Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Despre prize, intrerupatoare si cabluri

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#19
torres_23

torres_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.01.2006
Am fost in weekend la munte si am vazut ceva foarte interesant la instalatia electrica din camera de hotel. Cand intram in camera aprindeam becul din camera de la intrerupatorul din hol si la culcare il oprem de la intrerupatorul de langa noptiera. Puteti sa-mi spuneti ce intrerupatoare se foloseau si sa-mi faceti o mica schema a instalatiei electrice?

#20
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

View Posttorres_23, on Oct 10 2007, 12:04, said:

Am fost in weekend la munte si am vazut ceva foarte interesant la instalatia electrica din camera de hotel. Cand intram in camera aprindeam becul din camera de la intrerupatorul din hol si la culcare il oprem de la intrerupatorul de langa noptiera. Puteti sa-mi spuneti ce intrerupatoare se foloseau si sa-mi faceti o mica schema a instalatiei electrice?


Sunt intrerupatoare -cap scara-(deviatoare) iar scheme gasesti cu search cate vrei. Cele de la mijloc sunt cap cruce.Desigur poti folosi de la 2 .....la cate vrei :D

Attached Files


Edited by radu6000, 10 October 2007 - 17:31.


#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postradu6000, on Oct 10 2007, 18:25, said:

Sunt intrerupatoare -cap scara-(deviatoare) iar scheme gasesti cu search cate vrei. Cele de la mijloc sunt cap cruce.Desigur poti folosi de la 2 .....la cate vrei :D

Eu nu stiu de ce tot dai la lume aceste scheme? Schemele astea sunt secrete si se pot obtine bani frumosi pe o lucrare. Dar daca tu tot dai schemele atunci o sa se aleaga praful de meserie. :lol:

#22
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005

View Posttorres_23, on Oct 10 2007, 12:04, said:

Am fost in weekend la munte si am vazut ceva foarte interesant la instalatia electrica din camera de hotel. Cand intram in camera aprindeam becul din camera de la intrerupatorul din hol si la culcare il oprem de la intrerupatorul de langa noptiera. Puteti sa-mi spuneti ce intrerupatoare se foloseau si sa-mi faceti o mica schema a instalatiei electrice?

Sau poate fi un releu pas cu pas (sau teleruptor). Se folosesc intrerupatoare cu revenire, schema e mult mai simpla decat cea cu intrerupatoare in cruce sau cap de scara. Ideea e ca la o apasare a oricarui intrerupator relelul comuta pe aprins iar la urmatoarea apasare a oricarui alt intrerupator releul comuta pe stins.

Edited by XENNA, 11 October 2007 - 17:53.


#23
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

View PostClovis, on Oct 11 2007, 18:44, said:

Eu nu stiu de ce tot dai la lume aceste scheme? Schemele astea sunt secrete si se pot obtine bani frumosi pe o lucrare. Dar daca tu tot dai schemele atunci o sa se aleaga praful de meserie. :lol:


oricine cauta pe net gaseste .

#24
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postradu6000, on Oct 11 2007, 19:42, said:

oricine cauta pe net gaseste .

Da dar trebuie sa stii ce sa cauti.

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostXENNA, on Oct 11 2007, 18:52, said:

Sau poate fi un releu pas cu pas (sau teleruptor). Se folosesc intrerupatoare cu revenire, schema e mult mai simpla decat cea cu intrerupatoare in cruce sau cap de scara. Ideea e ca la o apasare a oricarui intrerupator relelul comuta pe aprins iar la urmatoarea apasare a oricarui alt intrerupator releul comuta pe stins.

Nope ai gresit nu merge mai incearca.

#26
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005

View PostClovis, on Oct 11 2007, 20:25, said:

Nope ai gresit nu merge mai incearca.
Ce-am gresit, "domn profesor"?

Edited by XENNA, 12 October 2007 - 17:54.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Just curios, cine fabrica întreruptoatele (e corect "întreuptor" nu "întrerupător", dar în fine, toată lumea așa îi zice) pe vremea împușcatului? Am câteva din anii '80 și încă funcționează! :bigwhitegrin:

#28
j_1492

j_1492

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2006
Am prin casa intrerupatoatre/prize (curent, catv, tel, net) din gama INTEEA de MerlinGerin, am cam strans din dinti cand  am achitat pretul la casa, dar vorba aia "dai un ban si stai in fata". Sunt super multumit de ele, se monteaza usor, fara nervi si injuraturi, sunt sigure in exploatare, daca ar mai trebui sa cumpar inca o data, tot asta as alege.

#29
Sensibila

Sensibila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2007
INAINTE SA TE HOTARASTI CE ALEGI...MODULARE SAU PRIZE NORMALE, TREBUIE SA TII CONT DE DOZELE DIN PERETE SAU DE MODIFICARILE PE CARE VREI SA LE FACI IN APARTAMENT...PENTRU MODULARE SUNT NECESARE DOZE RECTANGULARE CARE AU DIMENSIUNI DIFERITE IN FUNCTIE DE NECESITATI

Edited by Sensibila, 15 October 2007 - 22:34.


#30
trufasel

trufasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.06.2007
As dori dc se poate sa dati si locatiile de unde le-ati cumparat ....in afara de binecunoscutele supermarketuri

#31
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

View PostClovis, on Oct 6 2007, 16:44, said:

Ideea e ca tot ca cumparati sa fie de calitate nu de alta dar exista pericolul incendiilor. Eu prefer prizele ceramice (mai ales cele cu inpamantare) si ma intereseaza cum arata si cum sunt confectionate mai putin pretul. Diferentele intre ele nu-s totusi semnificative. Oricum in general ma feresc de lucrurile romanesti care de obicei sunt extraordinar de proaste. Am luat plasa cu 6 bucati comutatoare romanesti care arata bestial dar care constructiv lasa de dorit si la care a trebuit sa le mai "ajustej" contactele  :lol:



Imi permiti sa te intreb de ce cauti ceramica? Sa te intreb eu ceva...Ai masina de spalat acasa? Banuiesc ca da...Stii cam cat consuma ? Iti spun eu este unul din cei mai mari consumatori din casa , in jur de 2,3Kw/h!! E mult...Stecherul acesteia e din ceramica ?? NU!!! De ce ?? pentru ca nu conteaza materialul din care este facut ci fermitatea contactului!!!
Toate prizele scumpe de marca NU sunt din ceramica!

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmirceacra, on Nov 4 2007, 17:29, said:

Imi permiti sa te intreb de ce cauti ceramica? Sa te intreb eu ceva...Ai masina de spalat acasa? Banuiesc ca da...Stii cam cat consuma ? Iti spun eu este unul din cei mai mari consumatori din casa , in jur de 2,3Kw/h!! E mult...Stecherul acesteia e din ceramica ?? NU!!! De ce ?? pentru ca nu conteaza materialul din care este facut ci fermitatea contactului!!!
Toate prizele scumpe de marca NU sunt din ceramica!

Oare de ce sigurantele fuzibile sunt ceramice? Daca nu ai contact ferm atunci are loc o incalzire locala care este preluata mult mai bine de o ceramica decat de un plastic amarat fie el si IP 40. Si cum sunt confectionate prizele din ziua de astazi mai devreme sau mai tarziu o sa ai un contact imperfect. Materialul conteaza foarte mult.

PS: 1. Fiecare cu fixurile lui. Eu prefer prize si fasunguri (chiar daca folosesc lampi economice) ceramice. Comutatoarele nu ma intereseaza din ce-s facute important e sa aiba design.
2. Masina de spalat nu are stecher ceramic (desi ar trebui sa aiba) pentru ca perioada de incalzire e relativ mica, neexistand posibilitatea (teoretic) de a se topi. Poti face totusi un test. Pune masina de spalat la incalzit pe temperatura maxima si o sa vezi ca o sa se incalzeasca cablul de alimentare.

Edited by Clovis, 09 November 2007 - 20:23.


#33
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostClovis, on Nov 9 2007, 20:05, said:

Oare de ce sigurantele fuzibile sunt ceramice? Daca nu ai contact ferm atunci are loc o incalzire locala care este preluata mult mai bine de o ceramica decat de un plastic amarat fie el si IP 40. Si cum sunt confectionate prizele din ziua de astazi mai devreme sau mai tarziu o sa ai un contact imperfect. Materialul conteaza foarte mult.

PS: 1. Fiecare cu fixurile lui. Eu prefer prize si fasunguri (chiar daca folosesc lampi economice) ceramice. Comutatoarele nu ma intereseaza din ce-s facute important e sa aiba design.
2. Masina de spalat nu are stecher ceramic (desi ar trebui sa aiba) pentru ca perioada de incalzire e relativ mica, neexistand posibilitatea (teoretic) de a se topi. Poti face totusi un test. Pune masina de spalat la incalzit pe temperatura maxima si o sa vezi ca o sa se incalzeasca cablul de alimentare.
Incalzirea apare din 2 motive la instalatiile electrice : subdimensionarea purtatoarei de sarcina (cablu) , si contactul imperfect.
Cablurile de la noile masini de spalat sunt deseori confectionate din cablu 3x0.75 (pamintare +nul+faza) , daca acesta se inlocuieste cu 3x1 sau 3x1,5 nu va mai aparea acest fenomen.
Vechile sigurante fuzibile daca se desfaceau se observa ca acolo unde faceau contact erau 1 sau 2 puncte mai inegrite sau mici gaurele , e, atit aveau ele contact restul suprafetei era neutilizata . La noile sigurante s-a schimbat radical , si anume , contactul perfect cu surub si piulita , si se poate observa ca daca sunt bine dimensionate pe consum nu se incalzesc.
numai bine

#34
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNeohori, on Nov 9 2007, 20:37, said:

Incalzirea apare din 2 motive la instalatiile electrice : subdimensionarea purtatoarei de sarcina (cablu) , si contactul imperfect.
Cablurile de la noile masini de spalat sunt deseori confectionate din cablu 3x0.75 (pamintare +nul+faza) , daca acesta se inlocuieste cu 3x1 sau 3x1,5 nu va mai aparea acest fenomen.
Vechile sigurante fuzibile daca se desfaceau se observa ca acolo unde faceau contact erau 1 sau 2 puncte mai inegrite sau mici gaurele , e, atit aveau ele contact restul suprafetei era neutilizata . La noile sigurante s-a schimbat radical , si anume , contactul perfect cu surub si piulita , si se poate observa ca daca sunt bine dimensionate pe consum nu se incalzesc.
numai bine

Nu vreau sa intru in discutii pe tema sigurantelor fuzibile dar sigurantele fuzibile sunt de mii de ori mai bune decat automatele din ziua de astazi. Nu degeaba in echipamentele energetice se folosesc in continuare sigurantele fuzibile (MPR-uri mai exact). In parte ai perfecta dreptate. La vechile tablouri intradevar asa ceva se intampla dar gandeste-te ca au trecut zeci de ani de cand au fost puse in functiune iar contactele nu se puteau inlocui. La tablourile noi daca dupa 1 luna ai o problema la o siguranta o schimbi, vine unul vede lucrarea si zice  :"vai ce bine arata" el nestiind ca tu tocmai ai schimbat o siguranta care dupa 1 luna s-a busit. Deci ca sa concluzionez sigurantele fuzibile sunt cele mai sanatoase dar din pacate nu mai exista tablouri electrice pentru ele.

Edited by Clovis, 09 November 2007 - 21:31.


#35
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Sigurantele tip MPR intradevar nu le vad o inlocuire grabnica in sfera profesionala , numai ca cele mai mici fac parte din grupa 1 de curenti  25- 250A , si rareori ai nevoie acasa de asemenea amperaj ( 25 ; 36; 40 A da , dar peste?). Plus sa ne gindim la firida care vine montata , este , zic eu , putin cam voluminoasa mai ales pt un apartament de bloc . Pt. cine sta la casa e excelent , dar sa ne gindim si la faptul ca ridica si niste cunostinte de montaj mai substantiale ca montajul banalei cutiute cu sigurante bipolare.
In postul meu vorbeam de sigurantele de tip D , cele tip patroane cu filet , la care in loc de lita etalonata pe vremuri puneam sirma litata formata din "n" fire si care numai etalonate nu erau  :lol: ( si se plingeau uni ca se ardeau conductorii de aluminiu din perete si ei aveau cui bagat in loc de lita etalon... :lol: )
numai bine

#36
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNeohori, on Nov 10 2007, 16:28, said:

Sigurantele tip MPR intradevar nu le vad o inlocuire grabnica in sfera profesionala , numai ca cele mai mici fac parte din grupa 1 de curenti  25- 250A , si rareori ai nevoie acasa de asemenea amperaj ( 25 ; 36; 40 A da , dar peste?). Plus sa ne gindim la firida care vine montata , este , zic eu , putin cam voluminoasa mai ales pt un apartament de bloc . Pt. cine sta la casa e excelent , dar sa ne gindim si la faptul ca ridica si niste cunostinte de montaj mai substantiale ca montajul banalei cutiute cu sigurante bipolare.
In postul meu vorbeam de sigurantele de tip D , cele tip patroane cu filet , la care in loc de lita etalonata pe vremuri puneam sirma litata formata din "n" fire si care numai etalonate nu erau  :lol: ( si se plingeau uni ca se ardeau conductorii de aluminiu din perete si ei aveau cui bagat in loc de lita etalon... :lol: )
numai bine

Corect eu ma refeream in general la fuzibile. Normal ca la locuinta personala e de preferat acum diferential sau bipolare montate frumos intr-un tablou nou. In mod normal o lita duce cam 7 A.  :lol:  Cam asa se etaloneaza si acum. Eu inainte sa-mi schimb tabloul (statem cu frica sa nu ia foc datorita contactelor imperfecte dintre sigurante si lamelele tabloului) stateam cu o punga plina de sigurante. Acum am scapat dar sunt curios sa vad cit or sa ma tina diferentialele astea noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate