Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Amplificator nad

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Ce parere aveti de amplificatorul Nad 3220 PE  e bun de ceva ?

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca e in stare buna e OK. E urmasul celebrului 3020 care era unul dintre cele mai bune amplificatoare din clasa lui in anii 80. 3220 are ceva mai mult kick si vlaga decat predecesorul. Unii totusi prefera sunetul ala moale atat de caracteristic  vechilor NAD-uri.

#3
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Ceva din secolul asta n-ai gasit ?

#4
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Nu la bani astia.........maxim 500 de ron la 500 de ron nu am gasit nimic din secolul asta .

Edited by bionut, 17 May 2011 - 16:44.


#5
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Pt sunet le prefer si eu pe cele din secolul "trecut".Am si din acest secol dar nu au sound ca si cele vechi.
La ce pret?

LE.Am vazut ca ai pus si pretul.Daca este in stare buna de functionare eu zic ca merita

Edited by feribalint, 17 May 2011 - 16:47.


#6
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 feribalint, on 17th May 2011, 17:46, said:

Pt sunet le prefer si eu pe cele din secolul "trecut".
Stiu, au un ceva aparte, mai un potentiometru bulit, mai un condesator varza, finalii schimbati de vreo 3 ori, cateva reparatii facute pe genunchi in fata blocului etc.





Mai pui un ban pe langa alea 5 mil si iei ceva de pe vremea cand bunica se nascuse. Jeguri din alea ar trebui sa la iei gratis, poate sa-ti mai dea el bani ca il duci la gunoi.
Asta-i cu tot cu cd dar gasesti tu fara sau poate-l convingi chiar pe respectivul sa le dea separat :
http://forum.softped...5BEE-82997.html

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Am zis ca este ok,daca este intr-o stare tehnica buna.
Eu am un amplif Philips de prin anii'80 care merge impecabil si la aceasta ora si fara nici o interventie asupra lui(ma refer la reparatii).Singurul lucru care trebuie sa-i fac este sa mai dau din cand in cand cu spray de contact la potentiometrul de volum.
Celalat echipament pe care-l am in dotare(Sony STR DE245) l-am prezentat pe topic dedicat din aceasta arie,dar tot nu suna ca si Philips-ul.

#8
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Nu stiu in ce stare e  fiind second , nou nu mai exista  pentru ca nu se mai fabrica din ani 80 sa inteleg , tin sa fiu de acord cu emanuel pana la urma amplfiicatorul e foarte vechi din ani 80 pretul mi se pare mare pentru un amplificator din anii 80 adica am nevoie de functionalitate nu il iau ca sa il pun in  muzeu ma intereseaza sa mearga bine ,poate ca sunetul  e bun dar daca crapa rapid  pentru ca   o sa bag si forja in el?

#9
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Mi-am luat un Marantz PM-42 in stare buna  sunetul e bunicel daca si rezista si nu o sa crape sunt multumit.

#10
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,246
  • Înscris: 19.03.2007

 vp-emanuel, on 17th May 2011, 18:37, said:

Stiu, au un ceva aparte, mai un potentiometru bulit, mai un condesator varza, finalii schimbati de vreo 3 ori, cateva reparatii facute pe genunchi in fata blocului etc.

Mai pui un ban pe langa alea 5 mil si iei ceva de pe vremea cand bunica se nascuse. Jeguri din alea ar trebui sa la iei gratis, poate sa-ti mai dea el bani ca il duci la gunoi.
Asta-i cu tot cu cd dar gasesti tu fara sau poate-l convingi chiar pe respectivul sa le dea separat :
http://forum.softped...5BEE-82997.html

Si eu am un amplificator vechi (un model produs prin anii "94) si nu are absolut nicio problema, e ca nou. Inainte aparatura electronica era facuta sa dureze, cu piese de calitate. Eu unul nu l-as schimba cu un amplificator din asta nou, facut in China.
E adevarat ca pretul pentru acel Nad era cam piperat, merita un 250 ron, daca era in stare buna. Dar sub 1.500 de ron n-ai nicio sansa sa cumperi un amplificator nou care sa fie macar egal cu unele marci si modele vechi, "jeguri" asa cum iti place tie sa le numesti.

 bionut, on 20th May 2011, 19:11, said:

Mi-am luat un Marantz PM-42 in stare buna  sunetul e bunicel daca si rezista si nu o sa crape sunt multumit.
Ce boxe ai?

Edited by titoo, 20 May 2011 - 22:54.


#11
bionut

bionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.04.2006
Monitor audio br1 , sa mai intreb o chestie pe amplificator scrie 8 - 16 ohms fac vreo belea la el daca boxele mele au 6 ohms ?

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
Nu e nici o problema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate