Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...
 

Jurnal de bord Toyota Avensis 1.8vvt-i

- - - - -
  • Please log in to reply
1151 replies to this topic

#1063
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Felicitari pt achizitie!
Eu tot mai sper ca vor introduce Camry si pe piata europeana. Asa se aude.
Referitor la materiale se pare ca e oarecum generala treaba. Discutam cu un prieten aseara si spunea ca Arteonul are materiale gen carton presat.

#1064
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 Legi, on 04 aprilie 2018 - 07:16, said:

Felicitari pt achizitie!
Eu tot mai sper ca vor introduce Camry si pe piata europeana. Asa se aude.
Referitor la materiale se pare ca e oarecum generala treaba. Discutam cu un prieten aseara si spunea ca Arteonul are materiale gen carton presat.

Nu sunt fan VW. Am avut un Passat de serviciu și era o mașină tristă. Consider că arteon nu are ce căuta în gama vw. Dar "un prieten spune că arteon are materiale gen carton presat" mi se pare discuție de persoane fără legătură cu industria auto

#1065
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Parerea era a unui inginer, director de service la Toyota si Iveco.

#1066
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 Legi, on 04 aprilie 2018 - 08:29, said:

Parerea era a unui inginer, director de service la Toyota si Iveco.
păcat că o persoană cu poziție de conducere în domeniu emite asemenea opinii.
te rog să testezi măcar vizual mașina și să ne spui dacă susții același lucru.

repet, consider că arteon nu are ce căuta în gama VW, dar asta este altă discuție.

p.s.: din carton presat probabil că e parchetul lui

#1067
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Ai sa fii surprins dar nu, are parchetul, usile si scara din lemn masiv. Frasin, daca nu ma insel.

Referitor la Arteon, posibil ca eu sa am alta parere dar nu sunt curios.

Edited by Legi, 04 April 2018 - 10:47.


#1068
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cred că se vorbește din doua posturi diferite: un inginer și un utilizator de rând. E normal ca opiniile sa fie diferite.

#1069
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 LauCalin, on 04 aprilie 2018 - 10:58, said:

Cred că se vorbește din doua posturi diferite: un inginer și un utilizator de rând. E normal ca opiniile sa fie diferite.
exact așa se propagă inepțiile.....

#1070
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Astazi a fost o zi productiva. Am reusit sa spal ambele masini, am schimbat pompita de la stopitoarele parbrizului (cea veche era moarta, acum totul e ok). Ieri am lansat comanda de parbriz nou, in max 2 saptamani ar trebui sa fie montat pe masina. Maine o incalt de vara.
Altfel, all good, nu-mi vine inca sa cred ca urmeaza s-o vand..:(

Edited by closchkutza, 06 April 2018 - 18:14.


#1071
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 closchkutza, on 06 aprilie 2018 - 18:13, said:

Astazi a fost o zi productiva. Am reusit sa spal ambele masini, am schimbat pompita de la stopitoarele parbrizului (cea veche era moarta, acum totul e ok). Ieri am lansat comanda de parbriz nou, in max 2 saptamani ar trebui sa fie montat pe masina. Maine o incalt de vara.
Altfel, all good, nu-mi vine inca sa cred ca urmeaza s-o vand..Posted Image

Ca urmeaza sa o pui la vanzare, ca de vandut mai greu. Nu zic doar de masina ta, ci in general. Se cauta cat mai ieftin, se stie, cu kilometri putini si tipla boss. :)) Daca vrei sa vinzi ceva sa nu blochezi banii, mai scazi cateva sutici sub pretul pietei. Sau o dai unei cunostinte la pretul cerut de tine, dar si cunostintele vor ieftin, ca vorba aia, fa si mie un pret ca pt mine asa.

#1072
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Am gasit nivelul la antigel sub nivelul LOW, m.am uitat atent, nu vad pierderi pe nicaieri, nici sub masina pete..am completat, il tin sub observatie.

Ce nu inteleg, vasul de expansiune nu are senzor de avertizare Low Level?

Ma refer la acei eletrozi care verifica continuitatea, iar cand lichidul nu mai face "punte" intre ei apare avertizare. M.am uitat la vasul de expansiune nu vad nici un cablu/mufa care sa iasa din el.
Chiar nu are?

#1073
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu are nici un senzor in vasul de expansiune, la 1.8 vasul ala este un vas de expansiune chior (ca un apendic), nu este parte din circuitul mic de racire cum este la alte motorizari, nu circula lichid prin el cand merge motorul (are 2 furtune, unul de prea-plin care evacueaza excesul si unul pe care intra lichid in vas din radiator cand se incalzeste sistemul si tot pe acolo se trage lichid din vas la racirea sistemului).
Din experienta, nivelul lichidului din vas mai scade in timp, din motive de evaporare. Eu mi-am cumparat o sticla de antigel OEM si cam o data, max 2 ori pe an completez ~100ml.

Ca sa verifici nivelul din sistem, cu motorul rece-rece, desfaci capacul de la radiator (este sub acoperitoarea de plastic din fata, trebuie s-o dai jos) si trebuie sa fie plin pana sus. Daca nu e, adaugi antigel pana sus si pui capacul. Sa nu faci asta cu motorul cald ca e nasol! La schimbul de antigel, umplerea sistemului se face tot pe la busonul de la radiator iar vasul de expansiune se umple separat (pana la jumatate) pe la busonul sau.

Edited by closchkutza, 19 April 2018 - 13:10.


#1074
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Sa inteleg ca lipsa antigelului /nivel scazut va fi anuntata doar prin cresterea temperaturii indicata  pe bord?

La asta nu ma asteptam... evident ca un utilizator atent mai verifica din cand in cand, insa oricand in mers, poate interveni o "problema" iar  pana la cresterea temperaturii mi se parea logic  sa imi indice scaderea nivelului de lichid.





#1075
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Masinile moderne nu mai anunta cand au uleiul sub nivel, la Citroen si Renault aveam un mesaj in bord care imi arata cat ulei am, la Lexus ma bazaie ca nu are lichid de spalat parzbrizul, dar uleiul il verifici manual la joja, care este atat de prost proiectata ca si o bucata de sarma arata mai bine nivelul de lubrefiant.

Edited by connectorxp, 20 April 2018 - 01:38.


#1076
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 alexmanu, on 19 aprilie 2018 - 19:48, said:

Sa inteleg ca lipsa antigelului /nivel scazut va fi anuntata doar prin cresterea temperaturii indicata  pe bord?
Da si nu. Depinde cat antigel mai ai. Senzorul de temperatura a motorului masoara doar temperatura lichidului, nu si a aerului din sistem. Continuarea o intelegi tu:).

 alexmanu, on 19 aprilie 2018 - 19:48, said:

La asta nu ma asteptam... evident ca un utilizator atent mai verifica din cand in cand, insa oricand in mers, poate interveni o "problema" iar  pana la cresterea temperaturii mi se parea logic  sa imi indice scaderea nivelului de lichid.
In practica este destul de greu sa ramai fara antigel. De ce:
- trebuie sa nu completezi deloc, cu anii (multi ani) - macar la revizie si tot se mai uita cineva pe acolo (la mine la fiecare revizie au aruncat un ochi si la antigel;
- daca spargi radiatorul..te cam prinzi;
- nivel scazut in vasul de expansiune nu inseamna nivel scazut in sistemul de racire. La extrem, vasul poate fi gol insa nivelul din sistemul de racire poate fi normal. Am scris mai sus cum se verifica nivelul din sistem iar vasul de expansiune trebuie tinut peste MIN dar nu mai sus de jumate (daca se umple din greseala nu-i bai, o sa-l dea afara pe furtunul de supraplin insa e risipa).
La celalalt extrem, poti avea vasul de expansiune plin ochi si sistemul de racire gol-golut.

Edited by closchkutza, 20 April 2018 - 09:30.


#1077
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Sa mai facem un update micut...
Odo: 193700 km.

Ieri masina a primit parbriz nou, astazi am ridicat-o de la Toyota Nord. Totul pare in regula pana acum, parbrizul nu are defecte de vreun fel si vizual pare montat foarte bine. N-am ce sa le reprosez pana acum. Basca, parbizul era curat atat pe interior cat si la exterior cand am ridicat masina, fara sa fi spalat masina.
Am montat si setul de roti de vara..faine anvelope mai sunt Sport Maxx-urile astea.
Am rezolvat problema cu lumina ciudata pe faza scurta schimband becurile acum ceva vreme. Se pare ca aveau ceva probleme Philips-uri montate care au mai costat si o carca de bani. Am montat AEG Xenon...ceva (sunt cam fan AEG / Electrolux la electrocasnice) si pana acum nu vad diferente in calitatea iluminarii vs Philips Vision Plus, basca setul de AEG a fost mai ieftin decat un bec de la Philips.

Joi este programata la spa-ul anual dupa care sambata va lua calea Iasi-ului ..impreuna cu nou proprietar.

Edited by closchkutza, 24 April 2018 - 22:30.


#1078
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
"Manerul" exterior de la portbagaj banuiesc ca este prins in suruburi de haion, dar nu imi dau seama daca accesul la suruburi se face din exterior sau prin interiorul haionului, a mesterit cineva pe acolo?

Am observat ca are un mic joc si vreau sa intervin inainte sa raman cu el in mana.

L.e. AEG XENON sunt white sau Blue?

P.s. Sa ii dai noului proprietar si linkul catre Softpedia...poate are timp sa continue jurnalul.

Edited by alexmanu, 25 April 2018 - 13:36.


#1079
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Prin maner te referi la modulul electric de deschidere a portbagajului (butonul ala mare acoperit cu cauciuc)?
Daca da, accesul este prin interior, l-am schimbat pe al meu acum vreun an ca s-a ros cauciucul (si nu se poate schimba separat de modul).
Se da jos tapiseria "capacului" de la portbagaj, apoi se desfac suruburile care tin bagheta cu luminile numarului fixata pe capacul portbagajului iar modulul se scoate din bagheta (are niste urechi de plastic dublate de niste suruburi, daca tin bine minte). Accesul este prin interiorul baghetei.

Cred ca varianta cu White, nu mai tin bine minte insa ma cam feresc de chestii cu "blue" si alte promisiuni de lumina albastruie deci nu cred ca am luat Blue.

Viitorul proprietar are cont aici, a citit tot jurnalul si chiar il invit, daca vrea, sa continue topicul Posted Image.

Edited by closchkutza, 25 April 2018 - 14:26.


#1080
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
A cumparat-o userul paul?😁

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate