupi, on 22nd June 2011, 19:27, said:

Romanianpatriot nu vrei tu sa mergi pe threadul dedicat litoralului romaneasc daca tot suferi asa de mult ptr tara asta ? Cei care discuta pe aici au renuntat la ideea de a mai merge in vacanta la noi. Poate ai stat cu 70 lei si ai mancat si baut ca boierul dar unii mai cauta si altceva decat mancare si bautura.
Sper sa fii intelegator cu noi si sa ne lasi sa ne tradam tara linistiti mai ales ca esti offtopic si vorbesti fara sa fi iesit vreodata din tara.

Iti doresc din tot sufletul sa poti ajunge intr-o vacanta intr-o tara mai civilizata decat a noastra.
păi am fost pe litoralul bulgăresc și mi-a plăcut așa de mult încât am plecat în câteva ore.

#36
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
E in regula, pot intelege ca nu ti-a placut dar nu ne mai stresa cu "patriotismele". Fiecare merge unde se simte bine.
Am venit eu sau altcineva si ti-am zis ce nasol e la Mamaia sau Eforie ? Doar tu vii si bati toba pe aici ca ce nasol e in Bulgaria/Grecia etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate