Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#523
NNorbi

NNorbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.04.2014
Ioan suciu eu zis ca este ok. Nu o sa ai probleme. Tine-ne la curent.

#524
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010

 nicoretro, on 17 martie 2016 - 23:20, said:

Am fost in seara asta pe teren si am vazut ca a rasarit lucerna care a fost semanata prima data. Nu pare afectata de temperaturile joase din zilele trecute. Daca in teorie plantele tinere rezista la -5 grade...speram ca si in practica e la fel.
la cate zile a rasarit? a dat bruma pe la tine?
la minie a facut putin scrob la unele parcele..dar nu e asa gros.. il sparge lucerna oare? daca o sa ploua maine putin cred ca va ajuta mult>

#525
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013

 NNorbi, on 18 martie 2016 - 07:25, said:

Ioan suciu eu zis ca este ok. Nu o sa ai probleme. Tine-ne la curent.
Se anunta incalzire a vremii de luni, sper sa avem noroc cu semanatul.Posted Image

#526
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 valentin18, on 18 martie 2016 - 08:26, said:

la cate zile a rasarit? a dat bruma pe la tine?
la minie a facut putin scrob la unele parcele..dar nu e asa gros.. il sparge lucerna oare? daca o sa ploua maine putin cred ca va ajuta mult>
Am semanat pe 3 si pe 5 martie, deci a rasarit in aproximativ 2 saptamani. A dat bruma si la mine, sper sa fi trecut cu bine si peste cea de azi dimineata pentru ca azi nu am mai fost sa vad cultura.
Crusta nu prea e buna, dar urmareste in ce stadiu sunt semintele, daca au incoltit. Daca nu, poate ar ajuta o tavalugire usoara, cu un tavalug stelar, care sa sparga crusta. La mine nu am probleme cu crusta, a plouat o singura data de cand am semanat si atunci foarte putin. M-a ajutat tavalugirea pentru ca inca mai este umezeala in profunzimea solului.

#527
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010

 nicoretro, on 18 martie 2016 - 23:39, said:

Am semanat pe 3 si pe 5 martie, deci a rasarit in aproximativ 2 saptamani. A dat bruma si la mine, sper sa fi trecut cu bine si peste cea de azi dimineata pentru ca azi nu am mai fost sa vad cultura.
Crusta nu prea e buna, dar urmareste in ce stadiu sunt semintele, daca au incoltit. Daca nu, poate ar ajuta o tavalugire usoara, cu un tavalug stelar, care sa sparga crusta. La mine nu am probleme cu crusta, a plouat o singura data de cand am semanat si atunci foarte putin. M-a ajutat tavalugirea pentru ca inca mai este umezeala in profunzimea solului.
au incoltit 100% cred> au tulpinita aceea de 1 cm> ma gandesc ca daca tavalugesc..rup acea tulpinita> putina ploaie era minunata acum..sa speram.
astazi am mai semanat 6 ha.  au fost niste incurcaturi cu samanta..nu a venit pomposa.. asa ca am facut un efort si am luat pioneer PR55V48. sa vedem daca merita:D
am bagat 25kg/ha. buna ar fi o ploicica acum:D
la mine are 10 zile de cand e semanata..mai are putin si ar trebui sa iasa..
sa vad ce fac cu crusta.. daca nu ploua ..va trebui sa ud putin..

Edited by valentin18, 19 March 2016 - 19:19.


#528
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Cu cat ai luat pio?

#529
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010

 bayer, on 20 martie 2016 - 06:43, said:

Cu cat ai luat pio?
38/kg

ati dat gunoi de grajd pe lucerna? anu 2..3?//
a dat cineva la mine si se pare ca a suferit lucerna.
era semanata in primavara. si gunoiul a fost administrat toamna. cam in exces cred>  am sa pun in curand si niste imagini sa vedeti cum a disparut.

Edited by valentin18, 20 March 2016 - 08:56.


#530
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010

 valentin18, on 20 martie 2016 - 08:44, said:

38/kg

ati dat gunoi de grajd pe lucerna? anu 2..3?//
a dat cineva la mine si se pare ca a suferit lucerna.
era semanata in primavara. si gunoiul a fost administrat toamna. cam in exces cred>  am sa pun in curand si niste imagini sa vedeti cum a disparut.
sa precizez ca gunoiul era de la o ferma de vaci> si era sa zicem 60-70% fermentat

LUCERNA
Gunoiul de grajd administrat plantelor premergătoare este bine valorificat de către
lucernă. Pentru o valorificare eficientă a gunoiului de grajd este de dorit ca lucerna să
urmeze în rotaţie în anul al II-lea sau al III-lea după administrarea acestuia. Doza optimă
este de 30...40 t/ha în cultura neirigată şi 60...80 t/ha în regim irigat. Gunoiul bine
fermentat se poate administra şi pe cuvertură, doza anuală optimă fiind de 20...25 t/ha.

Îngrăşământul organic lichid poate fi administrat după o diluare prealabilă cu 3-4 părţi apă,
norma la hectar fiind de 500-1000 hl. Epoca optimă de administrare a gunoiului de grajd
pe cuvertură este pe parcursul sezonului rece.
http://envirobg.eu/d...LE AGRICOLE.pdf

va tot intreb pentru ca am foarte mult gunoi..pe care aveam de gand sa il dau pe lucerna in toamna ..sau poate la anu.

Edited by valentin18, 20 March 2016 - 10:32.


#531
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010
cam asa arata cea semanata pe 9 martie.
semintele care erau pe afara incoltite au fost distruse de bruma.
oricum  a fost riscant..daca era cald si iesea toata,,,iar pierdeam anul.. dar sa o vad iesita intai:D
primele 4 imagini sunt in parcela unde are crusta..

Attached Files


Edited by valentin18, 20 March 2016 - 15:23.


#532
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Am semanat si eu ieri lucerna.
NS Banat si Trifoi de Alexandria soiul Tigri ca si planta protectoare. 19kg lucerna si 4kg de trifoi la ha.
I-am dat totusi 200kg/ha de triplu 16.

Edited by rand, 21 March 2016 - 16:12.


#533
LucianBc

LucianBc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2013

 bogdanhbc, on 13 martie 2016 - 16:33, said:

Asa arata lucerna de care v-am zis ca e in anul 3

[ https://farm2.staticflickr.com/1535/25445187410_0212ed7b8d_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si asa arata lucerna  semanata la 30 m mai incolo in anul 2

[ https://farm2.staticflickr.com/1477/25719870226_e3f6bb00c6_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://farm2.staticflickr.com/1622/25119303583_de22f350bd_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cea semanata anul trecut a fost semanata la mana pe locul unde au fost cartofi vre-o 3 ani, dar locul respectiv a mai primit ingrasamant fie gunoi de avicola fie de compost, dar nu in cantitati mari...

Chestia e ca diferenta e colosala intre cele doua parcele care sunt la 30 de metri distanta!

Deci e ok sa iau NPK 20-20-20 ?

Sau sa ma gandesc pe la anul sa pun ghizdei?

Cat despre ph- o sa caut sa vad cat costa sa fac o analiza de acest gen.

iar gunoi de grajdi nu am de unde pune, iar de avicola nu pot pune pentru ca contine f mult azot ( daca spargi o gramada de gunoi de avicola - guano cu rumegus - te loveste KO -din prima mirosul de amoniac si aburii aferenti)


Plus ca dimineata in plimbare am vazut la un vecin pe care il urmaresc din toamna care a pus peste lucerna gunoi de avicola, iar pe locul unde a descarcat remorca nu a mai crescut NIMIC, iar in rest e cam pricajita si cam galbena iar anul trecut arata foarte bine in bucata respectiva lucerna...

P.S. Nici la alt vecin care a semanat anul trecut  in primavara, nu arata f bine- el are parcela cam la 100-150 metri mai la deal de parcela mea - doar ca el a dat-o in arenda

[ https://farm2.staticflickr.com/1608/25745917875_ddec9b8240_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bogdan parerea mea este ca intre cele doua parcele de lucerna difera clar soiul de lucerna. E posibil sa fie un soi mai timpuriu a vecinului si se vede clar ca este mai mare decat a ta ceea ce iti da impresia ca e mai buna.
Parerea mea este ca lucerna ta e super ok si in timp va arata mai bine decat a vecinului care a dat-o la mana .
E tarziu sa dai acum un complex pentru ca substantele sunt volatile si daca intra in contact cu apa cea mai mare cantitate de substanta se duce in aer si nu in pamant la planta de lucerna.
Complexul trebuia dat iarna inainte de o ninsoare sa il prinda sub zapada ca intreaga cantitate de substanta sa se duca in sol.
Ceea ce cred eu ca poti face acum cand e tarziu pt complexe este sa folosesti ingrasamintele foliare direct pe planta.

Nu sunt de profesie agronom dar am un an de cand tot citesc despre lucerna pt ca am cumparat 1 ha de pamant pe care exista 5000 mp  de lucerna care in unele zone era rara. In toamna am arat diferenta de 5000 ulterior am m-ai cumparat si terenul de alaturi inca 7700 mp care l-am arat in februarie iar sambata am semanat cei 12000 mp cu lucerna soiul Madalina de la Fundulea 25 kg/ha.
Ceea ce am facut e la risc pt mine raportat la aratura din primavara insa am discuit de 2 ori si inca un disc prevazut cu tavalug cilindru de 3,5 tone care mi-a tasat ,sfaramat si indreptat perfect terenul. Cu toate aceste lucrari nu am reusit sa aduc terenul la calitatea unei araturi din toamna.
Singura mea sansa sunt ploile care se preconizeaza maine

#534
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Daca ai reusit sa faci patul germinativ  cum trebuie, ar trebui sa fie ok, mai ales tasat indreptat. Oricum te-a costat ceva banuti operatiunea asta ( samanta, pregatirea solului, semanatul).

Cat despre ploi..asteptam asteptam.. In alte zone ale tarii se plang oamenii ca sunt prea multe ploi, insa  in zona Bacaului ( Lilieci) la ce seceta a fost si anul trecut, iarna uscata fara zapada...cred ca se ajunge la desert..

Daca si anul acesta nu va merge bine lucerna, ma gandesc sa ar partea de la deal unde e mai rara si mai pricajita si sa incerc cu ghizdei.

Dar cred ca problema principala este lipsa precipitatiilor.

#535
LucianBc

LucianBc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2013
Un sfat bun parerea mea este sa ai grija la prima coasa in sensul ca trebuie sa cosesti nu la rasul plantei sau la maseaua coasei cum se spune la tara ci la o distanta de 8-10 cm de sol si ai sa  vezi ca a doua coasa ai s-o faci inaintea vecinului. Cel mai bine e sa cosesti mecanizat pt ca se poate regla la ce inaltime sa coseasca
De ce ?
Pt ca daca ai sa te uiti atent pe coletul plantei inainte de prima coasa, ai sa vezi niste lastari tineri de 8-10 cm care deja sunt plecati din colet. Ei nu trebuie taiati pt ca sunt lastarii pt a doua coasa.
Daca ii tai vei astepta in plus o perioada ca alti lastari sa plece de la 0 pana la 8-10 cm. Iar prima coasa o faci cand lucerna e gata gata sa infloreasca
Nu stiu daca m-am facut inteles

#536
NNorbi

NNorbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.04.2014
La noi ploua si azi. Pe camp e baltit peste tot.

#537
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
La noi s-a anuntat precipitatii sub forma de zapada   de maine dupa amiaza dar si temperatura de -5  , -6 grade timp de 2 zile oare e bine sa insamantez maine dimineata sau temperaturile care vin o sa afecteze samanta !?

Edited by tractoristindevenire, 22 March 2016 - 13:15.


#538
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Asteapta sa treaca valul de frig.

#539
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Mda , asa ma gandeam si eu ca e mai bine sa mai astept putin . Mersi oricum de sfat !

#540
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010
A iesit o mare parte din lucerna semanata pe 9 martie> arata foarte frumos> dar cum se anunta temperaturi negative pe vineri-sambata..nuj ce o sa iasa.
ar fi o idee sa fac noaptea un fum gros..? -3 vad ca se anunta la mine vineri dimineata.. ma gandesc ca e posibila si o bruma la temperatura asta..

Edited by valentin18, 23 March 2016 - 20:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate