Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre prize, intrerupatoare si cabluri

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#37
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Chiar buna intrebare in legatura cu prizele , intrerupatoarele , sigurantele de uz casnic. Cind mi-am schimbat in casa toate cele mentionate colegii i-mi spuneau sa cumpar Merlin Gerin , lucreaza mi se pare cu Siemens . Pina in prezent sunt ok (4 ani vechime in uz casnic). Tot atunci am schimbat si tabloul din casa , aparusera la moda sigurantele cu protectie diferentiala , am zis sa i-mi pun si o siguranta diferentiala (pt copil si nevasta  :D ) si tot asa pina am ajuns sa pun un tablou cu 12 locase din cauza ca am folosit metoda mai aglomerata ,adica diferential+bipolar , acuma stiu ca nu avea nici un rost sa aglomerez da nu le mai desfaaaac  :D .
Protectia diferentiala , prizele tip "triplustecher" cu filtru de deparazitare si sig. de 16A impotriva scurtc.(pt frigider , masina de spalat, televizor si av.) , intrerupatoare si prize de calitate dupa parerea mea nu sunt un moft ci o necesitate care de multe ori cruta vieti si protejeaza aparatura electronica .
Ma bucur de cite ori vad ca cineva se intereseaza de asemenea accesorii care dupa unii sunt "niste chestii acolo".

#38
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Si eu tot Merlin-Gerin am pus 2 diferentiale de 20 A pe prize ( eu am facut alimentare separatea la bucatarie unde am masina de spalat, combina frigorifica, hota, televizor), o bipolara 16 A pe iluminat , un monopolar pentu sonerie si o sonerie. Toate bagate intr-un tablou Moller. A iesit foarte frumos ca sa nu mai spun ca nu mai stau cu frica ca-mi ia foc tabloul. Eu am incredere in Merlin-Gerin mai ales dupa ce am vazut ce intreruptoare de 6 kV pe Hexaflorura de sulf (SF6) fac. In aparate de comutatie sunt oricum printre cei mai tari.

#39
EUROPEANUL

EUROPEANUL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 26.03.2007
Pentru cine se respecta   http://www.axolute.it/.   pt. un apartament cu 3 camere  costul minim e de aproximativ  600 de euro , intrerupatoare + prize ( telefon ,pc ,  tv)+ prize normale . :D :D

#40
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostEUROPEANUL, on Nov 10 2007, 22:13, said:

Pentru cine se respecta   http://www.axolute.it/.   pt. un apartament cu 3 camere  costul minim e de aproximativ  600 de euro , intrerupatoare + prize ( telefon ,pc ,  tv)+ prize normale . :D :D
Intradevar este ceva deosebit , ce sa mai zic...
Dar nu cadreaza cu apartamentele de bloc  :lol: , sunt contrastante cu peretii strimbi , lemnaria scorojita si lustrele din fier forjat  :lol:
Morala : te va costa peste 30.000 euro sa aduci apartamentul la standardele intrerupatoarelor  :lol:  :lol:

#41
nemarc08

nemarc08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.04.2007
intru si eu prima oara pe acest topic, pt a face 2 precizari.sper sa nu supar pe nimeni.dar cred ca e bine de stiut.
diferentiala nu este acelasi lucru cu bipolara;la ea cel mai important este curentul rezidual la care "lucreaza"(10,30,100,300 mA),pt ca trebuie sa ne protejeze la curentii de defect(reziduali).
sigurantele automate sau disjunctoarele,spre deosebire de cele fuzibile (care intrerup doar curenti de scurtcircuit),declanseaza si la suprasarcina.in industrie se folosesc intr-adevar fuzibile (patroane fuzibile sau MPR), dar ele sunt dublate pentru protectia la suprasarcina de relee termice cu bimetal.
cele mai sigure,pentru casa si birou din punctul meu de vedere, sunt moeller, merlin gerin si legrand - cele originale;pt ca sunt si multe contrafacute.pe site-ul firmei schneider se gaseste si modul cum faci diferenta intre una originala si alta falsa.
apropo, merlin-gerin este marca a firmei schneider si nu siemens.

#42
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
De prizele si intreruptoarele OSPEL, poloneze, ce stiti? Nu am gasit decat de la ei unele argintii asa cum cautam, bine din supermarketurile cunoscute de bricolaj.

#43
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postnemarc08, on Nov 19 2007, 00:42, said:

merlin-gerin este marca a firmei schneider si nu siemens.
Corect , asa este .
Am ramas cu aceasta asociere de la aparatura electronica  <_<

#44
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am dus prizele si intreruptoarele OSPEL inapoi. Nu mi-au placut estetic cum aratau nu se potriveau cu amenajarea casei. Insa caut tot argintii, va rog sa-mi recomandati modele si magazine eventual.
Multumesc

#45
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
salutare!
am cumparat cateva prize si comutatoare noi de la comteh, dar se pare ca numele de comercializare e romanesc iar producatorul e turces, mai exact t-plast.pe ele scrie model schuko, sunt aspectuoase, dar sunt aproape integral din plastic,IP40 ,  nici vorba de ceramica. au si site, dar in turca, si n-am putut afla mare lucru.

aveti idee daca se merita montate sau sa le schimb?pana una alta am sa testez o priza dubla la un consumator de 16A sa vedem ce iese!

multumesc!

#46
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
scuze, sunt comtec, nu comteh.

#47
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View Postsisifjunior, on Jan 8 2008, 14:43, said:

salutare!
am cumparat cateva prize si comutatoare noi de la comteh, dar se pare ca numele de comercializare e romanesc iar producatorul e turces, mai exact t-plast.pe ele scrie model schuko, sunt aspectuoase, dar sunt aproape integral din plastic,IP40 ,  nici vorba de ceramica. au si site, dar in turca, si n-am putut afla mare lucru.

aveti idee daca se merita montate sau sa le schimb?pana una alta am sa testez o priza dubla la un consumator de 16A sa vedem ce iese!

multumesc!


In general la intrerupatoarele facute de slaba calitate, cum sunt si cele turcesti cade in primul rand mecanica, ajungi sa constati dupa un numar x de cuplari si decuplari ca nu mai functioneaza. In ce priveste prizele este un folclor care tot le ridica pe cele de ceramica in slavi, cele de ceramica sunt bune acolo unde sunt consumatori mari cum ar fi: radiatoare electrice de puteri apropiate de 3 kw ce pot lua in medie 15 - 16 A sau cuptoare cu microunde care au puteri apropiate de 3 kw, insa pentru restul aparatelor electrice si electrocasnice nu este neaparata nevoie de aceasta ceramica, intrucat nu se incing incat sa ajunga la topire, dar, avand in vedere ca si prizele tale sunt turcesti nu pot garanta teoria mea cu restul prizelor. Cand este vorba de tensiune si curent este bine sa nu te zgarcesti si sa cumperi ceva calitativ, eu in locul tau cumparam aparataj produs de Gewiss sau chiar de Bticino, acestea din urma, respectiv Bticino, sunt scumpe rau dar se merita. Nu te juca cu tensiunea si curentul

Edited by Black Hawk, 08 January 2008 - 20:41.


#48
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
am schimbat prizele, mai putin una, cu altele ceramice. inca nu am apucat sa le testez, dar in weekend -cu siguranta!
examinand cele 2 modele, se pare ca cel turcesc e mult mai bine realizat, are arculete pt cleme, toate lamelele sunt mai rezistente decat la modelul ceramic. in plus , la priza turceasca rama exterioara se fixeaza intr-un singur surub astfel pozitionat incat sa nu se intersecteze cu bridele de prindere a conductorilor electrici din doza, pe cand la cea din ceramica sunt 2 suruburi pozitionate intre bridele de prindere ale conductoarelor - si sincer, nu prea imi place aspectul asta.
sunt tare curios de rezultatul testului.
revin
:arigato:

#49
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
merlin-gerin este divizie a lui schnaider electric si sint de foarte buna calitate!am in casa tot ce tine de prize , intrerupatoare ,sigurante automate de la schnaider electric si sint f multumit!pina acum am folosit o priza din garaj pt aparat de sudura si nu din cele de 2 lei care le gasesti la metro!s-a sudat ,s-a taiat cu sudura ,s-au distrus vre-o 2 prelungitoare din cele cu priza tripla romanesti(in general sint de calitate) si priza nu a avut absolut nimic!la ultimul prelungitor distrus am desfacut-o sa vad cum arata in interior la conexiunea cu cablul electric si pot sa spun ca totul parea ca nou,nu tu cablu ars nu nimic!s-a folosit in acelasi timp (uneori) si un polidisc bosch de 230 mm care are si el 2000 de w si dupa toate astea priza este ca noua si colac peste pupaza nici nu are arc care stringe lamelele!pt referinte aici:http://www.casa.schneider-electric.ro/

#50
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
interesant...eu inca n-am reusit sa testez prizele, dar in 2 zile am sa execut si treaba asta!
mersi!
:D

#51
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
bun.am incercat sa scot untul din priza turceasca si n-am reusit.
am cuplat un consumator (rezistenta) si am obtinut 1 kW (cam 4,5 A) consumat intr-o ora fara nici un rezultat.pt mai multa siguranta am pus si o  automata inaintea prizei(cablurile vechi sunt din aluminiu).
apoi am mai montat inca o rezistenta in serie cu prima, dar consumul a fost mai mic , cca 500W(2 A).
am pus cele 2 rezistente in paralel si am obtinut efectul dorit: 1KW consumat in 20 minute fix, adica 3 kw pe ora (aprox 13 A) si tot nu s-a topit sau altceva.curios e faptul ca sig automata era de 10A si ar fi tb sa declanseze la 13A, nu?sau poate ma insel!  sa fie oare de vina si temp din camera de doar 5 grade?mentionez ca in ultimul caz am sesizat o usoara incalzire a cablurilor de la siguranta la priza, dar atat.
atasez si cateva fotografii.

Attached Files


Edited by sisifjunior, 19 January 2008 - 22:48.


#52
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
nu este edificator!incearca sa bagi si sa scoti din priza stecherul lasindu-le cuplate cite1/2 hora,minim de 20 ori si apoi fai din nou testul!vreau sa spun ca la astea turcesi materialele lasa de dorit si-si pierd din calitati in timp!

#53
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
despre testul cu stecherul cuplat si decuplat e ok, in sensul ca m-am jucat astfel 2 zile la rand cate 2-3 ceasuri si n-a cedat de loc priza:contactele sunt la fel de ferme.
poate ca ar tb sa schimb stecherul, cu unul mai gros sau mai subtire, desi priza are arculete pe cleme, dar am sa incerc.
in schimb, priza ceramica de productie romaneasca (si laudata la export in canada si sua, parca - conf agrem tehnic & lic exp de pe site-ul lor) a cam dat semne de uzura dupa jocul cu stecherul!
mai testez si revin!
:bicycle:

#54
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
pai daca vrei test edificator monteaz-o ca si priza pt masina de spalat ,dar de fiecare data cind se foloseste aceasta ,cind termina de spalat ,scoate-i stecherul din priza!sa vii sa ne spui si noua cit te va tine!si apropo ,foloseste si incalzirea la masina de spalat,nu o lasa cu termostatul pe 0!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate